Mehmet Cengiz

Kadim dostum, orta okuldan sınıf arkadaşım, Konyalı hemşehrim, avukat.

Özgeçmişi

image0013181949 yılında Konya’da doğdu. TED Ankara Koleji ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Üniversite öğrenciliği yıllarında öğrenimini sürdürürken işçi olarak çalıştı. İşçi örgütlenmelerinde görev aldı. Sendikacılık yaptı.

12 Mart 1971 darbesinden sonra tutuklandı. 3 yıl tutuklu kaldı. 1975 yılında avukatlık yapmaya başladı. Çeşitli sendikalarda hukuk müşaviri olarak görev yaptı.

1980 darbesinden sonra yeniden tutuklandı. TİKP davasından yargılandı. Yaklaşık 3 yıl daha tutuklu kaldı. 1994-1998 yıllarında Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Merkez yöneticiliğine seçildi ve Genel Sekreterlik görevini yürüttü.

Kamu emekçilerinin sendikal örgütlenmelerine ilişkin davalarda aktif rol aldı. Sivas katliamı davasında, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy ve Ahmet Taner Kışlalı’nın katline ilişkin davalarda müdahil vekilliği yaptı.

Pir Sultan Abdal 2 Temmuz kültür ve eğitim vakfı kurucusu. Bu vakfın yönetim kurulu üyeliğini yürüttü. 2000-2002 döneminde Ankara Barosu yönetim kurulu üyeliği yaptı. Gazete ve dergilerde makale ve araştırmaları, hukuki konularda çeşitli kitapları yayımlandı. Bunlar arasında “Ermeni Sorunu” ve “Kıbrıs Sorunu” kitapları var. 40 yıldır İşçi Partisi saflarında mücadele veriyor, partinin Genel Başkan Yardımcısı.
Türkiye’nin önde gelen hukukçuları arasında

Abdullah Gül’ün kayıp trilyon davasından yargılanması için yasal süreci “özel evrakta sahtecilik ve Siyasi Partiler Kanunu’na muhalefet suçlamasıyla dokunulmazlığı nedeniyle ertelenen soruşturmanın ve kamu davasının sürdürülmesi,” talebiyle Gül’ün milletvekilliğinin sona erip Cumhurbaşkanı seçildikten bir gün sonra; 29 Ağustos 2007 tarihinde yaptığı suç duyurusuyla başlattı.

Deniz Feneri yolsuzluğu hakkında ilk kez şikayette bulunan hukukçudur. 8 Eylül 2008 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçede, Tayyip Erdoğan, Zahid Akman, Zekeriya Karaman, Deniz Feneri yöneticileri ve Almanya’daki iddianamedeki adı geçen türkü şirket yöneticileri hakkında soruşturma açılmasını talep etti. Cengiz bu suç duyurusundan 10 gün sonra yaptığı basın açıklamasında Türkiye’deki Cumhuriyet Savcıları Almanya’daki Şansölyelerin savcılarından geri kalamaz ve kalmayacak diyordu. Başvurunun ardından Deniz Feneri ve Kanal 7 binalarında arama yapılmasını sağladı. Sincan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Gül’ün yargılanması gerektiğine hükmetti.

Ergenekon güya davası aslında kumpası

Yakın zamanda F-tipi örgütlenme, Cemaat, paralelciler olarak adlandırılan Fetocuların kumpasıyla açılan Ergenekon davasında avukatlık yaptı. Kumpas davalarıyla Türk askeri ve milli güçlerin hedef alındığını belirtti. Mehmet Cengiz davada şunları söyledi:
“Ergenekon soruşturmasının “baş aktörü” Tuncay Güney’dir. İddiaların temel dayanağı, Savcıların “şüpheli” olarak tanımladıkları bu kişinin “mülakat”ıdır. “1. Ergenekon İddianamesi”, onun anlatımları üzerine inşa edilmiştir. Peki, bu Tuncay Güney kimdir? Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre: “İmam Hatip mezunu olan Tuncay Güney, önce İsmailağa dergâhına yerleştirilmiş, daha sonra Fethullah Gülen cemaatine sokularak, 1989-91 yıllarında Gülen’in özel kaleminde görev yapmıştır. Güney, halen CIA’ya bağlı New York Institutes isimli kuruluşta çalışmaktadır. Güney’in, Fethullah Gülen’in Özel Kalem Müdürlüğü’nü yaptığı sırada, CLA. ve MOSSAD’ın MİT içindeki adamı olan Mehmet Eymür’e bilgi verdiği bilinmektedir. Güney, Eymür’ün başında olduğu ve sonradan lağvedilen MİT Kontr-Terör Dairesi’ne bağlıdır”.

Mehmet Cengiz Ergenekon tertibinin son dalgası “adalet operasyonu” kapsamında tutuklandı. Metris cezaevinden Silivri cezaevine nakledildi ve Ergenekon davasında avukatlık yapması yasaklandı. Cengiz, karar için “Yargı, dikensiz gül bahçesine çevrilmek isteniyor,” yorumunu yaptı. Mehmet Cengiz’in tutuklanmasına tepki gösteren Özbey, duruşma sırasında cübbesini çıkarttı ve salonu terk etti. Duruşmayı takip eden 30 avukat da Özbey’le birlikte cübbelerini çıkarttı ve salondan çıktı. Avukat Özbey, salonu terk etmeden önce yaptığı konuşmada, “Ziverbey Köşkü’ndeki işkenceler bile Mehmet Cengiz’i sindirememiştir” dedi. Salonda bulunan seyirciler de alkışlar ve sloganlarla protestoya katıldı. Seyirciler, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yurtseverler çıkacak hesap soracak” ve “Biz haklıyız biz kazanacağız” sloganları atarak, sanıkların tutulduğu bölüme yöneldi. Mahkeme heyeti aldığı ara kararla 60 kişi hakkında Silivri Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Mehmet Cengiz daha sonra tahliye edildi ve cübbesini giyerek mahkeme salonuna göndü.

Sözde Ermeni soykırımı iddialarına indirdilen darbe

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları hakkındaki açıklamasında “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” dediği için İsviçre devleti tarafından yargılandı. Mehmet Cengiz bu davada Perinçek’in avukatlığını yaptı. Dava sonucu Perinçek sözde soykırımı inkar ettiği gerekçesiyle İsviçre’de mahkum edildi. Mehmet Cengiz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvurdu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Doğu Perinçek lehine karar vererek “soykırım”ı inkârın cezalandırılmasının ifade özgürlüğü ihlali olduğuna karar verdi. İsviçre devletinin itirazı üzerine Strasbourg’da toplanan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi 15 Ekim 2015 deki duruşmasında, İsviçre’nin itiraz başvurusunu reddetti.


Mahkeme karar gerekçesinde bundan sonra Ermeni Soykırımı iddiaları hakkında alınabilecek kararlara emsal teşkil edebilecek şu ifadelere yer verildi: Mahkememiz 1915 olaylarının Ermeniler için ne kadar hassas ve önemli olduğunun farkındadır. Ancak bu olayların üzerinden 90 yıl geçmiş olması, direkt mağdurlarının kalmaması nedeniyle zaman konusu da göz ardı edilemez. İsviçre’deki mahkemeler Ermeni olaylarıyla ilgili toplumda soykırım olduğuna dair genel kanıyı baz alarak karar almıştır. ‘Genel konsensüse’ göre karar vermek problemli bir durumdur. Mahkememiz kurban yakınlarının ve Ermenilerin onurlarının korunması için demokratik bir toplumda cezai yaptırım uygulanmasını uygun görmemiştir. Gerekçede ayrıca Ermeni soykırım iddialarının Yahudi Soykırımı ile mukayese edilmeyeceği genel kanaatin aksine görüş bildiren bir kişinin ifade özgürlüğünün kısıtlanamayacağı ve sansür uygulanamayacağı da vurgulanmıştır.
Karar Ermenistan cephesinde büyük bir hayal kırıklığıyla karşılandı. Ermenistan Adalet Bakanı Arman Tatoyan, “Mahkemeye görgü tanıklarının ifadelerini, ‘soykırım fotoğraflarını’ ve delillerini sunduk” derken Ermeni basını ‘büyük şok’ olarak nitelediği kararı kınadı. Ermenistan Halk Radyosu ‘inkar pazarlamacısı’ olarak tanımladığı karar için “Bu inkar politikasının önünü açabilir” dedi.

Kaynaklar:

ulusalkanal.com.tr

Mehmet Cengiz. Ekşi Sözlük. Haziran 2006. https://eksisozluk.com/mehmet-cengiz–1043787

Perinçek’in ‘soykırım yoktur’ zaferi. Gazete Vatan 16 Ekim 2015. http://www.gazetevatan.com/perincek-in-soykirim-yoktur-zaferi–874394-gundem/

Tuncay Güney tanık mı, sanık mı, kaçak mı? Derin İstihbarat. 5 Haziran 2012. https://derinistihbarat.wordpress.com/tag/avukat-mehmet-cengiz/

Ergenekon davası avukatı Mehmet Cengiz: Yargıtay kumpas davalarındaki gladyo tertibini kabul etmiştir. Ulusal kanal. 2 Eylül 2015. http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/ergenekon-davasi-avukati-mehmet-cengiz-yargitay-kumpas-davalarindaki-gladyo-tertibini-kabul-etmistir-h73718.html

Mehmet Cengiz’le dayanışma için 50 avukat cübbelerini çıkardı ve salonu terk etti. 7 Haziran 2010. https://www.facebook.com/notes/muharrem-ince-turk-milleti-olarak-arkandayiz/mehmet-cengizle-dayanisma-icin-50-avukat-cubbelerini-cikardi-ve-salonu-terk-etti/440398191717

Bülent Pakman. Ekim 2015. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden kısmen veya tamamen alıntılanamaz

Bakü Ofis 2011Bülent Pakman kimdir https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

About bpakman

İnşaat Yüksek Mühendisi, evli.
Bu yazı Türkiye, Yurdum içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s