Mekke’nin diğer kutsal yerleri

Benim ziyaret Dileğin Umre’si bittiğinde Dilek Mekke’nin kutsal yerlerini görsün istedim. Harem dışında taksi beklerken bir korsan taksi Mina-Şeytan Taşlama, Müzdelife ve Arafat-Cebeli Rahme’ye gidip dönmek için 150 Riyal istedi, 100 e indi. Olmaz dedim. Başka biri yanaştı. 75 e anlaştık. Bindik. Tam hareket ederken arkadan koca bir otobüs bize bindirdi. Eyvah dedik, inip başka birini bulalım. Adam da indi biz de. Otobüs geri çekildi. Ezilen tampon elastikmiş, geri geldi. Zaten araba çarpık izleriyle doluydu. Tekrar bindik. Adam Mısırlıymış, Wella boya distribütörüymüş. Bizi akşam evine iftara davet etti. Araba eskiydi kliması da iyi değildi ama yine de o sıcakta bize kutup gibi geldi.

Şeytan Taşlama

Biraz sonra adam yolları pek iyi bilmediğini itiraf etti.  Ben buralarda inşaat mühendisi olarak çalıştım, buraları bilirim dedim. Müzdelifeden sonra yolu iki kez kaybetti, sonunda ben tarif ettim Arafatı da ben buldum. Bu zaten kaderim, 2006 da tekrar geldiğimde Cidde’de şirketin bana tahsis ettiği Mısırlı şoföre de tüm yolları ben tarif etmek zorunda kalmıştım.

Arafat Cebeli Rahme’de devecilerin müşteri çekmek için rahatsız edici hücumuna uğradık bu yüzden fazla duramadık arabaya bindik.

Mina çadırkent

Mekke’de gezi bittikten sonra adamla 150 riyale anlaştık, bu kez bizi Cidde’ye götürdü. Yolda yarı İngilizce yarı Arapça Abdullah Gül’ün daha önce İslam Bankasında çalıştığını anlattı, Türkiye şimdi iyi değil mi dedi. Yani AKP’nin iktidar olmasının iyi olduğunu anlatmak istiyordu. Oruçluluk, yorgunluk ve adamın İngilizcesinin, benim de Arapçamın iyi olmaması nedeniyle “ya öyle” deyip geçiştirdim. Atatürk hakkındaki düşüncelerimizi sordu. Düşmanları kovdu demekle yetindim.

Mekke’nin Türkler tarafında ziyaret edilen diğer önemli yerleri Hıra ve Sevr dağları. Ancak tepelere çıkmak kondisyon istiyor özellikle sıcaklarda. Bir de mağara girişleri dar çıkanları beklemek gerek. Hıra’da hırsız maymunlara karşı çantalara sahip olmak gerek.

Öncesi için tıklayın: UMRE

Sonrası için tıklayın: CİDDE 1Twitter Widgets
Facebook Widgets Bülent Pakman kimdir: https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

2 Responses to Mekke’nin diğer kutsal yerleri

  1. Geri bildirim: Suudi Arabistan « Pakman World

  2. Geri bildirim: Suudi prens muhaliflere katıldı | Pakman World

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s