Abu Dhabi

Abu Dhabi 1971 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olmuştur.

Birleşik Arap Emirlikleri Abu Dhabi,  Dubai,  Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Fujairah ve Ras Al Khaymah’dan oluşan 7 emirliğinin federasyonu niteliğindedir. Birleşik Arap Emirlikleri çoğu Abu Dhabi’de olmak üzere dünyanın altıncı büyük petrol rezervine ve önemli doğalgaz kaynaklarına sahip olup, 2008 sonu verilerine göre, kişi başına 55 bin dolar civarında bir nominal gelir ve 262 milyar dolar toplam nominal GSYİH ile Ortadoğu’nun ve dünyanın en zengin ülkelerinden biridir.

Her Emirlik kendi bütçesi ile yönetilmekte ama bir de federal yapı var: Emirlikler, Birleşik Emirlik bütçesine de katkı yapmaktadır. Ordu, karayolu, liman, havaalanı, altyapı gibi projeler hem Emirliklerin kendisi tarafından hem de ortak bütçe katkısı ile yapılmakta. BAE bir de ortak paraları United Arab Emirates Dirhem’i çıkartan Merkez Bankası sahibi. Suudi Arabistan Riyali, Bahreyn Dinarı vb. gibi BAE Dirhemi de 2002 yılından beri dolara endeksli bir değerde tutulmaktadır. 1 USD = 3.65 UAE Dirheminden bozuluyor (2011 Kasım). Federal yönetimin tepesindeki yedi kişilik Federal Konsey, yedi Emirlik temsilcisinden oluşur, senede dört defa toplanır ve Federal yönetimin ilkelerini belirler. Sadece Abu Dhabi ve Dubai Emirlikleri veto hakkı sahibidir.

Emirliklerin nüfusunun sadece % 20′si çok zengin. Zengin olmayan  5 milyon var.

Basra Körfezi kıyısında yer alan Abu Dhabi’nin nüfusu 900.000 civarındadır. Abu Dhabi petrol gelirleri sayesinde günümüzde modern bir şehir haline gelmiştir. Dubai’deki görgüsüzlükler zinciri burada kendini çok daha az hissettirdiğinden Dubai’ye göre oldukça sevimli denebilir. Dünyadaki petrol rezervleri bakımından en şanslı ülkeler arasındadır. Diğer 6 emirliğin ciddi miktarda petrol çıkaramamasına karşın petrol gelirleri eşit şekilde dağıtılır. Ancak diğer 6 emirlik petrol gelirlerini sadece metro, otoyol, park vs. gibi yerleri finanse etmekte kullanabilir.

Abu Dhabi bir ada üzerinde olup karaya büyük köprülerle bağlanmıştır. Kelime anlamı “Ceylanın Babası” olup şimdi Abu Dhabi merkezinin üzerinde yer aldığı ada ve içindeki tatlı su kaynağı  Bani Yas kabilesi avcıları tarafından bir ceylanın izini sürerlerken keşfedilmiştir.

Diğer körfez ülkelerinde olduğu gibi çöl iklimi hakimdir.

Abu Dhabi Şeyh Zayed Camii. 30 Aralık 2012. Video çekim, montaj, yükleme Bülent Pakman.

Emirliklerin Başkanı “Şeyh Zayed”in kendi adına yaptırdığı Abu Dhabi Şeyh Zayed Camii büyüklüğü, beyaz mermerleri, avizeleri ve  mihrabile dikkati çekiyor. Kadınlar örtünüp girebiliyorlar. Örtüler yoksa bir odada veriliyor ve giyiliyor. Camide İslami motifler taşıyan İznik Vakıf çinileri kullanılmıştır. 30.00 kişi alabilen İslam dünyasının en büyük üçüncü camii’nin dış cephelerinde kullanılan çiniler, süsleme ve kaligrafi olarak 2 farklı tarzdadır. Körfez ülkelerindeki iklim şartları gözönüne alındığında sıcaklık, rutubet, havadaki tuz oranları ve kum fırtınaları etkilerine karşı son derece dayanıklı olan çiniler bembeyaz mermer bir mekanda cennet bahçelerini anlatan panolarla süslenmiştir.

Dubai yolu üzerindeki Yas Adasında Formula 1 yarışlarının yapıldığı pist, Ferrari World ve oteller var. Abu Dhabi Yas Adası, Viceroy oteli, Marina, yat limanı, Formula 1 yarış pisti. Video çekim, montaj, yükleme Bülent Pakman.30 Aralık 2012.

İstanbul’dan THY ve Etihad Airways’in direk uçuşları var. Dubai’den aktarmalı da uçulabilir. Dubai’de olduğu gibi Abu Dhabi’de de geçici kalanların araba kiralayabilmesi için Türk ehliyeti yanında genelde “International Driving Licence – Uluslararası Ehliyet” gerekli.

Alışveriş merkezleri

Dubai’ye göre çok daha mütevazıdir. Belli başlıları:

Marina Mall. Marina içerisinde Kornişin sonunda. Cuma 14-22, Perşembe 10-23, diğer günler 10-22 arası açık. Nisbeten yeni ve güzel bir AVM. İçinde 9-24 arası açık Carrefour var. http://www.marinamall.ae/

Abu Dhabi Mall http://www.abudhabi-mall.com/ Eski bir AVM olup hafta içi 10-22, Perşembe-Cuma 10-23 arası açık. İçinde 8-24 arası açık, fiyatları uygun olan Abu Dhabi Cooperative Süpermarketi var.

Al Wahda Mall www.alwahda-mall.com Hafta içi 10-22, hafta sonu 10-23 arası açık. İçinde fiyatları uygun olan Lulu Hipermarket var. 3 saati aşan süreler için otoparka ücret ödeniyor.

Al Mushrif Mall http://www.mushrifmall.com  Pazar-Pazartesi-Salı-Çarşamba 10-22, Perşembe-Cuma-Cumartesi 10-23 arası açık.  İçinde 8-24 arası açık fiyatları uygun olan Lulu Hipermarket var.

The Galleria. Hayli pahalı bir marka alışveriş merkezidir. www.thegalleria.ae

Khalidiya Mall. İçinde fiyatları uygun olan Lulu Hipermarket var. http://www.khalidiyahmall.com/

Madinat Zayed Shopping Complex  İçinde fiyatları uygun olan Abu Dhabi Cooperative Süpermarketi yanında Gold Center.var.

World Trade Center Mall http://www.wtcad.ae/ Etihad meydanında. Yanında köprü ile bağlı  World Trade Center Souk var. Hafta içi 10-22, Perşembe-Cuma 10-23 arası açık.

Electra caddesindeki Hamed Center’dan hediyelik eşyalar alınabilir. Mazyad Mall, Dalma MallSouk At Qaryat, Al Raha Mall, Dubai yolu üzerinde Deerfields Mall diğer AVM’lerdir.

Bülent Pakman. Mayıs 2014. İzin alınmadan, aktif link verilmeden yayımlanamaz, alıntı yapılamaz.

Facebook Widgets

Abu Dhabi 2013

Abu Dhabi Şeyh Zayed Camii 2013

Bülent Pakman kimdir  https://bpakman.wordpress.com/pakman/

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s