Protokolün Anlamı

ÖNCEKİ YAZIYI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN: ERMENİSTAN’LA İMZALANAN PROTOKOLUN TAM METNİ

PROTOKOLÜN ANLAMI

10 Ekim 2009 da İsviçre’nin Zürih kentinde imzalanan Protokolün tam metnini önceki sayfamızda bulabilirsiniz.  BAKINIZ:

Bu protokolde Erivan’ın soykırım faaliyetleri, Türkiye’ye yönelik toprak talepleri, Ermenistan Anayasası’nın 13. Maddesinin 2. paragrafında, Türkiye’de bulunan Ağrı Dağı’ndan Ermenistan’ın devlet simgesi olarak göstermesi, Anayasa’nın atıfta bulunduğuErmenistan’ın Bağımsızlık Bildirgesi’nin 11. Maddesinde Doğu Anadolu’ya “Batı Ermenistan” demesi v.s. gibi hususlardan vazgeçeceği yer almamaktadır.

Protokol imzasından sonra Ermenistan Anayasa Mahkemesi Protokollerin Ermeni Anayasasına uygunluğu konusunda bir karar aldı. Mahkeme 6 sayfalık görüşünde esas itibariyle Protokol hükümlerinin Ermeni Anayasasının Dibacesine ve Bağımsızlık Bildirgesinin 11 nci paragrafına ters düşer bir biçimde yorumlanamayacağı ve uygulanamayacağı belirtti. Bir diğer ifade ile Ermenistan’ın “Batı Ermenistan’da dahil işlenen soykırımın uluslar arası tanınması” fikri ve faaliyetinden vazgeçilemeyeceği vurgulanmış oldu. Söylenmek istenen, Protokol ile kurulması öngörülen tarih alt komisyonunun soykırımdan vazgeçildiği şeklinde yorumlanamayacağıdır. Nitekim Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan da Rus medyasına verdiği mülakatta tarih komisyonunun soykırımı tartışmayacağını, soykırımın sonuçlarını ele alacağını söylemiştir.

Türkiye ile Ermenistan sınırını belirleyen 1921 tarihli Kars Anlaşması’nı ve bundan kaynaklanan yükümlülükler protokolde yer almadan konu yuvarlak cümlelerle geçiştirilmiştir. Bu protokol yürürlüğe girdiğinde Türkiye Nahcivan üzerindeki gözetim (droit de regard) hakkından vazgeçmiş olacaktır.

Protokoldeki bir madde de “iki ülke arasında mevcut ulaştırma, iletişim, enerji altyapısı ve şebekelerinden en iyi şekilde istifade edilmesi ve bu yönde tedbirlerin alınması.” zikrediliyor. Enerji meselesindeki ortaklığın Ermenistan açısından büyük önemi var. Türkiye ile ilişkileri olmayan Ermenistan böylece Orta Asya petrollerinin Batıya aktarılması güzergâhında devre dışı kalıyordu. Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı bunun önemli örneklerinden birisi. Protokolde enerji altyapısının en iyi şekilde kullanılması denilen şey; gaz ve petrol boru hatlarının Ermenistan üstünden geçmesine Türkiye’nin engel olmaması. Böylece Ermenistan hem topraklarından geçen boru hattı ile para kazanacak hem de enerji hatları üstünde söz sahibi olacak. Türkiye mevcut ve gelecek enerji hattındaki söz sahipliğini Ermenistan’la paylaşacak.

Bu protokolle Türkiye’nin Ermenistan karşısında eli çok güçlü olması gerekirken, Ermenistan’dan tek bir taviz dahi koparamıyor. Türkiye’nin yararına olacak bir açılımla değil düpedüz teslimiyetçilikle karşı karşıya kalınıyor.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN: AZERBAYCAN TÜRKİYE ARASINDA BAYRAK KRİZİ

YARARLANILAN KAYNAKLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Bülent Pakman Ekim 2010. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden yayımlanamaz, kısmen, tamamen alıntılanamaz.

Azerbaycan’da Kimlik ve Dil

Azeri diye bir millet var mı?

YANLIŞ: Türkiye’de Azerbaycan Türklerine “Azeri”, konuştukları dile “Azerice” denmektedir.  Azerbaycan resmi politikasında bu tanımlar  “Azerbaycan Halkı”, “Azerbaycanlı” ve “Azerbaycan’ca”, “Azerbaycan Dili” şeklindedir. Bunlar külliyen yanlıştır.

1. Azerbaycan bir coğrafya ismidir, millet değil, Ayrıca soyu bilinen, kendine has dili olan halklar coğrafi adlarla kimliklendirilemezler. 
2. Azeriler İran’da yaşayan küçük bir etnik topluluktur. Azeri sözcüğü, ilk defa olarak, tarihin en azılı Türk düşmanı Stalin, daha sonra ise hasta beyinli İran-Fars şovenistleri tarafından, Azerbaycanlıların Türklük şuurunu yok etmek, unutturmak için uydurulan sahte bir kimliktir. Eğer Ruslar, Çarlık ve Sovyet dönemlerinde Allah korusun Anadolu ya hakim olsalardı, orada da benzeri şekilde Egeli, Karadenizli ve İzmirli diye uyduruk milletler ve kimlikle yaratmaya çalışırlardı.

DOĞRU:  “Azerbaycan Türkleri” ve “Azerbaycan Türkçesi”.

Azerbaycanlılar Türk müdür?

Kurtlar olur çobanların koyunu
İtten öğrenirse, kendi soyunu
“Azerilik” komunizmin oyunu
Azeri değiliz, Türk oğlu Türk’üz!

Bahtiyar VAHAPZADE

Azerbaycanlılar Türktür dilleri Türkçedir

Arama motorlarında bulunabilmesini kolaylaştırmak için yazılarımızda arada Azerice ve Azeri kelimeleri kullanılmaktadır.

Azerbaycan’da Türk milleti vardır, dilleri Türk dilidir

Facebook Widgets

IMG_2654

 

Bülent Pakman kimdir? 

AZERBAYCAN GÜNLÜKLERİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.