Kadın olmak

Ülkemizde her şey çok zordur. Amma kadın olmak  bin defa zordur. Sırf erkek farklı cinsel organ taşıdığı için senden üstün sayılır.  Buna göre ona verilen özgürlük, yaşam şartları farklıdır. Sen kadınsan ve namusunu her an “yitirme” tehlikesi ile yaşıyorsan, işin zordur. Kadın isen yüksek sesle gülemezsin. Baba evinden er evine gider, amma hiç birine benim evim diyemezsin. Sürücü olarsan, yolda erkek sürücüler arabaları ile sıkıştırır, yaya olarsan, arkandan laf atarlar. Binlerce imkansızlık arasında özün olmağa sesini duyurmağa çalışırsın, arkadan gelen sesler sana der Kadınsın!

Kadın olmak hüzünlü bir meseledir. Bir paragrafa, bir yazıya, bir romana sığmayacak kadar hüzünlü.

Emekçi kadınların günü. Bu günü erkekler bilmiyorsa, onlara bunu bildirmek lazım. Kapitalizm hikayeleri bahanesini kabul etmiyorum. Kadının bir ana, bir bacı, bir doktor, bir muallim, yani kısası, kadının bir insan olduğunu kabul etmeyen küçük beyinlilere, “kadının karnından tekmeyi, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin” deyen sefil varlıklara, kadına el kaldırmağı marifet bilen acizlere “dur!” diyek.

Kadın toplumda belli bir yeri olan ve insanca yaşamağı hak eden bir varlıktır. Bunun üçün mücadele etmek en doğal hakkımızdır. Kadınlar üçün resmileşen bir günde bezekli lafları sarf edip, bir deste gülle her şeyin bittiğini mi sanırsın? Hiç kadınların gönlünden geçenleri duymak istemediniz mi?

Gönül isterdi ki… sevgilisinden ayrılan kadın intihar etmesin. Gönül isterdi ki… hala kadınlığın dadını almayan fidan kızlarımız  gelişmemiş erkek yarısı tarafından şantaj edilmesin, kadınlar dövülmesin… Gönül isterdi ki eri ölen, boşanan kadınlara potansiyel sevgili gözüyle bakılmasın,  gönül isterdi ki…. 8 Mart çiçekleri… sadece hekim, mühendis, muallim olan kadınlara getmesin. Her kes özünü özel hissetsin. Gönül isterdi ki bir kadın şiddete maruz kalanda erkeklerimiz susmasın…

Gönül isterdi ki 70 kiloluk kadın, 40 kiloluk çırpı kadar erinden dayak yemeyi özüne reva görmesin… Gönül isterdi ki özümüz çalıp, özümüz okuyup, özümüz dinlemek zorunda kalmayak… Gönül isterdi ki biz kadınlar da özüne saygısını yitirmesin, bağımlı olmadığın anlasın.

Kadınlık analıktır, göğüslerinde evlat yükü daşımaktır, ailesinin her azabına sine germektir. Karnı açken tokum deyip, son lokmasını evladına yedirendir, hastayken ayakda durup ailesinin yaralarını sarandır. Kadın saçları ağarana, beli bükülene, elleri titreyene kadar  hayat yoldaşı, evlatları üçün canını feda edendir… 8 Mart olsa ne olur, olmazsa ne olur. Kadın sizin cennetinizdir! Cennetinize cehennem yaşatmayın!

Alıntı: Qadın Olmaq. Mehseti Şerif. Modern Arz. 08.03.2016.  http://modern.az/articles/98056/1/ (Türkiye alfabesine ve bir miktar Türkiye Türkçesine çevrilmiştir)

Bülent Pakman. Mart 2016. İzin alınmadan, aktif link verilmeden yayımlamaz, alıntı yapılamaz.

Bu konudaki diğer yazılarımız:

Bakü’de Genç Kızlar, Kadınlar

IMG_1345Bülent Pakman kimdir?  https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar