Bakü’de Genç Kızlar, Kadınlar

Kara çarşaf ve peçe cehenneminden yani Suudi Arabistan’dan 2010 başında geldiğim Bakü ofisizde gayet güzel giyimli, yakıştıran makyajlı bayan sekreter, yardımcısı kısa etekli genç kız, aşçı bayan… gördüklerime inanamıyordum, kadınların çalışması yasak olduğu Arabistan’da ofiste Pakistanlı sakallı erkek sekreter ve Bangladeşli sakallı, takkeli çaycı ile oturmaktan bıkkınlık geldikten sonra. Genç kızlar ve kadınların  çok düzgün vücutlarını böyle hoş şekilde sergilemeleri karşısında, cennete falan mı geldim diyerek, şaşkınlığ­a uğramadan edemiştim.  

Bir süre sonra düzgün, ölçülü bedenlere sahip olmalarının bedensel ihtiyaçlarını aşacak derecede yememeye borçlu olduklarını farketmiştim.  Gerçekten de öyle abartılı bir yemek yeme adeti olmayan Bakü’de kaldığım 6 yıl boyunca şişman Azerbaycanlıya zor rastladım. Özellikle genç kızlar yemekte ölçüyü fazla kaçırmamaya dikkat ettikleri görülüyordu.

Çirkin kadın yoktur, güzel olmasını bilmeyen kadın vardır deyişinin de farkında olmalılar ki, Bakü’lü  genç kız ve kadınların çoğunluğu gerçekten mükemmel vücutlara sahipler. Spor yapıyorlar ya da en azından yürüyorlar. Hareketleri estetik, özellikle yürürken. Öyleleri var ki insanın “Kafkaz dağlarını acaba siz mi yaratmıştınız” diye sorası geliyor. Böylelerinin dışardan görünüşleri, doğrusunu söylemek gerekirse haklı olarak 🙂 neredeyse yanlarına yaklaşılmayacak derecede.

Azerbaycanlı kadın ve kızların özelliklerinden biri esmer olmaları diğeri de de konuşkanlıkları. Kadınların hiç tanımadıkları, ilk kez gördükleri erkeklerle bile rahatlıkla, önyargısız sohbet etmeleri medeni bir davranış. Bunu bizim Türkiye mentalitesiyle yanlış anlamamak lazım.  Sağda solda kadınları rahatsız edecek, kırık gözle bakan eğreti tiplerin olmaması da bu rahatlıkta etken elbette.

‘Platform’, ‘Dolgu Topuk’ ve ‘Louboutin’ modasından da gaz alan süper yüksek topuklar geldiğim günlerde Bakü’lü kimi kadınların neredeyse  sembolü, olmazsa olmazı olmuştu. Bakü’lü dostlarımıza göre yazın gündüz saatlerinde de giyilen  abiye, rengarenk ayakkabılar, kışın çizmeler aşırı, mega yüksek topuklar birçok Bakü’lü kadınların eskiden beri gözdesiymiş. Bunlara  kışın genelde siyah renkli naylon çoraplar, yazın daha çok pembe ojeli, pedikürlü ayaklar eşlik ediyordu. Naylon çorapların siyah ya da özellikle ten rengine yakın olanları da olmazsa olmazlarıydı. Anlaşılan havalar iyice ısınana kadar naylon çoraptan vazgeçmeyecekler diyordum ama yanılıyordum.  Ağustos’da 38 derece sıcaklıkta bile naylon çoraptan vazgeçmeyenler oluyordu.  1950 lerden kalma klasik, arkası dikişli naylon çoraplara da arada rastlanıyordu. Yani sıcakta ızdırap çekme uğruna estetikten taviz vermiyorlar ve böylece çevreye çok özenli, düzenli ve güzel görüntü veriyorlardı.

Neden yüksek topuk? Elbette sebebi var ve Bakü’lü kadınlara, kızlara bravo demek lazım bir zamanlar bunu keşfettikleri için. Yüksek topuğun büyülü bir etkisi vardır. Boyu yükseltir, popoyu kaldırır, bedeni dikleştirir, üzerinde durmayı başaranları küçük adımlarla yürütür. Özetle daha kadın hissettirir, daha çekici gösterir. Marilyn Monroe’ya atfedilen “Bir kadına doğru ayakkabıları verirseniz dünyayı bile fethedebilir” deyişini de unutmamak gerekir.

Türkiye’de gece kıyafeti olarak bildiğimiz ya da Türkiye’de bayanlarımızın düğünlerde giydiğ­i, bazıları cart renkli kıyafetlerle, mini etek, açık bluz, ince, sivri yüksek topuklarla, asorti mor, pembe ayakkabılarla sabah işe giden bayanlar da arada görülüyordu. Sürücüme sorduğumda ‘Bizde işe getmekle toya (düğüne) getmek eynidir‘ diyordu. Demek ki işlerini, işyerlerinin estetiğini düşünüyor ve ciddiye alıyorlardı. Böyleleri Türkiye’de kesinlikle tacize hatta tecavüze bile uğramaktan kurtulamazlar. Bakü’de kimse dönüp bakmıyor. O derece güvenli, kimsenin kimseyi rahatsız etmediği bir yer Bakü.  Sadece bizlerin “yok artık, olamaz” diyebileceğimiz  kadar aşırı frapanlara Bakülülerin bile bazen dönüp baktığını ve güldüklerini  gözlemleyebiliyorduk. (Not: Frapan Fransızca kökenli bir kelime; göz alıcı, göze çarpıcı, alımlı anlamında)

2016 yılında bütün bunlar, istisnalar dışında, nostaljide kaldı. Artık Azerbaycan kadınları, kızları genelde dünyada ortalama ne giyiliyorsa onları giyiyorlar. Manikür ve pedikür ise Bakü’lü bayanların olmazsa olmazı olmayı sürdürüyor. Pedikürsüz, manikürsüz, bakımsız  gezmek ayıp kabul ediliyor ki doğrusu da bu zaten.

KADINLAR GÜNÜ

1937 yılında Azerbaycan anayasasında kadınlara ekonomik, kültürel, politik ve sosyal alanlarda erkeklerle eşit haklar tanınmış. Diğer eski Sovyet ülkelerinde olduğu gibi Azerbaycan’da da “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” resmi tatil ve öyle Türkiye’deki gibi salt baştan savma, göstermelik hiç bir işe yaramayan, basmakalıp metinlerden okunan “kadın hakları” demeçleriyle kutlanmıyor. Her kadına o gün mutlaka kırmızı bir gül sunuluyor.

Rusun zamanında kamu çalışanları arasında kadınların oranı
% 43’e ulaşmış.
Daha çok ekonomik bakış açısıyla kadının üretime katkısı sağlanmaya çalışılmış. Bunun sonucu olarak kadınlar her saat, her yerde, trafik de dahil olmak üzere, varlar. İş bulabilip de çalışmayan bayan yok gibi. Daha iyisini bulmadıkça iş beğenmemezlik etmiyorlar. Bu da kadınları aile ortamı dışında erkekler karşısında epey eşit, hak sahibi ve kendilerine güvenli hale getirmiş.

AZERBAYCANLI GELİNLERİMİZ

Bakü’de ve Türkiye’de Azerbaycan Türkü gelinlerimizin sayısı da gittikçe artıyor. Ancak Azerbaycanlı kızlara kendilerini beğendirmek isteyecek bekar erkeklerimiz dikkat!. Azerbaycanlı kadınların erkeklerde olmasını istemedikleri neler olduğunu bilmek gerekir. Bir Azerbaycan internet haber sayfasına göre bunlar: “beyaz pantolon, yumurta topuk, jöle, renkli lens, göbek, sarı diş, ucuz parfüm, tesbih ve altın takı”. Tevekkeli değil Azerbaycan gençleri ve erkeklerinde bunları göremiyoruz. Bu arada ben bunlardan sadece beyaz pantolonu giyiyorum, zira hayat yoldaşım (eşim) seviyor.

Rusun zamanına tekrar dönecek olursak, o zamanlar Azerbaycan’da kadınların eğitim görme ve çalışma oranlarında çok ciddi rakamlara ulaşılmış. 1980’lere gelindiğinde kızlar orta okul öğrencilerinin % 48’ni, üniversite öğrencilerinin ise % 42’sini oluşturuyormuş. Nitekim çoğu Azerbaycanlı kadınlar Rusça’yı çok iyi konuşuyor, gençleri ve ODTÜ mezunları ayrıca İngilizceyi’de çok iyi konuşuyor. Diğer Türk Üniversite mezunları, Türkiye’de kalmış olanlar, Türk şirketlerinde çalışanlar Türkiye Türkçesini de iyi konuşuyor. Böyle olunca Azerbaycanlı kadın ve kızlar en az bir, bazıları iki-üç yabancı dil konuşuyorlar. Türkiyeli bayanlar açısından ise bu pek rastlanmıyan bir durum. Yukarıda açıkladığımız tüm özelliklerinden dolayı Azerbaycanlı genç kızlar bekar Türk erkekleri tarafından tercih ediliyor.

Kararmış sahili ve bina cepheleri ve petrol şehri olması yüzünden renksiz, gri havasından yoğun abadlaştırma (güzelleştirme) projeleriyle gittikçe çıkmakta olan  Bakü’de  böyle “hoş, rahat, zarif, cesur, samimi, kendine güvenen” Azerbaycanlı kadınlar – kızlar olmasaydı  6 yıl başka türlü nasıl geçerdi bilemiyorum.

Bu konudaki diğer yazılarımız:

Bülent Pakman. Güncelleme Temmuz 2016. İzin alınmadan, aktif link verilmeden  alıntı yapılamaz, yayımlamaz.

Azerbaycan-Türkiye Türkleri arasındaki birliği-beraberliği baltalamak maksadıyla Türk düşmanı Ermenilerin kıytırık bir Rus forumunda, fotolar eklenmiş, alıntı paragrafların linkleri verilmemiş, bunlar bilinmeden başkalarınca da paylaşılarak tamamen bana ait olarak gösterilmiş, etik dışı izinsiz (icazesiz) alıntılarla (iktibaslarla) ilgim yoktur.

Azerbaycan’da Kimlik ve Dil

Azeri diye bir millet var mı?

YANLIŞ: Türkiye’de Azerbaycan Türklerine “Azeri” konuştukları dile de “Azerice” denmektedir.  Azerbaycan resmi politikasında bu tanımlar  “Azerbaycan Halkı”, “Azerbaycanlı” ve “Azerbaycan’ca”, “Azerbaycan Dili” şeklindedir. Bunlar külliyen yanlıştır.

Bir: Azerbaycan bir coğrafya ismidir, millet değil, Ayrıca soyu bilinen, kendine has dili olan halklar coğrafi adlarla kimliklendirilemezler. 
İki: Azeriler İran’da yaşayan küçük bir etnik topluluktur. Azeri sözcüğü, ilk defa olarak, tarihin en azılı Türk düşmanı Stalin, daha sonra ise hasta beyinli İran-Fars şovenistleri tarafından, Azerbaycanlıların Türklük şuurunu yok etmek, unutturmak için uydurulan sahte bir kimliktir. Eğer Ruslar, Çarlık ve Sovyet dönemlerinde Allah korusun Anadolu ya hakim olsalardı, orada da benzeri şekilde Egeli, Karadenizli ve İzmirli diye uyduruk milletler ve kimlikle yaratmaya çalışırlardı.

DOĞRU:  “Azerbaycan Türkleri” ve “Azerbaycan Türkçesi”.

Azerbaycanlılar Türk müdür?

Kurtlar olur çobanların koyunu
İtten öğrenirse, kendi soyunu
“Azerilik” komunizmin oyunu
Azeri değiliz, Türk oğlu Türk’üz!

Bahtiyar VAHAPZADE

Azerbaycanlılar Türktür dilleri Türkçedir

Arama motorlarında bulunabilmesini kolaylaştırmak için yazılarımızda arada Azerice ve Azeri kelimeleri kullanılmaktadır.

Azerbaycan’da Türk milleti vardır, dilleri Türk dilidir

AZERBAYCAN GÜNLÜKLERİ:

Bakü’ye gelmeyi düşünen “özellikle beyaz yakalı” Türk vatandaşlarına yardım için şahsi görüşler yanında bazı bölümleri kaynakları verilmiş yorumlu-yorumsuz alıntılarla derlenmiştir, tenkidi (eleştirel) ya da başka hiç bir amacı yoktur.  Yaşanmakta olan hızlı gelişimler sonucu çok şeyin değişmekte, güncelliğini yitirmekte olduğu da göz önüne alınmalı, burada yazılan her şeyin doğru ve aktüel olduğu düşünülmemelidir.  Kelimelerin çoklu anlamlarında ve ifadelerde tam bilgi sahibi olunmadan değerlendirmeler yapılması da yanlış anlamalara sebep olabilir. 

Başka yerlerde bana ait olarak gösterilen yazılarla ilgim yoktur. Özellikle fotolar eklenmiş, orası-burası, fotoları, alıntıları, linkleri silinmiş olanlarla. Özgün yazılarım sadece buradadır.

Azerbaycan coğrafyası ve Azerbaycan Türkleri aşağıdaki günlüklerde anlatılmaktadır. Okumak için lütfen tıklayın:

Parçalanan Azerbaycan

Kuzey Azerbaycan

Twitter Widgets

Bakü Ofis 2011Bülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

66 Responses to Bakü’de Genç Kızlar, Kadınlar

  1. reshad memiyev dedi ki:

    selamunaleykum.Ben Reshad.Bakuden.Inshaat muhendisiyim.sizinle tanish olmaq beni memnun ederdi.
    mob 00994505431243

    • bpakman dedi ki:

      İndi Ankara’dayım seçki üçün çatmışam. İnşallah gelende zeng edirem.

      • barış dedi ki:

        ben barış türkiyedeyim inşaat mühendisiyim. orda çalışmayı düşünüyorum. yakında baküye geleceğim. sizinle tanışmak isterim tabii siz de isterseniz

      • bpakman dedi ki:

        Gelirken bir mail atın

  2. levent dedi ki:

    sağlık sigortası mümkünse yaptırmayın birdaha. yoksa diş ağrısından genç yaşta ihtiyarlayacaksınız hocam

    • bpakman dedi ki:

      Ben yaptırmıyorum. Şirket sağolsun yaptırıyor. Ama bizi düşünmüyor 🙂

  3. Aygül dedi ki:

    Ben Baküden bir kadın. Yazdıklarınızın bir kısmına katılıyorum, bir kısmına yok. Bilmiyorum Baküdeyken nerde yemek yemisiniz, amma bizim yemekler çok güzel. Bunu kendi-kendimize yok,Baküye sık-sık gelen konuklarımız söylüyor. Bu toprakda kadın her zaman güçlü olmuş.Bu kadar gördüklerinizi yazdığınıza bir az da tarihimizi okuyardınız. Uzun Hasanın anası Sara hatunu tanıyın.Ünlü fransız yazarı Jüel Vernin Kafkasyaya gelirken hep ziyaret ettigi Hurşidbanu Natevan rus kadınını nerde gördü? Keşke yan odada çocuğum ağlamasaydı,size daha çok yazardım.Saygıyla Azerbaycandan ziyalı bir kadın.
    PS. Bizim apartmanda Türkiyeden öğrenci kızlar kalıyordu.Aynısını onlar hakkında biz de diyorduk: sanki Kafkas dağlarını bunlar yaratmışlar.:)

    • bpakman dedi ki:

      İlginiz ve eleştirileriniz için çok teşekkürler. Azerbaycan yemeklerini elbetteki kötülemiyoruz. Hemen hepsi Türk yemeği. Ne demiş Ahmet Şafak? “Aşımız bir”. Yurt dışında bu yemekleri bulduğumuz için çok şanslıyız, başka ülkelerde neler çektik. Ancak Türkiye’de yeni bir trend var. Sağlıklı beslenmek. Bu beslenmede yağ, tuz, un, et yok sayılır. Azerbaycan metbeğinde ise bunlar olmazsa olmazın ötesinde bize aşırı geliyor. Bir de kişniş göyerti olarak bize çok ters, esans gibi geliyor. Yazımdaki linkli alıntılar problem olduğu için onların yerine kendi görüşlerimi aktaracağım.

      • Aygül dedi ki:

        İlginiz için teşekkürler. Sizin sitenizi yeni buldum.Bir kaç yazınızı okusam da genel fikirlerinizi ve onun arkasında dayanan duygusal kişiliyinizi göre bildim. Bu arada sizin türkçenizde yanlışım olarsa özür dilerim. Kızım Atatürk lisesinde okuyor, azıcık ondan öğrenmişim. Bizi kınamayın Elçibeyin bize aşıladığı Türkiye sevgisi, türkçülük kanımıza o kadar işleyib ki… Son dönemler de başka türlü olayların olması bizde kırılganlık yarattı.

    • Nicat dedi ki:

      Aygul men de sizin dediklerinizle tam raziyam…Boyuk ekseriyyetinin(sohbet oglanlarindan gedir) bir maragi var o da aydindir.

  4. ILAHE dedi ki:

    nerede ise azerbaycanla bagli tum yazilarinizi okudum ben bir hemsireyim beyaz pantalon giyen erkege kotu bakiyorlar bir az sacma geldi ben oyle bisey duymadim gormedim,rusun aile kavraminimi,kendilerinin alkol aldiklarinimi,bi erkegi hice saydiklarinimi soylemek istiyorsunuz?benim ailem ziyali bir aile amma bu gune kadar benim sulalemde ne bosanan nede kacan kizimiz,kadinimiz olmadi. aksi olursa ne olurdu?kara toprak,sizin guneydogu kadar diyil.bosanmamalarinin nedeni korkduklarindan diyil guclu aile baglarinin oldugundan.kisnisi sevmeye bilirsiniz.tarihi seven bilen biri olarak soyleyimki osmanli saraylarinda maydonoz diyil,kisnis kullanilirmis bide sizin tarihi dizilerinize sasirdim osman qazi ve orhan qazinin annesinden baska hepsinin annesi yabanci imis.

    • bpakman dedi ki:

      Beyaz pantolona “kötü bakıldığı” diye birşey de yazmadım. Öyle olsa ben giyinmezdim, beyaz pantolon.

      Bakü’de keşnişi seven bir Türkiyeli gördüm ama sadece bir tane. Keşnişi sevmemek Azerbaycan’ı sevmemek değildir herhalde. Yoksa öyle mi sizce? Türkiye’de kişniş değil de tumu az da olsa yemeklerde kullanılıyor. Osmanlı mutfağında da öyleydi

      Osmanlı zaten çok uluslu bir imparatorluk, Türk İmparatorluğu değil.

  5. ilahe dedi ki:

    asura gunu gizlice yapilirdi ramazan ve kurban haydar aliyevin zamaninda pek oyle hadi bayram bugun sen sakrak diyildi noolduysa oglu yapdi bunada sukur iqtidara emrin nerden geldigine bagli. turkiyede de oyle dylmi?oyle deyil demeyin, qazeteleri siki takib ederim fb-li futbolcu vardir alex o her qol atdiginda hac cevirir. severim.adam dindar dinine bagli. ona turkiyede bisey soylenmiyor. ama 2-3gun once qazeteler bir yabanci futbolcuyu cekdiler namaz kilirken (ismi aleyhen di neydi fb-li hatirlamiyorum)adami yerden yere vurdular tv lerde. bide o olayi siki takib etdim. adam turkiyeyi terk etdi.sizin az.dan daha demikratik oldugunuz tekzibedilmez ama sizede emir yukarilardan qaliba:)omer ve osman adini bende vermem cocuklarimaki oglumun adi ali,ama verirsem noolurdu az.dan deport edilirdim sulalem yapardi bunu.babam,dedelerim rusun zamaninda calisirken isde oruc olduklarini gizledermisler bu o kadar zormuski. bana unv.de ateizm kecirilirdi 88-89da ama eve gelib namazimi kiliyordum. sizi davet ediyorum bakunun kentlerine. siilik sunnilik konusuda oyle ziyali mollalar varki az.nin cenubuna gidin dinin nekadar yaygin oldugu yerlere bakin. ben insanlar arasinda irk,millet din, mezhep farki qoymam ermeniyle kurdden baska turkiyeye geldik dugune bizi ermeniyle ayni masada oturtmak istediler kibarlik yapib omeclisi terk etmedim ama ayni sofrayada oturmadim katillerle. turk tv.lernde cubbeli konusdugundada dinledim, fetullah konusdugundada, sunni sii konusu oldugundada. konu o diyil. her insanin inancina saygi gosterilmesi lazim asalanmasi diyil. yazilarimla biliyorum biktirdim sizleri neise bukadar

  6. ilahe dedi ki:

    unutdugum bi sey var onu size bildirmekte bence hukumluyum.sebebini soylemedim neden cok sasirmisdi ilk duydugumda osmanli sultanlarinin annelerinin yabanci olduklarini size yazmakda.isgender pala isimli yazariniz vardir.onun sah ve sultan isimli tarihi bi arastirma(guya) sonucu yazdigi kitabini okumanizi tavsiye ederim.orada turk sultanlarinin neden turk kizlariyla evlanmediklerini acikliyor.orhan qazinin annesi (qaliba) esir alindikdan sonra dusman askerlerine serap dagitmasi emr olunur ve yapdirilir.ondan sonra hic bir turk sultanina turk kiziyla evlenme izni verilmir.?ne kadar dogru bilemem. ardindan yazar hatayinin ilk esi taclibeyim hatunun caldiran doyusunde esir alindigini yazmis ve asalayici bi tarzda hatayi icki,kadin duskunuymus ve buyuzden hanimini kendisiyle beraber doyuse goturmus. ne kadar sacma?onun cikdigi bi proqrami aradim ve hatayinin hic bi zaman taclidan cocugu olmadigini(tahmasibin annesi gibi gostermisdi)o doyusun agir bi doyus olacagini(30binlik ordunun 150binlik orduyla savasacagi)bildiyini,doyus zamani ise ismayilin yaralandigini gorub erkek giysileriyle doyuse atildigini,yaralandigi zaman basindaki demir debilqesi yere dusduyunde kadin oldugu anlasildigini soyledim. hatayi o doyusden sonraki hayatinin 10 yili tacliyi cok ozlediyini,kendisini ondan sonra ickiye verdiyini ve siirozdan buyuzden hayatini kayb ettdiginide vurguladim. hatayinin turkce siir yazdigini,cevabinida yavuz sultan selimden farsca aldigini her ikisininde aslinda bir birlerinin sair olmalarina, sanat vurgunu olmalarina hayran olduklarini soyledim.keske dedim sultan selimin anneside turk olsaydi, onunda yureginde kocaman bir turan olsaydi,dedim. o yazar canli yayin oldugu icin bana bir kufur etmediyi kaldi.simdi turkiyeden gelib az.da bizde yanlis arayan turkleredir sozum:az.da bazi ailelerin cocuklari az.n. dilinde konusamiyor,ruslara alismislar deyenlere soyluyorum :sizde bana cevap verin turkiyenen kacda kaci gercek turk?internet sitelerinde azeriler fars turk diyil deyenlere soyluyorum.

  7. kadir dedi ki:

    bulent bey yazılarınızı bakuye gelmeden okumustum suan ıtıbarıyle 2 gunden berı bakudeyım .Yazdıklarınızın hemen hepsıne katılıyorum kadınların bakımlı olmaları insanların inaçları (bakude 2 gunden berı ezan sesı duymadım kapalı bayan 2 yada 3 kısı gordum) kızların havalı gezmelerı azerılerın yabancı oldugunu anladıkları anda senı yolmaya başlamalarınına bızzat yasadım.suan baku merkezde bı daırede kalıyorum ruslardan kalma ust kattakı dayak seslerı sınırlerımı bozdu arkadasım sen takma yat uyu dıye msj atmıs:( pahalı bı sehır 1 azn – 1 euro. parklarda banklar azerı gençler ıcın sevısme alanı arasıra azerı cocuklar gozune kestırdıklerını uyarıyo akıllı olun dıye yada parklardakı guvenlıkler ama takan pek yok:) 5 gun daha burdayım bakalım nelerle karsılascaz:))) merkezde gezılceek hemen hemen heryerı gezdım baska gorulcek yer varsa tel 055 930 67 34 azerı kardeslerımız kızması ılk defa bakuye geldım 2 gunde gorduklerım bunlar

  8. Zeynep dedi ki:

    Merhaba,

    Çok yakında bir Azeri erkeğiyle evleneceğim ve ilk kez Azerbaycana gideceğim toyum orada olacak, rus ekolünün son yetiştirdiği çok kültürlü bir Azeri ile evleniyorum,

    Ama şimdi anladım bana neden sürekli topuklu ayakkabı giy diye ısrar ettiiğini, bense sandalet ve spor ayakkabıdan başka birşey giymeyen bir kızım 🙂 işim biraz sor sanırım 🙂

    bu yazıyı yazdığınız için teşekkür ederim, okumak keyif verdi,

    Sevgilerimle

    • bpakman dedi ki:

      Bu yaz sandalet de bolca giyilmeye başlandı. Özellikle boy sorunu olmayanlar yüksek topuk giymeyebiliyorlar. Yüksek topuk modası geçiyor.

    • bpakman dedi ki:

      Azerbaycan bağımsız olalı 22 yıl olduğuna göre evleneceğiniz Azerbaycanlı kardeşimizin Rus kültüründe yetişmesi herhalde Rusya’da eğitim almasıyla mümkün olmuştur.

  9. Zeynep dedi ki:

    Ruslara bağlı okuyan son mezunlardanmış, bir sonraki yıl mezun olanlar Ruslara bağlı değil yani, tam olarak nasıl anlatacağımı bilemedim 🙂 Sonrada zaten Türkiye’ye üniversite için gelen ilk grup Azerilerden, burada doktora eğitimini de bitirmiş ve geri dönmemiş.

  10. Semih dedi ki:

    bakuye gitmeyi dusumuyorum çok merak ediyorum kismetse olur insallah gidip görmeye degecek yerleri şimdiden bilmek isterim

  11. Zvezda dedi ki:

    Oncelikle Bulent bey bazi seyleri fazlasiyla abartmissiniz ,Evet bu bir gercekki Azeri kadinlar daha şık, daha guzel, daha cazibedarlar, Ayrica yuksek topuklu giymekde kadina zerafet verir, byu yuksek gosterir,burda acik giyinen kiza bakarlar, siizn ulkede olduug gibi ama taciz , tecavuz etmezler bu da ne kadar medeni bi ulke olduugnu gosterir tabi sizde ole olmadiig icin size garip geliyor.

    • bpakman dedi ki:

      Zaten ben de Azerbaycan’ın o açıdan medeni olduğunu ima ettim. Yüksek topuğun zerafet verdiğini ben kendim yazdım. Azerbaycanlı kadınların kızların bunu keşfetmiş olmaları da ne kadar akıllı olduklarını gösteriyor. Bizim ülkedeki tecavüzleri yazan ve kötüleyen burada böyle şeyler yok o kadar güvenli yer diyen zaten benim.

      • Saşa dedi ki:

        Sn. Pakman, vatandaş ”sizin ülkedeki gibi tecavüz etmezler” yazmış neden sesiniz çıkmamış? T.C nin her köşesinde tecavüzcümü var sorarım size?!!! A.Can haberlerini biliyordur yukarıdaki zat-ı muhterem onlar ”zorlama” der tecavüze, bi desin bakalım ordada bu olaylar olmuyormuymuş? Bu haberler yokmuymuş? Yalan habermi yapıyormuş onların tv leri, siteleri vs.? Sütten çıkmış ak kaşıkmıymış neymiş???

      • Fidan dedi ki:

        güvenilir yer mi Bakü :)) daha iki gün önce evime girerken saldırıya uğradım..Allahtan bagırdım komşular cıktı sesime, şerefsiz kaçtı..17 yaşlarında bir pislik..polise gittim diye apartman sahipleri bana tepki verdi..bana kahpe gibi kisa giyip cocugu taciz etmeseydin, o da peşine düimezdi dediler..kisa dedikleri dizden bir az yukarısı..Tüekiye’de eğitim alıyorum ve hep öyle giyinirim..kimse ama kimse ne taciz etti nede küfür..Azerbaycan artık yobazların çogunlukla arttığı bir yer oldu..medeniyet sahipleri burdan göç etti..ve bu ülkeye geri dönmeyeceğim..Türkiye daha güzel 😉 saygılar

  12. Turane dedi ki:

    Yazinizi simdi okuma firsati buldum.bu bir makale 100-de 100 dogru olamaz. “Her yerin yaxsisi pisi var”yani her bir ulkenin iyisi de kotusude var.Birde her kese oz vatani azizdir.Bakude 2 tip kizlar var bildiyiniz gibi.yillarca rus esaretinde kaldik.bunun icin bakude insanlar kizlar 2 yere ayrilir bir kismina biz rusdilli kizlar diyoruz yani onlarin ailesinden mutlaka 1 rusdur.Rusiyda yasamis orda egitim gormus. onlar asiri rahat ve acik giyorlar.her firsatta azeri erkegini tavlamak icin ellerinden geleni yaparlar.baska kismi ise biz onlara gercek turk kadini diyoruz onlar cok sade ve ailelerine baglidirlar.Haklisiniz cocuk hususunda cunki biz evlenince ilk aile olmagi mutlu olmagi dusunuruz.bunu cocukda goruruz.cocuklari cok severiz.ailenin nese kaynagidir.vucudum bozulmasin deye cocuk yapamam demeyiz biz.YINE SOYLUYORUM HER BIR YERIN IYISIDE KOTUSUDE VAR.Turkiyede kotu adamlar yokmu?tabikkide var.Ayrica BIZDE TURKLERI,TURKIYENI SEVME OZELLIGI VAR.SIZ DAHA COK AVRUPAYA YONELIYORSUNUZ turk dizileri izlerim hosumada gidiyor ozellikle komik diziler siz dizilere daha cok deger veriyorsunuz biz aksine tiyotraya.arkadaslarimdan kimse dizilerden etkilenib yanimda turkce konusdugu zaman agzindan vuruyorum susduruyorum sirf bu yuzden alakami kediyim arkadaslarim var. ben inanilmazz ATATURK hayraniyim.Her firsatta bunu soyluyorum.Sirf ATATURKUN KABRINI ZIYARET ETMEK ICIN TURKIYEYE GELICEM INSALLAH BANA YARDIMCI OLURSANIZ SIZLEDE,ESINIZLEDE GORUSMEK ISTERIM AZERBAYCANI BIDE GERCEK VATANSEVERDEN DINLEYIN. ALLAHA EMANET OLUN KENDINIZE IYI BAKIN.

  13. Esmer dedi ki:

    Hayatim boyunca beni en cok shashirtan bir olayi anlatmak istoyorum, hayatimda il kkez bir yetishkin insanin BEN OKUMA YAZMA BILMIYORUM dediyini ilk kez bashkentiniz olan Ankarada duydum!! okadar shashirdim ki!!! azerbaycan hanimari en uzak koyde bile okuma yazma biliyorlar 7 nesil oncesinden beri, benim ninenim annesi 30 yillik cerrahti :)))

  14. Esmer dedi ki:

    ben hayatim boyunca bukadar cok parcaya parcalanmish, bukadar sacma ve bazen mantik dishi hurafelere inan, sayisiz cag dishi cemaatleri olan ikinci bir toplum gormedim hayatimda!!!!

    • bpakman dedi ki:

      Cemaat çağdışılığı konusunda haklısınız onları da Türkiye ile ilgili sayfalarımda işledim.

  15. AYGÜL dedi ki:

    Elçibeyi çok sevsem de onun ölümünden yıllar sonra anladım: Büyük Turan ideolojisi bir heçmiş. Bunu en ufak bir olayda Azerbaycan Türkiye arasında olan patlakmı diyorsunuz ya ne ondan anladım. Ben de tarihime, milletime olan aşalama politikası yüzünden Möhteşem yüzyıl izlemiyorum, Kafkasya konulu tartışma programlarını seyr etmiyorum. Komşuda yaşlı bir kadın kızımı Atatürk lisesine yazdırdığımı duyunca az kalsın beni dövecekti. Amma bana Türkiyeni sevdiren, facebookdan da arkadaş olduğum milletçi, türkçü, Atatürkçü gençlerdir. Dünyanın her yerinde bu tür olaylaroluyor. Karmaşık ilişkilere gelince maşallah programlardan, MÜGE Anlıdan izlediğimiz kadar Türkiyede bu çok yaygın.
    Pradolara falan gelince evet bu millet yeteri kadar varlıklıdır. Köyde oturanın bile Baküde, hatta Antalyada evleri var. Ben kızım Tükiye Universitelerinden birne giderse mani olmam dediğimde annem seni evlatlıktan silerim dedi, böyle güzel kızı yabancı ülkeyemi göndereceksin? Ben bu günlerde bir Hollivood filmi izledim,rusca izlediğim için ingilizce adını bilmiyorum “ZALOJNİTSA 2 İstanbulda çekmişler. türk kadınları simsiyah türbanlı, eski-püskü şehir.hatta rus kız arkadaşım bile sordu: İstanbulda polis arabaları böylemi.
    Yazara da bir kaç kelime lafım var, evet bizim kadınlar okumuş, bakımlı.amma evde bunu aksi deyemezsiniz. benim kocam bana vurarsa ben de vurarım. benim kocam sevgili bulursa kendini kapının önünde bulur.

  16. Aysel Aliyeva dedi ki:

    Bir azerbaycanlı kadın olarak beğendim ve gerçeğe uyğun buldum yazınızı. ‘like’ 🙂
    Ama o kadar da gri değil Bakü 🙂
    Türkiyeye geri döndüğünüzde Baküyü özleyince ve bu özlemi bundan daha uzun bir yazıyla dile getirdiğinizde hatırlatırım ben size )))
    Güzel günler dilerim…

    • bpakman dedi ki:

      Neft şeheri, gri olması gayet normal. Denizden neft çıkıyor, infrastruktur hele de yapılmayıb, rafineri şeherin merkezinde. Ağlay daşı zamanla qararıyor. Lakin Bakı gittikçe gözelleşiyor. Esasen Sahil parkı. Pul vardır. Her il daha da gözelleşeceq.

    • Saşa dedi ki:

      Aysel ureysene urey. 🙂 Reallıq budur işte.
      Yazıyı okuyup, üç-beş kelime için tüm Türk milletini karalayanlara sözüm ‘sehv elemeyin’ her milletin iyisi de vardır kötüsü de.

  17. aynur dedi ki:

    salam men muellimeyem tuk okul oyrencilerine dersler verirem duzdu yazdiqlarinizda reallik da var amma deyim turk qadinlarinida sucu boyuk kendilerini gelishdirmeli mariflenmeli savadsizliq turkler arasinda daha cox bu inkar edilemez duzdu ushaqlari terbiyeli dogudurler dindar ailelerde en cox insallah Allah siginmali sonucda hamimiz muselmaniq Allah qarshisinda hamimiz berberiz her sheyi dogrulugunu o bilir

    • bpakman dedi ki:

      Men bezi Türk qadınlarının o savadsızlıqlarını da başqa sahifelerde yazmışam. Sağolun.

  18. Esmer dedi ki:

    Yazara sorum:Dunyada turklerin bukadar rahat ve bukadar saygi gordukleri ikinci bir ulke varmidir acaba? Avrupada yashayan turklere karshi takinan tavirdan her kes haberdar bence, Azerbaycanin Turkiyeye karshi olan sevgisi ve saygisi, kardesh deyishi samimidir 100%, ayni shey Turkiye icin gecerlimidir acaba?

    • bpakman dedi ki:

      Elbette. Blogumda ve bana özel mail gönderen Türklere Azerbaycan’ın yurtdışında çalışan Türkler için en uygun ülke olduğunu her zaman ifade ettim. Türkiyede de Azerbaycanlılara sevgisi çoktur. Yavrovişinda (Eurovizyon) her zaman 12 bal (puan) vermişdir Türk halkı. Ama mesele şu. Azerbaycan yeni bir ölke, Türkiye’de çok iyi tanınmıyor. Başka ölkelerde neredeyse heç tanınmıyor. Bunu aşmak lazım. Ben bunu yapmaya çalışıyorum. Azerbaycan halkının Türkiye karşı sevgisi tartışılmaz. sevmeyeni de var. Harici kuvvetler Amerika, Avropa, Rusya, İran ve en başta Ermenistan var güçleriyle aramızı bozmaya çalışıyorlar.

  19. Esmer dedi ki:

    Ha bir de Bakunun “gri shehir” tanimlamaniza karshilik Nazim Hikmetin “Bakude olmek isterdim Istambul diye bir shehir olmasa” sozleri aklima geliyor.

  20. Tomris dedi ki:

    Ruslaradek de Azerbaycan qadinlari şık geyime ber bezeye fikir verib.Bunu Azerbaycan xanimlarinin milli geyimine baxsaq göre bilerik. Hetta Rus stilisti Evelina Xromcenko,sovet döneminde Baki qadinlarini geyimlerine zövqlerine gore Milan qadinlari ile müqayise edirdi ve etiraf edirdi ki,hetta Moskvada bele geyilmeyib.rus qadinlari en cox Türkiyeye gelir.artiq 20 ildir sinirler açıqdir.öyrensinler görüm nece öyrenirler Türkiye xanimları 20 il az müddet deyil.amma biz Azerbaycanlılar ruslardan 20 ildir ayrilmisik

  21. Tomris dedi ki:

    bizim Kişilərimiz mühafizekardirlar.Dorğduru.Amma bizim erkeklerin süslenmesi yaxsi geyinmesi düz hesab olunmur.Azerbaycan erkeyi qadini cocuqunun güzel geyinmesi ile qurur duyar.Azerbaycan erkeyi,bir geyimi iki defe qadinina düyünlere geyindirmez.Qadin ne qeder geyime,ber bezeye para harclasa,yox demez.Bizim erkeklerimiz üçün kadin süslü,geyimli güzel olmalidir,erkekin işi ise qadinini geyindirmek para qazanmaqdir.Amma ümimlikde yazi gözeldir,əllərinizə sağlıq.Yaxşı Cazibe filimnde qadinlarimizi egitimsiz,guya koylü kimi göstermeye calisdilar.O rejissor ki Azerbaycan ve Azerbaycan qadini haqda hiç ne bilmirdi.Amma aslinda o adam bilirmi ki,ilk diplomat kadin Azerbaycan qadinidir.ilk qadin okulu,bütün müsülman dünyasinda Azerbaycanda açılıb?,İlk teyyareci,ilk besteci,ilk rejissor,ilk akrtisa,ilk professor ve daha neler olan qadinlar müsülman dünyasinda Azerbaycandadir ?Azerbaycan qadini haqda kriterileri qirmaqa çalisdiqiniza göre teşekkür edirem.

  22. Aysel dedi ki:

    Bülent Pakman bey, Azerbaycan kadınlarının şık olmak isteyini olumlu karşıladığınıza sevindim.. yazınızı okuduğum zaman örnek verdiyiniz yerlerde kinaye olduğunu düşünmüşdüm açıkcası.. eğer gerçekten öyle değilse buna sevindim.. sonuçta her milletin her halkın kendine has yaşam tarzı, düşüncesi var.. bize göre de güzel giyinmek, bakımlı olmak bir Sanattır. nasıl ki bir dizi çekildiği zaman oyuncuların bakımlı olmasına dikkat edilir bizim için de kendi hayatımız dizi film ve de sanattır :)) bakımlı olmak şart. sizin sitenizi yeni keşf ettim.düşüncelerinizi saygıyla karşılayıp diğer yazılarınızı da okumaya devam edeceğim. Cevabınız için de teşekkürler..

  23. araz dedi ki:

    Hocam yaziliarinizi cok merakla okuyuram…Size Tesekkurler ederim

  24. ozgur dedi ki:

    Bülent bey merhaba.Bence Azeri kardeşlerimiz eleştiriye açık değiller ve herşeyi ;ya 1 yada 0 ,dost-düşman, beyaz siyah olarak görüyorlar.Bu yüzden Azeri kardeşlerimiz devamlı pohpohlayın ve de negatif algılanabilecek hicbirşey söylemeyin.Ne yazık ki Azerbaycan da eleştiri tartışma kültürü yok .Çünkü haklı eleştirileri bile kişiselleştiriyorlar.Yada Bilmiyorum bu sovyet dönemi mantığımıdır yoksa hep böyle midir ama eleştiriye açık değiller.Biraz da Turkiye ve Türklerle ilgili bakış açısı biraz da duygusal,bizi aslında çok seviyorlar bence , tepki biraz da buradan..
    İkinci konu bizde kız erkek ilişkileri hep bir sakat olmuştur.Kadınlar da hep ezilmiştir.Bu yönden durumumuz hakkaten eleştirilebilir düzeyde aşırılıklar iceriyor.Birde bizde Rus kadınları ile ilgili fazla pozitif ve negatif önyargı var sanki bazen fazla idealize ediyormuşuz gibi bir durum söz konusu…
    Üçüncüsü bizde aynı zamanda hem aşağılık kompleksi hem de yükseklik kompleksi var..Bu kompleksler zaman zaman yer değiştiriyor.Hakkaten de biz Azerilerden üstünmüşüz gibi bir durumu aksettirmememiz gerekiyor.Ki Azerilerin sanatta kültürde bizden çok daha iyi olduklarını heralde siz de kabul ediyorsunuz..

  25. ilahe dedi ki:

    azerbaycanlilar karabag konusunu elcibey tavsiyesiyle ikinci plana birakmis ve butun bir azerbaycan kuruluncaya kadar oyaliyacaklardirlar. elcibey konuya soyle aciklik getirmistir; -karabaga giden yol, tebrizden geciyor. tebriz azerbaycanin tarihi bas kenti. haydar aliyev iktidara el kondugunda, elcibey dis siyasetin deyismemesi sartiyla iktidari aliyevlere iade etmistir, unutmayasiniz. her ne deyissmissede dis siyaset deyismemistir. elcibeyin haritasinda turkiyeyle azerbaycan arasinda hic bir devlet yoktur, olarsa sonuna kadar azerbaycan olucaktir demistir, aynisi orta asiyaya kadargecerlidir
    bu yaziyi Aygul hanim icin koydum Elcibey benim hic bi zaman unutamayacagim bir lider.Belki devlet yonetiminde yanlisliklari ola bilir.Bir gun gelecek o buyuk Turan kurulacak.Eger Aygul hanimda benim oyrenci oldugum yillarda benim gorduklerimi gormus olsaydi Elcibeyin ne kadar zor bir zamanda liderlik yapdigini anlayacakdi.Ben 1991 1993 senesinde hemsirelik okuyordum guya,guya dedim cunki ben hic oyrencilik yillarimi hic ogrenci gibi yasamadim.Bir sabah Bakudeki respublika hastanesine praktikaya gitdiyimizde Azerbaycanin Hocali katliamindan haberi yokdu,ama ben o yaralilari ,sehid olan askerleri gozumle gordum,sevdiyi kizlarin adreslerini,son sozlerini arkadaslarimla biz not etdik,eve bi oyrenci gibi belirli bi saatde donmuyorduk cunki ben okumuyordum,calisiyordum,Vatan evlatlarima hizmet ediyordum papanin denilen yerdeki askeri hospitalin reanimasiya subesinde rus bolumunden sadece 3 oyrenci vardi onlardan biride bendim, bir sehidin dudagina son nefesini verirken pamukla su damlatmayi ne yazik ki Allah bana kismet etmisdi, yazik dedim cunki cok aci cekdim,o gunleri hatirladikca cok aci cekiyorum,onun icin bu millete kotu bi elestiri olursa dayanamiyorum.

    • aygun dedi ki:

      Yazdiqlariniz duzdur. Sadece cix qeribedi ki Turkiyenin qizlari baximsiz,erkeklerise cox baximli ve susludurler. Turkiyede qadini ezirler. Hetta ana mahnilarinda sanki qadini ezik,her zaman aglar,shexsiyyetsiz biri kimi teqdim edirler.Bunu deyushdirmek lazimdi. Elbette Azer.pisler var. Ancaq bu hal Azer.kultur halinda deyil. Statistikaya gore qadinlar en cox Rusiyada doyulur. Ancaq rys qadinlari ezik deyil. Turkiyede qadin doyulmelidi dusuncesi ile doyulur. Seriallarda duzduji orda her seye agalar qerar verir, qadinlar boshana bilmez,bosanirlarsa olmeludirler.Dehshet

    • Metin dedi ki:

      Ya ben size cevap yazamiyorumki. Yazdiklariniz, sözün bittigi yerdir. Yaziniza, duygulariniza sonunadek katiliyorum. Bende yurd disinda yasayan bir Türk ve Müslüman olarak diyorumki. Iki devlet tek millet.

  26. Afaq dedi ki:

    Burada, demək olar ki, necə lazımdırsa, müzakirə gedib. Bu qədər “hücum”lara baxmayaraq hamısına səbrlə, təmkinlə, xoşniyyətli bir şəkildə cavab verdiyiniz üçün çox sağ olun, hörmətiniz artıq olsun, Bülent bey.
    Yenə də deyirəm ki, kaş bütün türkiyəlilər sizin kimi düşünsə…
    Siz burada yazanları qınamayın, azərbaycanlılara qarşı səbəbsiz yuxarıdan aşağıya baxan türkiyəlilər üzündən yaranır belə fikirlər.
    Çox təəssüf..!
    Allah axırımızı xeyir eləsin, qardaşlığımıza xələl gəlməsin İnşallah !
    Uğurlar !

  27. Banu dedi ki:

    ya Bulent Bakman bey kotu bir sey yazmamis ki, niye uzerine bu kadar dustunuz? ben de Bakuluyum – azerbaycan turku. benim ailemde rus yok ama rus kulturunu severim, iyi ki, sovyet diye bir donem atlatdik. kulturel acidan bize cok sey verdi, ekonomik acidan aldiklari yani sira ))) bu arada bagimsizliktan sonraki nesillerimiz biraz farkli ne yazik ki. her okuduklairni gorduklerini yalnis anlarlar, sanki butun dunyanin bize borcu varmis, sanki dunyada varsa yoksa en mukemmel millet bizis herkes bizi ovmek zorunda diye bir dusunceleri var.halbuku alakasi yok, biri bizim yemekleri begene bilir biri begenmeye bilir. bu zevk meselesi. onun icin bile yazari haksiz cikariyorsunuz. yakismiyor, gencler.

    Bulent bey, saygilar.. yazinizi zevkle okudum

  28. Emil Heyderov dedi ki:

    AZERI erkekleri zannetiginiz gibi degil capkinlik kanimizda var ancak donup bikerede arkaya bakmiyorlar yazilmis =)

  29. Ayten dedi ki:

    Yazinizi oxudum, bazilari duz, bazilari yanlisdir. Mesala, biz azerbaycan qizlari tanimadigimiz erkeklere karsi cox da medeni deyilik. Bizde de de kizlara, kadinlara laf atan cox erkek var, hem de coox. Belke de, Turkiye erkeklerinde bu hususiyyet asiri oldugu ucun, azerbaycanli erkeklerinde bu cehet size yokmus kimi gelir:-)Yani sonucda turk erkeyi, sizinkiler de, bizimkiler de kadina karsi eyni “diqqet” gosterirler:-) Azerbaycanlilar haqqinda gozel sozler yazdiginiz ucun tesekkurler size. Bir sey var ki, Turkiyede de, Azerbaycanda da insanlari turkcu ve ya anti-turk olaraq, iki yere bolmek olar. 1.Yani ozunu turk sayan, butun turk dovletlerini ozunun vatani bilen, turkleri seven esl turkler. 2. Ozunu avropali sayan, soyu ermeni, kurd ve ya basqa milletlerden olan,”azerbaycanlilara nifret edirem” deyen turkiyeliler ve ya soyunda rus, ermeni ve basqa kan tasiyan, “turkiyelilere nifret edirem” deyen azerbaycanlilar. Bir realliq var ki, esl turksense, turku sevmelisen ve bununla qurur duymalisan. Azerbaycanlilara ve ya turkiyelilere qarsi yazilmis zidd yazilar, ifadeler esl turke mexsus deyil. Buna emin olun:-)

  30. Seadet dedi ki:

    Cox maraqli idi.Bunu yazanin ellerine sagliq.Azerbaycandan sevgilerle )))

  31. ismail dedi ki:

    insan olan insanların tamamını seviyorum ister azeri ister türk ister kürt olsun farketmez asıl önemli olan insanlık tır bence

  32. ismail dedi ki:

    hiç bi ırktan nefret etmemek lazım AYTEN HANIM ha bu var eyer ki zulüm ediyorlarsa babam olsa nefret aderim ama kendi halinde işinde gücünde yaşayan ve kimseye zararı olmayan inlardan neden nefret edeyimki buna hakkım yokki

  33. Anisa Teymurova dedi ki:

    Türkiye güzel ama ben sokakda rahat koşa yürüye bilmiyorum korkuyorum ,o kadar olaylar olurki kadina karşı gözüm korxmus (bu arada komşularında deyir yalnız yurus yapma tehlikeli)

  34. Geri bildirim: Azerbaycanda kadınlar tek başına ev kiralayabiliyorlar mı? | Pakman World

  35. Enes Doğan dedi ki:

    Bu yaz Allah izin verirse evleneğim müstakbel eşim Azerbaycan Türkü bir kız. İnternet sitenizi yeni farkettim ve 3-4 saaattir okuyorum. Şubat 13-18 tarihlerinde nişan törenim için Bakü’de olucam ilk defa yurt dışına çıkıyorum ve meğer hemen hiçbir şey bilmiyormuşum Azarbaycan ve kültürü hakkında. Günlüklerinize devam edin bizlere çok faydalı oluyor,şimdiden tamamını okumak zorunda hissediyorum kendimi.. İlerde bir gün belki Bakü’de tanışma fırsatı buluruz umarım.. Saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s