Türkçeyi Türkçeden korumak

Azerbaycan ATV kanalında “Bu Stil Benim” moda programı jüri üyesi manken Günay Musayeva’nın yayında Türkçe konuşması Azerbaycan’da bazı tartışmalara yol açtı.

Azerbaycan Milletvekili Nizami Caferov

Azerbaycanın devletinin öz dili var ve bütün televizyon ve radyolar da bu dilde konuşmalıdır. Televizyonda başka dilde konuşmak olmaz. Eğer konuşan şahıs Azerbaycan dilini bilmiyorsa, o zaman da tercümecilerden istifade olunmalıdır. Moda hatırına başka dilde konuşmak olmaz. Devlet dili hakkında kanun var”. Meydana gelen vaziyette ATV kanalı bir tedbir görmezse, o zaman meseleye Milli Televizyon ve Radyo Şurası müdahale etmelidir. Bu meselede tartışmanın yeri yoktur, her şey ortadadır. Televizyon vaziyetin daha da kötüleşmemesi üçün mutlak bunu müzakere edip halletmelidir. Ortada sosyal görüş var”.

Azerbaycan Milletvekili Fazıl Mustafa

Bizim devlet dilimiz Azerbaycan dilidir, bu Azerbaycan dili de özbeöz Türk dilidir. Siyasi sebeplerden bu dili Azerbaycan dili olarak takdim ediyorlar ve her zaman arzumuz bu olub ki, nihayet ki, bütün insanlarımız öz dilini hem de öz adı ile çağırmağa başlayacaklar. Dilimizin korunması Rus, Fars, İngiliz, Arab, Fransız dillerine karşı düşünülebilir, ancak Türk dilinden dilimizi korumanın adını şahsen bendeniz bulmakta zorluk çekiyorum.
Sözün kısası, o model her kimse, iyi etmiş Anadolu Türkçesinde konuşmakla. Azerbaycan Türklerinden kimin imkanı varsa, onlar da Türkiye televizyon kanallarına çıkıp mutlak Azerbaycan Türkçesinde konuşsun. Konuşa-konuşa suni şekilde ayrılmış bu dillerimize birbirimizi alıştırarak tek Türk dili yaratabilelim. Kanunu bahane ederek dilimizi öz gardaş ülkemizin Türkçesinden korumak manasız ve faydasız bir iştir. Kanundan da üzeri bizim milli kimliğimiz yer alır. Kimliğimizin de esas karakterestiği dildir. Son vakitler bizi Türk’ten ve Türk dillinden korumaya çalışanların sayıları artmaktadır. Ancak unutmayın ki, 1918 yılında bizlerim ermeni-rus vahşetinden kurtarmaya da o Türk gelmişti. Bizimle aynı dilde konuşan o TÜRK

Günay Musayeva

Ben Azerbaycan’ımı çok seviyorum ama Türkiye benim için artık ikinci vatandır. 7 yıldır İstanbul’da yaşıyorum ve çalışıyorum. Doğaldır ki, Türk dili artık benim hayatımın ayrılmaz parçası haline geldi. Gelin bu dil konusunu kapatalım. Birbirimize, hem kendi devletimize hem de kardeş ülkeye saygı duyalım.”

Kaynaklar:

http://metbuat.az/news/354279/millet-vekili-gunay-musayeva-ile-bagli-tedbir-gorulmelidir.html

Millət vəkili Günayı müdafiə etdi – “Əcəb edib danışıb”. 25.1.2016. http://www.aznews.az/index.php?c=news&id=99628

Türkçe konuşması tepki çekti!. Akşam. 3 Ocak 2016. http://www.aksam.com.tr/life/turkce-konusmasi-tepki-cekti/haber-477256

Türkiye Türkçesine çeviri ve derleme Bülent Pakman. Ocak 2016. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntılanamaz, yayımlanamaz.

WP_000151Bülent Pakman kimdir https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar