Osmanlı silah geliştirememiş

İstanbul’un fethini kolaylaştıran nedenlerden biri de Macar top döküm ustası Urban’ın döktüğü çok büyük toplar olmuştu.

Her ne kadar Fatih’in ordusunda 500 üzerinde top döküm ustası olduğu belirtilse de, Osmanlı’da silah yapımı genelde gayrimüslimlerin elinde idi. Sultan Murad (1359-1389) döneminde gülle atan topların mucidi El Rumi adında Müslüman olmuş bir Hıristiyan dı.

İspanyol, Portekiz kökenli silah yapım uzmanı Yahudiler İstanbul’a geldikten sonra bir kısmı Müslüman oldu ve silah yapım atölyelerinin başına geçirildi. Burada işaret etmek istediğimiz esas konu silah yapımının gayrimüslim kökenlerinin elinde olması değil Müslümanların silah yapımına teknolojiye bilimselliğe 15-16. yüzyıldan itibaren fazla ilgi duymamasıdır. Bu bugün de devam etmektedir.

Cebeci adıyla tanınan dünyaca ünlü silah yapım atölyelerini kuran Cebeci Usta, Cebeciyan adlı bir Ermeni idi. Bıçakcızade ve Kurbanzade isimli silah ustaları sonradan Müslüman olmuş gayrimüslimlerdi.

Osmanlı’da ilk demir döküm ustası Alman George Frapanus idi.

Bu bilgileri veren Tarihi silah ve savaş zırhları konusunda uzman olan Londra Üniversitesi (SOAS) eğitim görevlisi Dr. Robert Elgood devamla şöyle der; (Robert Elgood, The Arms of Greece and her Neighbors in the Ottoman Period, (London: Thames& Hudson, 2009)

“16 ve 17. yüzyılda Osmanlı ağır top sanayiinde kullanılan işlenmiş demir ve kalay çok düşük kalitedeydi. Ağır silahların tasarımında teknik hatalar vardı. Bu hatalar zamanında fark edilse daha gelişmiş silahlar yapılabilseydi Viyana kuşatması dahil kaybedilen bir çok savaşın sonucu değişebilirdi.

Ağır silah yapımında döküm ve imalat hatalarının farkında olan padişahlar İngiltere, Fransa ve Hollanda’dan silah ithaline başladı. 1645 Kandiye Kuşatması Holanda-İngiltere ve Fransa’dan alınan silah ve cephanelerle yapıldı. Osmanlı teknoloji sahibi olmadığı için silahlarını da kendi geliştiremedi.”

İsmail Tokalak   http://www.acikistihbarat.com/Haberler.asp?haber=9322

Bülent Pakman. Ocak 2011.

Osmanlı Devleti dizimiz

Twitter Widgets Facebook Widgets

IMG_1345Bülent Pakman kimdir    https://bpakman.wordpress.com/pakman

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s