20 Yüzyılın En Büyük Lideri

Kentucky Üniversitesi psikiyatri Profesörü Arnold LUDWIG, “King of the Mountain: The Nature of Political Leadership” adlı 2002 yılında yayımlanan kitabında, 20. nci Yüzyılda tüm dünyada ülke yönetmiş, Abdülhamid’den Kaddafi’ye, Mao’dan Roosevelt’e, Degaulle’den Nehru’ya, Churchill’den Hitler’e, Mussolini’den Nasır’a ve Arafat’a, 2000 kadar lider hakkında 18 yıllık araştırmasının sonuçlarını aktarmış.

Ludwig 1900 aşkın belli başlı devlet adamı/lider tesbit etmiş daha sonra sayıyı 377’ye indirmiş ve onlara 200 kadar değişik değerlendirmeye göre, 1’den 31’e kadar puan vermiş. PGS – Political Greatness Scale – Siyasi Büyüklük Skalası olarak tanımladığı bu sıralamada, örneğin; en çok Roosevelt ve Mao 30’ar puan almışken, Nehru 25, Churchill 22, Golda Meir 12, Fidel Castro 23, Lenin 28, Humeyni 23 puan almışlar. Atatürk ise 31 puanla  kendisini ülkesine ve halkına adamış, tarihin kaderini değiştiren “Visionary” sıfatıyla, 20.nci yüzyılın gelmiş geçmiş en büyük devlet adamı/lideri unvanına layık görülmüş. PGS kriterleri arasında askeri zaferler, toprak kazanımı, toplum mühendisliği, toplumun doğasını önemli ölçüde değiştirmek, ekonomik refah, moral, bir anlamda George Washington, Abraham Lincoln gibi moral açıdan model olmak var.

Diğer 20 yüzyıl ABD Başkanlarının puanları ise şöyle: Truman  23, Theodore Roosevelt 23, Ronald Reagan 22, William McKinley 20, Dwight Eisenhower 18, LBJ 18, George Bush the first 15, John F. Kennedy 15, Bill Clinton 15, Jimmy Carter 14, Calvin Coolidge 14, William Howard Taft 12, Gerald Ford 11, Herbert Hoover 10 and Warren Harding 9.

Ludwig Atatürk’ün yaptıkları arasında Osmanlı İmparatorluğuna son vererek Türkiye’yi yarattığı, kurduğu, Türkiye’de derin sosyal değişim gerçekleştirdiği, tarihte ilk kez halkı Müslüman olan bir ülkede din ve devlet işlerini ayırdığı, askeri türden de olsa demokrasiyi getirdiğini saymaktadır.

http://www.amazon.com/King-Mountain-Nature-Political-Leadership/dp/0813122333

http://www.booknotes.org/Watch/172600-1/Arnold+Ludwig.aspx

http://ataturksocietyuk.com/2011/05/05/mustafa-kemal-ataturk-and-his-leadership-yuksel-oktay-pe/

Not: Turgut Berber arkadaşımıza teşekkürler. Bülent Pakman, Mayıs 2011.

Twitter Widgets
Facebook Widgets

WP_000151Bülent Pakman kimdir     https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s