Gösteri Harammış

İslam dünyası yine hem gülünç hem de utanç verici bir tartışmaya imza atıyor. Suudi Arabistan başta olmak üzere tüm Arap ülkelerindeki resmi ulema, gösterilerin haram olduğuna dair fetva verdi.

Arap âleminde ulema, gösterilerin ve protestoların haram ya da helal olup olmadığını tartışıyor. Resmi ulema gösterilerin ve protestoların haram olduğuna yönelik fetva verirken, bağımsız âlimler de bunun helal olduğunu ve haram kılan ulemayı da Allah’a havale ettiklerini açıkladı.

Suudi Arabistan Büyük Alimler Heyeti, Pazar günü (6-3-2011) yayımladığı fetvada, sokaklara çıkıp gösteri yapmanın haram olduğunu açıkladı. “Cemaatin muhafazası dinin en önemli esaslarındandır” diyen Suud uleması, “Safın ve sözün Birliği”nin önemine vurgu yaptı ve “Sapkın Partilerle Bağlantılar” konusunda da uyarıda bulundu.

“Islah ve Nasihat”in şeriatın üslubu olduğu belirtilen beyanda, fitneye neden olan gösterilerin dini olmadığı vurgulandı. Ulema açıklamasında ayrıca, tüm görevlileri fitne çıkaranlara karşı verilen emirleri yerine getirme çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan yönetimi de, ulemanın gösterilerin dinin esaslarına karşı olduğunu açıkladıktan sonra, ülkede gösteri yapanları uyaran bir açıklamada bulundu. Açıklamada, muhtemel bir gösteride “fitne” nedeniyle tüm göstericilerin tutuklanacağı bildirildi.

Ülkede tüm protesto gösterilerin ve yürüyüşlerin yasaklandığı belirtildi. Güvenlik güçlerinin, kamu huzurunu bozacak herhangi bir eylemi önlemek için tüm önlemleri alacağı da kaydedildi.

Suudi Arabistanlı muhalif grupların 11 ve 20 Mart’ta gösteri yapacağı belirtiliyor. Suud Kralı Abdullah ise değişime hazır olduğu açıkladı. Tüm bakanları değiştireceğini açıklayan Suud Kralı, kadınların araba sürmelerine hak tanıyacaklarını açıkladı.

SUUD ULEMASINA GÖRE GÖSTERİLER NEDEN HARAM?

Bol ayet ve hadislerle bezenmiş açıklamada Suud uleması, gösterilerin ve protestoların haram olduğuna dair ortaya koydukları delillerden bazıları şunlar:

1-Gösteri yapmak haramdır; çünkü bu adet kâfirlerin ve müşriklerin yöntemidir.

2-Gösteri yapmak haramdır; çünkü bu dinde bid’attir. Her bid’atte delalettir.

3-Gösteri yapmak haramdır; çünkü bu ümmeti bölmektir. İslam’da particilik yoktur.

4-Gösteri yapmak haramdır; çünkü bu cahiliye âdetidir.

5-Gösteri yapmak haramdır; çünkü bu emirlere isyandır. İslam, ulu’l emre itaati ister.

6-Gösteri yapmak haramdır; çünkü bu ülkede yıkım getirir. Tunus ve Mısır’da olduğu gibi…

7-Gösteri yapmak haramdır; çünkü bu fitnenin bir türüdür. Islah ancak nasihatle olur.

8-Gösteri yapmak haramdır; çünkü demokrasi ve özgürlüğe çağrı İslam’da yoktur.

Bunun gibi daha birçok neden sıralayan Suud uleması beyanında, eğer bunlara rağmen İslam dünyasında gösteriler ve protestolar devam ederse, bu işgal ve sömürgecilik dönemine geri dönüşü getirecektir denildi.

GÖSTERİ YAPANLAR “HARİCİ”

Bu arada, resmi Suud uleması ‘barışçıl gösterilerin her vatandaşın hakkı olduğunu söyleyen’ Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Yusuf el Karadavi’ye cevap verdi.

Suud resmi uleması, Karadavi’ye gösterilerin dinin esaslarından olmadığını ve buna Kur’an-ı Kerim ve Sünnet’te işaret edilmediğine dair deliller sundu. Gösterilerin Haricilerin bir adeti olduğunu belirten resmi Suud uleması, Karadavi’yi de Haricilikle suçladı.

Ünlü İslam âlimi Yusuf el Karadavi, Ali Karadaği ve Selman Avde başta olmak üzere birçok bağımsız birçok âlim, “gösterileri ve protestoları” haram kılan fetvaları veren resmi ulemayı Allah’a havale ettiklerini belirtti.

ALINTIDIR

Facebook WidgetsTwitter Widgets

Bakü Ofis 2011Bülent Pakman kimdir    https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

One Response to Gösteri Harammış

  1. Geri bildirim: Suudi prens muhaliflere katıldı | Pakman World

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s