Atatürk’e Söven “Kadir Mısırlıoğlu Kimdir?

Kadir Mısıroğlu diye bir adam var.
Siyasal İslamcılar arasında daha bilinen, kabul gören ve okunan bir isimdir.
Kimine göre zavallı bir meczup, kimine göre ardından gidilmesi gereken bir fikir önderidir.  Hitabetini görenlerde “Müslüman mı, yoksa koca bir şarlatan mı?” kuşkusunu bırakan garip bir üslubu vardır.
Tabi ki bilemeyiz, Müslüman mı, yoksa koca bir şarlatan mı?
Orasını Allah bilir ve Mahkeme-i Kübra’da elbette hükmünü verir. Dolayısıyla biz bilmediklerimizi bir kenara bırakalım, bildiklerimizi yazmaya başlayalım.
10 Kasım günü herkesi tahrik edercesine “saat 09.05’te kenefe gidin” çağrısını yapan Kadir Mısıroğlu’nu biraz daha yakından tanıyalım.
Bilmem ki hangi birini yazalım. Mustafa Kemal’e hakaretine alkış tutan “muhafazakâr demokratlara” Kadir Mısıroğlu gerçeğini nasıl anlatalım?
En iyisi biz, kendi ağzından hayatını anlattığı yazılarında yer vermeye gerek görmediği “Hac Ticaretinden” başlayalım.

Yıl 1963!
Bugün “dindar gençliğine” rol model olarak sunulan ve kendini “belli ölçüde deliyim” şeklinde tanımlayan Kadir Mısıroğlu’nun henüz bu denli tanınmadığı yıllardır.
Bugün olduğu gibi, o günlerde de Kadir Mısıroğlu çevresine dindar bir profil çizmekte, tertemiz Müslüman profiliyle güven telkin etmektedir. Ticarete heveslidir. Dönemin tanınmış ilahiyatçılarından olan ve Türkiye’nin ilk Hac ve Umre Organizasyon şirketinin kurucularından Prof.Dr.Mehmet Müftüoğlu; ağzı iyi laf yapan bu genç adama güvenir. Kadir Mısıroğlu ve İhsan Toksarı’yla birlikte “ORTAŞARK” isimli Hac ve Umre Organizasyon Şirketi’ni kurarlar. Hacı Bayram Mevkiinde Kıskaç Sok Numara 4’te kurulan bu şirket Güney Matbaasının hemen yanındadır.
Mehmet Müftüoğlu çok iyi düzeyde Arapça bilmesi nedeniyle Türkiye’den Hacca giden kafilelerin başında yer alır. Müftüoğlu, Hacılarla birlikte Suudi Arabistan’a giderken; şirketin Türkiye’deki işlerini de Kadir Mısıroğlu ve İhsan Toksarı’ya bırakır…
1960’ların Türkiye’sinde oldukça uzun süren bir Hac seyahatine çıkan Mehmet Müftüoğlu bu defa geri döndüğünde her şeyin buhar olup gittiğini fark eder.. Dünyası yıkılmıştır. Her şeyini emanet ettiği Kadir Mısıroğlu ve İhsan Toksarı toplanan Hac paralarını adeta buharlaştırmıştır. Bir türlü hesabı tutturamazlar. Rivayet göre İhsan Toksarı hacıların parasıyla bebekte apartman yaptırmış, Kadir Mısıroğlu da paraların bir kısmını buharlaştırmıştır.
Olay Adliyelik olur. Bütün birikimini bir anda kaybeden İlahiyat Profesörü Mehmet Müftüoğlu derhal mahkemeye koşar.  Kadir Mısıroğlu ve İhsan Toksarı aleyhine alacak davası açar. Açar ve kazanır da! Ama parasını tahsil etmesi mümkün olmaz. Ahını bırakıp geride, Rahmet-i Rahman’a intikal eder. Çok meraklısına buna ilişkin mahkeme kararını da gönderebiliriz.
Neyse Kadir Mısıroğlu, sonrasında yayıncılık gibi işlerle uğraşır. Ama asıl işi Atatürk’e ve Cumhuriyeti kuran kadroya küfretmek ve şeriat düzeni istemektir.
Hayatını küfür ve hakaretlerle geçiren ve güya Allah’tan başkasından korkmayan Kadir Mısıroğlu; hakir gördüğü Allahsız Devrimcilerin ya da kafatasçı ülkücülerin hücrelerde tutulduğu ihtilal günlerinde; cuntacıların hışmından korkmuş ve soluğu yurtdışında almıştır.
Bütün hayatı boyunca, memlekete Batı tipi bir düzen getirmekle suçladığı Mustafa Kemal’e küfreden ve şeriat düzeni isteyen Kadir Mısıroğlu’nun, hayalindeki gibi şeriatla yönetilen bir İslam Ülkesine kaçtığına kesin gözüyle bakılmıştır. Oysa şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım diyen dili bir anda “lal” olmuş, cuntacıların şerrinden kaçıp şeytan dediği Batı’ya sığınıvermiştir. Gençlere şeriatın hikmetlerini, Batı’nın melanetini anlatan Kadir Mısıroğlu soluğu Almanya’da almıştır. Frankfurt’a yerleşen Mısıroğlu, buradan da İngiltere’ye geçmiştir…
Bakmayın şeriat istediğine, 7 Eylül 1983 tarih ve 18158 numaralı kararla birlikte Türk Vatandaşlığından çıkarıldığında, bu defa da İNGİLTERE’DEN siyasi iltica talep etmiştir.
Sonrası mı?
İngiltere’de geçirdiği günleri sonrasında beş parasız kalmıştır. Mehmet Müftüoğlu’nu hiç hatırladı mı bilinmez ama rotayı yine şeriata değil “kişisel rahatına” kırmıştır. Tekrar Almanya’nın yolunu tutmuş, yurtdışında kaldığı 11 yıl boyunca dilinden düşürmediği “şeriatla yönetilen İslam ülkelerine” bir kez bile uğramamıştır..
Almanya’da camileri dolaşıp, kurduğu sucuk fabrikası için Müslümanlardan para toplamıştır. Tabi aklına kim geldiyse söverek…
Bugün Tayyip Bey’in mirasçısı olmakla övünüp durduğu Demokrat Parti’nin kurucusu Celal Bayar’ı “İnönü’den bile dinsiz ilan ederek…”
Çok merak edenler arşivlerden, sucuk fabrikası için para toplayan Kadir Mısıroğlu’nun Celal Bayar’a ithamlarını da okuyabilirler.
Uzatmayalım…
1991 yılından sonra Türkiye’ye tekrar dönmüştür. Kaldığı yerden Atatürk’e, İnönü’ye ve Bayar’a; Cumhuriyeti kuranların neredeyse tamamına küfretmeye devam etmiştir.
Sadece O kadar mı?
Elbette hayır…
Akif’e de küfretmiştir Akif’e…
Yandaşların dilinden düşürmediği Mehmet Akif’e…
Kaldırıp milli şairimize “serserinin teki” deyip geçmiştir…
Dedik ya…
Müslüman mı, yoksa koca bir şarlatan mı bilemeyiz…
Bu adama alkış tutmaya devam edenlere de sadece Allah’tan akıl ve fikir ihsan etmesini dileyebiliriz…

Yücel Bulut. Ortadoğu Gazetesi. Serbest Köşe.15.11.2014. http://m.ortadogugazetesi.net/makale.php?makale=yucel-bulut&id=17797

Yorumsuz alıntıdır. Görüşler yazarına aittir. Bülent Pakman. Haziran 2016. Kadir Mısırlıoğlı ile ilgili bir diğer yazımızı OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

IMG_2654Bülent Pakman kimdir  https://bpakman.wordpress.com

Reklamlar

About bpakman

İnşaat Yüksek Mühendisi, evli.
Bu yazı Türkiye içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Atatürk’e Söven “Kadir Mısırlıoğlu Kimdir?

 1. Mehmet Salih Bayramoglu dedi ki:

  ATATÜRK VE İSLAM

  Atatürk Selçuklu ve Osmanlının çöküşünü çok iyi teşhis etmiş ve Türkiye Cumhuriyeti’ni ileriye dönük sağlam temeller üzerinde kurmuştur.

  İslam’da Reform gerek olduğunun 100 yıl önce söylemişidir. Ki ben de Kur’an-ı Kerimi iki defa okuduktan sonra İslam’da Reformun şart olduğuna kani oldum.

  Kur’an-ı Kerimde birçok ayet kendi kendisiyle çelişki içindedir. Ve tekrardan ibarettir. Bazen de önceden okuduğunuzun tam tersini okursunuz

  Kur’an-ı Kerim ne bir ders kitabıdır ne de roman hiçbir şekli şeması olmayan okunması zor nereden gelip nereye gittiğini anlamadığınız bir kitaptır

  Kur’an-ı Kerim ilk olarak Hz. Muhammed’in ölümünden 20 yıl sonra Hz. Ali tarafından deri ve yapraklar üzerine yazılmış toplam 70 kelimeyi geçmeyen bir derme çatma yazılardan oluşuyordu… Hâlbuki bugün 77,934 kelimedir. Kur’an-ı Kerim Hz. Muhammed’in ölümünden sonra yüzyıllar içerisinde İslam Alimleri tarafından yazılmıştır.

  Zaten Hz. Muhammed okuması yazması olmayan bir kişi idi dolayısıyla 7,934 kelimelik bir eseri yazıp da 8 Haziran 632 günü vefat ettiğinde Müslümanlara bırakması mümkün değildir.

  İslam bugünkü hali ile bizi tembelliğe ve medeniyetten uzaklaşmaya gönderir

  Atatürk’ün Kur’an-ı Kerimdeki bazı ayetlerin değişmesini istemesi yerinde bir girişimdir. Bunun için de bir komisyon kurmuştu ama maalesef ömrü yetmedi

  Hristiyanlık gibi İslam da 1,500 yıl sonra Reform olmak zorundadır. Ki bu da İslam’da 632+1,500= 2,132 yılını beklememiz gerek

  Kuran-i Kerimde 6,616 Ayet vardır. Eğer İslam dinini hoşgörülü bir din olarak sunmak isterseniz bunu en az 2,000 ayetle yapabilirsiniz. Eğer İslam dinini gaddar bir din olarak sunmak isterseniz bunu da en az 2,000 Ayetle yapabilirsiniz.

  IŞID lideri Ebu Bakr Bağdadi İslam dinide Doktorası olan bir kişidir. Kim diyebilir ki Ebu-Bakr Bağdadi İslam’ı yanlış uygulamaktadır. Ebu-Bakr Bağdadi kendisine uygun Ayetleri seçip onları uygulamaktadır

  O zaman sormak gerek… Hangisi gerçek Müslümandır… Erdoğan mı Ebu-Bakr Bağdadi mi?

  Atatürk İslam’a karşı idi diyorlar…

  Hayır.

  Bilakis Atatürk İslam’ın Hristiyanlık ve Yahudilik’ten daha ileride olmasını istemiştir. Ki bunun da ancak İslam’ın Reformu ile mümkün olduğunu idrak etmiş bir devlet adamıdır.… İspatı da Protestanlıkla Hristiyanlığı Reform eden Kuzey Avrupa ülkeleridir

  Atatürk 19. yüzyılın yetiştirdiği ileriyi çok net görebilen bir dâhidir.

  Mehmet Salih Bayramoğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s