Yalta

yalta-200Önceki yazımız Sivastopol’u OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

Kırımın Bodrum’u Yalta hem şehrin hem de Ayudağ’ından Simeiz’e kadar uzanan bölgenin adı. Bu bölge “Büyük Yalta” olarak adlandırılmaktadır. 2012 yılı itibariyle Yalta’nın nufusu 83 000, Büyük Yalta’nın yaklaşık 150 000’dir.  Kırım’ın güneyinde Karadeniz kıyısında yer alır.

Yalta’ya Simferopol  tren istasyonu’ndan otobüsle, tren istasyonundan kalkan dünyanın en uzun troleybüs hattı olan Simferepol- Yalta troleybüs hattı yoluyla  52 numaralı troleybüs ile 2.5 saate yakın bir yolculukla ulaşabilirsiniz.  Troleybüsler ucuz ancak fazla konforlu değil. Troleybüsler yavaş gider ve genelde kalabalık olur. Yalta’nın en büyük oteli olan “Yalta Otel’in” Simferopol havaalanı ile Simferopol tren istasyonundan servisleri bulunur.  Yalta otobüs istasyonundan limana ise minibüs, otobüs istasyonundan çıktıktan sonra “Bystraya Nehri’nin” üzerindeki köprünün karşısında  “vul Kievskaya’dan” geçen 1, 2, 3 numaralı troleybüs veya otobüs istasyonunundan çıktıktan sonra Bystraya Nehri  boyunca devam eden “vul Moskovskaya” boyunca caddelerde kurulan “Merkez Pazarı’ndnb ulaşılabilir. Minibüs ve troleybüs bileti şoförden alınabilir. 1 numaralı troleybüs şehir içinde dolaşmakta, 2 numaralı troleybüs Nikitisky Botanik bahçesine, 3 numaralı troleybüs ise Massandra’ya gitmektedir.

Simferefol Kırım’ın başkenti olmasına rağmen Kırım denince ilk akla gelen yer Yalta. Yalta  çok sayıda turizm tesisinin ve bol oksijenli havası nedeniyle sanatoryum gibi sağlık merkezlerinin bulunduğu, yoğun turist görebileceğiniz Kırım’ın en gelişmiş şehri. Şehir iki burun arasında, yemyeşil dağların eteklerinde yer alan konumu ile çok güzel bir görünüme sahip.  Yalta batılı yaşam tarzı ile Kırım’ın diğer şehirlerinden çok farklı.

Liman bölgesi

Yalta’nın kalbi.  “Lenin Heykeli’nin” bulunduğu “Lenin Meydanı’ndan (pl.Lenina)”  başlayan sahil yolu “Nab Lenina” kilometrelerce devam eder. Bu sahil yolunun  hemen kenarında küçük plajlar yer alır. Ancak plajlar çok kalabalık, kumsalı taşlık ve çok dar bir alana sahiptir.  Sahil yolu, gösteri yapanlar, gezenler, saray kostümleri ile gündüz şeker gece çiçek satan satıcılarla gece gündüz kalabalık ve çok keyifli.  Sahil yolunun iki tarafında  alışveriş yerleri, cafeler, restoranlar, çok güzel oteller, farklı köşelerinde çeşitli heykeller  ardı ardına sıralanmış. Ayrıca sahil yolunda Yalta civarındaki gezilecek yerler için günlük turlarla ilgili bilgi veren küçük standlar bulunur. Sahil boyunca çok sayıda cafe ve restoran olduğundan seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Yalta’da Kırım’ın diğer şehirlerine göre İngilizce bilen kişi sayısı biraz daha fazladır. Ancak sahildeki turizm bürosunda bir İngilizce harita bulamazsınız. Kıyıda en ilginç cafe, sahil yolunun hemen her tarafından görülebilen, deniz üzerinden oldukça yüksekte direkler üzerinde duran  “Antik Yunan  Gemisi” şeklindeki cafe- restoran. Bu cafe-restoran  özellikle gece çok güzel bir liman manzarasına sahip. Biraz pahalı olan bu cafede güzel bir kahve eşliğinde sahil yolundaki canlılık tepeden seyredilebilir. Antik Yunan Gemisi şeklindeki cafeyi biraz geçtikten sonra parkın yan tarafından  sahilden içeri doğru “Vodopadnaya Nehri” boyunca uzanan “vul Pushkinskaya” ressamların ve hediyelik eşya satanların   yer aldığı yine ardı ardına cafelerin restoranların sıralandığı güzel bir cadde. Bu caddedeki ressamlardan bazılarının yaptıkları portreler  gerçekten inanılmaz derecede güzel. Bu ressamlardan birine fotoğraf vererek çok güzel bir portreye sahip olmak mümkün.

kırım 2Şehir tepeden görülmek istenirse sahil yolundaki küçük şapelin karşı tarafına düşen kara tarafındaki sokaklardan şapele gelmeden  önceki sokağa girip, sağa dönüp iki kişilik teleferiklerle  yaklaşık 10 dakikalık keyifli bir yolculukla “Darsan Tepesi’ne” çıkılabilir. Tepedeki cafede oturulabilir. Buradan tüm limanı ve şehrin büyük bölümünü seyredilebilir. Teleferiğin yakınında   altın renkli kubbeleri ile Neo- Bizans tarzı   “Aleksander Nevski Rus Ortodoks Katedrali” yer alır.

Livadia Sarayı

Yalta’nın batısında, ona  3 kilometre uzaklıktaki saraya taksi veya 11 numaralı dolmuş ile gidilebilir. Denize tepeden bakan, etrafı denize kadar inen büyük, çok güzel düzenlenmiş 40 hektarlık bahçelerle, çeşmelerle süslü Büyük Beyaz  Saray; 1910-1911 yılları arasında, 17 ayda, 2000 işçi ile, Mimar N. Krasnov tarafından, Rus Çarı “II. Nicholas” için, İtalyan Rönesans tarzında, yazlık saray olarak yapılmış. Sarayın yapımında Sivastopol civarından çıkarılan beyaz mermer kullanılmış. Gerçekte bu bölge 1834 yılında bir Polonyalı tarafından alınmış, burada yazlık ve yönetim binaları yapılmış. 1861 yılında arazi Rus Çar Ailesi tarafından satın alınmış ve bugünkü saray yaptırılmış. Her odası özel olarak dizayn edilmiş olan saray 58 odaya sahip.  1917 Ekim Devrimi sırasında Saray yağmalanmış, buradaki eşyaların bir bölümü daha sonra satın alınarak saraya geri getirilmiş. 1923-1973 yılları arasında sanatoryum olarak kullanılmış. Saray dünya siyasi tarihi açısından büyük bir anlam taşımakta. 1945 yılı Şubat ayında “Yalta Konferansı” burada toplanmış, Avrupa’nın geleceği bu sarayda şekillenmiş.  Sarayın ilk katında, Yalta Konferansı’nın yapıldığı şık beyaz salon bulunmakta.  Bu katta konferansla ilgili çeşitli resimler ve eşyalar sergilenmekte. Konferans toplantılarının yapıldığı odalar, konferans sırasında hasta olduğu için sarayda kalan ABD başkanı “Franklin Roosevelt’e” ait bazı eşyalar, konferans görüşmeleri sırasında görüşmelerde kullanılan masa, Franklin Roosevelt, Winston Churchill, Josep Stalin’i  bir arada gösteren  ünlü resim ve diğer resimler ilk katta  sergilenmekte. Sarayın ikinci katında ise son Çar II. Nicholas ve ailesi ile ilgili resimler, ailenin kullandığı eşyalar, Çar’ın resim koleksiyonu bulunmakta. Çar ve ailesi 1917 yılında Bolşevik askerleri tarafından tutuklanıp, daha sonra “YeKaterinburg’da” öldürülmeden önce ancak çok kısa bir süre bu sarayda oturmuş.

Kırlangıç Yuvası (Swallow’s Nest)

kırım 1Kırım’la ilgili tüm fotoğraflarda görülür. Yalta’nın batısında, 10 kilometre  uzaklıkta. Yalta-Alupka arasında, Gaspıra (Gaspra) köyünde,  “Ai- Todor Burnu’ndaki (Ai- Tudor Cape)” Aurora  uçurumunun kıyısında yer alır. Kırlangıç Yuvası’na; Yalta’da limandan kalkan teknelerle veya 32-33 numaralı  minibüslerle ulaşılabilir. Tekne ile gitmek daha kolay ve keyifli. Limandan mevsimine göre değişen saat ve aralıkla tekneler kalkar.   Tekneden kıyıdan şatonun bulunduğu yere merdivenlerle çıkmak gerekir. Kırlangıç yuvası 1911-1912 yılları arasında mimar “L.Sherwood”  tarafından Petrol zengini “Baron V. Steingel” için  yapılmış.  Ortaçağ kalesi görünümündeki şato tam uçurumun kenarında yer almakta. Şato ilk yapıldığı yıllarda uçurumun kenarında yer almamış ancak yedi şiddetindeki 1927 Depremi sırasında kayaların büyük bölümü kopunca  şato uçurumun kenarına gelmiş. Adeta denize düşecekmiş gibi duran şato masallardan çıkmış bir görünüme sahip. Almanya’da Ren Nehri kenarındaki “Rittenburg Şatosu’nun” küçük bir kopyası olan Şato’nun içine girmek için ufak bir bedel ödemek gerekir. Halen resim galerisi olarak kullanılan şatonun içi ise dış görünüşünün aksine insanı hayal kırıklığına uğratabilir. Üst katı gezilemeyen  şatonun içi çok küçük. Ancak çok güzel bir manzaraya sahip. Şato ziyareti sırasında burada bulunan cafede oturarak deniz seyredilebilir. Merdivenlerin kenarına kurulmuş küçük tezgahlarda hediyelik eşya satılmakta. Küçük koydan denize girilebilir. Ayrıca otel ve dükkanların bulunduğu diğer tepe ile Kırlangıç Yuvası’nın bulunduğu alan arasına kurulan telesiyejle gelen insanlar keyifle seyredilebilir. Bunun için minibüs ile otellerin bulunduğu yere gelmek buradan hava hattına binmek gerekir. Zira hat tek yönlü olarak çalışmaktadır.

Ai – Petri Dağı

1234 metre yüksekliğinde Alupka yakınında bir dağ. Dağa teleferik veya troleybüs ile çıkılabilir.  Otobüs istasyonundan kalkan 27 numaralı minibüs teleferiğin kalktığı yere  gider. Dağın tepesinde bazı anıtlar ve restoranlar bulunur. Buradan  güney Kırım sahillerinin muhteşem görüntüsü seyredilebilir.

Alupka Sarayı

Yalta’nın 16 kilometre batısında. Saraya 27 numaralı otobüs ile gidilebilir. Otobüsten indikten sonra bir süre sarayın bahçesinde yürümek gerekir. Saray Kont” M. Vorontsov” için 1828-1851   yılları arasında 25 yılda yapılmış. Sarayın farklı bölümlerinde  dönemin modasına uygun olarak farklı mimari tarzlar uygulanmış. Sarayın kuzey tarafında İngiliz Gotik tarzı, güney tarafında Hint tarzı kullanılmış. Batı tarafından bakıldığında ise  bir ortaçağ kalesi görünümünde. Sarayın içi değerli eşyalarla çok güzel döşenmiş. Saraydan deniz tüm güzelliği ile görülmekte, saray çok büyük bir park alanı içinde yer almakta. Dağdan denize kadar uzanan park alanında çeşmeler, heykeller, seyir terasları bulunmakta.  “Massandra Şarap Tadım Merkezi” minibüs durağının hemen yakınında.

Nikitsky Botanik Parkı

Yalta’nın doğu tarafında, 1812 yılında İsveç asıllı bir Rus botanikçi Ch. Steven tarafından kurulmuş. Halen 15.000 çeşit   farklı ülkelerden getirilen  ağaç ve bitkiye 2000’nin üzerinde gül çeşidine ev sahipliği yapmakta. Denize doğru uzanan bir yamaçta kurulmuştur. Buraya Merkez Pazar otobüs terminalinden 34 numaralı minibüs ile gidilebilir.

Massandra Sarayı

Yalta’nın 3 kilometre doğusunda yer alan Massandra Yalta şehri ile adeta bütünleşmiş. Yörede görülmesi gereken en önemli yer.  Saraya taksi veya 2 numaralı troleybüs  ile gidilebilir. Minibüs veya taksiden indikten sonra yürümek veya akülü araçlara binerek saraya ulaşmak gerekir.  Fransız Şatosu görünümünde olan Saray dağ eteğinde Massandra Parkı’nın içinde yer alır. Çar III.Aleksander ve ailesinin av köşkü olarak kullanılmış ancak sonra Stalin’in yazlık evi olmuş.  Küçük  bir saray. Tabloları, antika mobilyaları ile şık bir  görünüme sahip. Sarayın çevresi iyi düzenlenmiş bahçelerle çevrilmiş.

Yararlanılan kaynaklar:

Vatan Kırım net http://www.vatankirim.net/yazi.asp?yaziNo=74

Gezi Köşesi Prof. Dr. Ayşen Tokol http://www.gezikosesi.com/kirim.html

Soner Yüksel ile Kırım’dan Notlar. Kırım Haber Ajansı. http://qha.tv/video.php?id=5459&dil=1

Kırım Özerk Cumhuriyeti STK https://www.facebook.com/kirimturk/info

Kırım Turu http://www.hgtur.com/15-19hazirankirim.html

Devamı Gözleve OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

Bülent Pakman. Eylül 2014. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntılanamaz. 

Kırım ve Kırım Tatarları ile ilgili yazılarımız:
KIRIM TATARLARI
KIRIM HANLIĞI
KIRIM TATARLARININ GÖÇLERİ
GÖÇLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ
KIRIM
Sivastopol
Yalta
Gözleve
Çibörek
MUSTAFA ABDÜLCEMİL KIRIMOĞLU
Sürgün (1) _ Can Pazarı (2)
Küllerinden Yeniden Doğmak (3) _ Sürgünde Yeşeren Vatan (4) _ Cesur insanlar Kremlin’e karşı (5)
Sovyet Hapishanelerinde Bir Kahraman (6)_ Sürgünlere Rağmen Yine Kırım Yine Kırım (7)
Ya Vatan Ya Ölüm (8) _  Evimizi Geri verin (9)
İSMAİL GASPIRALI (Bölüm 1)
İSMAİL GASPIRALI (Bölüm 2)
İSMAİL GASPIRALI (Bölüm 3)
İSMAİL GASPIRALI (Bölüm 4)
Kırım belgeseli
Karay/Karaim Türkleri

IMG_2080Bülent Pakman kimdir?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.