Cidde nasıl bir yer?

Eski başkent olan Cidde Riyad’dan sonra en büyük şehir ve gerçekten çok güzel bir şehir. Yoğun rutubetli-nemli sıcağı ve arasıra kendini gösteren kum fırtınaları ve de selleri bu güzelliği gölgeler.

Balad-Suk, sağda Cevahirlerin yaptığı Pasaj

Gündüzleri hava çok sıcak olduğundan dükkanlar öğleden sonra genelde kapalıdır. Cidde gece yaşar, ışıl ışıldır, gezilebilecek yerler Korniş (Corniche) denilen deniz kıyısı-sahil yolu ile çarşı ve alışveriş merkezleridir.  Çarşısı Al Balad – şehir merkezi dedikleri Souk yani çarşıdır. İçinde pasajlar da vardır. En büyüğü Cevahirler İnşaat Şirketinin yaptığıdır. İç taraftaki dükkanlar daha ucuzdur. Clarks, Sebago, Cat, Geox marka ayakkabı, sandalet, inci, altın elektronik eşyaya kadar aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Sakın sıkı pazarlık yapmadan almayın, kazıklanırsınız. İnciler Sukun en iç taraflarındaki küçük pasajlarda tasavvur edemeyeceğiniz kadar ucuzdur. Bol bol hediyelik olarak alabilirsiniz. Elektronik eşya çok ucuzdur, ancak tapon Çin malları da çok yaygındır. Hac zamanı fiyatlar her şeyde ikiye katlanır. Zamanınız varsa hac zamanı hiçbirşey almayın. Hac zamanı hacıların orada olduğu zamandır ve genelde Kurban Bayramından 3 hafta sonrasına kadar devam eder. Hac dışında fiyatlar rakamsal olarak Türkiyedeki ile aynıdır ama kur farkı var. Yani Türkiye’de 1000 TL ye alabileceğiniz bir fotoğraf makinesi orada da rakamsal olarak aynı 1000 SR yani yaklaşık 400 TL. Giysiler tamamen Çin malı, indirim varsa epey elverişli fiyatlara alınabilir.

Cidde’de Balad civarındaki oteller hamamböceklidir, hatta en iyileri olan eski adıyla Khaki (yani Haki) yeni adıyla Golden Tulip bile.  Mümkünse Filistin caddesi (Şara Filistin) üzerindeki ve kuzeyindeki otellerde kalabilirsiniz. Oralarda hepsi iyidir. Örneğin Ramada orta halli, ama temizdir.

İçki kaçak var ama pahalı. Sıddıki denilen ev yapımları da mide bozabilir, baş ağrısı yapabilir. Eskiden beri hayat kadını olduğu söylenir, özellikle çarşaflı Filipinliler belirli bir sokakta polisle anlaşmalı kadınlar dururlarmış. Ciddeli Arap oğlanların kızları tavlama tekniği denildiğine göre şöyle oluyormuş: Arap oğlanlar konuşmak yasak olduğu için, arabayla alışveriş merkezinin önünde durup beğendikleri bir kız önlerinden geçerse, müziğin sesini açıyorlar, kız beğenirse dönüp gülümsüyormuş. Zamanınız varsa Suk’da caddede bir yere durup bunları izleyin.

Sakın yukarıdaki anlatılanlara bulaşmayın. Hayatta karşılaşılacak en korkunç şey Suudi Arabistan’da hapse düşmektir. Kimse sizi kurtarmaz.

Sevgililer gününde kırmızı ve kalp şeklinde olan her şeyi satmak yasak olduğundan kutlamanızı yapacaksanız başka türlü yapın.

Özellikle havaalanında ve şehirde bol bol korsan taksiye rastlarsınız. Dikkatli olun.

Korniş

Havalanı şehir arası 60 Riyal, korsanı 50 riyal. Mekke’ye tek gidiş 150 Riyal. Cidde kent içi bindi indi kısa mesafeler 10 Riyaldir. Binmeden önce mutlaka pazarlık edin. Taksi plakasını mutlaka alın hatta taksici aldığınızı görsün. İlk önce taksiden, varsa karınızı indirin sonra siz inin, siz inerseniz karınız inene kadar gaza basabilirler. Hac zamanı kaçırılma olayları olmakta, dikkatli olun. Karınızın alışveriş merkezlerinde bile tuvaletlere gitmesini tavsiye etmem. Oralara komple çarşaflı, peçeli erkekler girebiliyor ve sonrası malum. Kadın tuvaletleri epey içerde ve iç kapısında eşinizi bekleme olanağınız yok.

Cidde’de önemli bir Türk nüfusu var. Ülker Firması Cidde’de ki fabrikası ve ürünleriyle önemli bir pazara sahip. Türk Konsolosluğunda Milli Eğitim Bakanlığının okulu yıllardır var. Türk Hava Yolları Medine yolunda Havalanına giderken Filistin Caddesi kavşağını geçince sağda, Jeddah Shopping Center karşısında. Konsolosluk da bu Shopping Centeri geçince solda içerde. Aile salonu (Family section) olmayan fast foodçu ve lokantalara kadınlar yanlarında erkek de olsa giremez. Türk lokantaları dışındakileri tercih etmeyin, genelde hamamböceklidirler. Filistin caddesinden kuzey istikametine Sittin caddesine (Şara Sittiin) döndükten sonra köprünün solunda Eşfak lokantası, sağında da Türk kebapçı ve tatlıcısı var. Buraya Mukim Türki yani Türk semti denilmektedir. Taksiye Şara Sittiin Mukim Türki derseniz eminim bilir. Oradan sonra Sittinde kuzeye giderken ilerde sağda Feyruz Türk lokantası var.

Feyruz Lokantası

Buralarda yemek yiyebilirsiniz. Özellikle ıspanak gibi sebze yemeklerini tavsiye ederim. Ayrıca Medine yolundan havaalanına giderken sağda iç taraflarda Türk pideciler de bulunur. Yıldızlar lokantasını Türk lokantası zannetmeyin Lübnan lokantasıdır. İçki olmasa da meze ağırlıklıdır menüsü. İçki demişken içki merakınız varsa ve kendinizi tatmin etmek isterseniz iyi lokantalarda Saudi Champagne içebilirsiniz. Elma suyuyla Perrier karışımı bu içeceği şampanya kadehleri ile servis yaparlar. Kafayı bulamasanız da ucundan kıyısından şampanya içtiğinizi zannedebilirsiniz. Cidde’den başka Riyad, Al Khobar gibi büyük şehirlerin iyi lokantalarında da bu içeceği bulabilirsiniz.

Fıskiye

Abhur’da paralı plajlarda aile ve bekar bölümlerinden tüm yıl boyunca denize girebilirsiniz. Ayağınıza bir naylon deniz ayakkabısı almayı unutmayın, şarttır. Deniz genelde taşlık ve sivri kayalıktır. Cidde’de trafik çok yoğundur. Akşam ve gece trafiğe takılıp kalabilirsiniz.

Cidde ile ilgili diğer sayfalarımızCİDDE HAKKINDA

CİDDE’de 1

CİDDE’de 2

CİDDE’de 3

Mekke girişi

Cidde deyince Mekke’den bahsetmemek de olmaz. Zira Mekke’ye gitmek için Cidde havalimanına inmek ve ekspresyoldan devam etmek gerekiyor.  Eskiden hava ulaşımı yokken de Cidde Mekke’nin limanı olarak gelişmiş.

Devamı Mekke ile ilgili  sayfalarımızda:

UMRE

MEKKE’NİN DİĞER ZİYARET YERLERİ

1979 KABE BASKINI

KABE TOWERS

SIRA REVAKLARDA

TÜRK KIŞLASI DA GİDİCİ

Suudi Arabistan ana sayfa:   https://bpakman.wordpress.com/orta-dogu/suudi-arabistan/

Bülent Pakman, Eylül 2009.

Suudi Arabistan ile ilgili günlüklerimiz:

Facebook Widgets

Bakü Ofis 2011

Bülent Pakman kimdir: https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

2 Responses to Cidde nasıl bir yer?

  1. Geri bildirim: Suudi prens muhaliflere katıldı | Pakman World

  2. İsmail Güneş dedi ki:

    Kutsal topraklarda haram olan içkinin satışını kınıyorum.Yazkılarolsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s