Kurtuluş Savaşı Günlükleri

Ahmet Yeşiltepe’nin hazırlayıp sunduğu, kurgusu Cihan Çekiç’e, görüntü yönetmenliği Ahmet Uçar’a ait olan belgesel.

KURTULUŞ YOLU

Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının Anadolu’daki ilk 25 günü… 19 Mayıs’ın gerçek hikayesi. Toprakları işgale uğramış, çocuklarını kaybetmiş, ümitten yoksun bir halkın üzerine güneş gibi doğdular… 19 Mayıs’ta karaya çıktılar, ilk kıvılcımı ateşlediler… Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının Anadolu’daki ilk 25 günü… Kurtuluş mücadelesinin ilk planları nasıl, nerede yapıldı? Hangi engeller aşıldı, kimlere rağmen yoldan dönülmedi? Samsun’dan Havza’ya giden yol, Ankara’ya, oradan “İzmir’in Kurtuluşu”na nasıl uzandı…? Her anıyla Kurtuluş savaşımızın ilk yolculuğu, ilk kıvılcımı… “Kurtuluş Yolu” …

İSTİKLAL YOLU

İnebolu’dan Ankara’ya, kağnılarla 18 gün… Türklerin bilinmeyen lojistik zaferi 350 kilometreyi 18 günde aşan ve Anadolu’ya diriliş ruhu taşıyan kağnı kollarıyla 18 gün… Anadolu’ya silah ve cephane taşıyan İnebolu – Ankara hattında “gerçekten” neler yaşandı? Üç yılda binlerce kadının karınca ordusu gibi çalıştığı “İstiklal Yolu” nasıl seçildi, sevkiyata kimler, nasıl katıldı? Askeri ve idari düzenlemeler nelerdi? Mehmet Akif neden sevkiyat hattına gönderildi? süngü imalatından asker üniformasına dağ köylerinde atölyeler nasıl kuruldu? Direniş ruhu nasıl ve kimler tarafından yükseltildi? Milli Mücadele döneminde anadolu’ya asker, cephane, tıbbi malzeme ve lojistik destek sağlayan güzergahtan az bilinen, olağanüstü gerçek hikayeler. İnebolu’daki kayıkçılardan kağnı başındaki mekkarelere, milli mücadelenin en az bilinen safhası, cephe gerisi. Türkiye’nin ilk lojistik zaferi, “İstiklal Yolu”.

ZAFER YOLU

Adım adım zafer, köy köy, patika patika Büyük Taaruz’a sahne olan coğrafya. Batı Anadolu’da bir Ağustos sabahı… Güneş dağların arasından ilk ışıklarını gösteriyor. Sessiz, ıssız, terkedilmiş gibi duran bu topraklar, umudun ve yaşama sevincinin parıltısına karşı hareketsiz. Çünkü bu topraklar uzun süredir çaresiz. Üç yılı aşkın bir süredir işgal altındaki Batı Anadolu umut etmekten bitap, mezalimden harap, gururu kırılmış insanların yurdu. Ta ki, çocukları, onları yeniden ayağa kaldırmak için geldiği bir başka Ağustos sabahına kadar.

Askerlik tarihinin en büyük baskın ve kuşatma harekatını Yunan tarafı neden farkedemedi? Komuta kademesi arasında hangi tartışmalar yaşandı, taaruz planında son dakika hangi değişiklik yapıldı ? Süvarilerin çevirme harekatına yardım eden Haydar Ağa’nın torunları o günü anlatıyorlar… Oluca Köyü katliamında kadın ve çocukları Yunan subayı nasıl kurtardı? Yakılan caminin ayakta kalan kısmında Yunan askerlerinin izi… Bir Yunan müfrezesine ait kamyon parçaları ve demir flamasını köylüler neden hala saklıyorlar? 2500 askerden oluşan Yunan alayı 150 süvari tarafından hangi aldatmaca ile esir alındı? Türk tarafında, tren istasyonu, demiryolu ve telli iletişim hatlarını tahrip görevine kimler seçildi? Ağaçların gazisi olur mu? Gazi ağaçlar nerede..? Dumlupınar nasıl Başkomutan savaşına dönüştü..?

Bülent Pakman. Aralık 2019. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntılanamaz.

Viyana Parlamento Binası

Viyana Parlamento Binası

Bülent Pakman kimdir?

Milli Mücadele – Kurtuluş Savaşı ile ilgili tüm yazılar

Milli Mücadele _ Kurtuluş Savaşı