Pisuvar mekruhmuş

Suud’da pisuvar yoktur. Nedeni Vahabilerin ayakta işemeyi mekruh kabul etmeleridir. Tuvalete girersiniz. Bir tarafta abdest alma oturakları önlerinde bir kanal ve kanalın oturaklara gelen yerlerinin karşısında duvarda musluklar bulunur, yani İngilizce’de “ablution” dedikleri bölüm. Oturakların arka tarafında ise alaturka tuvaletler bulunur. Eh olabilir diyebilirsiniz ama kazın ayağı öyle değil. Yolunuz malesef oralara düştü diyelim. Sıcakta suyu, çayı fazla kaçırdınız ve böyle bir durumda en kötüsü dışardasınız. Kapıdan içeri girmeden önce açık havada derin bir nefes almaya çalışın. Zira içeride derin nefes almak zorunda kalırsanız bayılabilirsiniz. Ama ne yaparsanız yapın içerde işlem sırasında tuttuğunuz nefesiniz yeterli olmayacak eninde sonunda nefes alacaksınız. O zaman da mecburen kısa kısa nefeslerle idare etmeye çalışın. Dışarıya çıkınca çölün cehennem sıcağı ile karşılaştığınızda bile derin bir nefes alıp ohh çok şükür, dünya varmış diyeceksiniz. Tuvaletlerde sifon falan aramayın yoktur. Neden koymamışlar derseniz oralarda öyle bir kültür olmadığındandir zahir. Koysalar ne degişecek kullanan olmayınca.Tuvaletlerde lavabo falan da aramayın, yoktur. Müslüman çocuğu degilmisiniz? Defi hacetten sonra nasılsa abdest alacaksınız ya, orada elinizi yıkarsınız. Sabun, tuvalet kağıdı mı onlar da nedir? Eskiden çölde bunlar mı varmış? Büyük pasajlarda, alışveriş merkezlerinde, çarşılarda tuvaletin yanına mescid kondurmuşlarsa ki mutlaka kondurmuşlardır, yandınız. Bu anlattığım tuvalet pisliği ve kokusunu mumla ararsınız, yanında bonus olarak  mescide girişte çıkarılan ayakkabılardan gelen eşsiz rayihalarla da ciğerlerinizi doldurmak zorunda kalırsınız. O nasıl bir rezil koku karışımıdır anlatmak mümkün değil. Yolda sakın bir tuvaleti pis bulup girmemezlik etmeyin, burnunuzu kıvırmayın. Daha iyisini zaten hiçbir zaman bulamayacaksınız. Uzun yolda, işlek hatlarda bazen 100-150 km, tali yollarda 250-300 km gittiğinizde benzinci bulamayabilirsiniz. Hem tuvaletinizi halledin hem de deponuzu doldurun. İlerde benzinci bulsanız bile orada benzin kalmamış olabilir, burası petrolün gani oldugu ülke falan diye düşünmeyin sakın. Ya da ezan saatine geldiyseniz benzinci namaz dolayısıyla kapatmış olabilir. O takdirde yarım saat sıcağın altında bekleyebilirsiniz. Yanınızda ıslak mendil eksik olmasın. Tuvaletten sonra, önce ellerinizi, sonra ayakkabılarınızı iyice silin. Daha iyisi arabada kolonya bulundurun. Butun bunlar komşu Bahreyn ve Kuveyt için geçerli değildir. Orada adam gibi tuvaletler, adam gibi benzinlikler vardır. Tertemiz fayans, seramikli, pisuvarlı, sifonlu, lavabolu, klozetli, kağıtlı, kağıt havlulu, sıvı sabunlu pırıl pırıl tuvaletler. Ya bizde neler oluyor? Akıl almaz şekilde Ordu Valisinin emriyle sökülen pisuvarsız tuvaletlerimizle gittikçe çağın dışına, bedevi/vahabi kültürüne kısacası “pisliğe” doğru sürükleniyoruz.

Not: Bazı lüx otel lobilerindeki erkek tuvaletlerinde 1 adet pisuvar olabilmektedir.

Bülent Pakman 29 Ağustos 2009.  İzin alınmadan ve aktif link verilmeden kısmen veya tamamen alıntılanamaz.

Suudi Arabistan ile ilgili günlükler:

Twitter Widgets Facebook Widgets

OLYMPUS DIGITAL CAMERABülent Pakman kimdir    https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

6 Responses to Pisuvar mekruhmuş

 1. Geri bildirim: Suudi Arabistan « Pakman World

 2. Geri bildirim: Berbat Trafik « Pakman World

 3. mustafa turgut berber dedi ki:

  Bunları okudukça İslamiyeti en iyi yaşayan sanki biz türkler gibi..her şeye rağmen..
  Temizlik imandan gelir..

 4. cony dedi ki:

  nasil bir zihniyet bu sizinkisi, pisuvar sadece vahhabilerce mekruh degil, ISLAMIYETTE pisuvar mekruh’dur aslinda pisuvar’da degil ihtiyacini ayakta gormek mekruhtur bunun hakkinda hadisler de vardir!!!!

  • bpakman dedi ki:

   Böyle bir şey yok. Çölde pisuvar mı varmış o zamanlar? İhtiyacı oturarak görürken de pislik sıçrayabilir dikkatli olmak gerekir.

 5. Geri bildirim: Suudi prens muhaliflere katıldı | Pakman World

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s