Türkiye Azerbaycan arasında uçak seferleri

Bakü’den/Bakü’ye low-cost (düşük maliyetli) olmayan dış hat uçuşları yeni (teze) terminale/terminalden  (Terminal 1) yapılıyor. Eski terminal (Terminal 2) de sadece iç hat uçuşlarına ve AZAL’ın low-cost uçuşlarına açık.

AZAL Azerbaycan Hava Yollarının Bakü -İstanbul Atatürk arası hergün 3, İstanbul Sabiha Gökçen arası hergün 1, Ankara’ya haftada 4 gün seferi var.

AZAL’ın  yaz tarifesinde ilave Ankara  haftada 1 sefer, Antalya her gün iki sefer, Bodrum her gün, Dalaman iki gün, İzmir’e 3 gün direk seferleri de konulmakta (her yıl değişebilir).

Türk Hava yollarının her gün Bakü-İstanbul 5, Gence-İstanbul her gün 1, Nahçıvan-İstanbul haftada 3 gün  AZAL ile “codeshare” ortak uçuşları da var. Yani bu uçuşların biletleri AZAL web sayfasından da alınabilir.

AZAL internet sayfasından Türkiye iç hat bağlantılı tek bilet almak artık mümkün görülüyorsa da uğraşıp alamayan arkadaşlar var.

İnternetten Azal miles kartı çıkarıp zamanla bedava bilet hakkı kazanmak mümkün. Puanlar uçak biletinin vergiler hariç € bedeli üzerinden kazanılıyor, bu yüzden de cazip değil. Mesela Ankara’ya bir ekonomi gidiş dönüş bilet puanı biriktirmek için 10 uçuş yapmak gerekiyor. Bedava biletin yaklaşık 1/3 oranında vergilerini yolcu ödüyor. Standard mil kartı sanal, adrese gönderilmiyor, internetten yazdırılabilir.

Türk Hava Yolları’nda çalışan takkeli cübbeli bir teknisyen Atatürk'e hakaret yağdırdı.Türk Hava Yollarının  Bakü – İstanbul Atatürk Havalimanı  arasında her gün 4, Sabiha Gökçen arasında her gün 1, Gence – İstanbul Atatürk Havalimanı arasında her gün 1, Nahçivan-İstanbul arasında haftada 2 gün (yazın 3) seferi var. Bakü-Ankara seferi yok.  

Onur Air ve Pegasus seferleri kaldırılmıştı. 18 Mart 2016 dan itibaren Pegasus Gebele-Sabiha Gökçen arasında haftada 3 günlük seferlere başlıyor. Onur Air Bakü-Trabzon-Bakü seferleri 17 Haziran’da sadece  yazın Cumartesi günleri olmak üzere başlıyor.

Azal’ın iç hat uçuşları Bakü-Nahçıvan, Gence, Zagatala, Lenkeran arasında.

Azal havayollarının ekonomi sınıfında bagaj uygulaması:

Bagaja verilenler (Not:Budget/Discount/Comfort/Low-Cost uçuşlarının şartları farklı olup devamında verilmiştir):

Tek parça bagaj ekonomi sınıfta 23 kg ı geçmezse ilave ücret alınmıyor  Geçerse 2. bir bagaj olması ve 1. bagajın 23 kg a indirilmesi gerekiyor. Bu durumda 1. bagaj ücretsiz, 2. bagaj 50 € ücrete tabi.
Tek parça bagaj 23 kg ı geçtiği takdirde ve 2. bir bagaj da yoksa 100 € ücret alınıyor. Yani tek bagajda 23-32 kg arası için 100 € alınıyor ve ücretsiz bagaj hakkı kayboluyor.
Hiç bir bagajın ağırlığı 32 kg’ı geçemez, geçerse kargoya veriliyor. Her bir bagajın üç boyutunun toplamı 158 cm i geçemez. Geçerse 50 €, 203 cm i geçerse 100 € ücrete tabi.

El bagajları:

1 adet el bagajı ağırlığı 8 kg (bazı uçuşlarda 10 kg’a çıkabiliyor), 3 boyutunun toplamı 110 cm (55х20х35) ise kabine ücretsiz alınıyor.

Bu uygulamalardan taviz verilmiyor.

Business yolcusunun herbiri 32 kiloyu geçmeyen 2 parça bagaj hakkı var.

Bazı uçuşlarda farklı uygulamalar oluyor, mesela Sabiha Gökçen için müsaade edilen 20 kg ekonomi, 40 kg business.

Türk havayollarında ise bildiğim kadarıyla uçuşuna göre 25 kg, 30 kg gibi farklılıklar oluyor ve 32 kg dan ağır olan bagaj kabul edilmiyor. Kabin bagajı maksimum 8 kg.

Azal çocuklara vergi dışındaki bilet bedeli % 25 indirimli + verginin tamamı alınıyor. Kucakta giden bebekler için ise vergisiz bilet bedelinin % 10’u alınıyor, ayrıca vergi alınmıyor.

Azal’ın internet sayfası bilet satarken “3D Secure” (cep telefonuna sms ile onay kodu gönderme) olmayan kredi kartlarını kabul etmiyor. Azal internet sayfasından kredi kartı ile bilet alındığı takdirde kart sahibinin yolculardan biri olması kuralı var. Kartla bilet alınmışsa Azal’ın check-in yaparken kredi kartının gösterilmesini isteme, kart sahibi uçmuyorsa biniş kartı vermeme hakkı var. Bu uygulamayla bazan karşılaşıyoruz. Maalesef AZAL modern kolaylıklardan henüz haberdar değil.

AZALJET Economy Budget/Discount/Comfort uygulaması

AzalJet’in Türkiye Economy uçuşlarında ve diğer bazı dış hat Economy uçuşlarında  yeni uygulamasında üç farklı bilet alternatifi sunuluyor. İade edilemeyen (Economy Budget), iadesi-değişikliği 40 € ücrete tabi olan (Economy Discount) ve iadesi/değişikliği ücretsiz olan (Economy Comfort) şeklinde. Bilete dahil fix yemek/kahvaltı/su, yemekte verilen çay/kahve dışındaki yiyecek, içecek ve bagaja verilenler ücrete tabi. Sadece 8 kg (bazan 10) ağırlığı geçmeyen 55х20х35 cm boyutlarında tek parça el bagajı ücretsiz. Bagaj için uçuştan 12 saat önce ödeme yapılırsa 20 €, sonrasında 25 € ücret ödemek gerekiyor. Mil kazanımla yapılan uçuşlarda bagaja verilen tek parça (max. 23 kg) için ücret alınmıyor.

AZAL Low-cost uçuşları

Low-cost uçuşlarında bagaja verilenler ücrete tabi. Ücretsiz el bagajı tek parça olacak, 55х20х35 cm boyutlarını ve 8 kg ağırlığı geçmeyecek. Elde taşınan herşey, kadınların el çantaları, pardesü, laptop vb. 8 kg ağırlığa dahil edilebiliyor. Low-cost uçuşlarda yemek yok, 1 bardak su veya çay dışında yiyecek-içecek ücretli ve uçuşlar Terminal 2 den.

Türkiye uçuşları dışında diğer bazı uluslararası uçuşlarda yemek

Azal’ın yemekleri iyi değil. Genelde mal (dana) eti ya da toyuq (tavuk) mu istersiniz diye soruyorlar. Azaljet dışında AZAL uçuşlarında alternatif olarak balık da oluyor. Ancak çok az kimsenin haberdar olduğu bir uygulama var Azal’ın, o da özel yemek. Tüm havayollarında bilet alınırken ya da belli bir süre önce istemek şartıyla perhiz/vejeteryan gibi tercihlerini önceden yapma imkanı Azal’da da var (uçuş yemekliyse). İkisi bebek yemeği olmak üzere tam 24 çeşit. Azal’ın web sayfasında bunlar Azerbaycan Türkçesi, İngilizce ve Rusça olmak üzere 3 dilde gösterilmiş TIKLAYIN: İngilizce  http://azal.az/en/services/catering Azerbaycan Türkçesi http://azal.az/az/xidmetler/hava-gemisinde-qida-teminati . Mesela SFML kodlu deniz mahsulleri Azericesi “SFML: Dəniz məhsullarından hazırlanmış nahar“. İngilizcesi “SFML: Seafood meal“. Ancak bu bazen yağlı olabiliyor. Yağı düşük menü “low fat LFML: Tərkibində kiçik miqdarda piy olan yemək” seçeneklerden birisi. İnternetten veya acenteden bilet alırken “Xususi yemeğin sifarişi“, “Special Meal Orders” bölümünü atlamayın. Bu bölümde yemek tercihinizi yapın. Azal bilete dahilse alkollü içecek olarak sadece plastik bardakta kırmızı/beyaz şarap veya bazen ufak kutu bira veriyor. Azaljet ve Low-cost uçuşlarda alkollü içkiler ücrete tabi, özel yemek siparişi de ücretli.

Bülent Pakman. Kasım 2012. Son güncelleme Haziran 2016. İzin alınmadan, aktif link verilmeden yayımlamaz, alıntı yapılamaz.

Azerbaycan’da Kimlik ve Dil

Türkiye’de Azerbaycan Türklerine “Azeri” konuştukları dile de “Azerice” denmektedir.  Azerbaycan resmi politikasında bu tanımlar  “Azerbaycan Halkı”, “Azerbaycanlı” ve “Azerbaycan’ca”, “Azerbaycan Dili” şeklindedir.

Bunlar külliyen yanlıştır.

Bir kere, Azeriler İran’da yaşayan küçük bir etnik topluluktur. Ayrıca soyu bilinen halklar coğrafi adlarla kimliklendirilemezler.

Doğrusu  “Azerbaycan Türkleri” ve “Azerbaycan Türkçesi” dir.

Günlüklerimizde arada Azerice ve Azeri kelimelerinin kullanılmasının sebebi arama motorlarında daha çok o şekilde bulunabilmesindendir. alternatif link

AZERBAYCAN GÜNLÜKLERİ:

Bakü’ye gelmeyi düşünen “özellikle beyaz yakalı” Türk vatandaşlarına yardım için şahsi görüşler yanında bazı bölümleri kaynakları verilmiş yorumlu-yorumsuz alıntılarla derlenmiştir, tenkidi (eleştirel) ya da başka hiç bir amacı yoktur.  Yaşanmakta olan hızlı gelişimler sonucu çok şeyin değişmekte, güncelliğini yitirmekte olduğu da göz önüne alınmalı, burada yazılan her şeyin doğru ve aktüel olduğu düşünülmemelidir.  Kelimelerin çoklu anlamlarında ve ifadelerde tam bilgi sahibi olunmadan değerlendirmeler yapılması da yanlış anlamalara sebep olabilir. 

Başka yerlerde bana ait olarak gösterilen yazılarla ilgim yoktur. Yazılarım sadece buradadır.

WP_000151Bülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

6 Responses to Türkiye Azerbaycan arasında uçak seferleri

 1. ilke içöz dedi ki:

  bülent bey;
  2 hafta sonra bakü’ye çalışmaya gidecek bir genç bir meslektaşınız olarak verdiğiniz bilgiler inanın benim hususumda çok faydalı. bu açıdan size çok teşekkür ederim.
  lakin uçak hususunda size soracağım bir soru olacak; bagajımızın maksimum kaç kilogram olması gerekiyor? limiti aştığımızda ekstra ücret ödememiz gerekiyor mu ve bu fiyat yüksek mi?

  • bpakman dedi ki:

   Azal havayolları ekonomi sınıfında:
   Tek parça bagaj 23 kg ı geçmezse ilave ücret alınmıyor. Geçerse 2. bir bagaj olması gerekiyor. Bu durumda 2. bagaj 50 € ücrete tabi.
   Tek parça bagaj 23 kg ı geçtiği takdirde ve 2. bir bagaj da yoksa 100 € ücret alınıyor. Yani tek bagajda 23-32 kg arası için 100 € alınıyor ve ücretsiz bagaj hakkı kayboluyor.
   Hiç bir bagajın ağırlığı 32 kg’ı geçemez, geçerse kargoya veriliyor.

   Her bir bagajın üç boyutunun toplamı 158 cm i geçemez. Geçerse 50 €, 203 cm i geçerse 100 € ücrete tabi.

   1 adet el bagajı ağırlığı 5 kg, 3 boyut toplamı 115 cm (55х20х40) ise kabine ücretsiz alınıyor.
   Ayrıca laptop, fotoğraf makinesi, film kamera, el çantası kabine ücretsiz alınıyor.

   Bu uygulamlardan taviz verilmiyor. Türk havayolları ile Ankara-Bakü seferi olmadığı için hiç uçmadım. Ama benzer uygulama olması lazım.
   Kolay gelsin.

  • bpakman dedi ki:

   Gelmeden önce AZALın internet sayfasından miles kartı çıkarırsanız iyi olur. İlk uçuşunuzu check-in de numarasını vererek kaydettirip mil biriktirmeye başlarsınız.

 2. Şebnem dedi ki:

  Bülent Bey yorumunuza istinaden :
  AZAL ve Türk Hava Yolları karşılıklı olarak günde yaptıkları sefer sayısı aynıdır. AZAL sadece bunun bir seferini de İzmir, Dalaman, Ankara, Bodrum, Trabzon gibi şehirlere kullanmaktadır. THY ise İstanbul uçmakta ve oradan diğer şehirlere dağıtım yapılmaktadır (Ayrıca yaz sezonunda haftanın belirli günlerinde direkt Antalya seferi vardır ve uçuş sayısı günde 5’e çıkar ama pik sezon bittiğinde bu uçuş da sonlanır). Bu tamamen belli faktörler dikkate alınarak yapılan bir şey. Mesela THY’nin transit yolcu kapasitesi azımsanamayacak derecede büyüktür.Tercih elbette ki biz yolcuların. Bunu sizin deyiminizle bademlik olarak değil de belli faktörler dikkate alınarak yapılan tercih diyelim. Ayrıca sizinle aynı dili konuşan bir ülke müdürü ve marketing şefi bulunuyor bünyelerinde, neden bir ziyaret edip Ankara seferi ile ilgili düşüncelerinizi iletmiyorsunuz?

  • bpakman dedi ki:

   THY Bakü’den-İstanbul’a 04.30, 08.00, 14.40, 20.45 olmak üzere günde 4, haftada 28 sefer yapıyor
   AZAL Bakü’den-İstanbul’a 07.50, 09.45, 17.50, 20.15 olmak üzere günde 4, haftada 28 sefer yapıyor (2 si Atatürk, 2 si Sabiha Gökçen)
   Yani bu hatta sefer sayısı 28 ve eşit.

   AZAL İstanbul dışına haftada toplam 20 sefer yapıyor:
   Bakü-Ankara haftada 5 gün Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi 10.30
   Bakü-Antalya haftada 4 sefer
   Bakü-Bodrum haftada 7 gün
   Bakü-Dalaman haftada 2 gün
   Bakü-İzmir haftada 2 gün
   THY’nin bu hatlarda uçuşu yok, Gence – İstanbul arası haftada 6 uçuşu var 09.20. Bu seferler nedense THY’nın 2014 yaz tarifesinde görünmüyor http://www.turkishairlines.com/download/timetable/2014_summer_general_en.pdf
   Gence-Antalya arasında yazın AZAL’ın haftada 2 seferi var.

   Azerbaycan-Türkiye arasında yaz aylarında haftalık toplam sefer sayısı THY’nın 34, AZAL’ın 50.

 3. bpakman dedi ki:

  Badem zararı
  TÜRK Hava Yolları (THY), yılın ilk çeyreğinde 226 milyon lira zarar ettiğini açıkladı. Üstelik yolcu sayısında % 20 artış olmasına rağmen, bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlarda % 43’lük bir artışla, olmasına rağmen.
  Bademin o kadar çok faydası varken bu nasıl oluyor?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s