Bir Feto hatırası

Zeyno Baran Bryza

1989’dan itibaren ABD’de yaşadığı yıllarda Stanford’dan mezun olmuş, doktora yapmış, Ortadoğu ve Kafkaslarla ilgili petropolitik araştırmalar yapan CSIS – Stratejik ve Uluslararası Etüdler Merkezi, Hudson Institute gibi “Think-Tank” (fikir üretme) kuruluşlarının Kafkasya, Avrasya, Türkiye bölümlerinde çalışmış, ilginç analizlere imza atmış olmasıyla tanınır. Döneminde Türkiye ile ilgili önemli senaryolar geliştirilmiş, tartışılmıştı. Mesela Türkiye’de büyük yankı yapan 2007 ye ait ancak adeta GÜNÜMÜZÜ anlatan senaryoda patlayıcı yüklü araçlarla intihar saldırıları, Beyoğlu’nda, Şam’da patlayan bombalar, Erdoğan’ın aşırı milliyetçileri cezbetme kararı, TSK’nın Kuzey Irak harekatı, suikast, askeri darbe, halk gösterileri… vardı.

Eşi ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Ulusal Güvenlik Konseyi Demirperde, Kafkasya-Avrasya uzmanı, Rusça, Lehçe, Almanca, İspanyolca bilen Yahudi asıllı Matthew Bryza’nın ABD Bakü Büyükelçiği sırasında Azerbaycan lehçesine kısa sürede aşina olan Baran’ın blog sayfasında ve yerel radyolarda kendisi ve “hayat yoldaşına” ait ilginç yorumlarını izliyorduk.

6 Aralık 2011’deki Bakü Sohbet Toplantısına konuşmacı olarak davet edildi. Konu “İslam, İslamcılık ve Batı”. Böyle geniş bir konuya ayrılan süre ½ saat olunca anlatım da bildik başlıklarla sınırlı kaldı. Merak edilen ABD projesi/Truva atı Feto hakkında ne diyeceğiydi. Fetonun parasal kaynağı sorusuna verdiği cevap sayesinde bilgi sahibi olduk: “Müritleri arasındaki dayanışma”. Mesela berbere gidileceği zaman Fetocu olana gidiliyormuş, usta çağrılacağı zaman Fetocu olan çağrılıyormuş. Cemaatin zenginliği buradan geliyormuş.

Nezaket gereği tebessüm etmemek için kendimi zor tuttuğumu hatırlıyorum. Zira Razi Canikligil’in “ABD Gizli Belgelerinde Fethullah Gülen” adlı kitabına göre, Fetullah Gülen’in sadece ABD’deki 200 okulundan kazandığı yılda 500 milyon dolar. Buna ticari- işlerinden kazandıkları, bağışları, hayır faaliyetlerinden cukka edilenleri vb. ve de diğer ülkelerden kazançları dahil değil.

Bülent Pakman. Eylül 2016. Ekleme Ekim 2016. İzin alınmadan, aktif link verilmeden alıntılanamaz.

Bakü Ofis 2011Bülent Pakman kimdir https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

About bpakman

İnşaat Yüksek Mühendisi, evli.
Bu yazı Azerbaycan, Bakü, Türk siyaseti içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s