Kara Delikler yoketmiyor

Kara Deliklerden Başka Evrenlere Geçiş

Modern bilimde geçerli olan görüş, kara delik içerisine düşen herşeyin ebediyen yok olduğunu ve eleman parçalarına ayrıldığını varsayar. Ancak, yeni bir teoriye göre kara delikler maddeyi yok etmemekte, bizimki gibi başka evrenlere bir tür geçiş kapısı olarak vazife görmektedir.

Yeni teori Louisiana Eyalet Üniversitesinden Jorge Pullin  ile Uruguay  Cumhuriyet Üniversitesinden Rodolfo Gambino  tarafından geliştirilmiştir. Bu iki bilim adamı kara deliklerdeki kuantum çekim teorisinin öngörülerini incelemeye karar vermişlerdir. Daha açıkçası, kuantum çekim denklemlerini küresel simetriye sahip dönmeyen kara deliklere uygulamışlardır.

Diğer teorilerde tanımlandığı üzere madde kara deliğin merkezine yaklaştıkça çekim alanı gittikçe güçlenmekte fakat geçerli olan teorinin ifade ettiği gibi uzay zamanı tekilliğinde kaybolmamaktadır. İki araştırmacının araştırma sonuçlarına göre madde delik ortasında kaybolmamakta, diğer uca ve başka bir evrene doğru yoluna devam etmektedir.

“Rus matruşka bebeklerinden biri gibi evrenimiz  kendisi de daha büyük bir evrenin bir parçasını teşkil eden bir kara delik içerisine oturmuş olabilir.  Bunun sonucunda, şimdiye kadar evrenimizde bulunan – mikroskopik olandan süper kütlevi olanlara kadar – bütün kara delikler silsilesel realitelere geçit kapısı olabilirler.”

Yeni denklemlere göre kara deliklerin içine çektiği ve sanıldığı üzere yok ettiği madde gerçekte dışarı atılmakta başka bir realitedeki galaksilerin, yıldızların ve gezegenlerin yapısal blokları haline gelmektedir. Aslında, her kara delik daha küçük bir silsilesel evren içermektedir. Ve bizim evrenimiz çok daha büyük bir evren içindeki bir galaksinin kara deliği içerisinde var olmakta olabilir.

Böylece evrenimizin bilinen kısmında bulunan 100 milyar galaksi içerisinde evrenimizin galaktik kara deliklerinde 100 milyar evren yer almaktadır, her biri daha çok galaksili bir başka evren içeren 100 milyar daha galaksi ile birlikte, bu böylece sınırsız olarak sürüp gitmekte.

Yeni model, kara delikler içerisinde başka evrenler olduğunu öne sürmede bir ilk teşkil etmiyor. Kurgulamayı Arizona Eyalet Üniversitesinde teorik fizikçi olan Damien Easson, önceki çalışmalarında yapmıştı.

Yeni çalışmada yer almayan Easson’a göre  “Burada yeni olan, kara deliğin dışından yeni içsel evrene geçit olarak hareket eden genel görelilikte gerçek bir solucan deliği çözümüdür”. Böylece  kara deliklerin mutlak yok edici mevkiler olmalarından ziyade, diğer dünyalara kapı teşkil ettikleri fikri yeni değildir.  Ancak herkes uzay zaman tekilliğinde takılıp kalmaktadır. Bu engelin üstesinden gelinmesi ilk kez  bilimsel vasıtaların yardımıyla mümkün olmuştur. Çalışmanın sonuçları  Physical Review Letters dergisinde yayımlanmıştır.

Bundan başka, Nature bilim dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmada bizim evrenin tamamının başka bir evrenin kara deliğinden doğmuş olabileceğini göstermektedir. Başka bir deyişle, Büyük Patlama aslında farklı bir evrendeki kara deliğin uzanımıydı.

Kaynaklar:

http://www.spiritscienceandmetaphysics.com/every-black-hole-contains-another-universe-claims-new-study/

National Geographic

http://www.learning-mind.com/black-holes-are-portals-to-other-universes-claims-new-study/

http://www.spiritscienceandmetaphysics.com/every-black-hole-contains-another-universe-claims-new-study/#sthash.RfhpBGTv.qVdLRmrY.dpuf

Bülent Pakman. Şubat 2014. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden kısmen veya tamamen alıntılanamaz.

Twitter Widgets

Bülent Pakman’ın video kanalları/arşivi:

Bülent Pakman youtube video kanalı 1

Bülent Pakman youtube video kanalı 2

Bülent Pakman dailymotion video kanalı

 Şahdağ Azerbaycan 2013

Bülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s