Atatürk Mason muydu?

ATATÜRK MASON MUYDU DİZİMİZİN ÖNCEKİ YAZISINI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN.

Önceki yazımızda Atatürk’ün mason localarını kapatması ve o sırada masonlara karşı kullandığı ağır ifadeler yer almıştı.

Buna rağmen kimilerince Atatürk masondur ya da olabilir. Acaba öyle mi? Bu ve bundan sonraki yazılarımızda bunu inceleyeceğiz.

Atatürk’ün Masonluğu ile ilgili bazı yabancı kaynaklı iddialar:

H.C. Armstrong, 1933 yılında yazdığı “Gray Volf Mustafa Kemal” (Bozkurt) adlı kitabında Jurgen W. Diener’in Alman “Beyaz Zambaklar” dergisinin 1938 Mart ayına ait 38. sayısında Atatürk’ün Makedonya Risorta et Veritas locasına mensup bir mason olduğunu yazmış.

Sevenler Mason Locası`nın üyesi Üstad-ı Muhterem Tamer Ayan Atatürk ve Masonluk adlı kitabında, Floransa’da yayımlanan “Rivesta Masonica” adlı derginin 1 Ocak 1973 tarih sayısının 46. sayfasında Atatürk’ün bir resminin yer aldığı, resmin altında “Modern Türkiye’nin Babası. Makedonia Risorta et Veritas Locası üyesi” yazdığını belirtilmiş. Bu resim aşağıda.

Benua-Möşen “Kurt ve Pars Mustafa Kemal” adlı kitabında Mustafa Kemal’in İttihat ve Terakki’ye kabulünden sonra, Selanik’teki “Rizorta et Veritas” Locası’nda inisiye edildiğini belirtilmiş.

Daniel Ligou’nun Mason Ansiklopedisinde  Atatürk”ün mason olduğu belirtilmiş.

Ramsor’un, “Jön Türkler ve 1908 İhtilali” adı ile dilimize çevrilmiş kitabında aynı iddia yer almış.

İnternette bazı yabancı mason dernek web sayfalarında Atatürk’ün adı ünlü masonlar arasında gösterilir.

Buna karşın;

George Blanco Viyalta adlı bir yazar Mustafa Kemal’in İttihat ve Terakki Komitesine kabul edildiği ama mason locasına girmemeye karar verdiğini vurgular.

Lord Kinross, “Atatürk-Bir Milletin Doğuşu” adlı kitabında Masonluğa kabul törenlerine ilişkin olarak bu çeşit maskaralıkların Mustafa Kemal’in yaradılışına aykırı oldugunu ifade eder.

Mustafa Kemal 1935’de Türkiye’de Mason Localarını kapattıktan sonra ABD’deki Skoç Riti Masonlarının başı olan John Crowles Atatürk’e masonluğun tekrar serbest bırakılması için bir  mektup yazar. Ancak Türk Masonları  bu mektubu Atatürk’e verecek cesareti bulamazlar. Bu mektuptan ilginç bir bölümde Atatürk’ün mason olmadığı vurgulanmaktadır:

“…Mısır’daki Türkiye Büyük Elçiniz …..kendisinin Mason olduğunu, ancak sizin Mason olmamanıza rağmen, Türkiye’de Masonluğun koruyucusu olarak tanındığınızı bana söylemişti… memleketinizdeki Kardeşlerimizin ve Türkiye’deki Masonik müesseselerin …… çalışmaya devam etmelerine müsaade olunmasına delâlet etmeniz için size başvuruyorum.”

Gelelim belge diye adlandırılanlara.

İnternette Atatürk’ü masonlar arasında gösteren el yapımı listelere değinmeye bile gerek yok. İsteyen herkes liste yapar. Bunların arasında biraz bahsetmeye değer sadece biri var. O da yukarıda fotoğrafını verdiğimiz olanı. Bunun da tek farkı Atatürk’ün fotoğrafını koymuş olması böylece listeye eskitilmiş havasını vermesi, sanki locaya kayıt belgesiymiş gibi.  Ancak bunu her kim yaptıysa Allah şaşırtmış olacak ki Mustafa Kemal Pahsa dedikten sonra bir de “Atatürk” ekleyivermiş adının yanına. Behey adam Mustafa Kemal Makedonya’dayken Atatürk soyadını nasıl alabilir? Bir de bu dincilerin anlamadan dediği gibi Veritas kayıt belgesiyse Mark Twain’in ne işi var?

Yıllarca “Atatürk Makedonya’da Veritas Locasına kayıtlıdır, tekris edildiğine dair belgesi de vardır” diyenlerin bahsettiği belge budur. Tahminim bahsettikleri belgenin gün ışığına çıkarılması için yapılan ısrarlar sonucunda bunu göstermek zorunda kalmışlar.

Bu arada Veritas Locası nedir onu da bir sonraki yazımızda araştıracağız.  ATATÜRK MASON MUYDU DİZİMİZİN BUNDAN SONRAKİ YAZISINI OKUMAK İÇİN  İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

Not: Kaynaklar yazı dizimizin sonunda verilmiştir.

Bülent Pakman Kasım 2010. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntılanamaz.

Atatürk Mason muydu dizimizin tüm yazıları

Facebook Widgets

Viyana Parlamento BinasıBülent Pakman kimdir     https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

47 Responses to Atatürk Mason muydu?

 1. bahar yavuz dedi ki:

  sadece belge degil bir de fotolarinin bir kisminda sag elini koynuna koymasini da masonlarin yani yahudilerin sembolik durusunun göstergesinin delili olarak sunuyorlar. bu konuda ne düsünüyorsunuz?

  • Öz Karakarga dedi ki:

   Atatürk’ün din adamlarıyla dua ederken de bir sürü resmi var.Şimdi bu resimlere bakarak Atatürk din adamıydı diyebilir miyiz? Bazı durumlarda köprüyü geçene kadar ayıya dayı denmesi gerekmiş olabilir.

   • bpakman dedi ki:

    Din adamıyla dua eden din adamı olmaz elbette. Ayrıca eskiden kıyafetler öyleydi. Hoca denen çevrenin saygın kişileri öyle giyinirlerdi. Örneğin Konya’lı İsa hoca. Bu arada Atatürk Müslüman inancına sahipti ama o zamanki insanlar gibi o insanların yaptığı şekilde dini gerekleri yerine getirmemekteydi ya da en azından öyle görünüyor veya bazı düşünceleri yüzünden (dini istismar ediyor görünmemek gibi) kendini öyle göstermek istiyordu.

 2. Şimal dedi ki:

  Kadir Mısıroğlu Kemal Paşa’nın 3. dereceden bir mason olduğunu söylüyor. Sizce neye dayanarak söylüyor?

  • bpakman dedi ki:

   Biliyorum. Bir önemi yok. Söylentiye dayanarak söylüyor. Belgeye dayanarak değil. Veritas locasına bağlı diyor. Dinciler söylentiye mal bulmuş mağribi gibi sarılmıştır. Mısırlıoğlu’da öyle yapmış. Bunlar benim açıklamalarımda var.

   • Hüsn-ü dedi ki:

    Teşekkürler

   • Yalan dedi ki:

    Atatürk için müslüman ama dini gerekleri yerine getirmiyor diosunuz müslüman şahsiyetiylemi islam aleyhine o kadar sözler söylemiş yoksa bu tür belgelerde mi sahte

   • bpakman dedi ki:

    İslam aleyhine değil, yolundan amaçlarından saptırılmış din aleyhine.

  • davulcuvedat dedi ki:

   kadir mısıroğlu denilen kişi tarih araştırmacısı değildir. http://www.youtube.com/watch?v=ie0Zv4uA-qc‎

 3. Bülent dedi ki:

  Bir kez daha özetleyeyim: Osmanlı imparatorluğu yönetim beceriksizliği ve vurdum duymazlığı yüzünden çökmek üzere ayrıca özellikle Osmanlı’yı Filistin’de bir yahudi devleti kurulmasının önündeki engel olarak gören emperyalist Haçlı ittifakınca çökertilmek üzereyken kurtuluşa çare arayanlar İttihat ve Terakki çatısı altında birleşmişti. Mustafa Kemal İttihatçıları hiçbir zaman sevmemiş ancak birşeyler yapabilmek için mecburen yemin ederek İttihatçıların toplantılarına katılmak zorunda kalmıştı. Mustafa Kemal’in İttihatçıları sevmemesinin nedeni çoğunun mason olmasıydı. Her şeyden önce masonluğun evrensel olması Atatürk’ün dünya görüşüne aykırıydı. İttihatçılar basılmamak için toplantılarını mason localarında yapıyorlardı. Mustafa Kemal’in kimilerince masonlukla ilgilendirilmesi bu yüzdendir. Daha sonra masonlar kendilerini sempatik gösterebilmek için önce Atatürk’ün mason olduğu söylentisini ortaya atmışlar ama arkasından yine de Allah için bir miktar dürüst davranarak Atatürk’ün mason olduğuna dair elde hiçbir belge yoktur da demişlerdir. Dinciler buna mal bulmuş mağribi gibi sarılmış, masonların elde hiçbir belge yoktur dediklerini art niyetle silip atıp Atatürk mason’du deyip çıkmışlardır.

 4. Bülent dedi ki:

  Bana gönderilen özel bir mailde Anıtkabir’in mason mimarisi olduğu öne sürülmüş ve görüşüm sorulmuştu. Bir kere Anıtkabir mimarisi öncelikle antik tapınakları hatırlatmaktadır. Antik (Grek: Helen-Yunan) dönem masonluktan çok öncedir ve kendi döneminde masonlukla ilgisi olması mümkün değildir. Masonluğun orijini ise bilindiği gibi Süleyman Tapınağının duvar ustalığına dayanmaktadır. Duvar işçiliğinde de eski çağlarda da Süleyman tapınağı yapılırken de taş ana malzeme idi. Mason ustalar ayrıca antik Helen-Roma taş işçiliğinden de çok etkilenmişlerdir. Bilmem nerede bir mason anıtı antik tapınak mimarisine benziyor diye bir başka antik dönemi hatırlatan mimari de mason mimarisidir demek basit Aristo mantığından öteye geçemez.

  Anıtkabir Atatürk öldükten sonra projelendirilmiş ve yapılmıştır. Atatürk’ün Anıtkabir bilgisi hiç olmamıştır, olması da mümkün değildi. Eğer kasıtlı olarak masonik öğeler katılmışsa bile bunun Atatürk’ün şahsı ile ilişkilendirilmesi mümkün değildir. Belki kasıtlı olarak ya da sempati açısından yapılmış olabilir. Mimarları da mason olabilir ki Orhan Arda ve Emin Onat’ın mason oldukları öne sürülmektedir. Masonluk kapalı bir dernek olduğundan özellikle hayatta olmayan insanların mason localarına kayıtlı olup olmadıklarının teyidini ancak mason dernekleri yapabilmektedir. Bu nedenle Orhan Arda ve Emin Onat’ın mason olduklarına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

  Bilindiği gibi masonlar Atatürk’ü kendilerinden göstermek için elerinden geleni yapmışlardır. Bazı masonlar Atatürk’ü önlüksüz mason olarak nitelendirmektedirler. Önlüksüz mason, bir mason locasına üye olmamakla birlikte, kafa yapısı, yaşantısı itibarıyla, Masonluğu üyelerden çok daha iyi uygulayanlara masonlar arasında verilen addır.

  Daha geniş bilgi için bakınız:

  https://bpakman.wordpress.com/yurdum/ataturkehanet/ataturk-ve-masonlar/anitkabir-mason-tapinagi-mi/

 5. kaan dedi ki:

  Belge olarak gösterilen resimde Atatürkün doğum ve ölüm tarihi verilmiyor mu?
  Hal böyleyken nasıl oluyor da sırf eleştirmek için şu cümleyi kurabiliyorsunuz

  “Ancak bunu her kim yaptıysa Allah şaşırtmış olacak ki Mustafa Kemal Pahsa dedikten sonra bir de “Atatürk” ekleyivermiş adının yanına. Behey adam Mustafa Kemal Makedonya’dayken Atatürk soyadını nasıl alabilir?”

  Allah kimi şaşırtmış ?
  Ölüm tarihinin de belirtildiği bu belgenin Atatürk Makedonya’dayken yayınlandığını nereden çıkardınız.Pes doğrusu…

  Bu arada mizan duruşuyla ilgili suale cevap yazmamışsınız.O duruş bir ritüel gereği değilse kimse tarafından yapılmaz.Tarihteki mason kişiliklerin ortak özellikleri mizan duruşurdur.Atatürkün kamuoyu ile pek paylaşılmayan resimleri-düne kadar bilmediğimiz resimler- internet sayesinde hızla yayıldı.Bir göz atın isterseniz youtube’a ve bu duruşu izah etmeye çalışın bizde bilgilerinizden istifade edelim.

  • bpakman dedi ki:

   Ha onu unutmuştum teşekkür ederim hatırlattığınız için, daha doğrusu beşpara etmez bir belge bozuntusu için çok da fazla zamanımı harcamak istememiştim aslında.
   Siz herhalde bilmiyorsunuz, mason değilseniz normaldir. Masonlukta tek belge gizli kayıt belgesidir. Bunun istisnası kayıtsız küreksiz Necdet Egeran tarafından verilen Süleyman Demirel belgesidir. O ayrı konu onun hakkında ayrıntılı araştırmam var bakabilirsiniz. Konumuza dönelim. Masonlukta tek belge kişinin masonluğa kayıt belgesidir. Yıllarca Atatürk’e ait belge var dediler, görmek için bekledik durduk, sonunda dağ fare doğurdu. Bu belge bozuntusuna kimileri kayıt dedi. Neden? Anlattığım nedenden. Belge denilen kayıt olmak zorundadır. Ben de biliyorum söz konusu şeyin kayıt veya belge olmadığını, ama bari ucundan kıyısından inandırıcı olsaydı yani ad bölümüne Mustafa Kemal yazsaydı hiç olmazsa. Zira Kemal Atatürk mason olsaydı Risota et Veritas locasına kayıtlı mason olarak Mustafa Kemal adını taşıması gerekirdi. Haklısınız, ölüm tarihi de yazılmamalıydı, kayıt yaptıran ölü olabilir mi, yani bu şey her ne menemse az buçuk inandırıcı olabilirdi. Benim ne demişim: bu belge belge, kayıt kayıt olsaydı Atatürk Mustafa Kemal’ken olmuş olurdu. Sonradan yazılan bu şey neden yazılmış, belli: YERSEN KARDEŞİM. Bizim geri zekalı dinciler gayet iyi yemişler, ya da yemiş görünmüşler, biri hariç ona da daha sonra değineceğim.

   Bana bir fotoğrafınızı gönderirseniz ben de fotoshop ile Kaan Yılmaz masondur diye bir belge ya da kayıt hazırlayabilirim. O zaman siz mason mu olmuş olursunuz?

   Mizan duruşu dediğinize ne diyeyim? Bir kere mizan mı? Nizam mı? Sadakat duruşu mu? Yoksa başka bir şey mi?

   O zamanlarda ve daha öncesinde, açık yerlerde ayakta duruş pozisyonunda ve ayakta poz verirken eli ceketin içine koymak kibarlık, centilmenlik duruşu göstergesiydi. Aynı zamanda liderlik duruşu da denilmekteydi. O dönemin liderleri bu duruşu sergilemekteydi. Atatürk de liderlik vasıflarına tamamen sahipti. Atatürk bununla batılı kıyafetine görsel ağırlık vermek (İngilizce: “emphasize”) istemiş de olabilir. Belki de Napolyon’u çok incelemiş, ki kimilerine göre Napolyon hayranıydı, ve o arada “napolyon duruşu” olarak bilinen bu alışkanlığını da bilerek ya da insiyaki olarak benimsemiş olabilir. Nitekim orta okulda sınıfımıza ilk kez gelen bir öğretmen bu duruşu sergileyince “aaa adam Napolyon” demiştik ve adı napolyon kalmıştı. Bu arada Napolyon masondu diyebilirsiniz. Ancak bu konuda fikir birliği bulunmamaktadır. Sadece masonları koruduğu ve onun için kardeşlerini mason yaptığı kabul görmektedir. http://www.freemasonry.bcy.ca/aqc/napoleon.html

   Çok da önemli olmasa gerekir. Masonluk kapalı bir kutu olduğundan herşey her tarafa çekilebilir. Masonlukla ilgili ritüelleri, sembolleri söylentileri bu yüzden yüzde yüz doğrulamak mümkün olamıyor. Ancak masonların açığa vurmaktan çekinmediği bir gerçek var: “Masonlar, ritüelik duruş ve işaretlerini mason mabedi dışında bir yerde kesinlikle kullanmaz. Bu nedenle bu durum onu kullanan kişinin mason olmadığını gösterir; Masonluk ile bir bağlantısı olduğunu değil.” Yine kısıtlı da olsa mason açıklamalarına göre “masonlukta böyle bir duruş yok

   Belge de olduğu gibi aynı şekilde webde masonlukla ilgili bir araştırma sayfası hazırlasam ve bu duruşu tarif etsem ve desem ki bu masonların falanca adlı falanca no.lu ritüelinde yazılı falanca duruşudur desem, millet de bunu kesip yapıştırıp twitterde face de yayımlasa sonunda döner dolaşır beni bile inandırır.

   İnternette gezince bu söylentinin Türk düşmanı Ermenilerden ve Rumlardan kaynaklandığını görülmektedir. Onlara sonraları bölücü Kürt takımı da katılmıştır. Onların ekmeğine yağ sürmek isteyen örümcek kafalı takımının da buna mal bulmuş mağribi gibi atladıkları da görülmektedir, dinci kesimin önemli ismi Harun Yahya yani Adnan Oktar hariç. Çok ilginç. Yahya’ya göre Atatürk mason olmak şöyle dursun tam tersi mason düşmanı.

   Bu arada Atatürk’ün bir başka duruşu da vardı: İki eli ile göğüs hizasında ceketin kenarlarını tutardı. Bu da mı mason duruşu yoksa bir başka centilmenlik duruşu mu?

   Özü şu. Atatürk doğuştan centilmen idi. Özellikle fotoğrafı çekilirken centilmen görünüşüne önem verirdi. Hepsi bu.

 6. Arif Özcan dedi ki:

  KARDEŞİM ATATÜRKÜN EL YAZILARI DOĞRULANDI ALLAHIN DOĞUŞU DİYE MASONLAR.ORG SİTESİNDE BİLE YAYINLANNIYOR ELİNİN KOYNUNDA OLMASI 33 DERECE MASON DURUŞUDUR NEYİ GİZLEMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ DAHA YETER ARTK

  • bpakman dedi ki:

   El yazısı doğrulandı diye birşey yok. Üstelik onların masonlukla da ilgisi yok. O bahsettiğiniz mason sitesini taradım. Tamamen tersi. Benim yazdıklarımı doğruluyorlar özellikle duruş konusunda. Yapılmaya çalışılan karalamaların hepsi külliyen yalan. Aksi takdirde olay olurdu zaten.

 7. Haşim dedi ki:

  Atatürk’ün ciğeri rahatsızdı, bu bir.-bunu da içkiye sigaraya bağlamayın hemen utanmazlar, kolaysa siz kurtarın vatanı 5 düşman ülkeden-
  İki, Atatürk mason olsaydı, bir de 33.dereceden olsaydı, bu mertebede bir masonu hiç savaş alanlarına sürerler miydi, bu riski alır mıydı diğer masonlar? Atatürk cephedeyken bu masonlar nerdeydi, Tekalifi Mİliye Kanunu niye çıktı, bu masonlar 3 5 lira veremez miydi? Tarihinizden bile utanırsınız at gözlüklüler sizi, aynen mal bulmuş mağripli gibi sanki çok okuyor, Kur an ve ayetleri araştırıyor gibi hemen din profesörü kesilirsiniz.Ne utanmaz kitapsızlar var akıl sır ermiyor, her müslümanım diyeni müslüman sanıyorlar, siyasette de kendi kafalarından olmayanı da dinsiz vs yaftalıyorlar.

 8. hakan dedi ki:

  hocam yukardaki mason belgesi sahte demissin de olum tarihi yazmiyor mu resmin altinda? ben mi yanlis okuyorum.
  olum tarihi yaziyorsa demek ki olumunden sonra duzenlenen,yenilenen bir belge-liste.o zaman ataturk ibaresinin konmasi normal degil mi??

  • bpakman dedi ki:

   Yıllarca birileri Mustafa Kemal bir zamanlar Selanik’te Risorta Veritas locasına kaydolmuş belgesi de var dediler. Sonra ortaya çıka çıka bu çıktı. Belge olsa Atatürk denmemesi gerekir. Diyelim ki Mustafa Kemal o locaya kayıtlıymış. O zaman Veritastaki şahsın adı Atatürk değil Mustafa Kemal olmalıydı. O zaman azıcık inandırıcı olabilirdi. Bu listeyi düzenleyen bunu akıl edememiş.

   • hakan dedi ki:

    tamam orasi anlasildi ama olay su; bu belge demek degildir ki 1900’lerin basinda yayinladi.. oyle olsa su sekilde olmasi gerekmiyor muydu: ” m.kemal 1881-…” ama orada ”1881-1938” yaziyor.demek ki olumunden sonra yayinlanan veya yenilenen bir belge. o zaman ataturk isminin bir garipligi yok,dogru.
    sizin soylediklrinizi curutuyor o olum tarihi.

   • bpakman dedi ki:

    Yıllardır Mustafa Kemal’in Veritas locasında “tekris edildiğine dair belge var” deyip yıllar sonra o belge budur derken, bunun belgenin “b” si bile olmadığının farkedilmemiş olması mümkün değil. Ben bunu vurgulamaya çalışıyorum.

 9. bilimselolay dedi ki:

  Ben size .şahsen katılıyorum. Bana göre Avrupa Atatürke karşı sevgimizi azaltmak için böyle bir oyuna baş vurmuş. Şimdi sosyal ağalarda Atatırk mason, deist, ateist gibi söylentiler dolaşıyor. Ben bunlara katılmıyorum. Atatürk hangi tarikatdan dinden olursa olsun TÜRKİYENİN KURTARICISIR ve KAHRAMANDIR

  • bpakman dedi ki:

   Doğrudur. İnsanlar mason da olabilir tarikatçı da. Yeter ki yurtsever ve ülkeye yararlı olsunlar. Zararlı değil.

 10. Ahmet köseoğlu dedi ki:

  Güzel kardeşlerim siz neyin savaşını veriyosunuz ? Burda birbirinize laf anlatacağınıza araştırın öğrenin egolarınız size kalsın . 1923 öncesi ve sonrası Atatürke bakarsanız herşeyi anlarsınız . Yeter ki senelerce size doğru diye öğretilenlerin yalan olduğunu görmekten korkmayın . Kimin izinden gittiğinize dikkat edin çünkü onunla haşrolursunuz . Atatürke kötü şeyler söylemek değil amacımız . Yapılan zulumleri bilmeniz ve sizi Yaratana dinine ve uyanlara edilen kötülük ve hakaretler .

 11. ibrahim dedi ki:

  İstanbuldaki Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, yıllar önce Atamız hakkındaki bu söylentileri aydınlatmak için İtalya, Yunanistan ve Mısır Büyük Localarıyla yazıştı ve çeşitli defalar kütüphane ve üye kayıtlarını bizzat incelesinler diye ekipler gönderdi. Sonuç, olumsuz. Hiçbir yerde, bir mason locasına kabul edildiğine dair bir kayıt yok. Ayrıca, bildiğim kadarıyla, Allah inancı olmayan mason olamaz. Bu nedenle, Atamız mason olmuş olsa dahi, bir yaradan inancı taşıyordu ve Arap milliyetçiliği değil, Türk milliyetçiliği yaptığından bahsedilebilir ancak…

 12. büşra dedi ki:

  kaan arkadaşıma verdiğiniz cevapta ‘MASON DEĞİLSENİZ BİLMEZSİNİZ’ gibi bi ifade kullanmışsınız sadece masonların bileceği şeyleri siz nasıl biliyorsunuz???

  • bpakman dedi ki:

   Kullandığım ifade: “siz herhalde bilmiyorsunuz, mason değilseniz normaldir”. Burada konu olan Demirel’in masonluk kayıt belgesi. Masonların hepsi belge olayını çok iyi bilir. O tarihlerde yaşayıp olayı yakından izleyen de elbette bilgi sahibidir.

 13. türkay dedi ki:

  Masonların ifadesine göre Masonlar, tüm insanların ve toplumların barış ve mutluluğunu amaç edinmiş, bu doğrultuda benimsenmiş ilkeleri olan, evrensel bir dünya görüşü oluşturup bireylerin bu yolda yürümelerini sağlamaya çalışan bir sistem olduğuna göre neden gizli kapalı bir kutudur? demekki gizliyse bu onlarda barış ve mutluluğun normalden farklı bişey ifade ettiği mi anlamına gelmekte? ve eğer hiç bir art düşünce yoksa şayet Atatürk ün belki sadece belli konularda herhangi bir ilişkisinin bulunmasının da tamamen aykırı bir durum olduğunun söylenmemesi icab etmeli değil midir?sizin de düşüncelerinizi merak ediyorum.

  • bpakman dedi ki:

   Milli mücadele ve cumhuriyetin ilk yıllarında Mecliste her türlü vekil vardı. Kürtçüsü, ümmetçisi, yobazı, masonu dahil. Atatürk diktatör görünümünü arka plana atıp o zamanın şartları çerçevesinde insanları demokrasiye alıştırmak istemiştir. Bunun en önemli örneği Menemen olayıdır. Menemen’in yerle bir edilmesini istemiş ama akabinde öfkesini yenip yatışmış.

   • türkay dedi ki:

    Evet,öyleydi sonuç olarak yani soruma daha doğrudan cevap verilecek olursa ne dersiniz?

   • bpakman dedi ki:

    Atatürk’ün “karakteri icabı” neden mason olmadığı, olamayacağı yazılarımda açıklanmıştır. Locaları kapatmış, yani toplantı yapmalarına örgütsel faaliyetlerde bulunmalarına artık imkan vermemiş. Neden mason localarına kapatmadan öte daha şiddetli bir tepki vermediğini de bir önceki cevabımda açıkladım. Yani ne yapacaktı? Bütün masonları idam mı ettirecekti? Bunun yapılabilmesi için masonların örgüt halinde rejimi değiştirmeye, darbe yapmaya veya isyana kalkışmış olmaları gerekirdi.

 14. ibrahim dedi ki:

  “Binlerce Alim” sozunu kullanan arkadasla, 31/05 de “Göstermelik bi yunan savaşının ardından ülke kahraman ilan edilenlere teslim edilmiş hepsi bu kadar. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra yapılan dilimizi, dinimizi, kültürümüzü yok etme çabaları bunu alenen açıklıyor” cumlelerini yazan, ayni arkadas. Bu tur yazilara cevap vermeyi surdururseniz, saniyorum bir cok takipciniz, kalite dusmesi nedeniyle izlemeyi birakacaktir. Bu tur konularda, bu kadar sig bilgi sahibiyken, cahil cehaleti nedeniyle, yaziliyor bunun gibi seyler, saniyorum. Cok deger verdiginiz dinimizin (nasil anlamaniz benimsetildiyse) kutsal kitabi, “OKU, senin yaratan Rabbinin adiyla, OKU” diye basliyor. Okumak zor, birileri masal gibi anlatsin, biz de yutalim, daha kolay. Hele cok okumak, okuduktan sonra DUSUNMEK ve ANLAMAK…

 15. türkay dedi ki:

  Bence de,çok tesekkür ederim.

 16. furkan ışık dedi ki:

  Atanız İsmet İnonüyü bilmiyormuydu mason olduğunu ayrıca 1935-1955 yılları arası kuvvet komutanlarının mason olduğunu eğer o kadar karşı olsaydı kadim dostu ismeti astırırdı

  • bpakman dedi ki:

   İfadenizden Atatürk’ü sevmediğiniz anlaşılıyor.
   Mason diye bir insanın asılması olsa olsa muz cumhuriyetlerinde olabilir. Bütün masonları idam mı ettirecekti? Bunun yapılabilmesi için masonların örgüt halinde rejimi değiştirmeye, darbe yapmaya veya isyana kalkışmış olmaları gerekirdi. Ancak yapılabilecek şey yasal olarak toplanmalarını ve dernek olarak faaliyetlerini yasak etmek. Atatürk’ün yaptığı da budur.

   Kimlerin mason olduğu o zaman biliniyordu. Aralarında din adamları bile vardı. Kimsenin düşüncesini bir şeye bağlılığını beyninin içine girip yok etme imkanı yok.

   Bu arada İnönü’nün mason olduğuna dair belge yoktur. Söylentiler var. Belirttiğim gibi bugün ve geçmişte kimlerin mason olduğuna dair artık gizli birşey kalmamıştır. Yine ilave edeyim ki Atatürk İnönü ile yollarını ayırmıştı.

 17. Geri bildirim: Atatürk’e bu iftiralar neden? | Pakman World

 18. Geri bildirim: Atatürk ve Masonlar | Pakman World

 19. halim tuna dedi ki:

  Merhaba
  Öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim.
  Sağdaki menüye bakılırsa bilgi ve tecrübeye sahipsiniz sanırım.
  Herkes kendi yorumunu yazmış, ben de ufak bir ekleme yapmak istedim izninizle.

  Açıkça konuşmak gerekirse ülkemizde hakimiyet yarışı var.
  1000 yıllık varisler ile 1000 yıl öncesi mirasçıların kavgası bu.

  Biz şuan alenen mirasımızı savunuyor ve koruyoruz; ama osmanlıdan-selçuklulardan önceki mirasçılar ise alenen değil de dolaylı saldırı yaparak ve bazı kesimleri amaçları uğruna kullanıyorlar.

  -Masonlar
  -Sebatay Mensupları
  -İttihat ve Terakki
  -Fetö
  -Pkk
  -Siyasi uzantılar
  -Sivil Toplum Kuruluşları
  -Alevi topluluğun bir kısmı

  Bunların ortak özelliklerine bakarsanız hepsi de Osmanlı dan nefret ederler ve ülkede nerede karışıklık varsa merkezinde bunlar vardır. Tesadüf değildir herhalde 🙂

  O yüzden ben olaya Osmanlı’dan nefret eden / etmeyen diye bakarım.
  Osmanlı’dan nefret edipte vatanını sevenler varsa onlar da nerede durduklarına iyi baksın…

  • bpakman dedi ki:

   Bu ülke Osmanlı’nın devamıdır. Osmanlı devletine yabancılar Turkey, Turkiya, Turchia derlerdi. Ancak cumhuriyet dönemini kötülemek uğruna Osmanlı’yı arşı alaya çıkarma çabaları mecburen Osmanlı hakkında şimdiki birçok iddiaların aslında öyle olmadığının anlatılmasını gerektirmektedir.

   • halim tuna dedi ki:

    Bülent Hocam, ben Osmanlı ya da Türkiye ismine takılmadım 🙂
    Osmanlı devleti, İslamiyeti benimsemiş yapıya sahipti.
    İsmi Türkiye de olsa, Bülenti Devleti de olsa İslamiyet hakim olduğu için açıkça yabancı devletlerin hedefi haline geliyoruz.
    Akabinde direkt hedef almasalar da taşeronları vasıtasıyla ne zarar verdik kâr diyerek saldırıyorlar.
    Peki neden Erdoğan’dan önce bu denli saldırıya maruz kalmıyorduk ?
    Sesimiz çıktığı için olmasın ?…
    Özal ve Menderes vardı bi ara onları da suikastle idamla sildiler…

    Ben her zaman diyorum !
    Sırf iktidar düşmanlığı yüzünden, dışarıdaki düşmanlarımızın ekmeğine yağ sürülmesin.
    Gider oyunu verirsin, eylemini kimseye zarar vermeden yaparsın, siyasi görüşünü bangır bangır belirtirsin, insanları ikna etmek için PR yaparsın eyvallah; ama bunlar yangına odunla gidiyor, beraber içinde bulunduğumuz gemiyi batırmaya çalışıyorlar…

    Selamlarımla

   • bpakman dedi ki:

    Haçlı-siyonist işbirliğinin Osmanlı’yı yıkma sebebi orta doğu petrolleriydi. Türkiye’yi yıkmak istemelerinin sebebi de su yani GAP. Bunun için BOP devreye alındı. BOP’un eşbaşkanı da Recep Tayyip Erdoğan. Bunu beyan eden kendisi. Video kaydı sayfalarımda var.

 20. Necati dedi ki:

  Mustafa Kemal mason değildir. 33° mason birinin yazmış olduğu mektuptan kanıtlanmıştır. Aşağıdaki yazıyı okumanızı öneririm.

  http://masonlocasi.blogspot.com/2014/09/33derece-masonun-mektubu.html

 21. Ibrahim dedi ki:

  Merhaba,
  Atamizin mason olup olmadigiyla ilgili yazismalar cok uzun bir zamandir yapiliyor. Yukaridaki linkdeki mektub da bildigim kadariyla gercektir. Gercek olmayan, “Masonoloji” blogundaki on yazida gecen bazi satirlar, bildigim kadariyla ; Masonlarin bir kismi, Ataturkun yaptiklarini cok takdir ettikleri ve Onu cok sevdikleri icin bu buyuk insanin ancak meslekdaslari olabilecegini varsaymislardir. Tabi bunda, Atamizin Selanik doneminde Ittihad Terakki ilerigelenleriyle yapmis oldugu bazi ozel toplantilar hakkinda bilgi sahibi olmalarinin payi buyuktur. Masonlugun gizli degil, ama “kapali” bir dernek olmasi, O gun de aynen mevcuttur ve Saraya muhalif subaylar (cogunlukla subaylar), Selanik de mason localarinin icinde toplanmaktaydilar. Bu toplantilarin az da olsa bir kismina Ataturkun de katildigi biliniyor. Zaten Onun disinda da baska asker ve siviller de hem bilgilendirilmek, hem de taraftar yapilmak amaciyla aksam oturumlarina davet ediliyordu. Ama bu durum, Atamizin, duzenli bir locada, tekris edilerek masonluga kabulunun yapildigini gostermiyor. Adalet sarayina giren herkesin Hakim, Savci veya suclu olmadigi gibi..
  Masonlarin cogu, Cumhuriyet doneminde , Turk Masonlugunun Yunanistan ve Italyadaki Buyuk Localarda incelemeler yaparak Atamizin olasi bir kaydini aradigini bilir. Ama boyle bir kayit yoktur. Turkiyedeki Masonlar, Ataturk Mason olsaydi bundan buyuk bir memnunluk duyarlardi Kamuoyundan saklanan hicbir sey yok bence. Mason = Insan-i Kamil….Yani, bir ideal. Dolayisiyla, “Masonlar” yerine, “Olmaya calisanlar” demek, cok daha dogru olacaktir. Her grupta bazi kotu niyetliler olmustur. 2016 yazindan buyana ulkemizde mesleginden ihrac edilen/tutuklanan devlet memurlarina bakacak olursak, hangi meslegi “onursuz, vatan haini” ilan etmemek lazim, iyice dusunerek cevaplamaliyiz bence…! Askerlik, Hukukculuk, Doktorluk, Ogretmenlik vs vs…? Boyle genellemeler yapmak cok yanlis ve akildisi olur, degilmi ? Masonluk, tarihi boyunca kapali bir dernek olmasi dolayisiyla zaman zaman bazi eylemler icin bir gizlenme yeri olmus maalesef. Bazi uyeleri suclanabilir, ama meslek olarak hedef gosterilmesi, rasyonel degildir.

  • bpakman dedi ki:

   Bahsettiklerinizin hemen hepsi yazılarımda var.
   Atatürk’ün masonluğu iddiası nedeniyle masonlukla ilgili bazı araştırmalarımı da yazılarıma eklemiştim. Aslında başlıbaşına ve uzun uzun anlatım gerektiriyor. Yani kitaplık bir konu.

  • bpakman dedi ki:

   Bu arada ilginiz için teşekkürler.

 22. Ibrahim dedi ki:

  Rica ederim. Onceki bazi yazilarinizdan bir kismini da hayli yararli ve ilginc bulmustum. Ama malum, hepsine yazmak mumkun olamiyor… Cabalarinizin devamini dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s