Bir Başka Hoca Naim Gölleroğlu

1993 yılında Erzurum’un Yavi beldesinde 32, Erzurum-Erzincan karayolunda 4 ve Çiçekli Köyünde 6 vatandaşımızı şehit eden bölücü terör örgütünü telin için Erzurum’da iki gün üst üste mitingler düzenlenir. Yaklaşık 30 bin kişilik grup, Cumhuriyet caddesinden başladığı yürüyüşte Kürt kökenli vatandaşların yaşadığı Mahallebaşı’na yönelir, yüzlerce asker ve polisten oluşan barikatı aşar. Kalabalık, Mahallebaşı’na yaklaşmak üzereyken 9. Kolordu Komutanı Doğu Aktolga ve  Erzurum Valisi Oğuz Berberoğlu’nun hemen bir sivil ekip göndererek Naim Gölleroğlu hoca’yı evinden aldırırlar. Vali’nin ricasıyla grubun önüne geçen Naim Hoca, megafondan yaptığı konuşmayla kalabalığı geri çevirmeyi başarır.

Ula müslüman hele dikkat buyur. Siz ne yapır, nereye gidirsiz? Casusların oyununa alet olirsiz. Oyuna gelmeyen evinize gidin. Devlet suçluları bulup cezalandıracaktır. Allah bu vatan hainlerini kahhar ismiyle kahredecektir. Sakin olun. evinize gidin. Ordumuz, polisimiz hainleri bulup cezasını verecektir. Bir cahillik yapıp da kardeş kanı dökmeyelim.

Kendilerine aşina gelen üslubun etkisiyle sakinleşen Erzurumlular hep bir ağızdan İstiklal marşı’nı okuyup dağılırlar.

Ertesi günkü gazeteler ve televizyonlar baş sayfalarına ve ekranlarına konuk ederler bu kahraman din adamını. İşte o zaman tanımıştı Türk halkı Naim Hoca’yı. Başbakan Tansu Çiller, kendisini Ankara’ya davet ederek teşekkürlerini iletmişti.

Naim Gölleroğlu Hoca 1925 yılında Erzurum’da doğdu. Küçük yaşlardan itibaren Erzurum’un tanınmış hocalarından dersler aldı. Geçimini sağlamak için bir süre berber çıraklığı yaptı. 1944-1947 yılları arasında askerliğini yaptıktan sonra çeşitli camilerde imam olarak çalıştı. Vaaz verirken cemaatin yüzünde tebessüm eksik olmazdı. Konuların içine nükteler serpiştirir ayet ve hadisleri tarihi vak’alarla şerh ederdi. Dinleyenleri sürekli uyaran bir hitabet gücüne sahipti. Dağarcığında her konuşmasını süsleyecek kadar güzel gazel kaside dörtlük ve beyitler vardı. Bazen kendisi de aşıkların yaptığı gibi şiirler okurdu.  Son 10 yıl boyunca Zeynel Camiinde imamlık ve vaizlik yaptıktan sonra emekliye ayrıldı. Hacılar hanı yanında 3 – 4 metrekarelik çok küçük bir dükkanda ömrünün sonuna kadar el emeği ile ekmeğini kazandı. Emekli maaşına ise el sürmüyor, Mehmetçik Vakfı’na bağışlıyordu. Erzurum’da evine ilk televizyon alanlardan biriydi. Evli biri erkek beş çocuk babasıydı.

Bölgede çok sevilen bir kişi olduğu için bakanlar, milletvekilleri, siyasi parti liderleri oy umuduyla sık sık kapısını çalarlardı ama hiçbirine yüz vermezdi… Çirkin bir iş yapan kişiyi kötülemez, ona işin çirkinliğini anlatırdı. Bilgili, kültürlü bir insandı; özellikle tarih bilgisi çok kuvvetliydi. O kadar çok seviliyordu ki, istese bir tarikat kurup çuvalla para kazanabilirdi ama yobazlıkla hiç ilgisi yoktu, Atatürk ve Cumhuriyet aşığıydı. Dükkanının duvarında bir Atatürk resmi ve Türk Bayrağı asılıydı. Kendisini ziyarete gelenlere din değil, Kuvayı Milliye’yi ve Atatürk’ü anlatırdı… Hem şair, hem de nüktedandı; şiirleri ve nükteleri vefatından sonra kitap haline getirildi. ”Ellem gullem” yani kurnazlık lafını dilinden düşürmez, yazdığı şiirleri toplantılarda ezbere okumayı severdi. Atatürk’e yazdığı şiirle de büyük beğeni toplamıştı.

Sanatla, sporla çok yakından ilgilenirdi. Tiyatroya gitmeyi ve Erzurumspor’un maçlarını izlemeyi çok severdi. Yaz, kış, yağmur çamur, deplasman demeden ilerlemiş yaşına rağmen Erzurumspor’un maçlarına giden Naim Hoca, şeref tribününden tezahüratta bulunur, bazen heyecanından koltuğuna oturamayarak ayakta maçı seyrederdi. Naim Hoca maça geldi mi hakeme ve karşı takımın oyuncusuna küfür ve hakaretler yok denecek kadar azalıyordu. Naim Hoca futbolun toplumdaki kaynaştırıcı etkisini çok iyi bildiğinden, fırsat bulduğu her imkanda taraftarlardan küfürsüz bir maç seyretmelerini ve takımlarını yürekten desteklemelerini isterdi. Eksi 30 dereceye varan şiddetli soğuklara rağmen başında mavi takkesi, sırtında pardesüsü ile Erzurumspor’un maçına giderdi. Bu yüzden 1995 yılında spor faaliyetlerini ve centilmenliği teşvik ettiği için Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Dünya Fair-Play ödülüne aday gösterildi ve ödülünü Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta aldı.

Naim Hoca, yakalandığı akciğer kanseri ile 4 yıl boyunca mücadele ettikten sonra 1999 yılının 13 Ekim günü, 73 yaşında hayata veda etti. Vefat ettiği gün bütün Erzurum ağladı. Ertesi gün cenaze namazını Gürcü Kapı Camii’nde öğle namazını müteakiben Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz kıldırdı. Türkiye’nin dört bir yanından cemaat camiye sığmadığı için cenaze namazı caddelerde kılındı. Valisinden komutanına devlet esnafından işsizine halk yan yana omuz omuza saf tuttu. Ankara’dan siyasiler İstanbul’dan ünlü iş adamları yoğun gündemlere takılmadan Erzurum’a koştular. Başta Korgeneral olmak üzere 9. Kolordu Komutanlığı’nın tüm subayları da cenaze törenindeydiler. Naaşı geçerken tüm askerler selam durdular ve üzerinde Atatürk resmi olan bir çelengi kabrine koydular. Başbakan Bülent Ecevit, Naim Gölleroğlu’nun ölümünü üzüntüyle karşıladığını söyledi. Ecevit, Gölleroğlu’nun aydınlık düşünceli bir din bilgini ve çağdaş bir insan olduğunu belirterek, “Aynı zamanda çok iyi bir ozan ve sanatkardı. Maalesef onu yitirmiş bulunuyoruz. Bundan büyük acı duyuyorum. allah’tan kendisine rahmet, yakınlarına, Erzurumlu’lara, onu tanıyan ve sevenlere başsağlığı diliyorum” dedi.

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN:                                   https://bpakman.wordpress.com/yurdum/bir-baska-hoca-naim-golleroglu/naim-hocadan-hatiralar/

Derleyen: Bülent Pakman. Şubat 2011. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntılanamaz.

Twitter Widgets

IMG_1345Bülent Pakman kimdir: https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Video arşivi:  Kanal 1    Kanal 2     Kanal 3     Kanal 4

Reklamlar

One Response to Bir Başka Hoca Naim Gölleroğlu

  1. Geri bildirim: Naim Hoca hala güldürüyor | Pakman World

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s