Nusayri – Alevi – Arap Alevisi – Hangisi Doğru?

Aşağıdaki alıntı makale Nusayrilerde Reenkarnarnasyonyazımıza  (okumak için lütfen tıklayın) aktif link vererek yazımızda geçen Nusayri tabirine açıklık getirmektedir.


 

Hatay bölgesi ile ilgili haber yapan bir çok yazı/haber veya içerikte  Arap alevisi, alevi, nusayri adlandırılması yapılmaktadır.

Eğer bizi hızlıca tanımlamak gerekseydi buna en uygun kelime Mininna olurdu. Samimi sıcak bir kelime ama bunun anlamını bizden başkaları bilmediği için pek kullanılmıyor.

Aleviler sol tutumlu bir inanca sahip olması nedeniyle tarihte sürekli karalama, baskı ve zulüm görmüşlerdir. Bu sebep ile kendi isimlerini bile kullanamaz olmuşlardır.

Son olarak Facebook sayfamıza Nusayriler ile ilgili olan Nusayrilerde Reankarnasyon yazısını paylaştığımızda bir kaç kullanıcımızdan bu isimlendirmenin doğru olmadığına dair mesajlar  aldık. Bizlerde bunun doğruluğu ile ilgili kaynak istedik fakat kendi kaynaklarından başka bir şey sunmadıklarından bunu araştırmaya karar verdik.

Biliyorsunuz ki din konusunda herkesin muhakkak bir bildiği oluyor. Bu konuda bilgisiz insanlar neredeyse yok gibi. Problem ise aynı inanca mensup insanların fikir ayrılıkları.

‘Asıl din insanın ahlakıdır‘ der alimler. Dinler size ahlakı öğretir. Herkesin algısı aynı olmayabilir ve bu konuda fikir ayrılıklarına düşebilir. Fakat araştırmak yerine kendi düşüncelerinizi doğru olarak insanlara anlatmanız İşid gibi örgütleri doğurur ve hatta savaşlarında sürekli olarak kendilerinin haklı olduklarından bahsederler. Sonuç olarak binlerce insan ölür…

Aleviler sürekli baskı ve katliamlara maruz kaldığı için sürekli olarak isim değişikliği yapmışlardır ve gerçek isimlerini saklamışlardır.

Nusayri İsimlendirilmesi Kötü mü?

Bazı Samandağlı dini dernek ve Şeyhleri bu ismin Ebû Şu’ayb Muhammad ibn Nusayr’den geldiğini çok iyi bilmektedir. Ebû Şu’ayb Muhammad ibn Nusayr Alevi – Nusayri kurucularındandır. Fakat bazı düşman gruplar Ebû Şu’ayb Muhammad ibn Nusayr’ın kendini tanrı olarak gördüğünü iddaa etmesi üzerine  Nusayrilik ismi düşmanlar tarafından kullanılarak karalanmaya çalışılmıştır.

Ebû Şu’ayb Muhammad ibn Nusayr Alevi Nusayri Kurucularındandır ve İsmini Buradan Almaktadır.

Hangi isimlendirme Doğrudur?

Aleviler kendi aralarında kültürel ve coğrafı yapının getirdiği şartlar nedeniyle bir çok bölüme ayrılmış fakat asıl amaçlarından sapmamışlardır.

Bunlardan en çok bilinenleri

  • Nusayrilik

  • Kızılbaş Aleviliği

  • Bektaşilik,

  • Caferilik,

  • Razifilik

Her biri kendi kültürel değerleri ve coğrafi konumlarıyla bütünleşip kendine has özellikleriyle dikkat çeker. Fakat temelinde Hepsi Hz. Aliyi yol gösterici olarak kabul ederler.

Nusayrilik Türkçe bir kelimedir Eğer Türkiyede’yseniz bu dini gruba mensup insanlara ‘Nusayri’ dendiğini duyarsınız, İran’da olsanız Nosayris (Noşayris) Diğer ülkelerde ise Alawi denildiğini görebilirsiniz.

Arap Alevisi ise Nusayrilik ile aynı anlamı taşır. Yani kullanmasınız da aslında eş anlamlı bir kelimeden bahsediyorsunuz. Fakat Arap Aleviliği Irklarla ilgili bir kavram olduğundan bazı kesimlerce kullanılmamaktadır.

Sonuç Olarak

Alevi Nusayri veya Arap Aleviliği farklı değildir hepsi aynı anlamı ifade etmektedir.

Alevi ismi genel olduğu için genelleme yapılacağı zaman tercih edilebilir

Arap Aleviliği Irkı ön plana getirdiği için kullanılmayabilir

Nusayrilik sırf düşmanlar buna bir anlam kattığı için kullanmak istemeyebilirsiniz. Bize göre düşmanların ne dediğinin bir önemi yok.

Nusayriler sol tarafa yatkın olan görüşlerinden dolayı çok fazla eleştiri almış ve Nusayri ismi karalama politikası izlenmiştir.

Halen Akad’ın neden Nusayri isimlendirilmesine tam olarak kesin dille neden karşı çıktığını anlamış değiliz (Akad’ın haberi için Tıklayın)

Ayrıca  Ahmet Verde Özuğurlunun Şurada Yaptığı konuşmaya bakacak olursak Nusayri ismini Düşmanlarımız tarafından kullanıldığı için kullanmamız gerektiğini sert bir dille söylüyor.

Yaptığımız araştırmalarımızın kaynakları aşağıdadır. Sizde okuyabilirsiniz bu konuda bizlere görüşlerinizi yapıcı eleştirileriniz ile belirtebilirsiniz

Hazırlayan MeKa [Samandağ TV]

Kaynaklar:

Reklamlar

About bpakman

İnşaat Yüksek Mühendisi, evli.
Bu yazı reenkarnasyon içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Nusayri – Alevi – Arap Alevisi – Hangisi Doğru?

  1. Ahmet Komurcuoglu dedi ki:

    Bülent Bey…Ne müthiş bilgiler bunlar. Her zaman ilgi ile okuyorum. Eksik olmayın. Paylaşacağım zaman da mutlaka isminizi veriyorum.

    Saygılar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s