Kadın Riyad’da Araba Kullandı

Kadın Riyad’da Araba Kullandı

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da oturan 45 yaşındaki ev kadını Necla araba kullanmak zorunda kaldı.  Sürücüsü aniden istifa edince çocuğunu okula götürmesi gereken Necla evde bulunan arabaya binip çocuğunu okula götürdü hatta dönüşte manava uğradı. Üstelik bunu ertesi gün de tekrar etti.

Peki, yolda tepki gördü mü, kendini durduran polis ya da Mutavva (dini polis) oldu mu? Yok olmadı hatta olumlu tepkiler aldı, şaşkın bakışların yanında iyi yapıyorsun anlamında baş parmağını yukarı kaldırıp destek verenler oldu.

Necla başka Arap ülkelerinden aldığı iki ehliyete ve yine Arap ülkelerinde gerekli olan Uluslararası Ehliyete de sahip. Ancak tüm bunlar Suudi Arabistan’da geçmiyor zira o bir kadın.  Sınırlandırılmış, bastırılmış, çaresiz olmak istenmeyen bir duygu diyor.  Dördüncü ehliyetini kendi ülkesinde almak istiyor. Zira ülkesinde kadınların araba kullanmasını engelleyen bir yasa yok. Hükümet yetkilileri buna toplumun karar vermesi gerektiğini  ileri sürüyor. Ama diğer yazılarımızda bolca anlattığımız gibi yine de yıllar boyu tek tük de olsa araba kullanırken yakalanan kadınlar cezalandırılıyor. Yabancı ise sınır dışı ediliyor.

Kadınların araba kullanamaması aslında yanlış şekilde dine dayandırılan Suudi gelenekleriyle de tezat teşkil ediyor ve sakıncaları da beraberinde getiriyor. Kadınların, kızların sürücüleri erkek olmak zorunda ve bu  namahremlik bir durum. Yani Suudi Arabistan’da birbirlerine nikah düşen karşı cinslerin birlikte olmaları mümkün değil. Buna bir başka yazımızda değinmiştik TIKLAYIN. Bunun ötesinde ortalama aylık 3000 Suudi Riyali ücret alan sürücülerin hepsi yabancı işçi, çoğu Güney Asyalı – Uzak Doğulu. Üstelik bunlar ayrı mekanlarda da olsa aynı evde kalıyorlar.

Bu olaya bakıp Suudi Arabistan’da kadınlar artık özgürlüklerine kavuşuyorlar falan zannetmeyin. Bu da diğerleri gibi küçük, münferit bir olay. Önemli olan topluca hareket edilebilmesi. Bu konuda Facebook’da “I Will Drive Starting June 17″ 17 Haziran’dan itibaren araba kullanacağım diye bir sayfa açıldı.     http://www.facebook.com/event.php?eid=117325311683192 Sayfayı açanlar bir süre önce Kral Abdullah’a dilekçe vererek önlerinde yasal engel olmadığını öne sürmüşler ve kendilerine destek olmasını istemişlerdi. Bakalım göreceğiz bu girişim hayata geçecek mi yoksa sanal olarak mı kalacak (not: sayfa daha sonra kapandı).

Kaynak:   http://arabnews.com/saudiarabia/article406089.ece   

Bülent Pakman. Mayıs 2011. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntı yapılamaz.

Twitter Widgets

Photo 08.07.2012 16 18 21Bülent Pakman kimdir: https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Bülent Pakman’ın video arşivi:

Bülent Pakman video kanalı 1

Bülent Pakman video kanalı 2

Bülent Pakman video kanalı 3

Reklamlar

One Response to Kadın Riyad’da Araba Kullandı

  1. Geri bildirim: Suudi prens muhaliflere katıldı | Pakman World

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s