Azerbaycan’ı tanıyalım

Nilgün Saryal’ın Azerbaycan çekimleri: Nilgün Saryal’ın izniyle alıntılanmıştır. Çekimler hakkında Nilgün Saryal’ın Notu:
Sevdiklerimin İzinde – 2
Göygöl – Azerbaycan
O gün duyduğum tarif edilmez mutluluk ve huzurun, canım Büyükbabam Mir İsmayıl Seyidzade (İsmail Saryal), canım Babaannem Helena Seyidzade (Leyla Saryal, doğ. Hoffmann), rahmetli Bibim Ülker Hazar (Ülker Begüm Seyidzade) rahmetli amcam Samet Hazar (Canım kuzenim Şule Hazar’ın babası), rahmetli amcam Nurettin Hazar, rahmetli büyük amcam Davut Saryal (Mir Davud Seyidzade), oğlu rahmetli amcam Pamir Saryal (canım kuzenlerim Ahmet ve Sinem Saryal’ın büyükbabaları ve babaları) ve tüm aile büyüklerimizin, büyük atamız ve anamız, Mir Ahmed Seyidzade ve Mina Begüm’ün Gence’li Seyidzade’lerin, ruhlarına ulaşması dileği ile.. Huzur içinde uyusunlar, mekanları cennet olsun.
Bu güzellikleri bizlere yaşatan, çok değerli Nasibov ve Isgandarov Ailelerine şükranla.. — Tural İsgandarov, Sevinc İsgəndərova, Sabahat Nasibbeyli, Humay Nasibova, Ferid Hesenli, Murad Nasibbeyli, Türkan Aydın, Şule Hazar, Sinem Saryal, İlke Begüm Ögel, Zümrüt Begüm Ögel, Burulça Uluvar ve Neslihan Doğru ile birlikte Gəncə’da.
Nilgün Saryal
KAYNAK: http://www.facebook.com/photo.php?v=4253536463173&set=vb.1428656677&type=3&theater

Gebele

Şeki

Göyçay Nar Bayramı – Azerbaycan Televizyonundan

Göyçay Nar Bayramı – CNN’den İngilizce

Şeki helvası

Nahçıvan – Sınırlar Arasında – Banu Avar

Lenkeran – Demir Ağacı

Naftalan

Bülent Pakman. Aralık 2012. Ekleme Ağustos 2015. İzin alınmadan, aktif link verilmeden yayımlamaz, alıntı yapılamaz.

……………

Azerbaycan ile ilgili videolar 1: https://bpakman.wordpress.com/baku-2010-fotograflar/azerbaycan-rayon-videolari/azerbaycan-ile-ilgili-diger-videolar/

Azerbaycan ile ilgili videolar 2: https://bpakman.wordpress.com/baku-2010-fotograflar/azerbaycan-rayon-videolari/azerbaycan-ile-ilgili-diger-videolar/azerbaycan-ile-ilgili-diger-videolar-2/

Bakü fotoğrafları: https://bpakman.wordpress.com/dunya/baku-2010-fotograflar/

Bakü çekimlerimiz:  https://bpakman.wordpress.com/baku-2010-fotograflar/baku-cekimler-videolar/

Bakü videoları: Bakü Videoları 1   Bakü Videoları 2    ve   Bakü Videoları 3

Azerbaycan el sanatları  ile ilgili videolar: https://bpakman.wordpress.com/baku-2010-fotograflar/azerbaycan-rayon-videolari/azerbaycan-el-sanatlari/

Rayon videoları: https://bpakman.wordpress.com/baku-2010-fotograflar/azerbaycan-rayon-videolari/

Azerbaycan’da Kimlik ve Dil

YANLIŞ: Türkiye’de Azerbaycan Türklerine “Azeri” konuştukları dile de “Azerice” denmektedir.  Azerbaycan resmi politikasında bu tanımlar  “Azerbaycan Halkı”, “Azerbaycanlı” ve “Azerbaycan’ca”, “Azerbaycan Dili” şeklindedir. Bunlar külliyen yanlıştır.

Bir: Azerbaycan bir coğrafya ismidir, millet değil, Ayrıca soyu bilinen, kendine has dili olan halklar coğrafi adlarla kimliklendirilemezler. 
İki: Azeriler İran’da yaşayan küçük bir etnik topluluktur. Azeri sözcüğü, ilk defa olarak, tarihin en azılı Türk düşmanı Stalin, daha sonra ise hasta beyinli İran-Fars şovenistleri tarafından, Azerbaycanlıların Türklük şuurunu yok etmek, unutturmak için uydurulan sahte bir kimliktir. Eğer Ruslar, Çarlık ve Sovyet dönemlerinde Allah korusun Anadolu ya hakim olsalardı, orada da benzeri şekilde Egeli, Karadenizli ve İzmirli diye uyduruk milletler ve kimlikle yaratmaya çalışırlardı.

DOĞRU:  “Azerbaycan Türkleri” ve “Azerbaycan Türkçesi”.

Kurtlar olur çobanların koyunu
İtten öğrenirse, kendi soyunu
“Azerilik” komunizmin oyunu
Azeri değiliz, Türk oğlu Türk’üz!

Bahtiyar VAHAPZADE

Günlüklerimizde arada Azerice ve Azeri kelimelerinin kullanılmasının sebebi arama motorlarında daha çok o şekilde bulunabilmesindendir.

AZERBAYCAN GÜNLÜKLERİ:

Bakü’ye gelmeyi düşünen “özellikle beyaz yakalı” Türk vatandaşlarına yardım için şahsi görüşler yanında bazı bölümleri kaynakları verilmiş yorumlu-yorumsuz alıntılarla derlenmiştir, tenkidi (eleştirel) ya da başka hiç bir amacı yoktur.  Yaşanmakta olan hızlı gelişimler sonucu çok şeyin değişmekte, güncelliğini yitirmekte olduğu da göz önüne alınmalı, burada yazılan her şeyin doğru ve aktüel olduğu düşünülmemelidir.  Kelimelerin çoklu anlamlarında ve ifadelerde tam bilgi sahibi olunmadan değerlendirmeler yapılması da yanlış anlamalara sebep olabilir. 

Başka yerlerde bana ait olarak gösterilen yazılarla ilgim yoktur. Özellikle fotolar eklenmiş, orası-burası, fotoları, alıntıları, linkleri silinmiş olanlarla. Özgün yazılarım sadece buradadır.

Azerbaycan coğrafyası ve Azerbaycan Türkleri aşağıdaki günlüklerde anlatılmaktadır. Okumak için lütfen tıklayın:

Parçalanan Azerbaycan

Kuzey Azerbaycan

Twitter Widgets

IMG_2654Bülent Pakman kimdir  https://bpakman.wordpress.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s