160 milyonda 1 ihtimalin gerçekleştiği savaş

Çanakkale’de, 32 ülkeden askerler savaşmıştır. Bu, Çanakkale’de bir Dünya Savaşı’nın yaşandığını gösterir. Başka bir deyişle 1. Dünya Savaşı içinde ayrı bir önemi olan savaş yaşanmıştır.

Çanakkale Boğazı girişine ve Yarımada’nın Ege Denizi tarafına 417 savaş gemisi demirlemiştir. Bu gemiler arasındaki taşıma işlemlerini yapan küçük boyuttaki gemiler de düşünüldüğünde, sayı daha da artmaktadır. Bunca savaş gemisinin küçük bir bölgede bulunması nedeniyle çoğunun demirleri karışmıştır.

Osmanlı Devleti, düşmanın Çanakkale Boğazı’ndan geçme ihtimalini göz önüne alarak, banka rezervleri ile arşivlerini Eskişehir’e taşıma hazırlığı içine girmiştir.

Yaklaşık 95 km uzunluğunda, 25 km genişliğindeki (en dar yeri 6 km) Yarımada’da 815 bin asker savaşmıştır. Bu, kilometre kare başına 8200 asker demektir ki, hiçbir savaşta bu yoğunluk yaşanmamıştır.
Savaşta ölen asker sayısı ise kilometre kare başına 252’dir.
Bu, 1. Dünya Savaşı sırasında Fransa topraklarında, Alman ve Fransız ordusu arasında geçen ve tarihin en kanlı savaşı olarak anılan Verdun muhaberesinden kat ve kat fazladır. Verdun’de, kilometre kare başına 38 asker hayatını kaybetmiştir.

Çanakkale Savaşı, 2. Dünya Savaşı’nın dönüm noktası olan Normandiya çıkartmasından sonra en çok kara, hava ve deniz aracının kullanıldığı savaştır. Denizaltı ve balonlar da kullanılmıştır.

Savaşın şiddetini ve yoğunluğunu anlatan en somut örnek ise havada çarpışan mermilerdir. İki merminin havada çarpışma ihtimali 160 milyonda birdir. Çanakkale’de çok sayıda kurşun havada çarpışmıştır. Bunlar, birbirine kaynamış şekilde bulunmuş ve müzelerde sergilenmiştir.

Çanakkale Savaşları, hakkında müzeler kurulan ender savaşlardandır. Müzeler sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da bulunmaktadır.

Çanakkale, birbirlerine bulundukları siperlerden dini ya da resmi bayramları sırasında hediyeler, yiyecek, sigara, içecek atan, çatışmalara bir süre ara veren askerlerin de savaşıdır. Bu nedenle de “Centilmenler Savaşı” adı verilmiştir.

Atatürk’ün, “Biz burada bir üniversite gömdük” sözleri de çok önemlidir. Tıp ve Mülkiye öğrencileri, öğretmenler, Harbiyeliler, lise öğrencileri kısacası ülkenin aydın ve eğitimli binlerce insanı, Çanakkale’de şehit olmuştur. Bu durum, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ihtiyacı olan yetişmiş insan kaynaklarından yoksun olarak yola çıkmasına, birçok alanda sıkıntı yaşamasına, gelişiminin gecikmesine yol açmıştır. Öğrencilerin katılımı nedeni ile Çanakkale’ye, Yedek subaylar savaşı da denilmiştir.

Ama hepsinden önemlisi Çanakkale, tarih sayfasından silinmek üzere olan bir ulusun yeniden doğuşunu ve bir devlet kurmasını gerçekleştiren lideri, Mustafa Kemal’i çıkarmıştır.

Gürbüz Evren’in makalesinden kısmen alıntıdır. http://www.gercekgundem.com/yazarlar/gurbuz-evren/1923/canakkale-160-milyonda-1-ihtimalin-gerceklestigi-savastir

Bülent Pakman. Mart 2014.

Twitter Widgets Facebook Widgets

OLYMPUS DIGITAL CAMERABülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s