Hakkında

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bize akıl verilmiş, kullanabiliriz, başkalarınınkiyle değil kendi aklımızla bilinçlenebiliriz.

Bu sayfa sahibi Bülent Pakman. İnşaat Yüksek Mühendisi BSc. MSc., Yapı Denetim Uzmanı.

Türkiye’de doğup büyüdüğü, okuduğu, yıllarca ekmeğini yediği için Türk. Ankara Koleji ve ODTÜ İnşaat mezunu,  aynı bölümde Yüksek Lisans yaptı. Evli.

Konya doğumlu. Ailesi, ecdadı Konyalı. Ailesi ile ilgili geniş bilgileri OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN ve soyağacını görmek için LÜTFEN TIKLAYIN. Konya’nın tarihi yerlerini ve yemeklerini çok seviyor. 12 yaşına kadar İskenderun’da kozmopolit bir ortamda büyüdü. İlkokul sıralarını Sünni, Nusayri, Katolik, Süryani, Ortodokslarla paylaştı.

Yurt dışında: İngiltere, Suudi Arabistan, Amerika, İrlanda, Afganistan, Irak, Kazakistan,  Azerbaycan’da yaşadı.

Maddi alemin ötesinde başka boyutlar olduğuna, reenkarnasyona, Allah’a, adaletine,  planlarına, ahirete, İlahi/Evrensel/Kozmik Yönetim Mekanizmasına, spiritüalizme inanıyor, Kur’an okumayı, akıl ve mantık süzgecinden geçirmeyi seviyor.

Dinci-gericilerin yani dini istismar edenlerin, Kur’an’daki İslamın yerine kendi dinlerini, İsrailiyat dinini getirenlerin, dini meslek edinenlerin, sömürenlerin, rant olarak kullananların, İslam’da olmayan ruhban sınıfının, sözde müslüman papazların, bunların destekçisi çıkarcı, 2. Cumhuriyetçi, de-kemalist, entel-dantel liboşların, ayrılıkçı-bölücü-hainlerin dışında kalan,  etnik kökeni ve inancı ne olursa olsun ülkemizin tüm temiz insanlarını, Türk dünyasını ve dünyadaki düzgün, dürüst insanları seviyor.

Hz. Muhammed’e küfreden, Anti-Christ (Deccal) diyen Haçlılardan, Evangelistlerden, misyonerlerden, Dünyayı kana boğan Siyonistlerden,  bunların hizmetkarları truva atı yerli Dinler Arası Diyalogçulardan, Ilımlı İslamcılardan, BOPçulardan, bölücülerden nefret ediyor.

İlerici, yurtsever, demokrat, Atatürk devrimcisi, ulusalcı, hümanist. NBA meraklısı,  bu sayfalarda, sanal ortamda, kendini Türk Dünyasının birliğine adamış.

Dünya’ya nereden, neden, nasıl geldik, nereye gideceğiz?

Dünya’da incelenecek, öğrenilecek o kadar çok şey var ki, tekamülü sağlayan. Bunlarla ilgili düşüncelerini burada sizlerle paylaşmaya çalışıyor.

—————————

İnanç dünyasında sorgulama yapılmaz diyenler, bakın burada hem araştırma, hem karşılaştırma hem de sorgulama göreceksiniz.

6-9

Burada farklı bakış açılarını da bolca görebilirsiniz.

                                               ————–

Aile soyağacı ile bilgiler ayrı sayfalarda verilmiştir. Okumak için lütfen tıklayın:

Soyağacım

Pakman’ın anlamı

Kaşıkçı Hüseyin Ruşen Efendi

Türkiye Cumhuriyeti bayrağı 1844 yılında Osmanlı Devletinin “resmi bayrağı” olarak ilan edilmiştir. Ondan önce de gayrı resmi olarak Osmanlı Devletinde kullanılmıştır. Son 6 Osmanlı padişahı bu bayrak altında görev yapmıştır. Cumhuriyet döneminde ay-yıldız ölçüleri standardlaştırılarak aynı bayrak kullanılmaya devam edilmiştir. Hilal ve önündeki yıldız Proto-Türklerden beri benimsenen bir simgedir.

Azerbaycan bayrağı 1918 yılında Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin “resmi bayrağı” olarak ilan edilmiştir. Turkuaz adı üzerinde Türk rengidir. Türklüğü gösterir. Gök rengi Türkler`deki “Gök Tengri (Tanrı)” inancını da temsil eder. Kırmızı uygarlığı temsil eder. Yeşil İslam dinine aidiyeti belirtir. Hilal İslamiyet’ten önce Türk halklarının sembolüydü. Mezar taşlarında, destanlarda, abidelerde yer almıştır. İslamiyet’ten sonra da Türk-İslam medeniyetinin sembolü olmuştur. Sekiz köşeli yıldız kadim Turan yıldızıdır, Türk tarihinde hep kullanılmıştır. Ayrıca Azerbaycan Cumhuriyetinin kuruluşunda esas alınan 8 temel prensibini: Türkçülüğü, İslamcılığı, Çağdaşlığı, Devletçiliği, Demokrasiyi, Birlik ve Beraberliği, Azerbaycancılığı ve Medeniyetçiliği temsil etmektedir.

—————————–

Yoğun ilgi görmekte olan sayfa büyük ölçüde günlüklerden ve kısmen de alıntılardan oluşmakta daha sonra dikkate alınan yorumlar ve eklemelerle sürekli güncellenmektedir. Bu sebeple ancak izin alınarak ve aktif link verilerek alıntılanabilir. Başka yerlerde adının geçtiği yazılarla ilgisi yoktur. Yazıları sadece buradadır. Aksi belirtilmedikçe sayfalarda yer alan Kur’an ayetleri Prof. Yaşar Nuri Öztürk mealinden alınmadır.

Bülent Pakman. Temmuz 2009. Aksi belirtilmedikçe hiçbir içerik izin alınmadan ve aktif link verilmeden kısmen ya da tamamen alıntılanamaz.

22072010407Bülent Pakman kimdir?   Yukarıda anlatıldı

Not: Bir Türk müşavirlik şirketi, burada adları geçtiği için beni çalıştığım yere şikayet etmiş. Yazdıklarımın çalıştığım işyeri ile hiçbir ilgisi yok. Onlara Afganistan’da, Azerbaycan’da yardımcı olduğumu unutmuşlar. Yazdıklarımın altına yorum yapabilirlerdi ya da benden doğrudan yazımı kaldırmamı isteyebilirlerdi. Ekmek parasıyla oynamak…..

Reklamlar

321 Responses to Hakkında

 1. Ufuk Aydemir dedi ki:

  iyi günler harika bir blogunuz var.ben perakende sektöründe çalışan bir yöneticiyim şu anda cezayir’de çalışmaktayım suudi arabistandaki Hyper Panda adlı hipermarketten iş teklifi aldım ve kabul ettim size birkaç soru soracağım eğer cevap yazarsanız çok mutlu olurum
  şirket bana aylık 3100$ maaş 775$ ev kirası ve 300$ ulaşım ücreti ödeyecek acaba bu maaş orada yaşamak için uygun mu compound da bir apartman dairesinin aylık kirası ne kadardır?
  Saygılarımla
  Ufuk Aydemir

  • bpakman dedi ki:

   Al Khobar’da örneğin Eurovillage compoundda 1 yatak odalı ev 90.000 SR/yıl, 2 yatak odalı 120.000 SR-145.000 SR arası. Bu en pahalısı sayılır. Yani havuzu marketi, fitnessi ve tesisleri çok iyi. Daha ucuz compoundlar da var. Örneğin 70.000 SR ye de büyük bir ev kiralayabilirsiniz. Ancak havuz ya yoktur ya da kötüdür. Ahalisi araptır ev eskidir vb.
   Apartmanlar çok daha ucuzdur ama eşyanızı kendiniz alırsınız. Yenileri dışında pek temiz sayılmazlar. Kullanılmış eşya bulunabilir, ya gidenlerden ya da eski eşya satan yerlerden.
   Kiralar şehrine göre değişir. talep fazlaysa fiyatlar artar. Al Khobar pahalıdır.
   Ulaşımda sadece arabayı düşünün. Cidde’de merkezi yollarda dolmuş bulursunuz. Taksi kısa mesafelerde 10 SR. Araba en ucuzu 30.000 SR Toyota Yaris mesela. Kullanılmış araba sahibi Arapsa tavsiye edilmez. Masraf çıkartır, yolda kalabilirsiniz, belki batılı ya da Türkten araba bulursanız şanslı olursunuz.
   Ehliyet şart, alması zordur. Önce ikame alacaksınız. sonra sınav, türk ehliyeti yoksa kursa gideceksiniz. İlk zamanlar ehliyetsizken taksiye bineceksiniz.
   Türkiye’de vize masrafları, Uçakla geliş gidişler, ikame masrafları, ehliyet harçları, eşiniz varsa onun vizesi, ikameden sonra 2 ay geçer en az getirmek için, bunları da konuşun yoksa her şey size ait olur. İstifa ederseniz uçak parasını bile sizden keserler.
   Yiyecek içecek fiyatları Türkiyeye yakın, benzin 0.45 SR/litre.
   1 dolar = 3.75 SR.
   Araplar sadece maaş ve allowance verir onun dışında hiçbir masrafınıza, bürokrasiye karışmazlar her şey size ait.
   Kolay gelsin

   • merhaba benim hac ve umre şirketim var bu sene hac vizelerinde kısıtlama olduğu için vize almakta sıkıntı çektim 500 tane extra vize yada mücamele veya aile ziyareti vizesine ihtiyacım vardı türkiyeden alamadığım için afrikada 2 ülkeden denedim ama işten anlamayan kişiler yüzünden alamadım busene geçti ama seneye extra vizeye ihtiyacım var eğer bildiğiniz bir ülkeden bana temin etme şansınız varsa kazanncı bölüşmeye hazırım mustafa.karacal@hotmail.com mail adresimden ulaşırsanız sevinirim

   • bpakman dedi ki:

    Suudilerden ümit yok.

 2. Ufuk Aydemir dedi ki:

  cevabınız için teşekkür ederim benim de vize işlemlerim bitti 15 kasımda orada olacağım çalışacağım şehir belli oldu Hyper Panda Dareen Store Dammam da Department Head olarak başlıyorum yani sizinle aynı şehirde olacağım.
  Saygılarımla

  Ufuk Aydemir

  • bpakman dedi ki:

   Ufuk bey,
   Dareen’in bulurum ya da tarif edersiniz. Panda çok sayıda hepsini bilmem mümkün değil. Telefonum cep 0568 191257.
   Buralarda sabır gerekir. İşler yavaş yavaş olur ama her şey oturunca çok rahat edersiniz.
   Sabırı elden sakın bırakmayın.
   Kolay gelsin,
   Bülent

 3. Can Değirmenci dedi ki:

  Bülent Bey ,
  2-3 gündür blogunuzu takip etmeye basladım. Ben de su anda Suudi Arabistanda calısmaya calısan 2003 ODTU mezunu bir yüksek insaat muhendisiyim. Burada Al- jubail’de Al-suwaidi diye bir şirkette calısıyorum. 3 ay once turist vizesi ile geldim şimdi calısma vizesi ve iqame almak için resmen debeleniyorum. Şu aralar ise “keske sizin blogunuza daha once rastlasaydım da buralarda Amerikayı yeniden kesfetmekle ugrasmasaydım” demekle meşgulüm.
  Çalıstığım şirkette neredeyse hiç türk olmamasından dolayı buralar az biraz sıkıcı geliyor. Ama sizin gibi aydın insanların varlığı bile buralarda bir umut benim gibiler için. İnşallah ,sizin içinde uygun olursa, sizinle tanışmak isterim. Yakın yerlerde yaşıyoruz sayılır. Benim cep numaram 056 227 98 51. Siz de bir arkadasa yardımcı olmak için telefon numaranızı belirtmişsiniz. Eğer rahatsızlık vermeyeceksem, bir kez aramak isterim sizi.

  Bu arada ben de NBA meraklısıyım ancak buraklarda ne yazıkki TVsizlikten izleyemiyoruz.. internetten en azından günün hareketlerini izleyerek avunuyorum..

 4. bpakman dedi ki:

  Can bey, şu anda Türkiye’deyim. KSA cebim kapalı. Dönersem ararım.
  Bildiğim kadarıyla Türkiye’ye dönmeden olmuyor Çalışma vizesi alsanız da pasaporta işletmek için tekrar Türkiye’ye gelmeniz gerekecek. Ancak oralarda olmayacak şey yok. Belki bir şekilde dönmeden kalırsınız.
  İnternet varsa ve biraz hızlıysa yani 1 mbps her gece canlı nba maçlarını seyredersiniz.
  http://www.channelsurfing.net/
  http://www.p2p4u.net/
  gibi sayfalardan bağlanabilirsiniz.
  Kolay gelsin.
  Bülent

  • bpakman dedi ki:

   Not: internet TV seyretmek için bağlantınızın limitsiz olması gerek, yoksa pahalıya mal olabilir.

   • süleyman levent dedi ki:

    s.a
    bülenabicim ismim süleyman karamanlıyın nasılsınız
    abi karaman konya biliyorsunuz yöresel anadolu uyumuyla gerek yemek gerek üretimiyle olsun alanında italat ve ihracatta sayılı illerden bir tanesi dolayısıyla bu kardeşinde kendi ugraşlarıyıla t.c ülkelerindeki doslarımız abilerimiz türkiyeden istedikleri ürünleri tadarik ederek yaşamını sürdürüyor
    abi el öpmekle dudak kararmaz biz galender insanlarız o bölgelerde türkiyeden istenilen bir şey olursa canla başla araştırıp temin ederim saygılar abi
    iyi çalışmalar
    abi tel:0545 322 1677

   • süleyman levent dedi ki:

    abi türkiyede aracıyım tedarikçi firmalarla iletişim halindeyim t.c.ülkelerinden bir şey isterlermi diye bekliyoruz yardımcı olursanız sevinirim
    0545 322 1677
    saygılar
    iyi çalışmalar

 5. KAYA MAĞ dedi ki:

  Merhaba Bülent Bey;
  Ben geçen yıl açılan Abha Uluslar Arası Türk Okulu’nda öğretmenim. Okulumuz devlet okuludur. Yani bir cemaate falan mensup değiliz. MEB’e bağlıyız. Tesadüfen denk geldiğim blogunuzda Abha ile ilgili de bilgiler vermişsiniz. Ben geldiğimden beri çevrede bulunan gözetleme kuleleri, kaleler ve şehitlikleri gezmeye çalıştım. Biraz da asıl branşım olan Arkeoloji Sanat Tarihinin etkisinden midir nedir bilmiyorum ama kesinlikle bu kalıntıların fotoğraflanıp katalog haline getirilip, varsa buralarla ilgili anlatıların derlenip bir çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Gerçekten çok önemli kalıntılar ve maalesef zamanla tamamı yok olacak gibi. bu konuda daha deneyimli biri olarak bana ne tavsiye edersiniz? Ya da sizin bu konuda eklemek isteyeceğiniz önemli anekdotlar varsa bunları paylaşmanızı çok isterim.

  Bu arada ben de NBA hastasıyım. yaşım 35 ama 13 yaşımdan beri çok sıkı takipçisiyim. Her ne kadar 1980 sonları 90 başlarının kalite ve zevki olmasa da bence seyir zevki en yüksek oyun. Ayrıca küçüklüğümden beri Clyde Drexler hastasıyım. NBA’yı iyi bilen biriyle bunun muhabbetini yapmak benim için çok eğlenceli olur inanın. Hele de Arabistan’da. Size iyi günler diliyorum. Blogunuzu da çok iyi bulduğumu söyleyerek görüşmek dileğiyle diyorum.

  • bpakman dedi ki:

   Suudlular Vahhabi olduğu için zaten farklı cemaat okullarını açtırmazlar. Ancak işiniz zor, cemaat okulu olmadığınızı her vesile ile vurgulamanız gerekiyor. Dammam Türk Okulunu biliyorum. Orası da cemaat okulu değil üstelik MEB’e bağlı olmamasına rağmen. Al Khobar’daki bazı Türkler bile orası cemaat okulu diye şartlanmışlar. Suudi Arabistan’da Türklerin sayısı tekrar artmakta. Hepsine Allah kolaylık versin. Sizlerin sayesinde çocuklarımız Arap okullarının olumsuz etkilerinden uzak eğitim alıyorlar.

   Abha-Baha yolu yani tarihi ipek yolu üzerinde Türk Kalesi var. Görmüşünüzdür. Bundan 24 yıl önce bazı Türk Elçilik mensuplarını davet ettim, oraları da gidip görmüştük. Harap haldeydi. Vahhabilerin dağıttığı mezar taşlarını ellerimizle düzeltmeye çalışmış, fatiha okumuştuk. Şimdi ne oldu kimbilir? Sizler oranın ve gözetleme kulelerinin fotoğraflarını çeker bunları ve hikayelerini internete aktarabilirsiniz. WordPress ücretsiz ve gayet kullanışlı. Google tanıtımını da yaparsanız kitleler size erişir. Ben o zamanlar Türk Elçiliğine Assir bölgesi için enformasyon sağlıyordum. Enformasyon dediysem casusluk falan anlaşılmasın. Orada yaşayan Türkler, Türk inşaat şirketleri, Türk eserleri, oraların sosyo-ekonomik yapısı vb hakkında taze bilgiler veriyordum. Siz de maille Elçiliğe bilgi verebilirsiniz, özellikle Osmanlı eserleri hakkında.

   Bugünlerde sizin oralardan alınan Türksat doğu beamdeki NBATV kanalı biss şifresi girilerek izlenebiliyor haberiniz olsun. Yeri NTV ve NTVsporun olduğu TP 11054/30000/H de. Alıcınızda CAS EMU açılabilme özelliği varsa menüden onu açıp 0x1ff3 dea91198 caf9e3a6 keyini yine Menünün EMU key bölümüne elle girerek ya da internetten güncel key dosyasını alıcınıza atarak izleyebilirsiniz. Bu key farklı alıcılara göre biraz değişebilir. Yani aralara 00 00 koymak gerekebilir. 1ff3 ü desimal yazmak gerekebilir. Bu durum ne kadar sürer belli olmaz.

   Kolay gelsin. Allah yardımcınız olsun.

 6. aynur dedi ki:

  butun yazdiklarinizi okudum cok sevdigim biri var alkhobarda iki aydir habaer alamiyorum rica etsem beni yonlerdirimisiniz saygilarimla beber olarak calisyordu donucekti cok seyler geldi basina pasaportuna el koydular simdide iki aydir haber alamyiorum cok merak ediyorum yasadini bileyim yeter adida sedat mert saygilarimla lutfen yardimci olursaniz sevinirim…

 7. selen dedi ki:

  bülent bey bloğunuzu yeni keşfettim ama inanın beni daha şimdiden çok bilgilendirdi. benim nişanlım makina mühendisi abha’da ve ekim gibi evlenip bende yanına gitmeyi düşünüyorum ama kafam çok fazla karışık ben kendim öğretmenim yani orda napabilirim çok mu bunalırım bunları nişanlıma da soruyorum ama kendisi işinden çok memnun oldğu için kötü şeyleri sölemiyormuş gibi hissediyorum o yüzden beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

  • bpakman dedi ki:

   Suudi Arabistan ilginç bir ülkedir. Kadınlar için görünüşte açık bir hapishane denebilir. Ancak sorun insanın kendisindedir. Yani insan heryerde mutlu olabilir, yeterki kimileri için çok önemsiz olan ayrıntıları ön plana çıkarabilsin. Örneğin Abha dünyanın en iyi iklimine sahiptir. Isı tüm yıl boyunca +5 ile +30 C arasında değişir. Yani ne üşürsünüz ne de terlersiniz. Daha ne olsun? Bana vatandaşlık verseler emekliliğimi öyle bir yerde geçirmek isterim. Suudi Arabistan’da oturma izni, erkekler için ehliyet vb gibi bürokratik işlemler tamamlanınca, eğer gelir de iyiyse insan çok rahat eder. Peki Türk kadınları oralarda ne yapar? Bir kere abaye giyer ve başlarını örterlerse kimse onlara karışmaz. Bir de oradaki Türk kadınlardan çevre edinirlerse iş tamam demektir. Oralarda epeydir oturan bir bayan arkadaş bulununca gerisi de çorap söküğü gibi gelir. Geriye bayanların birbirlerine gidip gelmesi kalır. Onda da erkeklerin ilgisi gerekmektedir. Yani ya koca eşini diyelim ki sabah bir yere götürecek sonra da öğleden sonra ya da akşam gelip alacak ya da kendisinin zamanı yoksa bunları şoför göndererek sağlayacak. Oradaki bütün Türkler böyle yapıyor. Ayrıca şansınız varsa iyi bir Compound’da kalıyorsanız Compound servisi sizi sabah bir alışveriş merkezine götürür öğleden sonra ya da akşam alır. Siz bu arada diğer bayan arkadaşlarınızla o alışveriş merkezinde ya da çarşıda buluşursunuz. Bu arada Türk bayan arkadaşların birbirlerine karşı anlayışlı ve hoşgörülü olmaları şarttır. Gurbette dargınlıklara neden olacak davranışlara çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunu gözlemlerime dayanarak özellikle vurguluyorum. Örneğin bir compounda kalan bir sürü Türk bayanın birbirleri ile geçinemediklerini ve ayrı gruplara bölündüklerini hayretle duyup görebilirsiniz. Türk bayanlar oralarda el işi, briç gibi bildikleri bazı hobilerini birbirlerine aktarırlarsa zaman çok iyi geçer.
   Geliriniz iyise çarşı gezerek, alışveriş yaparak da iyi vakit geçirebilirsiniz. Arabistan epey ucuz sayılır. Ancak her sefer çarşı gezmek bir süre sonra sıkabilir. Sınırsız internet bağlantınız ve biraz bilgisayar merakınız varsa internetten mp3, film indirebilir, diziler seyredebilir, gazeteleri okuyabilirsiniz. Türksat, Dsmart ve Digitürk ile de zaten TV de seyredersiniz. Kendiniz yemek, pasta, börek yaparsanız da vakit geçer. Zira titiz bir insan oralarda dışarda zor yemek yer. İnancınız varsa büyük bir fırsat; Umre, Hac yaparsınız. Gerçekten inançlı insanlar için Kabe muhteşem bir yer. Bana göre Dünyanın çok önemli bir kozmik merkezi.
   Sonuçta kadın olarak bir otelin havuzuna, fitness salonuna üye olamazsınız, taksiye tek başınıza binmeniz tavsiye edilmez, örtünmek zorundasınız vb. bunlara rağmen bile orada çok mutlu olabilirsiniz, bu tamamen size kalmış. Özellikle iyi bir dost edinmeniz olmazsa olmaz sayılabilir.
   Bu arada eşin gelebilmesi için vize işlemleri çok zaman alır. Yerine göre 2 ila 7 ay arasında. Önce Türkiye’de resmi nikah yaparsanız müstakbel kocanız Arabistan’da vizenizi alır, sonra da düğün yapar beraber dönersiniz. İzdivaç belgesi yani evlilik cüzdanı ve onaylı tercümesi olmadan size oturma izni işlemleri başlayamaz.
   Hayırlısı olsun, Allah hayatta hepimizin yardımcısı olsun.

 8. selen dedi ki:

  çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için bende çok sıkılcağımı düşünmüyorum açıkçası 5senedir birlikte olduğum insan yanımda olacak en azından ama yinede gurbet düşünrütüyo insanı bir de nişanlımın bu işi 3sene sürcek zaten şuan 7 ay doldu ben gidene 2 sene kalmış olcak yaşımız daha 25 döndüğümüzde bir şeylere geç kalmış olmam diye düşünüyorum kendi mesleğim açısından.
  başka mühendislerin eşleri de varmış heralde onlarla kaynaşırım bir şekilde geçer zaman
  tekrar teşekkürler verdiğiniz bilgiler için

 9. KAYA dedi ki:

  merhaba bülent Bey; daha önce de yazmıştım size. Benden Abha’nın son durumu ile ilgili bilgiler istemiştiniz. İnanın yoğunluktan bunu yapamadım. Ama emin olun elimizdeki sunular ve fotoğrafları açıklamalarıyla beraber size göndereceğim.
  Ayrıca eşi Abha’da mühendis olarak çalışan Selen Hanım için de rahatlatıcı bir şey söyleyebilirim. Selen Hanım; Abha’da Türk Okulu var. Dediğiniz gibi madem öğretmensiniz Abha’ya geldiğinizde en azından can sıkıntınızı gidermek ve sosyal bir aktivite içinde olmak isterseniz okulumuzda ücretli olarak çalışabilirsiniz. Bunun için kesin diyemiyorum ama yeni bir okul olduğumuzdan öğretmen ihtiyacımız olacağını düşünüyorum.
  İyi günler…

  • selen dedi ki:

   kaya bey merhabalar inanın yazınızı yeni görüyorum nasıl memnun oldum anlatamam ama bu konu hakkında beni daha detaylı bilgilendirirseniz çok memnun olurum

   • KAYA dedi ki:

    merhabalar selen hanım,
    Ben, Abha’da 2008 yılında MEB’e bağlı olarak açılan ilköğretim okulunda sınıf öğretmeniyim. 2008 aralık ayından beri oradayım. Okulumuz yeni bir okul olduğundan tam olarak yapılanmış değil. Öğrenci sayımız her sene daha da artmakta olduğundan öğretmen ihtiyacı olabiliyor. Geride bıraktığımız sezonda 3 tane ücretli öğretmen çalıştı. Diğer öğretmenler zaten MEB tarafından görevlendirilen arkadaşlarımız. 2010-2011 eğitim öğretim yılında öğretmen ihtiyacı olur mu olmaz mı bilmiyorum ama genelde ihtiyaç oluyor. maddi anlamda pek bir sıkıntınız yoksa eğer sadece gününüzü geçirmek mesleğinizden uzak kalmamak amacıyla da okulumuza gelebilirsiniz. Kısacası şu an için ne desem muallakta kalır. Okul açılmadan kesin birşey demek doğru değil. Şu an biz yaz tatili için Türkiye’deyiz. 25 Ağustos’a kadar kalacağız. O güne kadar kaya_mag@hotmail.com adresine mail atarsanız merak ettiğiniz konularda ayrıntılı bir şekilde sizi aydınlatırım. Ayrıca mail olarak hem türkiye hem de arabistan telefonlarımı alıp istediğiniz konuda sorularınızı sorabilirsiniz. İnsan bilmediği bir yere gitmeden önce alabildiği kadar bilgi almak ister bu konuda sizi ve merekınızı anlıyorum. Bence çok fazla da sıkıntı etmeyin. Hayırlı olsun…

   • SELEN dedi ki:

    teşekkür ediyorum Kaya Bey size ulaşıcam

 10. hasan dedi ki:

  merhaba adım hasan bende yakında al-jubail e gidecegim eşim orada yabancı dil öğretim görevlisi tabi ki kız ögrencilere ders veriyor.benim mesleğim mobilya imalat ve montaj orada nasıl çalışabilirim.iş için
  orada tanıdığınız irtibata geçebilecegim kimseler var mı ?geri dönerseniz sevinirim. teşekkürler tabiki dil sorunu var.eşim 5 aydır orada.

  • bpakman dedi ki:

   Kayıtlı çalışamazsınız. Ayrıca Arapça ya da İngilizce gerekli olacak. Orada Türk bulup bilgi alın derim. Hataylı berberler vitrinlerine “Turkey” yazarlar. Oralarda Türkler genelde petrol alanında, rafineri ve endüstriyel tesislerde çalışıyorlar. Türk şantiyeleri de var ama meskun mahallere epey uzak. Günübirlik gidip gelme mesafelerinde değil. Yakın olsa kalıpçılık falan olabilirdi. Son birkaç aylık durumu ben de bilmiyorum.

   • hasan dedi ki:

    ilginiz için teşekkür ederim sitenizi inceledim birçok konuda aydınlatıcı bilgi vermişsiniz elinize sağlık görüşmek üzere

  • mizzet dedi ki:

   Hasan Bey,

   Ben de Muhendisim ve Jubaildeyim. Ailem de burada.

   tanismak arzu ederseniz, benimle iemailimden irtibat kurabilirseniz sevinriim.

 11. omeraksaray dedi ki:

  Merhaba ben elektrik teknisyeniyim tekfen inşaata girdim jubai de çalışacağım bana orası hakkında bilgi verirmisiniz

  • bpakman dedi ki:

   Herhalde şantiyede çalışacaksınız. Çöl ortamı, kış dışında aşırı sıcak ve kum fırtınaları da olacak. Bunları dert etmeyin. Zorluklar olacak. Şantiye zordur, ekmek paranızı kazanmaya bakın. Kampta kalırsınız herhalde. Yiyecek çeşidi boldur, Türk televizyonlarını rahat seyredersiniz. İnternette MSN veya Skype ile yakınlarınızla bedava görüntülü konuşma yaparsınız her gün. Cuma günleri alışveriş fırsatı bulabilirsiniz. Jubail’de fazla bir şey yok. Arada Al Khobar’a gidebilirseniz oranın alışveriş merkezleri daha güzel ve büyük, örneğin Dahran Mall, Al Raşid Mall gibi. Çarşıda tepeden tırnağa simsiyah kadınları görürsünüz. Bu biraz moral bozucudur ama aldırmayın. Türkiye’ye gidip gelirken Bahreyn havaalanını kullanırsınız. Erken gidebilirseniz Bahreyni gezin derim, güzeldir. Kadınlar şortla gezer. Sonuçta alışınca oralara rahat edersiniz. Alışıncaya kadar sabırlı olun. Sabırı elden bırakmayın sakın.

 12. Ahmet Öz dedi ki:

  Selamlar.Tesadüfen rastladım sitenize çok faydalı ve bize paradan önemli şeyleri tecrübelerinizi paylaşıyorsunuz.Yaşınızın çok ötesinde bilgi haznenizi ufkunuzu hep geniş tutmuş ve teknolojiyi takip etmişsiniz yenilikleri yakalamışsınız.32 numaralı tişört bile sizin genç ruhunuzu gösteriyor..Güzel şeyler Öğrendim teşekkürler.Ben de Konya’lıyım (Meram)Konya Aşığıyım ama insanları çoğu yobaz oldukları için %70 sevmem ama %30 u benim canım kanımdır.Bazısı anlamaz ama ben AŞIĞIM Konya’ya.Arabanızı çokkk beğendim müthiş çok isterdim kendime ait sığınacak yağmur yağarken içinde uyuyacak böyle geniş bi arabamın olmasını.Zorluk içinde okumaya çalışıyorum bana burs verebilir misiniz?Yada arabanızı şakaydı ama öyle bişey olsa hayatımdaki en büyük sürpriz olurdu düşünsenize bana tanımadığım birisi araba veriyor hayal kurmayı severim hep kurarım böyle kusuruma bakmayın :)Bana sizin gibi çalışkan günümüzü takip eden ve para kazanmak için ne tavsiye edersiniz eğer lütuf eder de mesaj atarsanız sevinirim..

  supernova1@gmail.com

  • bpakman dedi ki:

   Araba bana orada şirketin verdiği araba. İşimi bitirip dönerken orada bıraktım. Aynen bu dünyada işimi tamamlayıp geldiğim öteki aleme geri dönerken tüm maddi edinimlerimi bırakıp gideceğim gibi. Götürebileceğim sadece manevi edinimlerim olacaktır.
   Selamlar. Bülent

 13. Ahmet Öz dedi ki:

  Bu arada yaşım 23 adımı gerçek yazmadım çünkü size bu samimi yazıyı yazarken herkes adımı bilmesin istedim.selamlar

 14. Ahmet Öz dedi ki:

  Şu araba konusunda haddimi aştım kızmayın.Çünkü birileriyle takıştığımda çok üzülüyorum.

 15. ali dedi ki:

  merhaba bülent bey
  ben 4 ay önce inşaat müh. mezun oldum.
  4 aydırda devamlı iş için başvurular yapmaktayım ama gelin görünki çoğu yer tecrübe aramaktadır.
  aslında okurken bir kaç iş deneyimim oldu(2 yıl hazır beton,prefabrik ev falan filan) mezun olmadan önce çok güzel hayallerim vardı ama gerçek hayatın öyle olmadığını anladım. sizce yeni mezun biri bir işe başvurduğunda nasıl bir yol izlemeli ve iş verenle başvuru esnasında nasıl bir tavır ,konuşma , dış iznenim içinde olmalıdır.
  artık sorunun her halde görüşmelerde birşey yapıyorumda ondan dolayı işe kabul edilmediğimi düşünmeye başladım.
  yeni mezun bir insanın nasıl bir yol haritası izlemesi gerektiği hakkında bilgi verir iseniz gerçekten çok sevinirim.
  şimdiden ilginize teşekkür ederim

  • bpakman dedi ki:

   Bu durumun sizden kaynaklanmış olması gerekmiyor. Kriz malesef durumu bu hale getirdi. Yeni mezun arayan şirketler de vardı eskiden. Ancak biraz deneyimli mühendisler de yeni mezun ücretine çalışmaya razı olunca iş değişti. Yapılacak şey kursa gidip dil öğrenmek olabilir. Neredeyse artık İngilizce bilmek yetmiyor. Rusça, Arapça, her zaman olmasa da arada Fransızca dillerinden birini orta düzeyde konuşmak, anlamak hemen iş bulmayı sağlar.
   Bunun dışında görüşmelerde iyi giyinmek, traşlı olmak, karşıdakine kendine güvenen, enerjik, tuttuğunu koparan bir izlenim vermek zaten olmazsa olmaz.
   Kolay gelsin.

 16. ali dedi ki:

  teşekkurler bülent bey
  tavsilerinize uyacağım birazda bunlar kısmet meselesi galiba neyse yüce rabbim hakkımızda hayırlısını versin

 17. ozgur dedi ki:

  abi selam bende size bakuden yaziyorum adim ozgur burda vizee vede isle ilgili problemim var dansisabilecegim profosyonel biri olarak sizi gordum sizinle gorusup konusmamiz mumkunmu saolun mobil telefonum 055 560 74 23 kolay gelsin abi.

 18. Sevim dedi ki:

  Merhaba Bülent bey,
  Babam 1982′ den 1985’e kadar Arabistan Krallığında çalıştı. 1987′ den önce Arabistan’da çalışmış işçilerin sigorta primlerinin geri ödendiğini duydum.Bunu araştırırken

  https://bpakman.wordpress.com/orta-dogu/suudi-arabistan/suudi-arabistan-vize/sicak-gurbet/lı

  adresindeki arabistandaki çoğunluğu hataylı işçilerle ilgili olan yazınızı okudum.Yazınızda ”Krallık 1987 yılında anlaşılmaz bir şekilde aldığı bir kararla o güne kadar kesilen sigorta kesintilerini hak sahiplerine iade ederek tüm yabancıları sigorta kapsamı dışında çıkardı.” demişsiniz. Bu durumda 1987 den önce Arabistan’da çalışmış işçilere bu sigorta kesintilerini geri alma hakkı doğuyor. Bu geri ödemenin talep edebilmek için neler yapılması gerektiği hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Belirtilen 1987 yılından önce orada çalıştığını kanıtlayan pasaport fotokopisi ile dilekçe ile başvurmak yeterli mi? Ayrıca nereye başvurulması gerekiyor? Arabistan’da bulunan Türk konsolosluğuna mı? SGK ya mı? Şimdiden teşekkür ederim.

  • bpakman dedi ki:

   Bu doğrudur. Ancak zaman aşımı oldu mu bilemiyorum. Ben aynı yıllarda iki şirkette çalışmıştım. Birisi Türk şirketiydi ve hala orada ofisi vardı. Yıllar sonra Türkiye’den başvurdum. Bana bir form gönderdiler nereye başvuracağımı bildirdiler, bir de sigorta numaramı bildirdiler onunla başvuru yaptım o şirkette çalıştığım süreye ait primlerimi Suud Hükümeti Türkiye’ye gönderdi. Ancak diğer şirket Arap şirketiydi sigorta numaramı bildirmedi. Ayrılırken bana verdikleri ve sonradan kaybettiğim sigorta kartım olsaydı o şirkete ihtiyacım olmazdı. Babanızın sigorta kartı varsa Ankaradaki Suud konsolosluğuna bir başvursun. Sigorta kartı yoksa çalıştığı şirketi bulup sigorta numarasını öğrenmek zorunda. Şirketle irtibat kuramazsa varsa orada olan bir tanıdığı yardım edecek. Şirket kapandıysa yapacak birşey yok. Sigorta numarasını biliyorsa Ankara Suud konsolosluğuna bir telefon edip bilgi alsın. Ya da Riyad Çalışma ateşeliğine maille sorsun:
   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği Telefon : +966-1-488 79 54, Faks : +966-1-488 79 54 e-Posta : riyadcalisma@gmail.com
   Bu işin Türkiye ile, elçilikle, SSK ile ilgisi yok. Ancak herhalde Çalışma Müşaviri bilgi verir ve zaman aşımı olmadıysa Suud hükümetinin başvuru formunu gönderir ve nereye başvuracağını bildirir. Ama dediğim gibi sigorta numarası şart.
   Kolay gelsin

 19. sevim dedi ki:

  Bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür edrim. Ancak kendisi şahıs aracılığıyla Arabistana gitti. Sigorta kartı vermemişler. Hatırladığı tek şey kefilin ismi. riyadcalisma@gmail.com adresine mail atıp bilgi alabilir miyim? Zaman aşımı olduğunu sanmıyorum çükü birkaç gün önce bir tv programından öğrendim böyle bir uygulama olduğunu. Sanırım işimiz zor. Tekrar teşekkürler.

  • Bülent dedi ki:

   Elbette Çalışma Müşavirliğine sorabilirsiniz.
   Sigorta kartının elinizde olup olmaması önemli değil. Önemli olan Babanızı çalıştıranın sigorta primi ödeyip ödemediği. Ödemişse Babanızı sigortalı yapmıştır. İşte o sigortanın numarası lazım. Yani o adamı bulup sigorta numaranızı öğrenmeniz lazım.
   Ben bir işime ait olanı buldum paramı aldım, diğerini bulamadım, o işe ait primlerim kaldı.

 20. sevim dedi ki:

  Beşten fazla işçi çalıştıran kefillere sigorta primi ödeme zorunluluğu olduğunu okudum. Bu durumda primlerini ödemiş olması gerekir ama adamı bulmak imkansız gibi bir şey. Yardımlarınız için çok teşekkürler.

 21. sevim dedi ki:

  Deneyeceğim. Teşekkür ederim.

 22. safa oder dedi ki:

  Selam Bulent Bey Ben Azerbaycandan Bir Oderbaykanli Turkuyum Sizinle tanismak paylasmak ve sizin iz izleyiviniz olmak isterdim /
  Ben Hz Rufai tarikatina sayqili Hurufi tarikatina merakli Musulman
  Hz Nuhuh oqlu Samdan Eski Turkun Dini olan ODER inancina baqli bir Oder Turk soyundanim/ Hz Movlana irsi alemi semavatu vel ard tan dondukce doner sema yapar tum kainat tum alem Ilahi ASK ile/ Bu aski himmet bardaqindan bana bi damla sunursaniz mutluyum o zaman/ Allahu Tealadan Nesibiniz Hayir olsun dilerim/

 23. محمد dedi ki:

  شكراً على هذا الموقع الفريد في بعض المعلومات والصور القديمة عن منطقة عسير

  • bpakman dedi ki:

   Çeviri:
   Asir bölgesine ait bazı eski fotoğrafları bu eşsiz konumu ve bilgi için teşekkür ederiz. MUhammed

 24. necmettin ünalmış dedi ki:

  yemen de yatan şehitlerimize duyduğunuz saygıdan dolayı ALLAH sizi iki cihanda aziz etsin ben de yirmi beş yıllık bir muhtarım.osmanlıca okum ve yazma öğreniyorum en kısa zamanda yemene gideceğim.yemen fotoğraflarınızı nasıl görebilirim. 0532 626 49 65 yar olun,sizi sevene yar olun.sizin sevdiklerinizde sizi unutmaz bu dünyada olmazsa ahirette size yar olurlar efendim……..

 25. bahar yavuz dedi ki:

  reenkarnasyonla ilgili yazinizi okudum. ayrica kendinizle ilgili yazdiginiz yaziyi da (giris) reenkarnasyonla ilgili yaziniz suana kadar türkiyede yazilmis en iyi yazidir bence. az, öz, inandirici. bu konuda cok merak ettiklerimlerim var. örnegin bir yazida söyle diyolar: reenkarne olduklarini söyleyenler önceki hayatlarnda hep kralice kral prens prensestirler.
  bir baska doktor da söyle diyor: bugüne kadar gecmis hayatinda ünlü/önemli biri oldugunu söyleyen bir tek kisi oldu.( bu tez yukardakinin tersi. bu doktor da önceki yasaminda bir ünlü olmus olmanin mümkünlügüne inanmiyor. dahasi bu tür bi insanin yalan söyledigine inaniyor)
  bu güne kadar bir önceki hayatinda tarihteki büyük/ünlü sahsiyetlerden birinin reenkarnesi oldugunu söyleyen kac insani duydunuz?
  Atatürkün reenkarne olmus oldugunu söyleyen birini görürseniz tepkiniz ne olur? hemen cevaben: “yok ya sacalamayin” mi dersiniz?
  bir de bu konu disinda kendi tanitim yaznizda bölücülük kelimesi yer aliyor. ben kürd kökenli biriyim. kürdler icin kullanilan bölücü kelimesi cok haksiz bir kelime. kürdler kimsenin topragina göz dikmis degiller. onlar kendi topraklarinda kimsenin ezme öldürme sömirme asagilamasina maruz kalmadan yasamak istiyorlar. ya esitlik ya da ayrilik. tipki bir evlilikte veya ortaklikta oldugu gibi. kuran’i okumussunuz ya orda milletlerin haklariyla ilgili yazilanlari hatirlamaya calisin. suan ismini ve numarasini hatirlamiyorum ama birinde söyle diyor: “Allah isteseydi bütün insanlari tek bir milletolarak yaratirdi…sizi kabile kabile irk irk yaratti ki birbinizi taniyasiniz”
  burda tanimaktan kasit; kendine verdigin hakki, saygiyi baskasina(diger milletlere de) da vermendir. herkesin bunu artik kabul etmesi gerek. eger siz de bir kürd olarak dogmus/reenkarne olmus olsaydiniz o zaman kürdleri cok iyi anlar siz de benim gibi bölücü vb laflara üzülür ve kizardiniz.

  • bpakman dedi ki:

   Kürt ve bölücü aynı şey değildir. Bölücüler bunu özellikle bütünlemek ve tartışmayı o tarafa çekmek istiyorlar. Ve malesef iş o tarafa gidiyor. Korkarım bu gidişle dönüşü olmayan bir noktaya gelinecek ve en sonunda Güney Doğu dışında etnik Kürt, Güney Doğu’da etnik Türk kalmayacak. Web sayfamın hiçbir yerinde etnik farklılıklar vurgulanmamıştır. Varsa belirtin derhal kaldırayım. Ancak örneğin Hrant Dink “Asıl Kürtler çok sayıda Ermeni öldürdü” demişse yazdığım konu açısından bu önemliyse onu aynen alıntılamak zorundayım. Burada Dink “Kürtler” demişse bütün Kürtleri mi kasdetmiş? Buna siz de mi dahilsiniz? O zaman yaşıyormuydunuz? Elbette ki değil. Aksi takdirde kimse hiç bir şey yazamaz.

   Bölücülük deyince ülkeyi bölme anlaşılır. Ben şu etnik hakkımı istiyorum demek arkasında gizli başka amaç yoksa elbette bölücülük değildir.

   Bu topraklarda yaşayanlar acaba etnik açıdan ne kadar Türk, ne kadar Türk? Geçmiş hayatlarımda Kürt olmuş olabilirim, gelecek hayalarıımda da Kürt olarak doğabilirim. Hatta bu hayatımda da Kürt genleri taşıyor olabilirim, ve de tamamen Kürt asıllı bile olabilirim. Ama bu bölücülüğe karşı çıkmam anlamına gelmez. Bölücülüğün ülkeye verdiği zarar sadece parasal açıdan bile benim 30 değerli yılımı aldı. Diyelim ki bir başka ülkeye gidip oranın vatandaşı olsam yapacağım tek şey o ülkeye sadık olmaktır. Örneğin yarın Alman vatandaşı olsam ya “ben Almanım” ya da “ben Türk aslılı Almanım” derim ikisinden biri benim tercihim olur, ama “ben Türküm” diyemem buna hakkım yok.

   Nedense benim basında okuduklarıma göre şov amaçlı hipnoz edilip geçmiş hayatlarına döndürülen tanınmış kişiler eskiden prenses gibi önemli hayatları yaşamışlar. Bence geçmişte kötü bir hayatla karşılaşan tanınmışlar bunu anlatmaktan çekiniyor olabilirler… Örneklerini verirdim ama yurt dışında evimdeki kitaplardan uzağım.

   Atatürk’ün reenkarnesi olduğunu öne süren biri zaten var. Adını vermemeyim. Buna inanmak için akıl yürütmek gerekir. Ki o da mümkün değil.

   Düzeyli görüşleriniz için teşekkürler.

 26. bahar yavuz dedi ki:

  tahinimden de erken cevapladiginiz icin tesekkür ederim. su bölücülük olayina daha da aciklik getirmek istiyorum. kürdlerin yogunlukta yasadigi bölgelerdeki olaylari batidaki vatandaslar sadece basindan; cok fazla sansürlü hatta tamamina yakini gizlenmis ve yalan olarak ögrendi. hani derler ya incil ve tevratta cok fazla tahribat yapilmis oldugu icin bu kitaplara inanamayiz diye. iste türkiye basininin yayimlamis oldugu cogu ürün tarih kitabi olsun( özellikle okullarda okutulanlar) veya gazete, dergi vb cogunlugu yalan üzerine kurulu yazilardan ibaret. hz Muhammed iyiydi.bu muhakkak. ama onun ismini kullanmis olan haz Ömer, iki defa kürd halkina askerlerini musallat etmistir; müslüman olmalarini, arapca konusmalarini emretmis, buna itiraz ettikleri icin binlerce insani kaziga oturtmus ve dillerini kestirmis, türlü türlü iskence ve katliamlar yapmistir.
  örnegin bu gercegi kitaplarin cogunda hz omer gerceginden farkli cok asiri adaletci olarak yazilmis oldugu icin ve okularda da bu türden kitaplar okutuldugu icin, ayrica bu gercegi ortalikta söyleme cesaretini kimse söyleyemedigi icin kürdlerin bile cogu bilmez, 1500 yil önce uygulanmis bu vahseti.
  ermenilerin kürdler tarafindan katledildigi dogrudur. umarim ben o elleri kana bulanmis kürdlerden birinin torunu degilimdir. yine de bir ermeni gördügümde cok mahcup olurum. kürd milleti olarak onlara haksizca yapmis oldugumuz vahseti hatirladigimda cok üzülürüm. cünkü o günleri yasamis kisilerin tanik oldugu o olaylari kendi agizlarindan dinledik, yalan yazilmis kitaplardan, basimlardan degil. kürdlere katliam emrini verdiklerinde, kürdleri ermenilerin güzel kizlarini bütün mal ve mülklerini ganimet olarak alabilecekleri sözüyle kandirdilar. ermeniler cok zenginlerdi cünkü cok caliskanlardi. ve de zararsizlardi. sadece o zamanki yönetim kendi paranoya(kendi kendine olusturdugu) korkusundan onlari yok etmek istedi.
  basinin uydurma ürünleriyle her konuda oldugu gibi kürd meselesi ( asimilasyonu ve soykirimi) konusunda da beyinlerin nasil yikanmis oldugunu bu iki örnekten yola cikarak görebilirsiniz. eger mail adresinizi verirseniz sizi cok sasirtacak baska gercekleri de yazmak isterim. cünkü vatandaslar bazi gercekleri ne yazik ki ögrenmeye hazir degiller. kafalarinin konulmus oldugu kaliplar buna izin vermez. ayrca bazi düsünce sucu öldürtücüdür cogu zaman, anlarsiniz ya :-)) o yüzden sizin emaile yazarsam daha iyi olur.
  gelelim Atatürk’ün reenkarnesi oldugunu söyleyen kisiye. lütfen söyler misiniz: kac kisi bunu iddia etti bu güne kadar. sadece bir kisi mi?bu bir erkek mi bu hayatinda? ve siz buna inanmak icin akil yürütmek gerek diyorsunuz, neden akil yürütmek mümkün degil? bir de bir cok kisi “Atam, keske uykundan uyansan da su ülkeye tekrar bir el atsan, bizi ancak yine sen kurtarirsin” diyorlar. Atatürkün reenkarnesi oldugu dogruysa, bu ülkeye faydali olmaz mi? bununla beraber aslinda ben hicbir ülke yönetiminin veya kurtariminin bir tek sahsa baglanmasindan yana degilim. esas olan sistemdir ve ülkedeki tüm vatandaslarin aktif katilimidir yönetime. siz …i bir tek kisiye bagladignizda o kisi daha ölmeden bile arkasinda türlü türlü dolaplar cevrilir. öldümünden sonra da ülke, Türkiyenin suanki haline kavusur.

  • bpakman dedi ki:

   Araplar müslümanlaştırma uğruna çok kan dökmüşler. Türkleri nasıl kılıçtan geçirdikleri ile ilgili sayfam var.
   https://bpakman.wordpress.com/yurdum/turkler-kilicla-musluman-oldu/

   Türkler ve Kürtler Ermenileri, Ermeniler Türkler ve Kürtleri sonra Azerileri kesmiştir. Buna soykırım demek başka şeydir, tanımı ayrıdır ve kanıtlanması gerekir.

   Mail adresim bu sayfada var. Yukarda.

   Atatürk’ün reenkarnesi kanımca en az Atatürk kadar kapasiteli olmalı. Bu kritere uyuyorsa doğru derim ben. Öyle bir kriter ki 100 yılda bir gelir. Yani çok kolay anlaması. Bu benim kişisel akıl yürütüşüm.

 27. Ali Türkoğlu dedi ki:

  Tarihi bilgiler uzun uzun araştırmalara ve belgelere dayanıyorsa doğrudur. Tarih ideolojilerden uzak değerlendirilmelidir. Arapların Türkleri zorla islamlaştırdığını belirtmişsiniz. Bu konuda kaynaklarınızın ne kadar güvenilir. Aynı tezi Savunan Zekeriya Kitapçı isimli bir hocadan ders aldım. sizin memlekette( konya) islam tarihi dersleri veriyor. Ancak kendi kitapları arasında alıntı yapıyor. “dar alanda kısa paslaşmalar” anlayacağınız. Ticaretle uğraşan tarihi ipek yolu üzerinde hakimiyet kurmuş olan Hazar Türklerinden bir kol islamiyeti seçmemişti( tarihi belgeler Hazar Türklerini bir ksmınınislamiyeti seçtiğini diğerinin ise yahudi olduğunu yazar. en azından lise ders kitaplarında bilgi böyle) İslamiyeti seçmeyen Hazar Türkleri Müslüman arapların Orta Asya da ilerleyşini durdurmayı başarmıştı. tabi bu sırada çok çetin savaşlar oldu. Hazar Türklerinden de Araplardan da ölenler olmuştur. Satuk Buğra Han’a kim zorla islamiyeti kabul ettirdi acaba. Aynı zekeriya Hoca Satuk buğra han’ı Peygamberimizin Miraç hadisesine taşır. Miraca çıkan peygamberimiz bir yerde yüksek bir yerle karşılaşır. Bir basamak’a ihtiyaç vardır. o anda yanında birisi belirir.
  -üzerime basın ve çıkın der.
  – Hz. peygamberin sen Kimsin sorusuna
  – ben senden … yıl sonra dünyaya gelecek olan ve asil millet türkleri İslamiyetle tanıştıracak A.Kerim Satuk Buğra yım der. ( İlgin aynı hikayeyi bazı mutasavvıflar, A.Kadir Geylani için anlatırlar.)

 28. Raşit Güvenç dedi ki:

  Sayın Bülent Bey,
  Tesadüfen,”Üzeyir Garih” ‘in neden öldürüldüğü üzerine,
  nette arama yaparken sitenize denk geldim ve çok beğendim.
  Yer’imlerime kaydettim ve ara ara yazılarınızı okuyacağım.

  Bende sizin gibi bir iç anadolu çocuğuyum.Kayseri/İncesu’da
  kütüğümüz ama ben bir kere gidebildim.

  Sizin ile tanışmaktan mutlu olacağıma inanmaktayım.

  Bu arada üzeyir Garih konusunda.Talmud ve purim bayramını,
  ve ciros(kiros-keyhüsrev) silindiri olayını araştırmanızı öneririm.
  Sanırım o zaman olayın derinliğini daha iyi farkedeceksiniz.
  Eğer bu konuda görüşüme başvurma ihtiyacı hissderseniz ,
  lütfen e-posta adresine yazınız.

  Saygı ve Hürmetlerimle
  Raşit Güvenç
  E.P.Kd.Alb.
  (İzmir)(101817 haz 11)

  • bpakman dedi ki:

   Teşekkürler ilginize.
   Bahsettiğiniz bayramlar ve silindir konusunda döküman gönderebilir ya da link verirseniz memnun olurum.
   Mail adresim sayfamda var.
   Selamlar.
   Bülent Pakman

   • Raşit Güvenç dedi ki:

    Verdiğiniz adrese dün akşam,teferruatlı bir e-posta yolladım.
    Bilginize ve Selamlarımla
    R.G.

 29. Yazılarınız ilgi çekici Bülent Bey,özellikle de Bakü izlenimleriniz oldukça objektif; blogunuzu takip listeme ekledim.
  iyi günler dilerim.

 30. Rahmi Özkan dedi ki:

  Sitenizle yeni tanıştım. Geç olduğu için üzüldüm.Açığı kapatırız. Ailecek takipteyiz. .Paylaştınız bilgiler, mutlu ediyor insanı. Teşekkürler.

 31. Davut dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler beni çok aydınlattı gerçekten sizi takip etmeye devam edeceğim.

 32. onur dedi ki:

  bulent bey merhaba.izninizle bir kaç konuda sizden bilgi edinmek istiyorum.cidde de yerleşik türk kökenli bir firmadan iş teklifi aldım evliyim ve 3 çocugum var.firmanın bana onerdiyi maaş 2000 usd ve kısmetse iş kalıcı oraya yerlesmelı bır ıs.cıdde ve arabistan hakkında hic bir bilgim yok.hayatı duragan yasıyan masrafsız bır aıleyız.sızce bu rakamla orada gecım mumkunmudur(ev kıraları yeme ıcme hersey bana ayıt)cocuklar kucuk okul oncesı yaslardalar.fırma sıgorta yapacagını belırtıyor ama bu sıgorta turkıyedekı gıbı aılenın saglıgınıda kapsayan turdemı veya varsa o turun adı nedır krıtık bır donemdeyım 2-3gun ıcınde karar vermem gerekıyor.fırmaya saglık guvencesıyle ılgılı nelerı sormalıyım yardımcı olursanız sevınırıım şimdiden teşekkürler

  • bpakman dedi ki:

   Sigorta kapsamına neler aldıklarını benim bilmem mümkün değil. Zannedersem oradaki iş kazalarına karşı olabilir. Sağlık sigortasını kapsadığını zannetmem. Devlet hastaneleri parasız ama kötü. Oralarda arabasız zor, araba size aitse problem. Kullanılmış alsanız Arabın arabası başınıza çok iş açar. Ev kiraları çok değil ama temiz hamamböceksiz bir ev derseniz biraz kira da artar. Yeme içme pahalı sayılmaz. Vize masrafları çok tutar. Ehliyet masrafını da siz verirsiniz. İzne gelirken uçak bileti konuştunuz mu? Sonuçta çok bir maaş değil.

   • onur dedi ki:

    bulent bey merhaba.vıze masrafları fırmadan.calısma vızesıyle gıdılcek.senede 1ay ızın var bıletler fırmadan.sıgorta netlestı sadece bana sıgorta varmıs.benım takıldıgım nokta aıleyle gıdılse tabı 1sene sonra orada 2000-2500 dolarla gecım olurmu para artırılırmı manasında?

   • bpakman dedi ki:

    Aile vize masrafları ve biletlerini de vereceklerse iyi. Zaten aile 1 yıl sonra gelecekse o zamana kadar geçim hakkında fikriniz olur. Şu anda kaybedeceğiniz bir şey yoksa gidin derim. Mütevazı hayatla geçinirsiniz.

 33. bpakman dedi ki:

  Üslubu bozuk hakaret içeren “İyi bir eğitim ve iyi bir iş dışında başka da bir şeye sahip değilsiniz.” diye biten yorumun sahibine “siz eminim onlara da sahip değilsiniz” mi diyeyim? Ama diyemiyorum.

 34. SametOnur dedi ki:

  Bülent Bey merhaba ; Ben inşaat mühendisiyim ve Hafer Al Batın şehrine yeni bir iş için yerleşeceğim.Fakat okadar araştırmama rağmen bu kentle ilgili çokta somut bilgiler edinemedim ve düşünmeden de edemedim acaba çok mu uç bir kent diye.Eğer uygun olursanız bu şehirle ilgilide izlenimlerinizi aktarabilir misiniz? Sosyal hayat, yaşam şartları,konaklama,alışveriş,Türklere bakış açısı bakımından nasıl zorluklarla karşılaşacağım?

  • bpakman dedi ki:

   Kuveyt’e gidip gelirken yol ayrımı tabelasında ismini görmüş olmaktan başka bilgim yok. Orada çalışma dışında TV ve internetten başka yapacak bir şey olacağını zannetmiyorum. Ha bir de kum fırtınaları olur. Kolay gelsin.

 35. ertuğrul dedi ki:

  Merhaba,
  Yeşil pasaportum var.. Türkiyeden arabistan a vize alıp 1 hafta kalmak istiyorum.ama oldukça sıkı..
  kuveyt veya dubai üzerinden girebilmem mümkünmü acaba..?
  cevabınız için şimdiden tşk..

 36. Serkan Kolukisa dedi ki:

  Bulent Bey selamlar;

  Afganistan da havuz yapim isleri ile ugrastiniz mi acaba? Cunku ben Kabildey ken havuz malzemesi getirtigim bir musterim olabilirsiniz diye dusunuyorum. ben o donemde Hilal elektrik Mali isler Muduru idim, su anda Bakude calismaktayim.

 37. MeKuzey dedi ki:

  Merhaba Bülent Bey;

  Jubail’de iki aylık bir dönem geçireceğim; bilgilerinizi paylaşabilir misiniz?

  Nasıldır Jubail’de hayat? Otel fiyatları, elektronik eşyalar ne kadardır? (Ör: Cep Tel.) Yemek olayı nasıldır? Ne kadar sıcaktır bu dönem? 🙂

  Teşekkürler

  • bpakman dedi ki:

   Jubail endüstri şehri. Ben Khobar’da oturduğum için o tarafları iyice incelemedim. Cuma günleri Al Khobar’a gidersiniz. Khobar nisbeten güzeldir. Yabancısı çoktur. Tercihan Dahran Mall veya Al Raşit Mall içerisinde istediğiniz çok şeyi bulursunuz. Elektronik ucuzdur. Daha çok büyük elektronik mağazalarından alabilirsiniz. Sıcaklıklar Kasım ayında biraz düşerler, Aralıkta daha da düşer. İyi otel fiyatları Arabistan’da genelde günlüğü 500 riyal civarındadır.

 38. Dr.Ali AYYILDIZ dedi ki:

  Merhaba Çok Değerli Bülent PAKMAN Bey, Sitenizi internette gezinirken rastgele buldum. Yaklaşık 10 günden beri okuyorum. Tek kelime ile anlatmak gerekirse MUHTEŞEM olmuş, ellerinize sağlık. Önce Sizi yürekten Kutluyorum ve Başarılarınızın devamını diliyorum. Biyografinize baktım. Benim Dünya görüşüme göre; Herşey önce aileden başlar.Köken olarak Konya’nın iyi bir ailesinden geliyorsunuz. (1), ODTÜ ki Bana göre Türk Üniversiteleri arasında Mühendislik alanında 3 Tane Üniversite var. (İTÜ, ODTÜ; ve Boğaziçi), Diğer Okullardan mezun olan Mühendis arkadaşlar alınmasın ama bana göre diğerleri malesef çakma. ODTÜ ‘nün İnşaat Fakültesini bitirmekte her babayiğidin harcı değildir. Ben de İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunuyum. Daha sonra İtalya- Bologna Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Bölümünde Doktora (Ph.D) eğitimimi tamamladım. Eğitimiz de Süper (2), ODTÜ mezunu bir Mühendis olmak zaten fark attıryor. İyi bir Aile, İyi bir Eğitim, İyi bir Dünya Görüşüne sahipsiniz. Gezdiğiniz ve yaşadığınız Yabancı Ülke sayısı oldukça fazla. Siteyi mükemmel hazırlamışsınız. Gerek konular, konu başlıkları büyük ustalıkla hazırlanmış, her insanın sıkılmadan, bıkmadan, usanmadan saatlerce okuyabileceği ve çok didaktik (eğitici-öğretici) ve Muhteşem hazırlanmış bir site. Yazdığınız bilgiler çok güzel, ayrıca resimlerinizi de çok beğendim. Resimler için ayrıca Sizi Kutluyorum. Yazdığınız Bilgilerin tamamına katılıyorum. Sanırım çok iyi bir Kitap Kurdusunuz. Çünkü Araştırmacı Yazarlar çok kitap okurlar. Biliyorum. Sizi yüz yüze görmek tanımak, konuşmak çok isterim. Bende oluşturduğunuz İlk İzlenimleriniz Eğitim : Süper Bilgi : Süper Görgü : Süper Deneyim (Tecrübe) : Süper Yazma – Anlatma : Süper Ellerinize Sağlık, Çok Teşekkürler. Size mutlaka başka insanların da yazdığını ve söylediğini sanıyorum. Bu bilgileri mutlaka ama mutlaka Kitap olarak yayınlayın. Çünkü Sizin gibi insanları bulmak artık çooook zor. Sürcü lisan ettiysem de affedin.Sağlıcakla hep mutlu, huzurlu ve çok uzun bir hayat yaşayın. Sıcak Antalyadan Selamlar, Saygılar Uzman Dr.Ali AYYILDIZ

  • bpakman dedi ki:

   Çok çok teşekkürler. Böyle pozitif desteklerden güç alarak yaşadıklarımı uzaklardan yakınlardan güzel insanlarla paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bir gün Antalya’ya yerleşirsek görüşmek kısmet olur inşallah.

  • bpakman dedi ki:

   Bu arada başka okullardan mezun olan değerli mühendis arkadaşlarla çok karşılaştım ve birlikte çalıştım. Verilen eğitimden azami ölçüde yararlanmış ve ilaveten kendilerini yetiştirmesini de bilmişler. Allah hepimize kolaylık versin ki bizim işimiz oldukça zor.

 39. Merhaba, internette blog sayfanıza rastladım.
  Ben kendim jeofizik mühendisiyim. 2011 yılında mezun oldum. Bir süre işimi yaptım ve daha sonra işten ayrıldım. mühendisliğime katkısı olsun diye 3d görselleştirme uzmanlığı eğitimi aldım. bu eğitim biter bitmez, istanbulda bir reklam şirketinden teklif aldım. endüstriyel tasarım ve 3d görselleştirme uzmanı olarak. yaklaşık 10 aydır bu reklam şirketinde çalışıyorum. ama bu günlerde başka bir tanıdığım vasıtasıyla bir iş teklifi aldım 3d görselleştirme için. istanbulda bi mimarlık ve inşaat şirketi azerbaycan projeler yapmakta. 3d kariyerimde 10 aylık bir geçmişim var. kabul ettim teklifi. 3-4 aylık bir proje varmış qabala’da. daha sonra baküde bir proje daha var. bana oturma izni alınacak. belki baküdeki bir üniversitede mimarlık veya inşaat mühendisliği yüksek lisans yaparım. qabala şehri biraz köy gibi bir yer sanırım. evi ben tutucam şirket ödeyecek. 2 ayda bir türkiyeye gelişim olucak. sizce teklifi değerlendirmem nasıldır?

  • bpakman dedi ki:

   Azerbaycan’da rayonlar yani idari bölgeler Bakü kadar gelişmiş değil. Ama trafik sıkışıklığı yok ve bazı yerler yeşillik, böyle avantajları da var. Qebele de yeşillik. Rayonlarda kiralık ev bulmak biraz sorun olabilir. Zaten Qebele’da (Qabala’da) az kalacaksınız. Otelde de idare edebilirsiniz. 2 ayda bir izin de avantajlı. Azerbaycan’ın Türkiye Türkleri açısından yurt dışı sayılmayacağını bir çok yazımda belirtmiştim. Yazılarımı okuyan herkes gelmek istiyor zaten. Bence gelmeniz bu açılardan iyi sayılır. Bir de işin özel tarafı var yani parası, kişinin mevcut maddi durumu, kaybedeceği işi veya başka bir şey var mı gibi. Onu da siz değerlendireceksiniz elbette. Kolay gelsin.

   • Teşekkür ederim düşünceleriniz için. Bakü’de bir üniversitede mimarlık yüksek lisans yapmam için gereken şartlar neler acaba herhangi bilginiz mevcut mudur? Çalışırken bir yandan da eğitim güzel olabilir.

   • bpakman dedi ki:

    O konularda bilgim yok.

 40. Tekrar teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

 41. züleyha dedi ki:

  merhaba bülent bey bloğunuzu biraz inceledim nerdeyse her konu hakkında fikrinizi yazmışsınız ben azerbaycan yazınıza baktım biraz ilginç detaylara yer vermişsiniz 🙂 benim size iki tane sorum olacak cevaplarsanız memnun olurum eşimde sizin gibi inş. mühendisi ve çok yakında iş için azerbaycana (bakü) gidecek birincisi ülkede vize varmı çok muallak cevaplar var… birde oradada eşyalı kiralık evler varmı zaman zaman bende yanına gelip kalabileceğim..konu dışı olacak ama eşim oradaki hekime gitse dillerindeki farklılıkları eşimin fayda görmesine engel olur mu malesef özgüven sorunu var buda işte çalışırken iş kaybına yol açıyor yada fazlaca iyi niyeti istismar ediliyor bununla ilgilide fikriniz var mı cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

 42. ihsan dedi ki:

  Merhaba Bülent Bey,

  Yazılarınızdan bir kısmını okudum. Hepsi birbirinden güzel ve yararlı olmuş.
  Elinize sağlık, hakkınızı helal edin.

  Ben Dammam daki bir Arap firmasında fabrika müdürü olarak teklif aldım.
  Benim ve eşim için 30 günlük vize çıkardılar.
  1-2 gün sonra detayları görüşmek üzere orada olacağız.

  Gerçi sitenizde bu konularda bilgiler var. Ben sizden yine de bana olabilecek önerilerinizi rica edeceğim.
  Ücret aralıkları ve böyle bir görev için Arap firmaları ne gibi ek olanaklar sağlarlar.
  Oradaki türklere nasıl ulaşabilirim.
  Sosyal konularda epey iç karartıcı bilgiler edindim.
  Ancak biliyorsunuz şartlar insanı zorluklara itebiliyor.
  Bizim için compoundlarda yaşamak şart gözüküyor.
  Tavsiye edebileceğiniz compoundlar olabilir mi?

  Eğer fırsat bulurda yanıtlayabilirseniz sevinirim.

  Herşey gönlünüzce olsun

  İhsan

  • bpakman dedi ki:

   Ben inşaat piyasasını biliyorum. Onda da tecrübe, pozisyon vb. gibi bir sürü faktörler var. Büroda çalışacak bir inşaat mühendisi orada net 3-5 bin dolar alır. Tecrübesine göre. Buna kira ve ulaşım (araba), uçak, vize masrafları dahil değil. Daha iyi bir pozisyon ve tecrübeyle net 7-8 bin dolara kadar çıkar. Arap şirketleri son yıllarda brüt maaş veriyor gerisine karışmıyor. O maaşla ev araba herşey çalışana ait oluyor. Yılda bir uçak bileti veriyorlar artı olarak. Ancak bu hepsi için geçerli değil. Yabancı şirketler ise çocukların eğitimini bile karşılıyor. Oradaki Türkleri bulmak zor elbette. Dammam Türk okuluna giderseniz belki yardımcı olurlar, bilemem. Bir Türk bulunca gerisi de gelir nasıl olsa. Compound bulmak 3 yıl önce zordu. İçerde oturan tanıdık olmazsa hiç ilgilenmiyorlardı. Şimdiki durumu bilemem. Compoundlar daha çok Al Khobarda oluyordu. Zaten Khobar Dammama bitişik sayılır. 30 gün iyi zaman anlaşırsanız mutlaka sonuna kadar kalın ve yer işini halletmeye çalışın. Ben ayrılalı 3 yıl oldu maalesef elimden bundan fazlası gelmez.Kolay gelsin.

 43. Volkan dedi ki:

  Bülent bey enteresan olan şu ki bu mesajın üstündeki tüm mesajlar herkes birşeyler anlatıp kendini hatırlayacak izler bırakıyor Benim merak ettiğim hayatta böyle gelip geçen kaç kişiyi zınk diye hatırlayabildiğimiz..yani acaba bu kadar adamdan kaçını hatırlıyoruz hemen ben şuyum deyince neyse bu muhabbet uzar gider.

  Vaktinizi alacak biliyorum internette başka sayfalarda açılmış bekliyor sizi an itibariyle.ama şimdiden tşkürrler.

  Ben soru değilde tavsiye bakalım ne diyeceksiniz yaş olarak büyüğmüzsünüz dile kolay
  tamıtamına 27 küsür senelik ilk olarak iş ikinci olarak da ortadoğu tecrübesi ve bunun getirdiği vizyon analiz düşünce yetisi.

  Bülent bey, kendimden başlayayıp size doğru geleceğim, şuradan başlayayım,
  Ben Bosna Hersekte okuyorum. Ingilizce olarak uluslararası ilişkiler son sınıftayım. Son demlerde hayatın debdebesi üzerimize geliyor artık o hayat mücadelesi cenderesine kapılmaya az kaldı.

  Ne Yapsam ?

  maddelerle ile

  1-
  Bosna Hersekte kalamam çünkü iş imkanları ve ekonomisi çok zayıf üniversitedede akademisyenlik için boş pozisyon yok
  Türkiyede tam kurtlar sofrası
  Türkiyede bırak dürüst olarak olmayı hilekar da olsan sıfırdan çıkıp varlıklı olmak imkansızlaştı.
  Maalesef devletimiz Avrupadaki sosyal adaleti ve refah devleti konseptini beceremedi. Zenginleri Multizengin etti veya edecek kapılar açtı. Orta sınıf hep yerinde sayıyor. Araç Sahibi olmak ihtiyaç değil lüks arabanızın akaryakıt ibresi her daim full görebilmesi bizim için lüks türkiyede.

  istanbulda kimin eli kimin cebinde belli değil kim kime kazık atarsa o günün adamı oluyor TR’de ne yazık ki. bitirdiğim bölüm gereği devlete kapak atsam maaşı iyi belki ama TR’de çembere girdin mi artık oradasın monotonluk ve ayrıca herhangi bir birikim yapamama (kazandığınız tl cinsinden olduğu için Sıfır 50- 60bin tl faturası olan bir araba sahibi olmak için en az 10 sene sanki boşa kürek çekmek)

  Yurtdışında bazı hayata dair hedefler daha kolay ve yakın zamanda gerçekleştiribiliyor Maddi özgürlük vs…

  2- Avrupa mı Kuzey Amerika mı Ortadoğu mu ?
  Eğer imkan olursa şartını göz önünde bulundurarak,
  Sırf sterling değerli diye ingiltere kafama yatıryor o olmaz ise isviçre diyorum.

  Amerikada kanadada iyi duruyor hem ABDye göre sakin ve dingin bir memleket.ama trye gidip gelmek zor göürünüyor.

  Ortadoğuda’da kuveytin para birimi iyi ama ne iş olurmu maaşlar nasıldır bilemem. Ama ortadoğulularla ortak paydalardan iyi işler yapılabilinir.

  Benim amacım şu Çömezliği atmak tabiki bu 5 ve 10 sene arasında değişen bir süre. Sonra ya kendi işimi yapmak ya ada kendi işini yapan insanlara çalışmak onlara iş bağlantıları kurmak bulmak yani etinden sütünden istifade etmek. yani networking ile. yani ben şunu istiyorum çok şık spot bir yerde kahve dünyası gibi bir yeri işletirken aynı zamanda bilmem neye un satmaya aracılık etmek gibi.

  şimdi kendimden size geliyim

  Onlarca sene yurtdışında yaşadınız çalıştınız kazandınız. ciddi bir birikimiz oldumu hani 30sene sonra biriktirmelerle milyoneuro veya milyon dolar birikim elde ettinizmi ?
  Gerçekte sonuçta herşey nasip kısmet . Gerçekten değer mi insanın hayatını harcamısı değer mi gerçekten ?

  Cevaplarınız için teşekkürler usanmadan güzel güzel cevap yazmakta ayrı bir meziyet olsa gerek çünkü genellikle sıkılarak yapılan veya yapılmak istenmeyen birşey.

  Bu arada şuan neredesiniz nerede çalışıyorsunuz ?

  • bpakman dedi ki:

   Orada okurken Avrupa’da çalışma hakkı elde ettiniz mi bilmiyorum. Bizlerin olmadığı için şimdiye kadar o tarafla ilgilenmedim. Amerika’da aynı kategoride. Kanada gerekli puanı tutturabilirseniz göçmen olarak kabul ediyor ama işinizi kendiniz bulacaksınız.
   Geriye Türkiye’nin doğusu, kuzeyi ve güneyi, Kuzey Afrika ve diğer Afrika ülkeleri kalıyor. Oralardaki bir yerden başlamak tek yol gibi görünüyor. Ama mesleğiniz açısından bu biraz zor gibi. Dil bilginiz iyiyse ticari sektörde olabilir ama benim saham dışında kalıyor nasıl olur bilemem.
   Birikimim bu kadar yılda elbette var ama Türkiye’de bir gün gelir bunun bir kısmı, hepsi güme gidebilir mi bilmiyorum. Onun endişesindeyim. Mesela gayrimenkul dibe vurabilir ki yakın zamanda oldu. Satmak isteyenin elinde kaldı. Apartman masrafına kiraya verildi. Mesela banka(lar) iflas edebilir ki yakın zamanda oldu. Üstelik şimdi devlet güvencesi de yok. Borsa-hisse senetleri taban yapabilir ki geçmişte çok yaptı. Emekli maaşım maalesef bozdur bozdur harca düzeyinde. 🙂 ama aslında 😦
   O yüzden hala çalışıyorum.
   Bir de kadere inanıyorum. Daha doğrusu kendi karmamızla kendi kaderimizi kendimizin oluşturduğuna. Yani sonumuz her halukarda belli. Bunun çok ayrıntılı ve anlaşılır açıklaması sayfalarımda var.
   Nerede olduğum yukarıda yazılı. Yaptığım iş de her zamanki gibi, mesleğimi yapıyorum.
   Kolay gelsin.

 44. Volkan dedi ki:

  Ne Yapıcam Ben !! ?

 45. uğur baltacı dedi ki:

  Bülent bey merhabalar,
  Blog gerçekten hoş, ilgi çekici, 3 saattir sayfanızdayım.
  çok ucuz bir uçak bileti buldum ve 2013 şubat ayında ciddeye gidiyorum. Niyetim ekonomik bir umre yapmak. Yeni mezunum ve çok param yok. Havaalanında indikten sonra nasıl bir yol izlemeliyim? Araç kiralama çok uygun görünüyor ama ehliyetim orada geçerli olacak mı? Araç kiralamanın başka sakıncaları var mı?
  8 günlük bir seyahat planladım, mekke ya da medinede aracı sokamayacağım yerler ya da sokmamam gereken yerler var mı?
  Siz tecrübelisinizdir, araç kiralarken orada ne gibi işlemler yapılıyor?
  Oteli internetten ayarlamamın sakıncası olur mu?
  Yemek olayını nasıl çözebilirim, oldukça hassas bir bünyem var malesef…

  Şimdiden teşekkür ederim…

  • bpakman dedi ki:

   Umreye tursuz mu gidiyorsunuz? Turlar zaten sizi götürür getirir. Taksiler Ucuz sayılır. Cidde mekke arası 150 riyal idi. Cidde içi 10 riyal. Medineye de pazarlıkla hidip gelebilirsiniz. Arap ülkelerinde Türk ehliyeti tek başına geçmez yanında uluslararası ehliyet lazım. Onu da Turing kurumu veriyor, galiba parası 200 tl civarında. Suudi Arabistanda oturma izni olmayanlara pek araba kiralayamak istemiyorlardı bildiğim kadarıyla. Ancak şirket arabasını veya kiralanmış bir arabayı kullanabiliyorlar. İnternetten bir rentecar firması bulup maille sorabilirsiniz.

  • bpakman dedi ki:

   Oteli internetten rahatça ayarlarsınız. Sorun olmaz. Yemeği Cidde’de Mukim Türki dedikleri ve Sittin caddesi üzerinde bulunan Eşfak veya karşısındaki kebapçıda ilerdeki Firuzda halledersiniz. Mekke’de Türk lokantası daha çok.

  • bpakman dedi ki:

   Vizeyi alabildiniz mı? Tursuz Umre vizesi vermezler benim bildiğim.

   • uğur baltacı dedi ki:

    Bülent bey,
    Vizeyi tursuz(turla gidiyormuş gibi) alabiliyorum. Uçak biletini de gidiş dönüş toplam 560 riyale aldım. Yazdıklarınızı okuyunca araç kiralama servisiyle bağlantıya geçtim ve sonuçta kiralamadan vazgeçtim. Tabi bu tüm planlarımı alt üst etti. Neyse artık işlerimizi taksi ile halledeceğiz. Metro ya da tren seçeneği yoktur zannediyorum. İnşallah kazasız belasız gidip gelebilirim.

   • bpakman dedi ki:

    Taksilerle halledebilsiniz pazarlık yapın zaten Mekke’de park sorunu olur. Metro tren yok

 46. Osman Ali dedi ki:

  Çok başarılı bir blog çalışmalarınızın devamını diliyorum…

  • bpakman dedi ki:

   Pozitif enerji için teşekkürler.

   • Osman Ali dedi ki:

    🙂 Rica ederim neredeyse Azerbaycan hakkında gereken ne varsa öğrendim… Ben Babası Yahudi Annesi Azeri Bakü’lü müslüman biz kıza aşık oldum 3 aydır birbirimizi tanımaya çalışıyoruz ben bir yandan bakü’yü araştırıyorum bize nasıl bakıyorlar geçim hayat şartları ekonomi falan evlilik zor mu diye tabiki bir de güvensizlik 🙂 İşletmeci Bilgisayar Programcısı Yazılım ve Veritabanı Uzmanıyım iş olanaklarını falan inceledim.. Bana sorduğu ilk 3 soru (evlimisin-kürtmüsün-alevimisin) ben hayır dedikten sonra benden hoşlandığını yazdı görüşlerinizi merak ediyorum benim yazım biraz farklı oldu ama yinede bir korku oluyor insanda son yıllarda yaşananlardan sonra… 🙂

   • bpakman dedi ki:

    Önce güvensizlik diye bir şeyin olmadığını söylemek gerekir. Elbette % 100 güvenli diyemeyiz ama Türkiye’den kesinlikle daha güvenli.
    Yazılarımda da belirttiğim gibi genelde Kürtleri sevmiyorlar. Aleviliği bilmiyorlar.
    Gönül konusunda bir şey diyemem. Tanıyıp siz karar vereceksiniz elbette.

 47. Osman Ali dedi ki:

  🙂 Tamam teşekkür ederim.. Bu iyi oldu zaman ayırdığınız için de çok teşekkür ederim bundan sonra sürekli takip edeceğim iyi çalışmalar…

 48. Onur dedi ki:

  İyi akşamlar Bülent bey ben Üniversiteye hazırlanan bir gencim kafamda bir sürü soru var İdalim bir inşaat müh olmak ama yaptığımı puanlar çok yüksek değil yaptığım araştırmalar genellikle puanı düşük olanların daha fazla çalışarak bireysel becerilerini arttırmalarını destekliyor bunlarda dil özellikleri ve bilsaray programlarını öğrenerek oluyor sizin tavsiye edebilceğiniz neler var sizin bilgilerinizi önerilerinizi almak benim için önemli iyi çalışmalar 🙂

 49. Onur dedi ki:

  Peki staj konusunda tavsiye edebileceğiniz yerler varmı ?

 50. Kadir dedi ki:

  İyi günler Bülent Bey. Sirius Yıldızıyla ilgili araştırma yaparken şans eseri bloğunuza denk geldim ve umarım şansım ömür boyu bu şekilde devam eder 🙂 Öncelikle araştırmalarınız ve tecrübelerinizle edindiğiniz bilgileri bizimle bloğunuzda paylaştığınız için çok teşekkür ederim umarım uzun seneler boyu sizi takip etme fırsatımız olur. Üstelik ilerde meslektaş olacağımızı gördüğümde baya heyecanlanmıştım 🙂 Ben Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği okuyorum. Eminim benim gibi birçok kişi bu konudaki sorularıyla sizi bıktırmıştır ama ben yine de bir ümit sormadan edemeyeceğim. Öncelikle okumakta olduğum üniversitenin inşaat bölümüyle ilgili –eğer varsa- düşüncelerinizi almak isterim. Sorularıma gelecek olursam; herkes yabancı dil olarak Rusça ve Arapça öneriyor sizin bu konuda eklemek istediğiniz bir şey var mı? Bir yakınım bölümüm bittikten sonra işletme alanında master yapmamı önerdi bu konularda pek bir bilgim yok siz ne düşünüyorsunuz? Son olarak gelecekteki genç meslektaşınıza tecrübelerinizden yola çıkarak vermek isteyeceğiniz öğütleriniz varsa öğrenmekten çok memnun olurum 🙂 Umarım sorularıma cevap verebilecek kadar boş zamanınızı yakalamış olurum eğer zamanınız yoksa da canınız sağ olsun. İş ve sosyal hayatınızda şu an olduğunuzdan bile çok daha başarılı olmanızı dilerim. Tekrar iyi günler 🙂

  • bpakman dedi ki:

   Okulunuz iyi. Verdiğim okul tercihleri ile ilgili tablodan da görebilirsiniz. İnşaat alanında gerekli diller konusunda da araştırma yazım var. Orada Arapça ve Rusça aynı ağırlıkta çıktı. Okuyabilirsiniz. Öğütler de sayfalarımda mühendisler için bolca var. Mesela kimsenin dolduruşuna gelmeyin gibi. Okurken ise stajlarda çok şey öğrenmeye bakın, soru sormaktan çekinmeyin.

 51. Aykan dedi ki:

  Merhaba Bülent bey. Bloğunuzla yeni karşılaştım sayılır, birkaç yazınızı okudum ve gerçekten çok beğendim. Siyasi, dini, kültürel, tarih… hemen her konuda çok iyi yazılarınız var ve heyecanla okumaya devam ediyorum.Tecrübelerinizi ve bilgilerinizi çok iyi bir şekilde anlatmışsınız ve benim gibi gençlere yardımcı olacak çok iyi şeyler yazmışsınız. Kendinizi her konuda çok iyi geliştirmişsiniz gerçekten tebrik ediyorum. Ben inşaat mühendisliği okuyorum ve aklımdaki her sorunun cevabını yazılarınızda buldum sadece bir tanesi hariç. Belki de ilk defa bu soruyla karşılaşacaksınız. İnşaat mühendisi olacağım ama fazla olmasa da biraz yükseklik korkum var. Acaba bu durum kariyerimi olumsuz etkiler mi? Bu sorunun cevabını gerçekten çok merak ediyorum ve söyleyecekleriniz benim için çok kıymetli. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum, esen kalın.

  • bpakman dedi ki:

   Ofiste çalışırsanız birşey olmaz. Şantiyelerde sorun olabilir. Yol inşaatında bile köprü(ler) olur genelde. Ona çıkamayabilirsiniz. Derme çatma merdivenlerde ben çok ecel teri döktüm ki öyle bir korkum yok.

 52. ozum dedi ki:

  merhaba benim bi ricam olucak daha oncede yazdim ama cevap alamadim sizden lutfen kucuk bi rica sadece burda okuyorum ve son siniftayim burda yazilanlari surekli okuyorum herkese yardimci oluyorsunuz ben burda zor sartlarda okuyorum ailemden yardim alamiyorum maddi sebeplerden oturu part time bi is ariyorum sizin destegiznizle bu hicte zor olmucak eminim lutfen yardimci olun bana ogrencilere matematikden ders verebilrim cocuk bakabilirim ofis isi vs yardimci olun lutfen bakin gercekten ihtiyacim var turk kardesinize kucuk bi yardim edebilirisiniz onemserseniz cevap beklioyorum lutfen?

 53. zülfikar dedi ki:

  sevgili ağabeyim, insan tanımadığı bir insana ilk mesajında “ağabey” ifadesiyle hitap eder mi? bence etmez, ama bu aykırılığın ya da usulsüzlüğün nedeni siz de insan olmak hüviyetini çok derinden görmemdir. maşaallah socratın dediği gibi kendini okumayı çok iyi başarmış bu melekeyi hayatınıza nakış nakış şilemiş birisiniz. samimisiniz bir inkılapçının dinamizmine bir sofinin sezgisine sahipsiniz.63 yaşınızı dolu dolu yaşamışsınız ve bu arada insanı sevmeyi ihmal etmemişsiniz. abimsin. sizi yazılarınızdan tanımak o kadar kolay ki.tanımak bahtiyarlığına eriştik.kalbinizin büyüklüğü sayfalarına yansımış.haklısınız bu dünyadan giderken götüreceğimiz tek şey emellerimiz.sizi tanımak ne kedar mutluluksa bu geniş aklın, vicdanın, mefküre insanının beni şüpheye düşüren çıkmazı da o nispette sorgulanması gereken bir nokta. baküye edebiyat öğretmeni olarak atanan ben sevgili ağabeyime maalesef şu soruyu sormak isterim sizin kadar geniş ufuklu bir insan fethullah gülen gibi zamane bir insan aşığını bu kadar yanlış değerlendirmek için bu faninin ne kadar eserini okudu vce ne kadar eserine kulak verdi. ben de sizin gibi bir coğrafyada büyüdüm kökenim birden fazla mezhebe menşeydir. sevgili ağabeyim fethullah gülen kadar insanı seven yalandan dolab,ndan bu kadar uzak bir insanı tanımadım. fethullah güleni tanımamak tanımak adına bir fırsat vermemek büyük talihsizliktir. sizi tanımakta şeref duyarken, sevgili ağabeyim ne olur bşr fırsat diyorum. çok açık bir pencereye sahip olduğunuzun da farkındayım saygıyla emek kokan ellerinizden öpüyorum zülfikar meçe

  • bpakman dedi ki:

   Yarıya kadar dolu bardağa yarısı boş veya yarısı dolu demek iki farklı kavram ve bakış açısıdır. Vaaz videolarına da aynı şekilde bakılabilir. Benim kavradığım boş tarafı oldu.

 54. Aykan dedi ki:

  Tekrar merhaba Bülent bey, daha önceden de size bir soru sormuştum ve yine bir sorum olacak. Sizin gibi başarılı birinden yardım ve öneri almaktan çok mutluyum ve çok şanslıyım. Benim gibi gençlere yardımcı olmaktan mutlu olduğunuza eminim o yüzden size çok teşekkür ediyorum. Soruma geçeyim, inşaat mühendisliği okuyorum, mezun olmama 4 sene var ve bunun için sabırsızlanıyorum. Notlarımı iyi tutmak ve yabancı dil öğrenmek dışında iyi bir inşaat mühendisi olmak için bu dönemlerimde neler yapabilirim? Öğrencilik yıllarımı nasıl değerlendirmem gerekiyor? Bilgileriniz, benim ve sitenizi takip eden gençlerin hayatına gerçekten çok önemli katkı sağlayacaktır. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum, saygılar…

  • bpakman dedi ki:

   İnternetten inşaat ile ilgili teknik yazıları ve haberleri okuyun mesela Marmaray nasıl yapılıyor, binalardaki çatlak türleri ve nedenleri gibi.

 55. Aykan dedi ki:

  Bülent bey kusura bakmayın tekrar rahatsız ediyorum çünkü sizin gibi başarılı birinden bilgi alma şansım varken bunu değerlendirmek istiyorum. Başarılarla dolu hayatınız arasında bilgi edinirken dikkatimi bir şey çekti. 1972 yılında mezun olmuşsunuz ve 10 sene içerisinde 6 işyeri değiştirmişsiniz ve bu değişim aynı hızla devam etmiş. İyi bir kariyer için böyle mi gerekiyordu yoksa mecburiyetten mi değiştirdiniz? Bunun mantığı nedir? Ben de inşaat mühendisliği okuyorum, bilgilendirirseniz sevinirim.

 56. Aykan dedi ki:

  Kusura bakmayın cevabınız e-mailime gelmedi. Çok teşekkür ederim. Bir şey daha soracağım neden Arap ülkelerini tercih ettiniz? Batıda galiba fazla çalışmamışsınız, cevaplarınız için tekrar teşekkür ediyorum, saygılar…

 57. Bülent Pakman dedi ki:

  Benim özellikle tercihim değil. Kısmet oralardaymış.

 58. ms dedi ki:

  Bülent bey yeni mezun bir inşaat mühendisi olarak sizin yorumlarınızla tanışmak şans olsa gerek.
  Yurt dışında çalışıp yurt dışı deneyimi kazanmayı çok istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 59. ms dedi ki:

  Orta seviyede ingilizce, başlangıç seviyesinde rusça biliyorum. Her iki dilde de dil eğitim setleri ile kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

 60. ms dedi ki:

  Bülent bey sizde benim şuan geçtiğimiz yollardan geçtiniz. Beni siz anlamayacaksınız da kim anlayacak. Eksik olduğum konularda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Dil konusunda eksikleri var diye mesleğinde iyi yerlere gelmek isteyen ve mücadele ruhun ile dolu olan genç bir mühendisi sizde elinizin tersiyle itip dil duvarına takılırsanız. Ne o insanın içinde yatan meslek aşkını görebilirsiniz. Ne de o insanı Türkiye’de komik rakamlarla çalıştırılmasının önüne geçebilirsiniz. Yaklaşık bir senedir prefabrikasyon şirketinde mühendise yakışmayacak bir maaş ile çalışıyorum malumunuz Türkiye şartları işte. Okulumu ilk beş arasında bitirdim. Aynı zamanda yüksek lisans yapmaktayım. Autocad, SAP2000, İdecad, Sta4cad, MS Office gibi bilgisayar programlarını iyi seviyede kullanmaktayım.

 61. Bülent Pakman dedi ki:

  Yurt dışı ve patron. Patronu bilirsiniz. Çalıştırdıklarından maximum verim ister. Yurt dışı demek iletişim demektir. Bir Arap ülkesinde formen sizden vinç ve adam istedi, gidip bunları bulup pazarlık edip şantiyeye getireceksiniz. Şoför Arap. Ona söyleceksiniz beni bunları bulacağım yerlere götür diye, gidip derdinizi anlatacaksınız vesaire vesaire. Bunlar buzdağının görünen tarafı. Bunların hepsi dil ister, ya Arapça ya İngilizce. Patron çok özetle böyledir. Ben patron değilim. Maaşla çalışıyorum ve sordunuz, tecrübelerime dayanarak anlatıyorum. İstesem de elimin tersiyle mersiyle birşey yapacak pozisyonum zaten yok. Ben de öyle yüksek maaşla çalışmıyorum, bana da hiç yakışmıyor şartlarım 41 yıllık mühendis olarak. Piyasanın durumu bu. Piyasayı bırakın devlet çatır çatır bölünüyor. Ülke borçla ayakta durabiliyor. Nereye kadar? Bunun ceremesini çalışanlar çekmekte ve kriz çıkınca bu günleri de mumla arayacak. Diğer taraftan ille de dil gerektirmeyen işler de var elbette. Yeteneklerinize göre pozisyonlar var. ama arz talep meselesi karşınıza çıkmakta eninde sonunda. Bir pozisyon ilanına o işi yapacak 20 kişi bşvurursa maaş da ona göre olur. Diğer taraftan patron da işi büyük kırımlarla alıyor. Aynı şekilde patron enflasyonu da var çünkü. O da kendi açısından haklı. Kısabileceği ilk yer istihdam. Az adam az maaş çok iş. Bütün bunları bu hallere getiren siyasilere söyleyeceksiniz ne söylemek istiyorsanız. Bana sitem etmenizi anlayamadım.

 62. Mahmut dedi ki:

  Slm bulent bey
  Abha ile ilgili Tüm yazilarinizi okudum
  Bununla ilgili sormak ve ogrenmek istedigim
  Bir mesele var.
  abhada saglik durumu nasil acaba Devlet hastaneleri özel hastenelerin durumu ilac tedarigi vs malumatlarinizi rica ediyorum

  • bpakman dedi ki:

   Abha’dan döneli 29 yıl, S. Arabistan’dan döneli 3.5 yıl oldu. Eskiden Devlet hastaneleri iyi değildi. Doktorlar kasap gibiydi. Özel hastaneler çok daha iyiydi ama pahalıydı. İlaçlar elbette aynı markalar değil. İlaç çeşidi bol ve bulunuyor.

 63. Tunahan ERDEM (Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi) dedi ki:

  Bülent bey, sizinle birebir iletişim kurabileceğim bir e-posta verebilir misiniz, selamlar.

 64. Çağatay dedi ki:

  Merhaba Bülent bey sizden bir konu hakkında bilgi almak isteyecektim.Bu haziranda Ukrayna da inşaat mühendisliği bölümünden mezun olacağım.5 yıl rusça eğitim gördüm,bir rus gibi konuşamasam da iyi derecede rusça biliyorum.Yanlız tek problemim işi bilmemek.Şuanda Türkiye de denklik problemi olduğundan dolayı yurt dışında çalışmayı düşünüyorum.Benim için şuanda paranın önemi yok.Sizce işi bilmemem benim için bir problem olurmu yoksa firma bu konuda yardımcı olurmu bana??saygılarımla

  • bpakman dedi ki:

   Dil avantajdır işveren için dil önemliyse ve daha iyisini bulamıyorsa gibi spesifik faktörlere bağlı. Salt tercümanlık da bir kadrodur şirketlerde. Yeni mezundan zaten fazla bir şey beklenmez teknik açıdan. Ayrıca işverenler okulları iyi bilirler. Diplomanın parayla alındığı yerleri de.

   • Çağatay dedi ki:

    Diplomanın parayla satılması veya alınması gibi bir duruma rastlamadım.Avantanın söz konusu olduğunu söyleyebılırım ama her hoca da buna razı olmuyor bilgi istiyor.Tek çekincem ukrayna dan mezun olan bir mühendisi Türk firmaları işe alır mı ???

   • bpakman dedi ki:

    Ben bütün dünyada ya da en azından eski Sovyet ülkelerinde şimdiki mühendislik eğitimi veren üniversitelerin düzeyini bilemem. Ukrayna’da yerleşik Türk şirketleri zaten bu tür konularda fikir sahibi olmuşlardır. Bir fikir sahibi olmayanlar ise deneme sınama yoluna başvururlar.
    Bir işe talip olan iş görüşmelerinde işverene ne verebileceğini ne ölçüde anlatabiliyorsa işe alınma şansı o kadar artar.
    Çok gördüm. CV si harika, görüşmede de sorulduğunda şunu, bunu yaparım demiş, ama işe girdikten sonra işveren hayal kırıklığına uğrarsa anında kapı önüne koyar.

 65. ogun dedi ki:

  Merhaba Bülent Bey,
  Mesleki deneyimerinizi ve hayat tecrübelerinizi okudum. Ve sizi takdir ediyorum. Ben de İnşaat Mühendisiyim. Teknik Üniversite mezunuyum. Ama yaşamı geriye sarma şansım olsaydı eğer, henüz üniversite yıllarında çalışıp çabalar bu mesleği bir nebze öğrenmeye çalışırdım. Okurken en iyi olduğum dersler Yapı Statiği ve Betonarme idi. Şantiye ortamını sevemeyeceğimi daha okurken anlamıştım. Kendimi iyi bir statikçi olmalıyım diye telkin ediyordum.

  Belki kendimi nasıl yönlendireceğimi bilemeyişimden belki de eğitim sisteminin çarpıklığından bir türlü statikçi olmak yönünde kendime bir yol çizemedim. Ne zaman ki okul bitti hayat kavgası başladı o zaman aklım başıma geldi. Şantiye ortamını sevmeyen ve Statiği seven ama hiçbir paket programı hakkıyla bilmeyen bir mühendis olarak kendimi piyasada buldum. Yeni mezun olduğum için aylarca iş bulamadım. Sonrasında bir holdingte teknik denetçi olarak çalıştım. Yurdışı seyahatleri de olan bir işti 1 yıl kadar çalıştım ama bana yurtdışı deneyimi dışında mesleki bir şey katmadı. Sonra sınavla kamuya atandım, devletin güvenli kollarına atmıştım kendimi uzunca bir süre çalıştıktan sonra kamuda da sadece imza memurluğundan öteye gidemeyeceğimi ve kendimi yetiştiremeyeceğimi anladım ve buradan da istifa ettim. İnsanların arayıp da bulamadaığı kadrolu memurluğu elimin tersiyle itmiştim. Çünkü kendimi körelmiş hissediyordum. Benim aradığım en başta iş tatmini ve iyi bir mühendis olmaktı. İşte ben buyum ben bu mesleği yapıyorumu hiçbir zaman hissetmedim. Sonuç ise, 30 küsür yaşında ama hala kendini yetişmiş bir mühendis olmak. Ve hala iş arıyor olmak…

  Bunları niye yazdığımı bilmiyorum, belki de böyle başarılı ve tecrübeli mühendis abilerimizi gördükçe buna duyulan hayranlık bana bunları yazdırıyor, belki de dertleşmek.

  Ama buradan inşaat mühendisi olan ya da olacak arkadaşlara diyorum ki, okurken kendinize bir hedef koyun, okurken çalışın çabalayın ve kendinizi yetiştirin. Benim önümde örnek alacağım akıl alacağım kimse yoktu, belki de en büyük talihsizliğim buydu.

  Size başarılar dilerim

  • bpakman dedi ki:

   Okulun son sınıfında bir Hocamızın öğütlerinden başladı herşey. Daha birçok şey yanında özellikle mezun olunca daha kompüter demesini bilmeyen mühendisler göreceğimi anladım.
   Mezun olur olmaz da piyasada dil açığını gördüm. Şansım da yaver gidince bu iki konuda kendimi yetiştirdim. Ekmeğimi mühendislikten çok dil ve biraz da bilgisayardan kazanmaya başladım. Bunları sözleşme mühendisliği alanına da adapte edince çok şükür emeklerimin karşığını az çok alabildim. Ama yine de kendimi başarılı görmüyorum. Başarı çok çok ütopik bir yerde.

   • ogun dedi ki:

    Dilin gerçekten önemli olduğu çok aşikar. Mezun olan arkadaşlarımdan ikisi okul biter bitmez ingiltereye gittiler. Orada 1 yıl kaldılar. Döndüklerinde ingilizce işi hallolmuştu. sırf bu dil sayesinde tecrübesiz olmalarına rağmen piyasada adı bilinen belli başlı inşaat firmalarında işe başladılar. Sözleşme mühendisi, teknik ofis mühendisi gibi pozisyonlarda işe başladılar. Bir kere iyi bir firmada bir kaç yıl çalışınca zaten sonrasında iş bulmak da pek zor olmuyor.
    Hayatı iyi planlamak ve yönlendirmek gerekiyor.

    Evet başarı belki ütopik ya da göreceli bir şey, ama belli temel eşikleri aşmış olmak gerekiyor sanırım, siz de bu eşikleri belli ölçülerde aşmışsınız. Bence başarılı sıfatını hakediyorsunuz. Ben bu anlamıyla kendimi başarısız buluyorum. Akıllı biri olduğumu düşünüyorum ama bu geçer akçe değil ne yazık ki…

 66. ömer dedi ki:

  merhaba ben baküde 2003 yıllarında bulumdum yaklaşık 1 sene suan turkiyedeyim uzun zamandır baküye gitmedim hee ayrıca eşimde azeri yani ordan evliyim ben bakü tergova cıvarında bi cafe acmak istiyorum veya üniversiitenin yakınında yani türkiyedeki KAHVE DİYARI tarzında sizce bu iş orda tutarmı bide dedigim yerlerde kiralar nasıl bana bu konuda yardımcı olurmusunuz mailnizi bekliyorum

  • bpakman dedi ki:

   İlk yıl işler iyi giderse ev sahibi 2. yıl kirayı artırır. Bu adet oldu artık. Bu işlerde yerin iyi olması ve işten de iyi anlamak lazım. Bunlar gözlemci olarak düşüncelerim. Daha fazla bilgim yok.

 67. levent dedi ki:

  merhaba
  yazılarınızı internet üzerinden gördüm beğendim ben İskenderunluyum,iskenderunda da yaşamışsınız memnun oldum.

  • bpakman dedi ki:

   Tahsil için Ankara’ya gitmiştim, gidiş o gidiş. Çocukluğumun o güzel İskenderununu hiç unutamadım.

 68. more dedi ki:

  I have been exploring for a little for any high-quality
  articles or weblog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website.
  Reading this information So i am satisfied to convey that I have a very excellent uncanny feeling I discovered
  exactly what I needed. I so much undoubtedly
  will make sure to don?t forget this web site and give it a glance on a relentless
  basis.

 69. irfan gore dedi ki:

  Merhaba bulent bey ben insaat teknikeriyim simdi dammamdayim 14 nisanda vizem bitti fakat 13 nisanda pasaport merkez ofisten calinti yeni pasaport geldi cevazata gitti tahrir denilen yere gitmesi gerekiyor daha vize cezasi veya cikis icin benim 4-5 mayista aof sinavlarim var nasil cikis yapabilirim. Hava limaninda ne kadar ceza odemem gerekli olabilir bu sekilde cikis yapabilirmiyim cevazat raporu var elimde o yuzden nasil bir degerlendirme olur

  • bpakman dedi ki:

   Valla biraz karışık. Oralardan ayrılalı 3 yıl oldu. Yeni uygulamalardan haberim yok. Ayrıca her cevazatçı ve/veya sınırdaki pasaportçu kendine has uygulama yapar. Pek öyle standard aramayın.

 70. Anonim dedi ki:

  Merhaba Bulent bey,,

  Sayfanizi bugun kesfettim,,,bilgileriniz harika sizi tebrik ediyorum…
  Su an bir proje ile ugrasiyorum,,,tamamen kendime ait…Zaten gelisme sureci icerisinde iyi ve kaliteli bir insaat muhendisi ararken sizi buldum..cok karmasik bir durum icerisindeyim ve profesyonel destege ve yardima siddetle ihtiyacim var,,,elimde servet degerinde harika bir proje var ve ben yanlislar yapmaktan endiseliyim….Yardiminiza ve desteginize ihtiyacim var…Eger uygun gorurseniz lutfen ozel goruselim cunku boyle yazisarak olacak bir durum degil…bilgi bolumunde e-mailimi yaziyorum ordan emailinizi telefon numaranizi gonderdiginiz takdirde eger izniniz olursa aramak ve gorusmek isterim….Carsamba gunu benim icin buyuk gun….Carsambadan once gorusebilirsek cok mutlu olurum en azindan yanlis yapma olasiligimi aza indirebilirim sayenizde…bu dogrultuda carsamba gunki gorusmede sonuc olarak olumlu oldugu takdirde projenin devaminda kabul buyurursaniz sizinle calismaktan gurur duyarim…tabii ki carsamba gunu profesyonel olmasada bilincli gittigim takdirde bu projemi devam ettirme olasiligim yuksek…Ben sizden haber bekliyorum…Simdiden cok tesekkur ediyorum..Hersey gonlunuzce olsun ..
  Saygi ve sevgilerimle

 71. ertooth dedi ki:

  Allah ilk insan olarak Adem peygamberi yarattı,sonra and cennetlerine koydu ve burada yeyin için ama şu ağaçtaki meyve veren ağaça dokunmayın veya yemeyin sonra sizlerin edep yerlerinizi açarım veya çok büyük günahkarlardan olursunuz diye buyurdu.
  Allah yeryüzünde ve kainatta geleçekte ve geçmişte olacak olan havadisleri olayları bilen yüce bir İlah’tır diye bunu böyle biliyoruz.
  Adem peygamberi ve Havva anamızın bu yasak olan ağaçtan o meyveyi yiyeçeğini nasıl bilemedi bunu bile bile neden o meyva ağaçını yasaklattı diye insanın aklına gelmiyor değil.
  Havva ana’mızın yaptığı günahtan dolayı asırlardır insanların çektiği zulümler niye.
  Neden tarih sürekli zulümle tekrarlanıp duruyor,sürekli savaşlar insanlar arasında kavgalar insanın aklına gelmiyor değil.
  Yaratan,Yaratılanın aklından geçenleri bilmiyormuydu bunlar başımıza geldi.
  Biraz çılgınça düşünçerelere kapıldım,haklısınız bununda cevabı vardır muhakkak alimlerimiz tarafından cevabı verilir veya verilemez.
  Benim buradaki düşüncem sınırsızdır düşüncelere sınır koymak mümkün değil.Mümkün olsaydı bilim alanında teknoloji alanında beyinlerimiz bir şey üretmez bir ot gibi yaşardık.Beyin düşünmek,içat etmek,öğrenmek için vardır.Sizin bu konudaki yorumunuzu çok merak ediyorum.beni bu konuda aydınlatırmısınız…
  Bilgi ruhumuzun aydınlanması ile meydana gelir.Aydınlanmak farkında olmaktır.

  • bpakman dedi ki:

   Öyle olmasaydı yani herşey sütliman olsaydı tekamül diye birşey olmazdı. Kötülük olmasa iyiliğin yüceliğini, büyüklüğünü nasıl anlayabiliriz? Evrendeki varlıklar herşeyi tırnaklarıyla kazıyıp kendileri elde edecekler. Büyüklüğü, yüceliği, tekamülü de.

   • ertooth dedi ki:

    Tekamül adım adım gerçekleşir. Ruh varlığı tekrar tekrar doğuşlarla maddi evrenlerdeki bilgi ve deneyimini artırarak yavaş yavaş sonsuz tekamül yolculuğunu sürdürür. Ve varlık öyle bir tekamül seviyesine ulaşır ki, artık bedende doğmak mecburiyetinden kurtulur. Tekamülün bir amacı da, ruhların, Tanrısal düzeni, doğada kendi imkanları oranında yürütebilecek bir düzeye ve etkinliğe ulaşmalarını sağlamaktır.
    Bu sebeple ruhlar, madde kanunlarını öğrenmek ve onları uygulamak zorundadırlar.

 72. Muhammet Simsek dedi ki:

  sayin Bület Pakman ben Muhammet Simsek almanyada dogdum ve büyüdüm
  türkcem yazmada sayif kusurabagmayin.Ben ticaretle urasiyorum marketim var ve yanizira
  toptancilik yapiyorum camasir tozu ve bu ürünü Azerbaycanda satmak istiyorum
  bu konuda bana bi fikir verebilirmisiniz
  ilginiz icin simdiden tesekurederim Alha emanet olun

  • bpakman dedi ki:

   Bu konuda bilgim yok. Olursa yazarım size.

  • bpakman dedi ki:

   Alman malları Kontinental marketlerinde satılıyor. Pahalı olduğu için yabancılar dışında bu marketlerden alışveriş yapan yok. En ucuz Alman çamaşır deterjanı Spree Megaperls kilosu 10 Euro. Diğer Alman markalar bunun iki katı neredeyse. Türk Omo kilosu 3.4 €. Tide deterjan 2.5 €/kg. Ucuz deterjan Bonux marka kilosu 1.8 €. Verdiğim fiyatlar perakende market fiyatlarıdır. Eski Sovyet ülkelerinden gelen mallar ucuz. İran malları da ucuz ama pek tutulmuyor.

 73. Muhammet Simsek dedi ki:

  cok tesekürederim cevap verdinis icin
  bu konuda herangibi bi bilginiz olursa bana yazarsaniz memnunolurum
  peki katarda durum nasil bu konuda bilginiz varmi?
  tesekurederim.

 74. davut dedi ki:

  sayin pakman benim sorum biraz daha ozel olacak. acaba bakude gece hayati nasil biraz da bununla ilgili bir yaziniz varmi acaba ?

 75. mehmet fatih dedi ki:

  Sayın Bülent Bey, öncelikle blogunuzu takip etmekten ve yazılarınızı okumak şahsım adına çok yarar sağladı, size teşekkür ediyorum.
  ben türkiyede yat ve telsiz operatörü ehliyeti aldım, geri kalan birsürü ehliyet ve sertifikalarımda mevcut, Arapça ve ingilizceyi orta derece biliyorum, kuveytte iş başvurusu nasıl yapabilirim. yardımcı olursanız çok memnun olacağım.
  saygılarımla…

 76. Talat Doğan dedi ki:

  Merhaba Bülent Bey,
  Dürrizâde Abdullah Efendi ‘nin fetvasını araştırırken sitenize rastladım. Her yönüyle dopdolu bir site… Sizi kutluyorum. Elinize sağlık.

 77. sabri varol dedi ki:

  Bulent Pakman bey, yeni kesfettim ve birkac gundur keyifle okuyorum blogunuzu. Ramazan.in 2nci haftasinda Kuveyt.e gitmeyi planliyorum. Yalova bolgesindeki arazileri onermek istiyorum Kuvet.teki gayrimenkul ve emlak agent.larina.. Hedefim, onlarin da kendi musterilerine onermeleri ve akabinde Turkiye ziyaretlerinde eger ilgi duyuyorlar ise bize danismalari, arazileri gormeleri.. Bu anlamda Kuveyt ile ilgili danisabilecegim Turkler.den bildiginiz bir kac ismi onerebilir misiniz? Gitmisken ziyaret etmek isterim kendilerini.. Tesekkurler simdiden efendim, kolayliklar dilerim, Sabri Varol – 0533 381 88 70

  • bpakman dedi ki:

   Kuveytte şirketin işi bitti şantiye kapandı. 4 yıldır gitmiyorum. Maalesef bilgim yok.

   • sabri varol dedi ki:

    Bulent bey, tesekkur ediyorum hassasiyetiniz icin, Gittigimde Kuveyt.teki Turkler ile tanismayi hedefliyorum oncelikle. Size iyi hafta sonlari diliyorum.

 78. Serta dedi ki:

  merhaba bülent bey, odtu insaat son sınıf ögrencisiyim. mezun olduktan sonra ne yapmam gerektıgı hakkında sizden tavsiyeler duymak istiyorum.

  • bpakman dedi ki:

   Bu sizin merak alanınıza, ideallerinize bağlı. Okulda mı kalırsınız, projeci mi, ofisci mi, şantiyeci mi? Yurt dışı mı? İdealiniz yok diyelim. Her ODTÜ mezununun İngilizcesi iyi değildir. İngilizceniz “gerçekten” iyiyse yurtdışında iş bulun derim. Zamanla bir sürü ülke görebilir, 2. dil öğrenebilirsiniz. Sakıncaları: uzun süre bekar kalabilirsiniz, evlenseniz başlarda eşinizi götürmeniz zor olabilir, götürseniz eşiniz oralarda sıkılabilir, doğum, çocuk okul çağına gelince v.b.

   • Serta dedi ki:

    30 u na kadar evlilik falan dusunmem hayatta. ingilizcem iyi. yurtdısı santiye istiyorum ilk basta işi ögrenmek için. Ancak master yapma konusundada kararsızım. bi kesin kesin yap diyor bi kesim gerek yok diyor. ilerde bir şirkette yönetici pozisyonunda olmak için construction management masteri dusunuyorum.siz ne dusnuyosunuz?

   • bpakman dedi ki:

    Çok yazdım. Master iş bulmada avantaj olmaz. Zurnanın son deliğidir. Arada yapmayanların kıskançlığını cezbeder. Arada bir de prestij olabilir. İmza master yapmış bir büyüğünüz 🙂

 79. Serta dedi ki:

  construction management masterını Petersburg politeknik universitesinde yapmam sizce yararlı olablir mi? ‘ bu adam yurtdısında master yapmıs’ durumu olabilirmi? iş bulmak için değil ilerde iyi bir şirketin yönetim kısmında olmak için?

 80. bpakman dedi ki:

  Master açısından farketmez. Dil açısından gösterge olur.

 81. Geri bildirim: Oruç ne zaman başlar? | Pakman World

 82. Elif dedi ki:

  Bülent Bey çok güzel bir blogunuz gerçekten. Reenkarnasyona inanan biri olarak, inanmayanlar için Kur’an ‘dan cevaplar ararken karşılaştım bloğunuzla; tüm bilgilerinizi ve araştırmalarınızı paylaştığınız için çok teşekkürler.

 83. Geri bildirim: Suudi prens muhaliflere katıldı | Pakman World

 84. Geri bildirim: Allah | Pakman World

 85. Geri bildirim: Üçleme | Pakman World

 86. Geri bildirim: Kuran’da İlahi Yönetim Mekanizması ve Bedensiz Varlıklar | Pakman World

 87. Geri bildirim: Konya bedduaları | Pakman World

 88. Geri bildirim: Konya yemek kültürü | Pakman World

 89. Geri bildirim: Madımak’ta ne olmuş? | Pakman World

 90. Geri bildirim: Cennetin Krallığı | Pakman World

 91. Geri bildirim: Kafkas İslam Ordusu | Pakman World

 92. Geri bildirim: Mu | Pakman World

 93. Geri bildirim: Dubai | Pakman World

 94. Geri bildirim: Anıtkabir Mason Tapınağı mı? | Pakman World

 95. Geri bildirim: Biz Bize Benziyoruz | Pakman World

 96. Geri bildirim: Araç kullanan kadın hasta çocuk doğuruyormuş | Pakman World

 97. Geri bildirim: Suudi kadınlar araba kullanma yasağına meydan okudu | Pakman World

 98. Atilla Ocak dedi ki:

  Bir ülkeyi bu kadar detaylı anlatan başka blog yoktur herhalde, Süpersiniz.
  Emeğinize sağlık.
  5 9 Kasım arası Baku deyim orjinal azeri müzik çalan cebi çok yakmayan mekanları hatta varsa konser ve folklor gösterisi olan bilgileri sunan web sitesi paylaşabilirmisiniz? :))

  Teşekkürler
  Atilla

 99. elcin dedi ki:

  Bülent Bey çok güzel bir blogunuz gerçekten. Ben ve esim ogretmeniz 🙂 yukarida bircok meslektasiniz yazmis… Gercekten Baku hakkinda beni oldukca aydinlatti yazilariniz ve cok begendim hep takip edecegim. Bizde yurt disi ogretmenlik sinavina girip bakuye gitmeyi dusunduk ama ucret konusunda takildik. cunku calisan meslektaslar 1250 euro aliyorlarmis. Buradaki maastan pek farki yok aslinda ama ben ve esim macerayi ve yeni yerlerde yasamayi seviyoruz sanirim. Su noktada size sormak istedim bu para ile (1250 euro) orada ortalama yasanir mi? tesekkur ederim simdiden…

  • bpakman dedi ki:

   Ev size aitse geçinemezsiniz. Kiralar çok yüksek. Ait değilse ancak geçinirsiniz.

 100. Zahit Güneş dedi ki:

  Merhaba Bülent Bey,

  Ben de sizin gibi İnşaat Yüksek Mühendisi’yim. İTÜ ’98 mezunuyum. Bu sektörde 10 yıllık deneyimim var. DAR Group Şirketi’nin ilanına başvurdum ve haftaya görüşmeye çağırdılar. İş Suudi Arabistan’ın Mekke, Medine ve Riyad şehirlerindeki projelerde olacak. Maaşlar hakkında hiçbir bilgim yok. Hangi aralıkta maaş teklif edecekleri konusunda bilgilerinizi ve görüşlerinizi öğrenmek istiyorum.

  Saygılarımla,

  Zahit Güneş

 101. bırkan turhan dedi ki:

  merhaba bulent bey sıze soyle bır sorum olacak ben sudı arabıstanda calısıyorum ıkamem var meslek kısmında (amıl terkıb) yazıyo aıle zıyaret vızesı ıcın davetıye cıkarmak ıstıyorum acaba bu meslekle muracat etsem cıkarmı yoksa meslegı deyıstırtmemmı gerekıyo cevabınız ıcın sımdıden tesekkurler …

  • bpakman dedi ki:

   Son yıllarda bazı mesleklere de aile getirme hakları verildiğini duydum. Hangilerine, neyin, ne ölçüde verildiğini bilmiyorum.

 102. Geri bildirim: Atatürk’ün kehaneti | Pakman World

 103. Geri bildirim: Kuran’daki Yahudiler | Pakman World

 104. Geri bildirim: Dinciler | Pakman World

 105. Geri bildirim: Darwin ve İslam | Pakman World

 106. Geri bildirim: Reenkarnasyon Örneği | Pakman World

 107. mesut dedi ki:

  ne diyeyim…sağlık mutluluk ve huzur…diğer tüm hayatlardada…..

 108. Geri bildirim: Kuran’a göre insan nasıl olmalıdır? | Pakman World

 109. faruk dedi ki:

  verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

 110. Geri bildirim: İnşaat 2014′ün parlayacak sektörlerinden biri | Pakman World

 111. Geri bildirim: Türkmenistan 2013 | Pakman World

 112. Geri bildirim: İnşaat 2014 de Türkiye’den hızlı büyüyecek | Pakman World

 113. can dedi ki:

  Slm vize ile ilgili problemimiz var yardimci olursaniz buyuk mutluluk duyucam cunku yuzlerce yeri aradim gerekli olan kimse bilmiyor …kiz arkadasim belcikali ve belcika vatandasi turkiyede 90 gununu ddoldurdu persembe gunu belcikaya gidecek ve 95 gun olacak 5 gunluk vize asimi yamis olacak tekrar turkiyeye donuste problem yasarmiyiz karsilacagimiz problemler nedir …simdiden cok tesekkur ediyorum

  • bpakman dedi ki:

   Yabancıların Türkiye’de ikametleri ve vizeleri konusunda bildigim yok. Benim bilgilerim yaşadığım ülkelerle sınırlı.

 114. kemal özkan dedi ki:

  Bülent Bey merhabalar,
  Bloğunuzu yeni keşfettim. Kısa bir süre sonra Riyad’da bir şantiyede inşaat mühendisi olarak görev yapacağım. Şu sıralar ikame vizesi almak için uğraşıyorlar. Riyad’da bulundunuz mu? Arabistan hakkında epey bilgilendirmeniz var ve kısaca bana şunu diyebilir misiniz? İyi ki gittim, şunu şunu ve şunu yaşadım ve öğrendim. Keşke gitmeseydim, şundan şundan ve şundan geri kaldım. Tam bir zaman kaybıydı. Gerçi ikinci fikir için okuduğun yazılardan pek pişman olduğunuzu zannetmiyorum. 25 yaşındayım, bekarım, inançlıyım (çok şükür) ve ilk yurt dışı tecrübem olacak. Heyecanlıyım açıkçası. Arabistan’da bulunurken çalışma vizesi ile gitmemize rağmen hac ve umre ziyaretleri yapabilecek miyiz? Bize orada sıkıntı çıkartırlar mı? Yakındaki ülkelere gidişler bizden vize isteniyor mu? Aklımda Dubai, Abu Dhabi, Yemen, Umman ve Doha’ya gitmek var. Şirket 3000 usd teklif etti maaş olarak. Kira ve şehir içi ulaşım şirkete ait olacak. Orada yaşamak ve biraz da para biriktirebilmek için bu rakam yeterli midir? Deneyimlerinizi benimle de paylaşabilirseniz çok müteşekkir olurum.
  Teşekkürler.

  • bpakman dedi ki:

   Enteresan bir ülke. Görmek lazım. Önümüzdeki yıllarda büyük yatırımlar var. Riyad büyük şehir. Büyük alışveriş merkezleri var. Pahalı değil. İyi olur sizin için. Para da başlangıç için iyi. Yemek şantiyedense sigaranız da yoksa para biriktirirsiniz. Komşu ülkeler normal pasaporta vize istiyorlar. Umre rahatça yaparsınız ama hac biraz zor. Orada oturanları almıyorlar. Ama arefe günü gelenlere de engel olamıyorlar.

 115. Geri bildirim: Soçi’nin öteki yüzü | Pakman World

 116. Geri bildirim: Yerli İşbirlikçilerin Parasal Kaynağı | Pakman World

 117. ALİ dedi ki:

  Merhaba Bülent Bey;

  Bu aralar Riyad şehrinde çalışmak için iş görüşmeleri yapıyorum. Ancak yaşam koşulları v.s Türkiye’de pek fazla bilinmediği için internetten araştırma yaptım ve blogunuzu gördüm. Gayet faydalı bir hizmet olmuş. Hatta büyük sevap işliyorsunuz diyebilirim..
  Ben eşimide götürmek şartıyla 2 yıllığına Riyad’da çalışmayı düşünüyorum. Ama ev kiraları (eli yüzü düzgün bir yer) ne kadardır ve eşimi getirmem için (oturma izini vs.) ne kadarlık bir süre geçer bilmiyorum. Ayrıca 3000 usd hem yaşamak hemde biraz para biriktirmek için yeterlimidir ? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Teşekkürler

  • bpakman dedi ki:

   Eşinize oturma izni çıkarma süresi şansa kalmış. Şansınız yoksa birkaç ay sürer. Varsa birkaç hafta.
   O para fena değil ama ev kirası, size ait başka masraflar uçak biletleri, ulaşım, eşinizin oturum harçları, sağlık vb de geçiminizi etkiler. Kiralar evin standardına, yerine bağlı. Apartman daireleri genelde pahalı değil. Yiyecekler, taksiler de öyle.
   Arabistan’dan ayrılalı 4 yıl oldu. Orada olsam daha iyi bilgi verebilirdim.

 118. Gökhan dedi ki:

  İyi günler. Ben 1 ay sonra evlilik ve eşimin yaşadığı şehir oldugu için Krasnodar a gidiyorum. Hem çalışıp hem orada yaşamak zorundayım. Turizm Otelcilik mezunuyum. İngilizce iyi derece de biliyorum ama Rusça bilmiyorum. Orada iş bulabilirmiyim? Sıkıntılarla karşılaşırmıyım? Evlilik işlemleri nasıl olur… Anlattıgınız yazılara istinaden bunları sormak istedim. Bir bilginiz var ise Paylaşırsanız çok sevinirim…

 119. Geri bildirim: Twitter mesajına 10 yıl hapis | Pakman World

 120. Geri bildirim: İran kadınları | Pakman World

 121. Geri bildirim: Sirius | Pakman World

 122. Geri bildirim: Pakman World

 123. Geri bildirim: Azerbaycan’da yeni doğan çocuklara Atatürk isminin verilmesi yasaklandı | Pakman World

 124. Geri bildirim: Ağaçlara yazıktır | Pakman World

 125. Geri bildirim: Deve virüsü | Pakman World

 126. B. Eymen dedi ki:

  merhaba
  böyle bir blok açtığınız için size çok teşekkür ederim. çok faydalı şeyler okudum. ben Bakü de çalışmak için teklif aldım. 3000 dolar maaş teklif ettiler. Bakü de orta halli yaşayan bir kişi kaç dolar harcar. acaba bu maaş yeterli midir? para biriktirebilir miyim? ev, ulaşım ve fabrikada yemeği firma karşılıyor. ailemi götürmeyeceğim yalnız gideceğim. hafta içi 5 gün çalışacağım. hafta sonu tatil.

  • bpakman dedi ki:

   Yeterlidir. Bu elbette ki hayat tarzınıza bağlı. Mütevazı hayat tarzıyla çok olmasa da para da biriktirirsiniz.

   • H. Eymen dedi ki:

    Aylik kac dolar bi harcama yapar mutavazi gecinen bir kisi. Proje ofisinde calisacagim. Tesekkurler

   • bpakman dedi ki:

    Bekarlar için 500-1000 dolar arası. Amacım sadece para biriktirmek diyene 300 bile yetebilir. Mesela iki tarafta da limitsiz internet varsa memleket ile Skype dan konuşarak tasarruf sağlayan epey bir insan var burada. Üst-baş tamamen Türkiye’den getirilebilir ama bu sefer de fazla bagaj sorunu ortaya çıkabilir.

 127. B. Eymen dedi ki:

  aylık kaç dolar harcaması olur mütevazi yaşayan bir kişinin. proje ofisinde çalışacağım

 128. Geri bildirim: Cansız Hoca | Pakman World

 129. Geri bildirim: Atatürk’ün devraldığı ülkenin hali | Pakman World

 130. aysenur dedi ki:

  Merhaba ortadoğuda prenses de nereden çıktı?Portekizde yoksul bir ailenin büyük kızı ve 38 yaşında ciğerlerinin su toplamasından ölmüş

  • bpakman dedi ki:

   Çok zaman oldu. Okuduğum sansasyonel bir magazin haberiydi demek ki. Gerekli düzeltmeyi yaptım. Özür diler, uyarınız için teşekkür ederim.

 131. Geri bildirim: Nuh Tufanı Küresel mi Yöresel mi? | Pakman World

 132. Ömer dedi ki:

  Slmlar abi gözünü seveyim beni yurtdışına bir ülkeye çalışmaya gönder inşaat teknikeriyim 5 yıl üst yapı ve projelerde tecrübem var heryere başvuru yaptım dönüş yapmıyorlar yardımcı olursan sevinirim 05426064562

 133. Geri bildirim: Uygurlara oruç resmen yasak | Pakman World

 134. Kurtluk-Alevilik dedi ki:

  Bu calismaniz takdire sayan , tebrik ederim.
  Ancak su kūrt dusmanligi illetinden kurtulsaniz bence cok daha iyi olur,kendisine musluman diyene bu yakisir ve turksolu zirvalarina gerek kalmaz.Insanlara da gercekleri duzgun aktarmis olursunuz.
  Azerbaycan halki milliyetci degildir ve kűrt dusmani asla degildir.
  Ayrica Alevileri tanimadiklarini soylemissiniz,qizilbas dediginiz zaman herkes taniyacaktir.
  Simaniz bana yabanci gelmiyor,6.paralel de oturuyorsaniz komsuyuz, sizin icin de uygunsa tanismak isterim.
  Saygilar,

 135. bpakman dedi ki:

  4 yıldır Suudi Arabistan’da değilim.

  • suzi dedi ki:

   rabbim yardimciniz olsun turkiyede dogup buyuyen turkiyedeki hayata aliskin olan birisine arabistanda yasamasi ilk baslarda cunku gitgide devlet resmi islmleri dahada zorlastiryor insanlari biraz yabancilara kArsi kaprisli davraniyor ama orda bulunmanin durumu geciciyse katlanilir ne demislerr dogdugum degil doydugum

 136. Geri bildirim: “İslam” kelimesini duyunca tüyleri diken diken olanlara | Pakman World

 137. Geri bildirim: İşletme okuyan, inşaata geçebilecek | Pakman World

 138. Geri bildirim: Ermenistan Rusya’ya teslim | Pakman World

 139. Geri bildirim: Karay/Karaim Türkleri | Pakman World

 140. Geri bildirim: 70 yıl öncesinin Ergenekon ve Balyozu | Pakman World

 141. Geri bildirim: Çuvaşlar | Pakman World

 142. Geri bildirim: Yusuf Akçura | Pakman World

 143. Geri bildirim: Recep Tayyip Erdoğan’a kimler oy veriyor? | Pakman World

 144. Geri bildirim: Dünya Hun-Türk Turan Kurultayı | Pakman World

 145. Geri bildirim: Azerbaycan – Azerbaycan müziği hakkında bilgiler

 146. Geri bildirim: Belarus – Litvanya – Polonya Tatarları | Pakman World

 147. tolga dedi ki:

  Hollanda pilakali araba getirmisim igdir turkiye deyim bmw 760 Li 2009 model
  full bana bir mail adresinizi yollasaniz foto yollarim tesekgurler

 148. Geri bildirim: Gündoğdu’da mutlu bir Azerbaycanlı | Pakman World

 149. burak kaan akbınar dedi ki:

  bu sene inşaat mühendisliği 1.sınıfa başladım öğütleriniz benim için altın değerinde iyi bir inşaat mühendisliği yolunda bana neleri öğütlersiniz

  iyi günler saygılar …

  • bpakman dedi ki:

   Okul dışında lisan öğrenseniz iyi olur. İleriki sınıflarda malzeme ve dizayn ile ilgili dersleri iyi öğrenin. Son sınıfta da Autocad gibi program öğrenebilirsiniz

 150. Geri bildirim: Gagavuzlar | Pakman World

 151. Geri bildirim: Türkiye Şamanları | Pakman World

 152. Geri bildirim: İrlandalılar Türk çiftçilerin soyundan geliyor | Pakman World

 153. Geri bildirim: Batık Kıta Mu | Pakman World

 154. Geri bildirim: Suudi Arabistan | Pakman World

 155. Levent Eriş dedi ki:

  Bülent bey merhaba
  Blog unuz son derece ilginç,zengin içerilkli ve faydalı.1 ay okusam bitmez herhalde
  E-mail adresinizi belirtmemişsiniz, benimle paylaşırmısınız (yada sitede)
  Teşekkürler,saygılar

 156. Sayit dedi ki:

  Bülent bey Kafkas Üniversitesi hakkında sizin bilgilerinizden faydalanmam lazım. Aydınlatırsanız memnun olurum.

  • bpakman dedi ki:

   Gülen Cemaati yönetimindeyken eğitim kalitesi bakımından çok iyiydi. Ama öğrencilerin beyinleri de yıkanıyordu bu arada. Şu andaki durumunu bilmiyorum.

 157. ahmet kömürcüoğlu dedi ki:

  Bülent bey, son derece alçak gönüllü, vatansever ve de Atatürk’çü. Sizler de öyleyseniz, facebook arkadaşlığınızı asla reddetmez. Ben, kendisine zaman, zaman mail atarak ve facebook resimlerine yorumlar yaparak dostluğumuzu devam ettiriyorum…

 158. Buse dedi ki:

  Merhaba Bulent bey ben insaat muhendisligi ogrencisiyim okulumuzda cesitli seminerler konferanslar duzenliyoruz acaba boyle etkinliklere bizleri bilgilendirme amacli katiliyor musunuz?

  • bpakman dedi ki:

   Eskiden geliyordum ve yazılarım da öyle oluşmaya başlamıştı. Ancak yurt dışında yaşıyorum epeydir.

 159. M.H dedi ki:

  Salam aleykum.Ilk novbede, Bülent bey size tesekkur edirem Azerbaycanimizi sevdiyiniz ucun!
  Size bir sorum var. Mubarek Medine sehrinde yasayib islemek ucun nakadar sansim var. Bu konuda mene yardimci olsaniz cox sad olaram. Bende size dua ederem, cennetde o, guzel peyqamberimiz, MUHAMMED c. komsu olasiz amin.

  • bpakman dedi ki:

   Saudi Arabistan’a turist olarak gitmeye icaze vermirler. Ziyaret yahut hac vizası ile gedebilersiniz.

 160. M.H dedi ki:

  Cavabladiginiza gore tesekkur edirem.
  Men birdefe hacda olmusam. Sadece simdi orada ikamet alma prosesi nasildir?

 161. M.H dedi ki:

  SALAM ALEYKUM BULENT BEY. KISA ARADAN SONRA SIZE YAZIYORUM. EYER BEN MEDINEDE YASAYAN BIR TANIDIGIMA LAZIMI MIKDARDA PARAYI VERSEM O, SUUDLU BIRINI BULUB IKAME ISLERINI HALEDE BILIRMI?

  • bpakman dedi ki:

   Her ikisine de güveniyorsanız ve Suudlunun elinde size uygun çalışma vizesi kotası varsa olabilir. Ancak Suudluya güvenilmez.

 162. M.H dedi ki:

  MAKSIMUM SUREC NAKADAR SUREBILIR VE SONRA ILK OLARAK NE YAPMALIYIM?

  • bpakman dedi ki:

   Elinde sizin mesleğinize uygun vizesi olan kefil varsa, kefille anlaşmadan sonra süreç 1 ay sürer.

 163. thomas dedi ki:

  merhaba bülent bey. değerli bir kişilik olduğunuz konusunda eminim. ancak mensubu olmadığınız hıristiyanlık konusunda ne olur ön yargılı olmayınız. her dinin mensupları içinde onu çarpıtan soysuzlar vardır. tek tanrıya borçlu olduğumuz biricik hayatımız adına . saygılarımla.

  • bpakman dedi ki:

   Öte taraftan da hakaretler alıyorum, İslam dinine mensup olduklarını zannedenlerden gelen.
   Burada yaptığım bana düz olduğu kadar ters gelen şeyleri de yazmak. Bunların doğru olduğunu iddia etmiyorum.
   Reenkarnasyona inanan birinin din, dil, ırk konularında ön yargılı olması zaten mümkün değil.

 164. ENGİN dedi ki:

  Merhabalar Bülent Bey;
  Ben yeni mezun oldum henüz 2 ay oldu. Türkmenistan/İLK Construction da iş buldum.Öncelikle 5 ay kadar Aşkabatta ofis işleri ve daha sonra da türkmenbaşında petrokimya alanında bir fabrikanın imalatında görev alıcakmışım saha mühendisi olarak.Bu firma hakkında ve Türkmenbaşı ile ilgili kısada olsa bilgi edinmek isterim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • bpakman dedi ki:

   İlk İnşaat Bakü’de başarılı. İyi işler bitirdi ve de devam ediyor. Türkmenbaşı’nı bilmiyorum. Bu günlerde iş bulduysanız şanslısınız

 165. K.S dedi ki:

  Merhaba Bülent Bey ,

  Azerbaycanda iş buldum ekim başında bu ülkeye geleceğim. Kürdemir nasıl bir yer halkı nasıldır ? Bilginiz varmı? Eşim ve çocuğum Konyada kalacak

  • bpakman dedi ki:

   Görenler güzel bir yer olmadığını söylüyorlar. Özellikle sivrisinekleri ve sıcak yazı ile meşhurmuş. Çoluk çocuk gelmediğine göre pek sorun olmaz. Arada Bakü’ye gelirsiniz.

   • K.S dedi ki:

    teşekkür ederim , sosyal güvenlik açısından 2 li anlaşma var biliyorum , benim dikkat etmem gereken teknik detaylar varmıdır? Birde maaşın biriktireceğim kısmını Türkiye deki banka hesabıma göndertmemi bazı arkadaşlar önerdi bu mümkünmü dür?

   • bpakman dedi ki:

    Çalışma ve oturma izni alınca şirket maaşınızın vergilerini ödediğini bankaya ibraz ederse Türkiye’ye bankadan para transfer edebilirsiniz.

 166. K.S dedi ki:

  Teşekkürler ve bayramınız kutlu olsun Bülent Bey ,

  benim bahsettiğim durum şirket Azerbaycan şirketi ve ben şirkete desem ki maaşımın x kadarını Türkiye deki şu bankanın şu iban hesabına yatırın , olabilirmi ? yani ben transfer etmesem onlar transfer etse olurmu?

  • bpakman dedi ki:

   Şirket isterse maaşınızın bir kısmını veya tamamını Türkiye’deki hesabınıza ödeyebilir. Şirketin kabulüne ve imkanlarına bağlı. Ancak Türkiye’de bağlantısı, kaydı, ortağı, hesabı olmayan Azerbaycan şirketleri bunu yapmak istemez ve de yapamaz.

 167. Emre dedi ki:

  Merhaba ben tıp fakültesini bırakıp odtü inşaat mühendisliğine geçmek istiyorum,geçtiğimde çalışacağım bundan eminim,yurt dışında yaşamak istiyorum bu konuda odtü inşaat bana neler sunabilir,konuştuğum öğrenciler maddi ve manevi olarak karamsar konuştu deneyimlerinize ihtiyacım var teşekkür ederim

  • bpakman dedi ki:

   Eğer okuduğunuz tıp fakültesini yetersiz görüyorsanız, Yatay geçişle ODTÜ inşaata geçebiliyorsanız daha iyi olabilir. Yoksa doktorluktan ille de inşaat müh. daha iyi meslek diyemeyiz. Yurt dışında çalışma açısından elbette daha fazla imkan verir. Özellikle ODTÜ. Ancak siz mezun olduğunuzda şartlar ne olur şimdiden kestirmek güç. Şu anda petrol fiyatlarındaki düşüş yurt dışı işleri olumsuz etkiliyor.

 168. Engin dedi ki:

  İyi günler Bülent Bey;

  Ben İnşaat Mühendisliği bölümünden yeni mezun ve ciddi anlamda kafası karışık biriyim.Yardımcı olacağınıza dair inancım tam.

  Türkmenistan İlk İnşaatta iş buldum pertokimya alanında büyük bir fırsat yakında oraya gideceğim.

  Fakat bir yandan Ege Üni. Yapı Ana Bilim Dalına Kayıt yaptırdım.

  Siz olsaydınız ne yapardınız Bülent Bey Yüksek mi yoksa Türkmenistan mı?

  Teşekkürler…

  • bpakman dedi ki:

   Okulda kalmayacaksanız yüksek yerine ilerde tecrübenin faydasını görürsünüz. Ayrıca İlk inşaat iyidir.

   • Engin dedi ki:

    Teşekkür ederim benimde tercihim bundan yana.Fakat Bülent Bey 1.vize başvurusu kabul edilmedi hala bekliyorum ikinci başvuru 15 eylül de yapıldı.Niçin Türkmenistandan çalışma vizesi almak bu denli zor?

   • bpakman dedi ki:

    Çok zor. Ziyaret vizesi ise verilmiyor denebilir

 169. Bülent bey dün araştırma yaparken bloğunuzla karşılaştım. Bilgi birikiminizi bizlere aktardığınız için teşekkür etmek istedim. Makaleleriniz çok kapsamlı ve bu işi meslek olarak yapan çoğu insandan bile profesyonelce. Gelen soruları ve yorumları bıkıp usanmadan cevaplamanız da ayrıca takdir edilesi. Okuyan, yazan,düşünmekten ve konuşmaktan korkmayan yeni nesillere ulaşabilmek ümidiyle.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 170. ben dedi ki:

  o kadar bir agresiv musluman sayfasin hic okumadim, islam baris dini mi? sayfaniz okuduktan sonra saymiyorum.
  iyi gunler

  • bpakman dedi ki:

   Ana sayfam “Biraz da farklı değişik bakışlar” diye başlar. Farklılığın ne olduğunu anlamak kolay değildir. Kolay olsaydı zaten farklılık olmazdı.

 171. Benan dedi ki:

  Bülent Bey iyi ünler,

  Ben İnşaat Mühendisliğinden yeni mezun oldum. Doğuş inşaatın Umman Şehrinde raylı sistemler üzerine şantiyesi varmış beni aradılar.Siz bu işi tavsiye ediyor musunuz?Ya da şöyle sorayımbu firma ve Umman hakkındaki fikirlerniz nedir?

  Teşekkür Ederim….

  • bpakman dedi ki:

   Doğuş büyük şirkettir. Son durumunu bilmiyorum. A. Gündüz arkadaşım Doğuş’ta çalışıyor. Şirket açısından fazla sorun olacağını zannetmem. Bu konudaki tavsiyelerimi okursanız iyi olur.
   Umman katı şeriat ile yönetilmiyor. İçki otellerde bulunuyor, yabancılara kartla satılıyor. Yazları çok sıcak. Tabiat genelde çöl, denize girilebiliyor. Umman Şehri demişsiniz galiba Muscat şehri olacak.
   Bu dönemde iş bulmak zor. Anlattıklarım dışında beklentilerinize uyuyorsa gidin.

 172. Murat dedi ki:

  Bülent Bey,

  Anadilim gibi ingilizcem var. Yurtdışında büyüdüm. Türkiyede itüyü kazandım ama mezun olmam 29 30 yaşlarını bulur. Hayatım bayağı sıkıntılı geçti. Ne tavsiye edersiniz. Şantiye, proje, vs? Ben statik hesaplamalarından ziyade böyle planlama ve iş buna uygun gidiyor mu diye takibinden, işin başında olmaktan hoşlanıyorum. Masada hep statik hesaplamalar pek bana hoş gelmiyor. Sizin tavsiyenize çok değer vereceğim. Lütfen yardımcı olun.

  Murat

  • bpakman dedi ki:

   Zaten yönünüzü belirlemişsiniz. Projeci olmazsınız. Planlamacı olabilirsiniz. Aslında mezun olunca kader nereye yönlendirirse oraya gidersiniz. İş bulmak kolay değil. Tercih şansı az.

 173. M.H dedi ki:

  Salam aleykum Bulent bey. Men once size yazmisdim. [Medinede ikamet almak.]
  Sadece kendime oturum izni ve isci vize ala bilsem, esimi ve cocuklarimi problemsiz goture bilirmiyim. Uzun muddet yasamak icin.

  • bpakman dedi ki:

   Oturum izninizdeki mesleğe bağlı. Her mesleğe aileyi getirme izni verilmiyor. Son zamanlarda bunu epey genişlettiler. Güncel uygulamayı bilmiyorum.

 174. Geri bildirim: KOMPLO TEORİLERİ : İlahi Nizam ve Kainat – Kehanet Özetleri | Strateji

 175. Şaban erdemci dedi ki:

  Bülent bey çok güzel yorumlarının var bende ankara da yaşadım A. I. T. I. A mezun oldum şu anda batum yaşıyorum genclerbirliginde futbol oynadım 1966-1969 yıllarında 1980 yılında idarecilik yaptım yaşım gençti cavcav başkan yaptım ikinci ligden birinci lige çıkardıktan sonra cavcavla yer düştüm çünkü kulübün kasasını kendi kasası gibi kullandı bende lanet ettim idareceligi bıraktım bir fabrika da kiraciydi cavcav gençlerbirliği sayesinde çok zengin oldu. SIZDEN BIR RICAM VAR CARFURA UGRASANIZ KUZU ETTI SATTABILIRSEK SIZINDE MENFATINIZ OLACAK SEKILDE VERELIM DERIM BIRDE KATARDA ETTIN KILOSU KAC DOLAR OLUYOR. SELAMLAR SABAN ERDEMCI.

 176. Emine dedi ki:

  Bülent bey merhaba. Afganistan ile ilgili bilgi ararken sizin blogunuzu keşfettim. Sanırım bir süre Afganistan’da bulunmuşsunuz. Ben ilerleyen dönemlerde Afganistan’da yaşamak istiyorum. Ben Türkiye’de avukatlık yapıyorum ayrıca akademik kariyere başladım. Henüz 23 yaşındayım ve bayanım. Afganistan’da bayanlar açısından yaşam çok sıkıntılı mıdır? Ayrıca Türkiye’de katıldığım bir çok sosyal sorumluluk projesi bulunmakta. Bu tarz projeleri Afganistan’da da yapmak ve orada da çalışmak istiyorum. Bu konu hakkında fikir verebilir misiniz? Yani Afganistan’da bayanların çalışması, sosyal sorumluluk projelerinde yer alması nasıl karşılanıyor?

  • bpakman dedi ki:

   O taraflara gitmeyeli epey zaman oldu. 8 yıl kadar. Bayanlar için çok zor bir coğrafya. Ben oradayken NGO yani Sivil Toplum Organizasyonlarında toplu olarak çalışan bayanlar çoktu. Öyle bir şekilde fırsat bulabilirseniz gidebilirsiniz.

 177. @langway dedi ki:

  Bülent abi bende blogunuzu yakın zamanda keşfettim gerçekten yaralı bilgiler var bunlardan istifade ediyoruz çok sağolun.
  Ben yeni mezun oldum Çukuova ünv. Maden Müh. bölümden yurt dişinda çalişmak istiyorum ancak pek bildiğim,tanidiğim kişi ve kişiler yok sizin varsa bildiğiniz ettiğinz kimse maden sektöründe yardimcı olabalirmisiniz?

  • bpakman dedi ki:

   Ben yol işindeyim ama farketmez, şu anda yurtdışında her alanda durum kötü. Önce Libya sonra Rusya kapandı. Petrol dibe vurdu.

   • @langway dedi ki:

    yani yurt dişinda umut yok diyon abi 😦 saglık burada iş bakacağiz artık

   • bpakman dedi ki:

    Bizler okurken yurt dışında rahmetli Sezai Türkeş Fevzi Akkaya ağabeylerimiz Temel İnşaat şirketlerine Libya’dan iş almışlardı. Türk müteahhitlerinin ilk yurt dışı işiydi. Sonra biz de çıktık mesela gördük kji İtalyan inşaat şirketleri dünyanın her yerindeler, çok iyi şartlarla, kazançlarla. Bugün sayısız müteahhit-müşavirlik şirketlerimiz, tecrübeli binlerce mühendislerimiz var. İlk başta olduğu gibi eline bir çanta alan diyar diyar dolaşıp iş bakıyor. Yeni kapılar açılacaktır mecburen. Mesela Afrika ülkeleri gibi. 2008 global krizde bile iş buldum. O günden beri yani 8 yıldır dışardayım. Şartlar bugünkü gibi kalmayacaktır inşallah.

 178. Bulent manavoglu dedi ki:

  Bulent bey bir konuda izniniz ile soru sorup bilginizi almak istiyorum.Mumkunmudur

 179. Sayın Pakman,
  Nargin – Esirler ile ilgili yazınızı beğeni ile okudum
  Size Sarıkamış ile ilgili kitaplarımdan göndermek istiyorum.
  Özel mail adresime kargo adresinizi yazar mısınız.
  Prof. Dr. Bingür Sönmez
  Sarıkamış Dayanışma Grubu Kurucu Başkanı
  drbingur@gmail.com

 180. mustafa dedi ki:

  Arkadaşlar dünyanın farklı yerlerinden hocaların olduğu ve bir sürü ders seçeneklerinin bulunduğu preply sitesi ile skype üzerinden rusça da öğrenebilirsiniz. Yerli öğretmenler aksansız Rusca öğrenmenize katkı sağlar. https://preply.com/tr/skype-ile-rusça

 181. Ramazan Altın dedi ki:

  Bülent bey ilk öncelikle teşekkür ediyorum. Ben türk firmasında ed dammam da çalışıyorum. 4 ay oldu ikamem gelmedi ve geri sıkıntı larım dan dolayı gitmem gerekiyor acil. Ve 7 gün önce kesin çıkış vizesi istediler. Ama hala cevap gelmedi. Şirkete soruyorum bekliyoruz diyo. Ben ne yapmam gerekiyor da hemen gidebilirim. Bana hemn dönebilir misiniz.

  • bpakman dedi ki:

   Kalma izniniz bitmediyse çıkışta sorun çıkmaz bittiyse ceza verir ya da deport edilirsiniz. Çıkış vizesi istendiğine göre iş vizesiyle gelmişsiniz. Acil çıkmak için pasaport işini takip eden yetkili Suud vatandaşını alıp beraber cevazata gitmekten başka çareniz yok.

   • Ramazan Altın dedi ki:

    Bülent bey işte o suudlu kişiyi kefili yani bilmiyorum ki. Şirket irtibatta.
    Sizce tahmini ne kadar sürer. Bide polis veya yapacağım başka bir şey yokmu.

   • bpakman dedi ki:

    Yok. Siz kendiniz cevazata gidemezsiniz

   • Ramazan Altın dedi ki:

    Evet biliyorum biz gidemiyor uz almıyor lar mış. Peki işlem den bilginiz varmı ne kadar sürer. Bide Hiçmi kimseye şikayet yada konsolosluğu felan arasak burdaki türk konsolosluğu onlar da mı yardımcı olmaz daha önce Rusya da arkadaşın başına geldi ora hemen göndermişti

 182. ömer Ayhopa dedi ki:

  Merhabalar Bulent Bey ben Omer Ayhopa Afyondan lokum ve helva imalatcısiyiz lokum ve helva uzerinde yoğun bir talep oldugunu duyduk sizce bu talebin üzerinde ilerlemelimiyiz gorusleriniz nelerdir ve nasil bir yol izlemeliyiz Simdiden tesekkurler.

  • bpakman dedi ki:

   Nereden talep var? Azerbaycan ise marketlerde ikisi de bulunuyor. İthalatçıları bulmanız gerekir ya da birini gönderin incelesin marketler nereden temin ediyor?

 183. Mahmut özçelik dedi ki:

  Merhaba hocam öncelikle şunu belirtmek istiyorum dini yazılarınızı okudum gereğinden fazla istifade ettim ve etmekle kalmayıp ilk okul 2.sınıftan Ünv.1 yılıma kadar kuran kursu yıllarımda almış olduğum dini bilgilerin hiç bir etkisi kadar etkilemedi beni olumlu yönde nedeni ise bize herzaman Kuran’ı Kerim’i Arapça hatmet bazı imamların kendilerince tefsir ettikleriyle yetinmek istemeleriydi ama ben herzaman Kuran’ın herkesçe anlaşılır olabileceğini dile getirsem de kimseyi ikna edemiyordum yalnız bundan sonra kimseyi ikna etmek gereksinimi duymadan kendim araştırıp anlamak istedim bu hususta size bir sorum olacak Kuran’da geçen bazı ayetler konusunda birincisi şu ayet “mü’minin suresinin 5 ve 6. Ayeti , o müminler ki ırzlarını korurlar;ancak hanımlarına ve sahip oldukları cariyelerine karşı münasebetleri müstesnadır.bunlardan dolayı olan münasebetleri kınanmazlar.” Burda geçen cariyeleriyle münasebetleri yani cinsel ilişki de olabilir manası var benim aklım almıyor bunu nasıl Kuran’ı Kerim’de böyle birşey geçer yada bilemiyorum geçmesi normal mi. Saygılar

 184. Safa DUMAN dedi ki:

  Merhaba Hocam. Bu sene Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliğini kazandım. Aklımda hiç mühendislik yoktu. Hep diş hekimliği istedim. Mezuna falan kaldım ama yine olmadı. Mecburen seçim yapmak zorundaydım ve bunu seçtim. Şuan hazırlık okuyorum. Kafam o kadar karışık ki. Acaba doğru tercih mi yaptım, bu iş bana göre mi? Size kafamdaki soruları sormak istiyorum

  1) Ben biraz çekingen bi insanım. Çevremdeki insanlar bana biraz yırtık olmalısın yoksa işin zor diyo. Sizce ne yapmalıyım? Biraz kibar bi insanım.
  2) hocam 5 vakit namaz kılan bi insanım. Şantiyelerde çalışırken abdest almada, namaz kılmada zorluklar yaşar mıyım?
  3) Şuan acaba bu işi 45-50 yaşlarımda yapabilir miyim diye düşünüyorum. O yaşlarda bu işi yaparken zorlanır mıyım?
  4) bu günkü şartlarda 5-7 yıllık bi inşaat mühendisisin ortalama maaşı ne kadardır?
  5) Sizce bu dönemlerde okuması en mantıklı bölüm nedir?

  • bpakman dedi ki:

   1. Güçlü olmak gerekir. Çekingen, tereddütlü, panik, kararsız görüntü verilmemelidir.
   2. Bazı şantiyelerde namaz kılacak özel yer olmayabilir. Özel odanız yoksa 1 ya da 2 vakti kaza edersiniz. Din bu durumda çare göstermiş, cevaz vermiştir.
   3. O yaşlar daha iyidir, tecrübeli olursunuz, çözümleri hemen üretirsiniz.
   4. Türkiye inşaat piyasası hakkında güncel bilgi sahibi değilim ama istihdam ucuz. 4-5 bin net olabilir tahminim.
   5. Hal ve gelecek hiç iyi görünmüyor. Sizin için önemli olan şu an değil 5 yıl sonrası, ki o zaman bu zamanı bile mutlaka aratacaktır.

   • Safa DUMAN dedi ki:

    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Türkiye’de okunması en mantıklı bölüm sizce nedir? 5 yıl sonra rahat iş bulmak için inşaat mühendisliği seçmiştim. Belki yol yakınken bölüm değiştiririm. Kafam çok karışık. Ne yapacağım bilmiyorum.

 185. bja dedi ki:

  Merhabalar,
  2015 yılında şu an eşim ve çocuğumun annesi olan Azeri bir kızla henüz tanışmış; bilgisizlik, tedirginlik, kaygı ve biraz da endişe ile Azeriler ve Azerbaycan ile ilgili araştırma yaparken blogunuza rastlamış, Azerbaycan ile ilgili yazınızı büyük bir keyifle okumuştum. Bugün Azerbaycan ile ilgili bir şeyler ararken tesadüfen blogunuza yönlendirdi yine, bir nevi benim için çok değerli olan o günleri tekrar yad etmiş oldum. İkinci kez tekrar blogunuza uğramışken size bir selam edip bu küçük hatıramı paylaşmak istedim.

  Saygılar

 186. Mustafa dedi ki:

  Selam aleyküm abim öncelikle kolay gelsin size bir sorum olacak cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim ben Suudi Arabistan’a 27 ekim 2017 de geldim geldiğim vize 90 gün geçerli ama 30 gün kalma hakkım varmış ve bir ay daha uzattı geldiğim şirket ve ikame yapacaz dediler bize ve Şuana kadar da ikamemiz çıkmadı yaklaşık 15 kişiyiz burada ve bizi dışarıya bile çıkarmıyorlar sizce buradan basıl Türkiye’ye kesin dönüş yapabilirim ve cezası bana ne olur ceza evinde yatma gibi bi durum varmı selamlar cevabınızı bekliyorum

  • bpakman dedi ki:

   Kalma süreniz geçmiş. Yakalanırsanız önce hapis sonra deport (sınır dışı) esilirsiniz. Şirket ikame için başvuru yapıldığına dair yazı verirse dışarıya çıkabilirsiniz. İkame bu kadar gecikmez. Sizi kandırmışlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s