Hileli iş vaadi nasıl anlaşılır?

Hileli iş vaadi “Recruitment Scam” daha çok yurtdışından Linkedin gibi profesyonellerin buluştuğu sayfalardan ya da iş ilanları/kariyer sayfalardaki profil bilgilerinden faydalanılarak halihazırda işi olmayanlara (freelance) gönderilen mesajla/e-postalarla yapılmaktadır. Bu tip mesajlarda genelde falanca şirketin adam aradığı bunun için falanca mail adresine CV gönderilebileceği gibi ifadeler yer alır. Böyle mesajların hileli (scam) olup olmadığını anlamak zor değildir.

 1. İlk bakılacak şey, bilgilerin gönderilmesi istenen e-posta adresinin uzantısıdır. Bu “uzantı” adı belirtilen şirkete ait olmalıdır.   Yahoo, live, hotmail, gmail, comcast, workmail, aol, mail2 v.b. gibi ücretsiz adres uzantıları verilmişse mesajı hemen çöpe atın. Genelde şirket adı inandırıcı olması için @ işaretinin önüne yazılmaktadır. Bunu hiçbir ciddi şirket yapmaz.

 2. Uzantı mantıklı da olsa yine de sahtekarlık söz konusu olabilir. Lütfen aşağıda “Seyahat Acentesi Sahtekarlığı” bölümünü okuyunuz.

 3. Mesajda yazım (imla) hatalarına dikkat edin.  Ciddi iş yazışmalarında bunlar olmaz.

 4. Size mail gönderenler mesajda şirketin gerçek web sayfa adresini vermiş olabilirler. Bunun önemi yoktur. Bu olsun olmasın belirtilen şirket adını internette arayarak kendiniz bulun ve şirketi iyice inceleyin. Şirket web sayfasında personel ihtiyaçları da belirtilmiş olabilir. Bu sizi yanıltmasın. Size mail gönderenler bundan faydalanmış olabilirler.

 5. Şirketin adres bilgileri ile size gelen antetli yazıdaki adres bilgilerini karşılaştırın. Adreste kasıtlı olarak ufak tefek harf hataları olması muhtemeldir.

 6. Şirketin sizin bulduğunuz web sayfasındaki iletişim bilgilerinde bulunan e-posta adresine durumu bildirin ve teyit (konfirmasyon) isteyin. Mail adresi varsa şirketin insan kaynakları departmanına göndermeyi tercih edin. Çok gerekliyse bulduğunuz web sayfasında verilen numaraya telefon edin. Bu biraz zaman alacaktır. Dolandırıcılar bunu bildikleri için sizden 24 saat içerisinde cevap vermezseniz konuyla ilgilenmediğiniz varsayılacaktır gibi bir şart koymuş olabilirler. Önemli değil. Gerek görüyorsanız zaman kazanıcı bir soru sorun mesela çalışma izninin nasıl alınacağı gibi.

 7. Başvurmadığınız bir iş teklifinin hileli olması büyük ihtimaldir.

 8. İstekler inandırıcı olması açısından aşama aşama gönderilecek ve süreler belirtilecektir.

 9. İleriki aşamada iyi bir ücret karşılığında size tecrübenize yaklaştığı tahmin edilen bir pozisyon teklif edilecek ve form doldurmanız istenecektir. Önerilen paranın piyasa fiyatının, şirket skalasının üzerinde olması, iş ile ilgili çok yetersiz bilgi verilmiş olması hatta hiç bilgi verilmemiş olması da muhtemeldir.

 10. Teklif edilen pozisyon ve maaşın sizin kalifikasyonlarınızın üzerinde olması çok muhtemeldir. Söz konusu pozisyonda sizin fazla ya da hiç deneyiminizin olmadığı da dolandırıcılığın önemli bir göstergesidir.

 11. İşin teklif edildiği yerin vize ile gidilecek bir ülke olması muhtemeldir ki ileriki aşamalarda vize, oturum, çalışma kotası çıkarma gibi ön masraf gerektiren prosedürlerle ilgili sizden para istenebilsin.

 12. İleriki aşamalarda para istenecektir. Mesela akreditasyon gideri, gönderilecek olan uçak bileti bedeli, staj, orientasyon bedeli gibi. Bu paranın ileride maaşınızdan geri ödeneceği de belirtilebilir. Bu kesinlikle dolandırıcılıktır. Hiçbir düzgün iş teklifinde, teklif kimden gelirse gelsin, para istenmez.

 13. Ciddi firmalar görüşme yapmadan kimseyi işe almazlar. Sadece e-posta ile işe alındınız mesajına itibar etmeyin.

 14. Home Office yani evden çalışma teklifi de çok rastlanan hileli iş vaadlerinden biridir.

 15. Kaynağının doğruluğundan yüzde % emin olmadıkça  kimlik, pasaport, ehliyet, sosyal sigorta, adres gibi bilgilerinizi vermeyin.  Bunlar sizin adınıza sahte evrak düzenlemede, kredi kart çıkarmada ve diğer dolandırıcılık yöntemlerinde kullanılabilir.

Seyahat Acentesi Sahtekarlığı

1. Linkedin gibi ciddi sanılan ortamlara verilen iş ilanlarında da  sahtekarlık söz konusu olmaktadır. Linkedin’e herkesin parayı bastırıp ilan verebileceği unutulmamalıdır.

2. Öncelikle ilanda işin adı ve niteliği verilmiş mi? Verilmemişse büyük ihtimalle sahtekarlık söz konusudur. Verilmişse o iş hakkında başka web sayfalarında araştırma yapılmalıdır.

3. Şirketin adını tıklayıp oradaki diğer ilanlarına bakılmalıdır. Mesela Linkedinde aynı formatta ilan başka yerler için de verilmiş mi? Ankara, Bükreş, Frankfurt, Manila … gibi ayrı lokasyonlar için aynı pozisyon ilanı verilmiş mi? İstenen nitelikler yani ilan formatı aynı mı?

4. Şirket hakkında araştırma yapılmalıdır. Kendi web sayfası olması gösterge değildir. O şirket hakkında başka yerlerde haberler var mı, şirketin yaptığı işler başka web sayfalarında, haberlerde yer alıyor mu vb gibi araştırmalar yapılmalıdır.

5. Geldik zurnanın son ama en önemli deliğine (Last but not least):

* İlana başvuru yapıldığı takdirde gelen cevapta boş pozisyon için uygun (eligible) bulunduğunuz ….. tarihinde şirketin ….. adresinde sizinle görüşme yapılacağı belirtilmişse,

* Ücret, yan ödemeler dolgun,  2 gün hafta sonu tatili, günde 6 saat çalışma, ev, araba, sağlık, sigorta, yılda 1 ay izin gibi diğer bütün imkanlar vadedilmişse,

* Görüşme yapılacağı belirtilen ülke vize ile gidilecek bir ülke ise,

* Uçak bileti, otel, vize, transfer gibi masrafları kendinizin karşılaması gerektiği,

* Bu işlemlerin ve vize temininin bağlı SEYAHAT ŞİRKETİNE yaptırılması halinde harcamalarınızın görüşme günü size geri ödeneceği belirtilmişse

zamanınızı boşuna harcamayın. Çok merak ediyorsanız seyahat şirketinin önce adını daha sonra adresini webde araştırın. Merak etmeye devam ediyorsanız seyahat şirketine mail atın ve gelen cevapta kaç para istiyorlar görün.

Bülent Pakman. Ekim 2017. Güncelleme Aralık 2017. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntılanamaz.

Bakü Ofis 2011Bülent Pakman kimdir https://bpakman.wordpress.com/pakman/

About bpakman

İnşaat Yüksek Mühendisi, evli.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Hileli iş vaadi nasıl anlaşılır?

 1. Ümit dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s