Sınır Yine Açılmadı

ÖNCEKİ YAZIYI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN: AZERBAYCAN TÜRKİYE ARASINDA BAYRAK KRİZİ

ERMENİSTAN SINIRI YİNE AÇILAMADI

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 4 Temmuz 2010 da Erivan’ı ziyareti sırasında Erivan’ın Türkiye-Ermenistan yakınlaşması için gösterdiği çabaları överken, Türkiye’yi de dolaylı olarak eleştirdi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan’la ortak bir basın toplantısı düzenleyen Clinton, Washington’un Türkiye – Ermenistan yakınlaşmasından memnuniyet duyduğunu söyleyerek, Erivan’ın Türkiye ile imzalanan protokolden imzasını çekmemesini övdü.

Clinton, Türkiye’nin de ilişkilerin normalleştirilmesi için çaba göstermeye devam etmesi gerektiğini savundu. Clinton’ın Erivan’ın bu konuda üzerine düşeni yaptığını belirterek, bu konuda topun artık Ankara’da olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, Türkiye-Ermenistan sınırını da gündeme getirerek, sınırın açılmasının karşılıklı ilişkilerin geliştirilme sürecini hızlandıracağını söyledi.

Clinton, İsviçre’nin Zürih kentinde bizzat kendi şahitliğiyle imzalanan protokollerin hayata geçirilmesi için elinden gelen gayreti göstereceğini belirtti.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan da, Ankara’nın da aynı adımı atmaya hazır olması durumunda protokolleri koşulsuz olarak imzalamaya hazır olduklarını tekrarladı.

Daha önce de ABD tıkanıklığın giderilmesi için müdahale etme gereği duymuştu. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı James Steinberg, Ermenistan-Türkiye protokolleri ile ilgili temaslarda bulunmak üzere görevlendirilmişti.

Bunları takiben, Ermenistan’ın Lori Mar bölgesinde, 11-17 Eylül 2010 tarihlerinde yapılan 19 NATO üyesinin katıldığı insani yardım amaçlı NATO tatbikatında kullanılacak bazı malzemelerin Türkiye üzerinden Ermenistan’a geçmesine Türkiye’nin onay vermesi için ABD baskı yaptı. Ayrıca sınırın 19 Eylül 2010 da Van’daki Akdamar Kilisesi’nde yapılan ayin için de açık tutulması istendi. Bu çerçevede Kars’taki Doğukapı’dan geçmesi planlanan malzemeler için Dışişleri Bakanlığı’nın talebi sonrası Kars Valisi Ahmet Kara hazırlıklarla ilgili olarak şunları söyledi: “Doğukapı bir aylık bir çalışmanın ardından hazır hale gelmiş olabilir. Kara ve demiryolunun önü sadece barikatlar ile kesilmiş durumda. Sınır açıldığında bizim tarafımızda bulunan yollarda herhangi bir sorun yok ve ulaşıma da son derece uygun durumdadır”.

Türkiye-Ermenistan sınırının bu şekilde kısa süre için de açılma olasılığı Azerbaycan’da yine tepki ile karşılandı. Zira sınır çok kısa süre için bile açılsaydı Ermeniler açısında psikolojik bir rahatlama ve üstünlük sağlayacaktı. Azeri TV’lerinde bunun Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine zarar vereceği ve sınırın ilerde tam açılmasına zemin hazırlayacağı işlendi.

Clinton’un Erivan’da aba altından sopa göstermesine rağmen, Azerbaycan’dan gelen tepkiler üzerine Ankara bir kez daha geri adım attı. Ahmet Davutoğlu 27 Ağustos 2010 da “Sınırlarımızın geçici olsa da açılması söz konusu değildir. Böyle bir konu gündemimizde değil, bunun bilinmesi lazım. Azerbaycan medyasına da bu konuda bir açıklamada bulundum. Başka türlü şu anda sahra hastanesi veya ekipman olarak biz bu çalışmalara insani mahiyette katkıda bulunacağız ama sınır açılması tarzında bir düşüncemiz söz konusu değil, bunun bilinmesi lazım. Gereksiz söylentilere de fırsat vermemek lazım.” açıklamasını yaptı.

Bu söze güvenen İlham Aliyev Türkiye’ye gelmeme boykotuna son vererek 15-16 Eylül 2010 da İstanbul’da düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları zirvesine katıldı.

Böylece Türk Hükümeti bir kez daha 11-17 ve 19 Eylül 2010 da Türkiye-Ermenistan sınırını açma cesaretini gösteremedi. Daha önce de Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın Türkiye’ye futbol maçı izlemek için sınırdan geçeceği iddia edilmiş ancak bu da gerçekleşmemişti.

Azerbaycan’ın Türkiye’den beklentileri var. Dağlık (Yukarı) Karabağ’da Ermenistan’ın işgali devam ettiği sürece, Türkiye’nin Ermenistan ile diplomatik ilişki kurmamasını, Türkiye-Ermenistan sınır kapılarını (kara ve demiryolu) açmamasını, işgal sürdüğü sürece protokollerin TBMM tarafından onaylanmamasını istiyor. Ayrıca Bakü, Azerbaycan’ın demokratikleşmesi konusunda AGİT ve Avrupa Konseyi’nde maruz kaldığı eleştirilere karşı Ankara’nın Bakü yanında tutum almasını istiyor. Ermenistan’a karşı başlattığı ‘soykırım propagandası’na Ankara’nın destek vermesini bekliyor. Bu çerçevede, TBMM’nin Hocalı katliamını ‘insanlığa karşı bir suç’ olarak tanıdığını açıklamasını arzu ediyor.

Bakalım bu böyle ne kadar devam edebilecek? Hükümet protokolleri meclisten geçirmesi için süren dış baskılara ne kadar daha direnebilecek? Sınır açılmazsa Türkiye’ye karşı ABD ve AB cezalandırmaları ve ağır yaptırımları ne zaman uygulamaya konacak?

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN:TÜRKİYE SINIRININ ERMENİSTAN AÇISINDAN ÖNEMİ

YARARLANILAN KAYNAKLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

BÜLENT PAKMAN. Ekim 2010. Bloğumdaki yazılar izinsiz ve aktif link verilmeden yayımlanamaz, alıntı yapılamaz.

Azerbaycan’da Kimlik ve Dil

Azeri diye bir millet var mı?

YANLIŞ: Türkiye’de Azerbaycan Türklerine “Azeri” konuştukları dile de “Azerice” denmektedir.  Azerbaycan resmi politikasında bu tanımlar  “Azerbaycan Halkı”, “Azerbaycanlı” ve “Azerbaycan’ca”, “Azerbaycan Dili” şeklindedir. Bunlar külliyen yanlıştır.

Bir: Azerbaycan bir coğrafya ismidir, millet değil, Ayrıca soyu bilinen, kendine has dili olan halklar coğrafi adlarla kimliklendirilemezler. 
İki: Azeriler İran’da yaşayan küçük bir etnik topluluktur. Azeri sözcüğü, ilk defa olarak, tarihin en azılı Türk düşmanı Stalin, daha sonra ise hasta beyinli İran-Fars şovenistleri tarafından, Azerbaycanlıların Türklük şuurunu yok etmek, unutturmak için uydurulan sahte bir kimliktir. Eğer Ruslar, Çarlık ve Sovyet dönemlerinde Allah korusun Anadolu ya hakim olsalardı, orada da benzeri şekilde Egeli, Karadenizli ve İzmirli diye uyduruk milletler ve kimlikle yaratmaya çalışırlardı.

DOĞRU:  “Azerbaycan Türkleri” ve “Azerbaycan Türkçesi”.

Azerbaycanlılar Türk müdür?

Kurtlar olur çobanların koyunu
İtten öğrenirse, kendi soyunu
“Azerilik” komunizmin oyunu
Azeri değiliz, Türk oğlu Türk’üz!

Bahtiyar VAHAPZADE

Azerbaycanlılar Türktür dilleri Türkçedir

Arama motorlarında bulunabilmesini kolaylaştırmak için yazılarımızda arada Azerice ve Azeri kelimeleri kullanılmaktadır.

Azerbaycan’da Türk milleti vardır, dilleri Türk dilidir

AZERBAYCAN GÜNLÜKLERİ:

Türk vatandaşlarına Bakü’ye gelmeden önce yardım için şahsi görüşler yanında bazı bölümleri kaynakları verilmiş yorumlu-yorumsuz alıntılarla derlenmiştir. Tenkidi (eleştirel) ya da başka hiç bir amacı yoktur. Burada yazılan herşeyin doğru ve aktüel olduğu düşünülmemelidir. Azerbaycan’ın yaşamakta olduğu hızlı gelişim sonucu çok şeyin değişmekte, güncelliğini yitirmekte olduğu da göz önüne alınmalıdır.  Kelimelerin çoklu anlamlarında ve ifadelerde tam bilgi sahibi olunmadan değerlendirmeler yapılması da yanlış anlamalara sebep olabilir.

Twitter Widgets
Facebook Widgets

Bülent Pakman kimdir  https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s