Rusya

Rusya nasıl bir ülkedir?

Rusya, Ural ve Altaylar arasında olan kısmı 3000 kilometre mesafesinde düz  çok büyük ormanlara nehirlere ve Avrupanın en büyük göllerine sahip ülkelerden birisidir. Halk toplulukları itibari ile içerisinde çok topluluk olduğu için Rusyanın içerisinde halklarlar arasındada farklılıklar gösterilecektir.  Batısı ile doğusu , Güneyi ile Kuzeyi arasında çok büyük farklılıklar vardır. Doğuda özellikle kuzey doğuya doğru. Kuzeyde de özellikle Sibiryaya doğru Türk halkları vardır bizim açımızdan.

Rusya pahalı bir ülke mi?

Rusya pahalılık açısından özellikle bazı şehirleri ile öne çıkan bir ülke oldu son zamanlarda. Sovyetlerin dağılmasının ardından Moskova dünyanın en pahalı kenti oldu. Bu sebeptendir ki konaklama açısından sorun yaşayabilirsiniz. Çünkü Rusya’da otelcilik geleneği 1990 ların sonuna doğru gelişmeye başladı . Özellikle Rusya’ya giderken oteller çok pahalı olmasına hazırlıklı olmak gerekir. Müzelerde gezerken farklı bir uygulama vardır. Yerliye 20 ruble olan birşey yabancıya 400 rubledir. Müze biletleri biraz pahalıdır. Ulaşım ucuzdur özellikle metro çok yetkin ve çok ucuzdur. Moskova metro biletleri yaklaşık 1 dolar civarındadır. Bu size örneğin Moskova’da çok uzun mesafeler kat ettirir.  Onun dışında otobüs çok sık kullanılan birşey değildir ama bazı şehirlerde özellikle Petersburg’da tramvay hattı işinize yarayacaktır ya da şehir içi otobüsleri vardır ama sıklıkla metro ve tramvay kullanma tercih edilecektir.  Rusyada yeme içme konusunda da büfelerde ve bunun gibi yerlerde de yerseniz sorun yok ama lokantalara gidip yemek yiyeyim diyorsanız lokantalardaki yemekler biraz pahalı olacaktır. O yüzden Rusya gezmek için pahalı addedeceğimiz ülkelerden bir tanesidir.  1 dolar 32.88 ruble Haziran 2012.

Rusya’da 2012 fiyat artışları

Gıda fiyatları Ocak-Temmuz arasında % 5,9 sadece Temmuz ayında % 1 oranında arttı. Özellikle yaş sebze fiyatlarında % 55’leri bulan bir artış olurken meyve fiyatlarında artış ise % 9’ları buldu.
Şeker, reçel, bal ve çikolata fiyatları % 5,8 artarken, et ve et ürünlerinde fiyat artışı % 4,2’yi bulurken, süt ve süt ürünleri ise en az fiyat artışı görülen gıda ürünleri oldu. Rusya’da bu kalemde artış % 1,9’da kaldı.

Şehirler

Başlıca büyük şehirleri Moskova, Leningrad, Gorki, Sverdlovsk, Novosibirsk, Kuybişey ve Sverdlovsk’tur. Bu şehirlerin nüfûsu yaklaşık 1,5 milyonun üzerindedir. Başşehri  Moskova’dır.  Moskova’nın kalbi ise Kremlin (tahkim edilmiş yer manasına gelir) olup, 15. yüzyılda yapılmıştır. Leningrad ülkenin endüstri merkezidir. Nüfusu bir milyon civarında olan diğer şehirler: Çelyabinsk, Ersvon, Omsk, Perm, Ufa, Rostov, Volgograd.

Rusyaya gidildiği zaman en başta görülmesi  gereken yerlerin başında elbette Moskova vardır. Moskovada hepimizce bilinen bir tabir var Kremlin diye. Kremlin Rusçada Kreml kelimesinden gelmiştir. Tüm Rusyada Kreml vardır. Kreml “kale” demektir Rusçada. İdari sınıf bu Кремль içinde bulunurdu. Ve bugün olduğu gibi eskidende Rusyada Кремль (kreml) içinde idari sınıf bulunurdu. Кремль içinde mutlaka görülmesi gereken kiliseler Sovyetler zamanında Sovyet meclisine üye olan kişilerin sayısı kadar oluşturmuş dünyanın en büyük kongre merkezlerinden bir tanesi vardır. Yapımı sırasında büyük gövde gösterilerinin olduğu fakat işleyişinde büyük sorunlar yaşatan dünyanın en büyük Topu olduğunu iddia eden bir TOP. Ya da kiliseler hala içerisinde bulunan freskoları ile kiliseler ve imparatorluk mücevherlerinin sergilendiği saray odaları dev boyutlarda ham halde altın ve değerli madenlerin bulundugu müzeler o açıdan çok yararlı olacaktır Moskova’da. Moskova’da katedrallerin ötesinde 19. yüzyılda Fransaya öykünme sonucu oluşturulmuş okul vardır. Meşhur Edebiyatçı Puşkinden hareketle oluşturulmuş bir Puşkin müzesi var orda sadece taklit eserler , heykellerin taklitleri yapılmamış ama ele geçirilen satın alma yolu ile oraya getirilmiş eserler de sergilenmektedir. Bizden de Truva eski adı ile Troya dediğimiz yerden 2. Dünya Savşı sırasında Almanyanın Berlin kısmından alınıp götürülmüş olan koleksiyonun bir kısmını  orada görmeniz mümkün. Bir kısmı bizdedir, bir kısmı kayıptır. Özel koleksiyonlarda olduğunu biliyoruz. Ama Puşkin müzesi Moskova’da görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Moskova’da Arbat diye anılan turistik bir bölge vardır. Bizim Sultanahmet’imize benzer . El sanatlarının satıldığı yerler kitapların satıldığı yerler. Görülürse iyi ve keyifli olacak yerlerden bir tanesidir. Moskovanın yanı sıra Rusyada St. Petersburg mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Burda dünyanın en önemli saraylarından bir tanesi Petersburg Ermitas sarayı bugün aynı zamanda sanat eserleri  koleyksiyonu açısından dünyanın en büyük müzelerinden bir tanesidir. Hem arkeolojik hem sanat açısından. Olağan üstü güzellikte nehirler , göller ve küçük köyler göreceksiniz. Bunların arasında özellikle bir ada var. Kiji adası. 1714 te yapılmış olan ahşap kilisesi  dünya mirasındadır. Ve köylere gittiğinizde değişik uygulamalar hatta Çarlık Rusyasından kalma bazı uygulamaları görürsünüz. Hatta bir markete gittiğinizde hesap makinası  yoktur ama abaküsle hesaplarlar hala. O yüzden taşrasını da görmekte fayda vardır.

Rusya’ya nasıl gidilir?

En kolay olan bugün itibari ile havayolunu kullanmak. Rusya’ya giderken Rus Havayolları Aeroflot, Türk Havayolları uçuyor bunun yanı sıra Rusya’ya charter dolmuş uçuşu yapan şirketler var. Moskova’ya uçakla yaklaşık 2 saat 45 dakikada,  St Petesburg’a uçakla yaklaşık 4 saat sürede gidebilirsiniz. Öte yandan benim vaktim de var treni de severim diyor iseniz buradan kalkan ve tüm Rusya’ya giden trenler var, Trans Sibirya treni gibi. Ya da İstanbul’dan direk Moskova’ya  kadar giden trenler var. Başlangıcı itibari ile çok lüx olmamakla birlikte macera arayanlar için olabilir. Rusya’ya araba yada otobüsle gitmek gitmek ise uzun bir yoldur. Gerekli olmadıkça pek tercih edilmemesi  gerekir. Rusya’ya gemi ile gitmek için Karadeniz limanından Kuzeye doğru gidip daha sonra trenlerle ya da  iç hat uçuşları ile gidilecek yere uçakla da varılabilir.

Oturum

Rusya’ya geldiğinizde 3 gün içerisinde oturum izninizi alınız aksi takdirde cezaya tabi oluyor.

İklim

Rusya Federasyonunun genel  olarak iklimi kışları aşırı soğuk ve yazları sıcak ve kurak geçen kara iklimidir. Fakat geniş toprakların hepsinde aynı iklim görülmez. Bu bakımdan Rusya dört iklim bölgesine ayrılabilir: Kuzeyden güneye olmak üzere Soğuk-Tundra, Nemli Ormanlık (Tayga), Sıcak ve Çöl ile Astropikal İklim kuşaklarıdır.

Kutup bölgesine yakın yerlerdeki  Soğuk-Tundra iklimi; uzun, kuru ve şiddetli bir kışa sahiptir. Yazları sıcak ve oldukça kısadır. Tayga bölgesi yağışlı bir bölgedir. Dünyadaki ormanlık arazinin üçte biri buradadır. Bu ormanlar ülke yüzölçümünün yaklaşık yarısını meydana getirir. Güneye doğru gidilince sıcak kuşağa gelinir. Burada hava sıcaklığı oldukça yumuşaktır. Kırım’da ise astropikal iklim mevcuttur. Ülke yüzölçümünün % 18’ini teşkil eden çöllerde de çöl iklimi hüküm sürer.

Batıdan doğuya doğru olan büyük hava akıntısı sebebiyle, Atlantik Okyanusu yakınlarındaki bölgeler ılımlı okyanus iklimi tesiri altındadırlar. Buna mukabil, ülkenin Pasifik Okyanusu tarafı yılın altı ayı boyunca süren dondurucu ve karlı kara iklimine tabidir. Mesela Pasifikten birkaç km uzaktaki Sibirya bölgesinde Ocak ayı ortalaması aşağı yukarı -50°C civarında seyreder. Bütün ülkede, yaz ayları ise genellikle serin geçer.

Rusya Federasyonu, dünyanın en kurak ülkelerinden biridir. Bütün topraklarının sadece dörtte birine yakın bir bölümü ortalama 500 mm kadar yağış alır. Bundan başka çoğu nemli bölgeler tarım için müsait sıcaklığa sahip değildir. Yağış miktarları ise yıldan yıla çeşitli farklılıklar gösterir.

Temmuz,  Ağustos aylarında özellikle Rusya’nın Kuzeyinde gün ışığı yaklaşık 20 saat boyunca tepenizde olacaktır. O yüzden buna Rusyada beyaz geceler denir ve gün ışığında uyuma sıkıntısı olanlar için sıkıntılı olabilir. Bu sebepten kalın perdeli bir yerde kalmıyor iseniz gündüzünüz geceye geçer.  Yanınızda mutlaka rüzgarlık bulunsun . Rusya’da yazın da olsa hemen hava değişebilir, özellikle kuzeyinde bir bulut yağmur getirebilir.

Rusya’yı  Rusya yapan şey soğuğudur. Kışın heryer bembeyaz 3 bin kilometre uzunluğunda bir ülke ve keyif verici ama hayli soğuktur. Çünkü bu 3 bin kilometrelik coğrafyada doğal bir engel olmadığından rüzgar esmeye başladığında bunu kıracak bir şey olmadığından soğuktur. Rusyada iken kapalı bir mekana girdiğinizdekalın giysiler sizi rahatsız edecektir. O yüzden kolay çıkartılabilir kat kat giysiler çok rahat ayakkabılar ve kışın giderseniz mutlaka keçe ayakkabı götürmenizde fayda var.

Nüfus

Rusya Federasyonunun nüfusu yaklaşık olarak 142.857.000’dir. Yüzölçümüne göre nüfusu azdır. Nüfus yoğunluğu 9 kişi civarında olup, nüfus artışı % 1’dir. Nüfusun % 65’i şehirlerde yaşar.

Rusya’da hükümetin tüm teşviklerine rağmen nüfus gerilemeye devam ediyor. Son nüfus sayımına göre 2002’den bugüne 2,3 milyon kişi azaldı, rakam 142 milyon 857 bine indi. 10 yıl önce 37,7 olan ortalama yaş oranı 39’a çıktı. Bu arada kadın nüfusu erkek nüfusundan 10,7 milyon daha fazla.

Düşük doğum oranı, yaşam sürelerinin giderek kısalması ve diğer etkenler nedeni ile özellikle kırsal kesimde köy ve kasabalar hayalet şehirlere dönüşüyor. Ülkede 2002’den bu yana tamamı ile terk edilen kasaba sayısı 8 bin 500’ü geçti. Tüm Rusya’da bulunan 134 bin kasabadan, 19 bin 400’ünde sürekli yaşayan kimse kalmadı.

Yeni verilere göre kadın nüfusun erkek nüfusa oranında da olumsuz gelişme var. Buna göre 2002’de kadınlar 10 milyon erkeklerden daha fazla iken, şimdi fark 10,7 milyona çıktı. 76 milyon 700 bin bayanın yaşadığı ülkede erkek nüfusu ise 66 milyon 205 bin.

Kent ve kırsal alanda yaşayan nüfusta da önemli göstergeler var. Buna göre 2002’de 106 milyon 427 bin kişi kentlerde yaşarken, şimdi bu rakam 105 milyon 318 bine geriledi. Kırsal kesimde ise 2002’de 38 milyon 737 bin olan nüfus, 37 milyon 587 bine düştü.

Rusya nüfusu 2002’ye göre daha yaşlı hale geldi. 10 yıl önce 37,7 olan ortalama yaş oranı 39’a çıktı.

Etnisite

Rusya Federasyonu nüfusunun büyük çoğunluğunu Slavlar meydana getirir. Slav grubunun en kalabalık bölümünü Ruslar teşkil etmektedir. Ruslar, toplam ülke nüfusunun % 80’ine yakın bir kısmını meydana getirirler. Ülkenin hemen her tarafında yaşarlar. Ukraynalılar, Beyaz Ruslar ve Polonyalılar mevcut diğer Slav gruplarıdır.

Slav olmayan grubun başında Türkler gelmektedir. Türkler de kendi aralarında çeşitli boylara ayrılır. Başkırtlar, Çuvaşlar, Çeçenler, Tatarlar, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Rusya sınırları içinde kalan Türk boylarıdır. Tatarlar aslen Türk olup sonraları Ruslar ve Ukraynalılar arasına karışmıştır. Genellikle Volga bölgesi, Urallar ve Güneybatı Sibirya’da yaşamaktadırlar.

Diller

Ülkede konuşulan diller kök olarak beş kaynaktan gelmektedir. Bunlar Slav, Altay, Hint-Avrupa, Ural ve Kafkas grubu dilleridir. Beyaz Ruslar, Ruslar, Ukraynalılar ve Polonyalılar slav grubu dilleri konuşur. Altay grubunun ise en önemli dili Türkçedir. Türkçe, mevcut boylar arasında bazı lehçe farklılıkları ile konuşulmaktadır.

Dinler

Rusya Federasyonunda halk genelde Hıristiyanlığın Ortodoks mezhebindendir. Komünist rejim zamanında din düşmanlığı yaygınken 1989’dan îtibaren yapılan yenilikler sonunda halk dîne yönelmiştir. Dînî ayinler serbestçe yapılmaya başlanmıştır. Türklerin büyük kısmı Müslümandır.

Ortodoks dünyası

Sovyet devrimden önce 1917  Çarlık hüküm sürdüğü zamanlar Ortadoks dünyası ile büyük ilişkileri vardır. Çünkü en son Bizans İmparatorunun yeğeni ile Rus Çarı evlenmiştir. O yüzden Rusların kendi düşünceleri itibari ile de Moskova özellikle bir prenslik iken Bizansın devamı niteliğindedir. Bundan dolayıdır ki İstanbula Çari Grad derlerdi. Çarlık şehri ile büyük ilişkiler yaşarlardı ve bildiğimiz, bilmediğimiz her dönemle Çari Grad (İstanbul) ile büyük ilişkiler yaşadılar. Hatta bunun göstergesi olarak Karaköy civarında 4 tane kilise vardır apartmanların çatı katlarında. Oraya Rus din adamları gelirlerdi. Hacı olmak için kutsal topraklara giderlerdi  ya da bugün Yunanistanın kuzeyinde küçük yarımada  olan Aynoros diğer adı ile Atos diye  bilinen kutsal dağ ve manastır okulları vardır. Oraya giderken buraya mutlaka uğrarlardı. Aslında farkında olmadan Rusya ile halen bu tür de ilişkilerimiz de vardır.

Çalışma

Sovyetler döneminde mülkiyet hakkının kalmaması, yaradılıştan buna temayüllü olan insanı isteksizliğe ve tembelliğe sürüklemiştir.

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI

Türkiye’ye tatile gelen 1200 Rus ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) turistler yanlarında en az 2 kitap getiriyor, tatil yaptıkları 7 gün içinde 1, 12 günde 2 kitap okuyorlar.

Rusların % 44’ü tatil süresince roman, hikaye, anı ve biyografik eserler, % 32’si ise dünyadaki son gelişmelere yönelik çeviri politik kitaplar okuyor.

Ruslar tatile geldiklerinde ailecek kitap okumayı seviyor. Genelde kitabı otelin havuzuna girdikten ve denizden yüzdükten sonra şezlonga uzanarak okuyorlar. Tatil süresince günlük kitap okuma ortalaması 3,5 saat. Yine yatmadan öncede en bir saat kitap okuyorlar. Avrupalı turistlerle Rus turistlerin tatil süresinde kitap okuma oranları birbirine çok yakın.

Ruslar okudukları kitapları ülkelerine geri götürmeyerek otelde bırakıyorlar. Bu kitaplar tasnif edilerek tatile gelen ve yerleşik yaşayan yabancılara 1 Euro’dan kiraya veriliyor. Kiralık kitaplara en fazla Rus, BDT, İskandinav, Alman ve İngiliz turistler ilgi gösteriyor.

Türkiye’de; Avrupa Birliği(AB), İskandinav ülke ve Rus turistlere göre kitap okuma oranı çok düşük.

Kaynaklar: http://www.rusyaforum.com/  ve diğer…

Bülent Pakman. Ağustos 2012.  Devamı için tıklayın:

Moskova’da yaşam

Rusya’da güvenlik

Rusya’da yatırım

Ruslar ve Türkler birbirini nasıl algılıyor?

Yeni Milliyetçilik – Rus Modeli

Rus kadınlara göre Türk erkeği ve Türkiye

Rusya’da Türk Damatlar

Rus Mutfağı

Twitter Widgets Facebook Widgets

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s