Kuzey ve Güney Azerbaycan Türkleri

Kuzey Azerbaycan’da (Azerbaycan Cumhuriyeti), Güney Azerbaycan’da (İran’ın Kuzeyi, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Güneyi), Türkiye’de ve başta Rusya olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan 40 milyondan fazla Azerbaycan Türk’ü, 250 milyonluk Türk Dünyası’nda Türkiye’den sonraki en büyük kitleyi oluşturmaktadırlar.

Türkiye’de yaşayan Azeri Türkleri denilince ilk bakışta Kuzey ve Güney Azerbaycan’dan gelip Türkiye’de geçici veya sürekli yaşayan Azeriler akla geliyor olsa da onlar Kars ve havalisinde yaşayan, Terekemesiyle, Karapapağıyla, Şiisiyle, Sünnisiyle bir bütün olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Azerbaycan Türkleri’dir.

Güney Azerbaycan ve İran da Farisî nüfustan daha çok olan Azerbaycan Türklerinin ve diğer Türk soyluların nüfusu, bugün bir Farisî baskı altındadır. Dillerini özgürce kullanamamakta, kendilerini, kendi dillerinde özgürce ifade edemektedirler.

Zaman zaman Tebriz, Erdebil ve Urmiye’de protesto mitingleri düzenlemeye kalkıştıklarında ise İran polisinin zulmüne uğruyorlar. Dış dünyaya kapalı bir İran ve onun katı rejiminin baskı ve zulmü altındaki  Türk soylular seslerini dış dünyaya ulaştıramıyorlar.

İran rejimin yıkmak isteyen ABD ve başka Batılı güçlerin, rejime karşı Azerbaycan Türkleri’ni maşa gibi kullanmak istemeleri ve ateşe atmaktan çekinmemeleri de ayrı bir trajedidir.

Sayın Cahit Kılıç’ın 21.04.2011 tarihli  “Türkiye’de Yaşayan Azerbaycan Türkleri 1. Kurultayı” yazısından, kendisinden izin alınarak, derlenmiştir. 

Bülent Pakman Nisan 2011. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntılanamaz.

Not: yorukturkmendernekleri.com diye bir sayfa bu  ve birçok diğer yazılarımı izin almadan, kaynak ve link vermeden yayınlamaktadır.

Azerbaycan’da Kimlik ve Dil

Azeri diye bir millet var mı?

YANLIŞ: Türkiye’de Azerbaycan Türklerine “Azeri”, konuştukları dile “Azerice” denmektedir.  Azerbaycan resmi politikasında bu tanımlar  “Azerbaycan Halkı”, “Azerbaycanlı” ve “Azerbaycan’ca”, “Azerbaycan Dili” şeklindedir. Bunlar külliyen yanlıştır.

1. Azerbaycan bir coğrafya ismidir, millet değil, Ayrıca soyu bilinen, kendine has dili olan halklar coğrafi adlarla kimliklendirilemezler. 
2. Azeriler İran’da yaşayan küçük bir etnik topluluktur. Azeri sözcüğü, ilk defa olarak, tarihin en azılı Türk düşmanı Stalin, daha sonra ise hasta beyinli İran-Fars şovenistleri tarafından, Azerbaycanlıların Türklük şuurunu yok etmek, unutturmak için uydurulan sahte bir kimliktir. Eğer Ruslar, Çarlık ve Sovyet dönemlerinde Allah korusun Anadolu ya hakim olsalardı, orada da benzeri şekilde Egeli, Karadenizli ve İzmirli diye uyduruk milletler ve kimlikle yaratmaya çalışırlardı.

DOĞRU:  “Azerbaycan Türkleri” ve “Azerbaycan Türkçesi”.

Azerbaycanlılar Türk müdür?

Kurtlar olur çobanların koyunu
İtten öğrenirse, kendi soyunu
“Azerilik” komunizmin oyunu
Azeri değiliz, Türk oğlu Türk’üz!

Bahtiyar VAHAPZADE

Azerbaycanlılar Türktür dilleri Türkçedir

Arama motorlarında bulunabilmesini kolaylaştırmak için yazılarımızda arada Azerice ve Azeri kelimeleri kullanılmaktadır.

Azerbaycan’da Türk milleti vardır, dilleri Türk dilidir

Bakü Ofis 2011

Bakü Ofis 2011

Bülent Pakman kimdir?

2 Responses to Kuzey ve Güney Azerbaycan Türkleri

 1. efendizade iran dedi ki:

  İRANDA , hökümet ve ya devlet İRANDA olan diller kullanılsın kullanılmasın karışmiyor. bununla birlikte İRANDA 10 15 dilden fazla mevcud olduğu nedeniyle hepsi dillerin resmi olamacağına İRANİN çoğu vatandaşları inaniyor. nufus tertibiyle : farsça , az türkçesi , kürtçe , mazeni , türkmence , lori , beluçi , arapça ,xorasan türkçesi , gileki , taleşi , tat , qaşqayi türkçesi ( nissan qaşqayi ondan tutulmuş ) . İRANDA şuan gazeteler filmler tv kanallarında falan farsçadan başka dillerde kullanılıyor. ama maalesef iranlılar o kadar ana dillerine önem vermiyolar ve kendi etnik dillerini genişlendirmek istemiyorlar artık. mesela ERDEBİLİN meclisde olan vekili , azerbaycan türkçesi dil ve edebiyat kültürhanesinin tesisine oy toplandığında ne dedi biliyormusunuz? dedi :” biz türk deyiliz ama.biz azerbaycan türkleriyiz tamam ama biz eskiden azerbaycan farslaridik türkler selcuklar dönemi İRANA geldiklerinde bizde dilimiz dönmüş.” ismi mansur hakikat pur.
  çok saçma demi? evet çok saçma çünkü biz evela selcuklerden asirler önce İRANİN bi çok yerlerinde yaşiyorduk ve buna deliller var ikincisi tutalım biz eskiden farsdik ya kardeşim bir milletin dili bir gün iki günde değişmez ki. üçüncüsü : ama bizim İRANDA iki dil bilen olduğumuz daha güzel ve avantajlı.

  • Azerbaycan Turku dedi ki:

   Neymis!!! Vay vay vay “İRANDA , hökümet ve ya devlet İRANDA olan diller kullanılsın kullanılmasın karışmiyor!!!”

   Benim kuzen sinifta turkce konusdu diye ogretmenlikten atildi!!! Yazi dili, okul dili, para kaznma dili hepsi farsca… ve hukumet bunu zorunlu kiliyor.

   Sen bugun Tebriz de dukkanin camina Turkce yazi yazarsan, aksama kalmaz iran istihbarati seni de aileni de iceri atar!!! Onem vermek deyil, devlet baskisi… okulda turkce okunsun diyen herkes icerde… Traxtor un macina gidersen millet ne haykiriyor “Turk dilinde medrese olmalidir herkese”, fasist dinci fars devleti napiyor, tek tek onlari iceri atiyor

   O yazdigin tum diller yerel bolge dilleri, ilginc de budur ki o etnik guruplar zatan birbirine karismamis ve kendi bolgelerinde yasiyor!

   Farsca bilmezsen is yok, para yok… secme deyil yani zorunlu… o yuzden avantj falan diye bisey yok. Ulkede pehlevilerden beri aktif irkcilik ve fars olmyan guruplara baski yapiliyor, etnik temizlik yapiliyor… demir yumruk diktatorlugu olmasaydi, 2 gune kalmaz her bir etnik gurup kendi bagamsizliklarini alirlardi

   Selcuklular dan sonra bircok fars devletleri, bir cok turk devleti geldi, peki neden herkes hala kendi dilini konusuyor!??? yazdiklarin Pan-Iranist Pan-Farsict yalanlaridir!!! Iranda tarih okurken zatan sadece yapma fars tarihi okuyorsun.

   Farslar afganlar, kendi dilinizde konusun, kendi ulkenizi kurun… Biz turkleri bir birakin yaaa, istemiyoruz sizi nasil diyelim, dilinzde sizin dininizde sizin… ne yuzsuzluk ya.. Bi birakin yaaa… Bizim soyumuz da ozumuz de Azerbaycan Turkuyuz… O kadar!!!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.