Sürekli eşyaları yanan aile

Siirt’te yaşayan Toprak ailesinin oturduğu evdeki eşyaların 4 ayda yaklaşık 300 defa yandığı iddia edildi. Yaşananlar nedeniyle aile 4 kez ev değiştirmek zorunda kaldı. Kameralar önünde alev alan halı ve evin bir kısmı korkuya neden oldu. Siirt’in Evren Mahallesi’nde ikamet eden Toprak ailesinin yaşadığı ve görenleri adeta dehşete düşüren olay nedeniyle başta valilik olmak üzere, Siirt Üniversitesi ve İl Müftülüğü de harekete geçti.

Evin sahibi Zeki Toprak yaptığı açıklamada, ramazan ayının son 10 gününde evlerindeki eşyaların yanmaya başladığını belirtti. O günden sonra kullandıkları eşyaların sürekli yandığını anlatan Toprak, şunları söyledi:

“Bu olay nedeniyle evimi Cizre’ye götürdüm. Eşyalarımız orada da yandı. Irak’tan hoca getirdim ancak bir yararı olmadı. Tekrar Siirt’e geri geldik. Burada başka bir eve taşındık. Orada da eşyalarımız yandı. Başka bir eve taşındık, orada da yandı. Bu güne kadar 4 ev değiştirdik. Artık kimse bize ev vermek istemiyor. Şimdi babamın evine sığındık. Buzdolabının içi yanıyor, eşyalarımız yanıyor. Bu güne kadar evimizde 300’den fazla yangın çıktı. Bunlardan dördünü itfaiyenin yardımıyla söndürdük. Bizim olduğumuz vakitte eşyalar yanmıyor. Ancak çıktığımız an eşyalar yanmaya başlıyor. Psikolojimiz bozuldu. Her gün dua ediyoruz.”

Öte yandan ailenin 5. sınıfta okuyan kızları Melek’in kullandığı eşyaların da sınıfta yandığı ileri sürüldü. Melek’in şimdiye kadar montu, kitapları ve oturduğu sıranın örtüsü henüz belirlenemeyen bir nedenle tutuştu.

Okulda da peşini bırakmıyor

Okulda da peşini bırakmıyor

Yaşananlar karşısında çok korktuğunu belirten Melek, “Ben akşam montumu eve götürdüm. Sabah annem ‘Montun nerede?’ diye sordu. Aradım bulamadım. Okula geldim, arkadaşlarım bana ‘montun burada yanmış’ dedi. Okulda kitaplarımı masanın altına koyuyorum bir süre sonra yanarken buluyorum” dedi.
Sınıf öğretmeni Erhan Yıldız da, sınıftaki olaylar nedeniyle öğrencilerin psikolojisinin bozulduğunu anlattı. Yaşananlara anlam veremediklerini kaydeden Yıldız, şöyle dedi:

“Bu olay ilk meydana geldiğinde çocuklar sınıfta yangın çıktığını söylediler. Sınıfta çocuklardan biri yaramazlık yapmıştır diye düşündüm. Olay ile ilgili sınıfta genel bir arama yaptık. Fakat sınıfta çocuklar üzerinde herhangi bir yakıcı madde bulunmadı. Daha önce evlerinde benzer şeyler olduğu söylenmişti ama hurafe gibi gelmişti, inanmamıştık. Melek’in velisini çağırdık, görüştük. Velisi evlerinde günde bu olayın 3-4 defa tekrarlandığını söyledi. Okulda da 4-5 defadır yangın çıkıyor.”

“İzah edemediğimiz bir nokta var” Vali Ahmet Aydın yaptığı açıklamada, ailenin durumunu öğrendikten sonra kendilerini hocalarla birlikte ziyaret ettiğini söyledi. Ailenin derdine deva olmaya çalıştıklarını ifade eden Vali Aydın, şöyle konuştu:

Yanan eşyalar

Yanmış eşyalar

“Aileyi ben de ziyaret ettim. İlk önce inanamadım aniden ateş yanıyor, yan tarafta öbür tarafta yangın oluyor. Evine gittiğimde baktığımda bir sürü battaniye ve yatakların yandığını gördüm. Gerçekten fizik ötesi bir olay, anlam veremedik. İzah edemediğimiz bir nokta var. Evde tüp ve ateş yakamadıkları için aileye günde 3 öğün sıcak yemek vermeye başladık. Bu yangın devamlı oluyor. Çocuk okula gidiyor, okul yanıyor. Sınıftaki sırası askıya astığı montu yanıyor. Bu noktada biz de uğraşıyoruz, inşallah dertlerine deva buluruz.”

Rektör Erman: Çok yönlü araştırılması gerekmektedir

Siirt Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Murat Erman da olayın çok yönlü araştırılması gerektiğini belirterek, “Bir vatandaşımızın evinde 300’ün üzerinde yangın veya yanma hadisesi meydana geldiğinden haberdarız. Bu olayın çok yönlü olarak araştırılması gerekmektedir. Arkadaşlarımız bu konu ile ilgili çeşitli bilim dallarından akademisyenleri görevlendirmek suretiyle konunun bilimsel yönünü araştırmak üzere harekete geçmiş bulunmaktadırlar” dedi.

“Cinler olabilir”
Müftü Faruk Arvas ise kendilerine de intikal eden olayın mahiyetini tam olarak bilmediklerini kaydederek, şöyle dedi:

“Ben aileye şunu ifade ettim. İnancımıza göre, cin diye bir varlığın olduğundan haberdarız. Zariyat Suresi 56’ıncı ayeti kerimede ‘Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk yapsınlar diye yarattım’ denilmektedir. Ayrıca Cin Suresi’nde başlı başına Allah’u teala hazretleri cinlerin varlığından bahsetmektedir. Yine Felak Suresi’nde, ‘Yarattığının şerrinden sana sığınırım’ yani demek ki bu cin dediğimiz varlıkların bir kısmının iyi varlıklar olduğunu aynı zamanda onların kötülerinin de olabileceğini öğrenmekteyiz. Etrafına fayda sağlayan olduğu gibi zarar verenin de olduğunu görmekteyiz. Bu hadiseyi gerçekleştirenler onlar mı değil mi bilemeyiz ancak bunun onlar tarafından yapılmış olabileceğini aileye aktardım.”

Öte yandan aile fertlerinin cep telefonuyla evden görüntü aldığı sırada halı ve evin bir kısmının kendiliğinden alev aldığı görülüyor.

 Buraya kadar yorumsuz alıntıdır. KAYNAK: Hürriyet Gazetesi 23 Aralık 2012. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22218787.asp

YORUM: Önceki yazılarımız birinde, Alişan’ın olayında olduğu gibi  yine tipik bir spiritüel rahatsızlık olayı, doğaüstü bir tezahür, telekinezi, tekinsiz ev vakası gibi görünüyor. Yani  o aileden birinde veya birkaçında olan telekinetik güç böyle tezahürlere sebep olabilir. Belki de spiritüel bir güç veya güçler, muhtemelen bedensiz bir varlık veya varlıklar bir şekilde, muhtemelen bu aile çevresinde ya da aile fertlerinden birinde bir irtibat enerjisi bularak, bu aileyi rahatsız ediyor. Bunlara aileden bir fertle alıp vereceği olan bedensiz varlıklar da diyebiliriz. Çoğu Müslüman din adamları bu tür bedensiz varlıklara cin derler. Cinlerin varlığına inananlar onları geri bedensiz varlıklar olarak bilirler. Bu konudaki ayrıntılı yazımızı okumak için TIKLAYIN. Öteki alem Kur’an’da gaip yani bilinmeyen olarak tanımlanmaktadır. O yüzden bu (bunlar) cindir demeyi doğru bulmuyoruz. İlle varlıktan bahsedilecekse genel anlamda bedensiz varlık(lar) demek Kur’an lafzına uygundur. Ayrıca bunlara sebep olan bu aileden biriyle daha önce bu dünyada hesabı olan, öteki aleme göçmüş bir ruh da olabilir.

Kur’an, bedensiz varlıkların verdiği rahatsızlıkları, bazı insanların geri varlıkları kullanarak başka insanlarda psikolojik bozukluklara neden olmasını, şeytanın insanlar arasında yani bedenli şekilde ve/veya  cinlerden yani bedensiz şekilde olabileceğini çok güzel açıklar:

De ki:”İnsanların Rabbine sığınırım. …….Kıvrılıp kıvrılıp saklanan, sinip sinip gizlenen vesvesenin/o sinsi o aldatıcı şeytanın şerrinden, İnsanların gögüslerine kuşkular, kuruntular sokar o; Cinlerden de olur, insanlardan da” (Nas 1, 4, 5, 6).

Ayette konu şeytandır ve şeytanın insanlar arasında yani “bedenli” şekilde ve/veya  cinlerden yani “bedensiz” şekilde olabileceğine işaret edilmektedir.

Bunların hepsi akıl yürütmeyle varılan tahminlerdir. Doğrusunu sadece Allah bilir. Bülent Pakman. Aralık 2012. İzin alınmadan, aktif link verilmeden alıntılanamaz.

Facebook Widgets

Viyana Palmenhaus Cafe 2012

Bülent Pakman kimdir    https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.