Amerika ve Lozan

Atatürk’e ve onun anti-emperyalist, bağımsız Cumhuriyetine karşı 1919-1927 yılları arasında Amerikan Temsilciler Meclisi üyeliğini yapan William Upshaw denen 1927’de neler saçmalamış bakalım:

Lozan anlaşması, Timurlenk kadar hunhar, Korkunç İvan kadar sefih ve kafatasları piramidi üzerine oturan Cengiz Han kadar kepaze olan bir diktatörün, zekice yürüttüğü politikasının bir toplamıdır. Bu canavar savaştan bıkmış bir dünyaya, tüm uygar uluslara onursuzluk getiren bir anlaşmayı kabul ettirmiştir. Buna her yerde Türk Zaferi dediler! Dünya parlamentolarını bu anlaşmayı kabule ikna ettiler ve büyük sermaye grupları, ticaret erbabı ve bazı din temsilcileri bile Türkiye’yi uygar uluslar masasında, uluslar arası bir konuk durumuna yükselterek, Amerika’yı yüksek ülkülerinden uzaklaştırmada birleştiler.

Canım ne var bunda aradan 83 yıl geçmiş diyebilirsiniz. Ancak kazın ayağı öyle değil. Amerika Devlet Politikası hala bu düşüncede zira Lozan Anlaşmasını hala kabul etmedi ve o zamandan beri Sevr’i hortlatmaya çalışıyor. Kabul etmedi derken elbette resmen imza koyması beklenmiyordu, zira devlet olarak Lozan görüşmelerine taraf değildi, gözlemciydi. Ancak Lozan’ı hiçbir zaman sindiremedi. Başkanları Wilson’un prensiplerini (ilkelerini) çöpe attığı için.

Peki derdi ne? Onu da Prof. Haydar Baş aşağıdaki konuşmasında gayet net açıklamış:

Bülent Pakman. Nisan 2010. Güncelleme Kasım 2015. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntı yapılamaz.

kara 2Bülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s