ODTÜ ağaç katliamı yapıyor yalanı

ODTÜ ve Eymir üzerinde Melih Gökçek tarafından yönetilen ve yönlendirilen bir yıpratma ve itibarsızlaştırma kampanyası yürütülüyor. ”ODTÜ Eymir’de ağaç katliamı yapıyor” yalanı söyleniyor, TV programlarıyla, gazete haberleriyle bu yalan yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Üniversitenin, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Ankara Orman İşletme Müdürlüğü bilgisi ve izni ile yaptığı zorunlu orman bakımı kapsamında budama ve kesim işlemi bir “katliam” olarak yansıtılarak gerçekler çarpıtılmış ve kamuoyu yanıltılmıştır.
6831 Sayılı Kanuna göre işletilmekte olan ODTÜ ormanında yapılacak her türlü çalışma izne tabidir. Ömürlerini tamamlamış, göl taşkınlarında su içinde kaldığı için çürümeye başlamış veya hastalanmış ağaçlar, devrilmesi neticesinde “can ve mal emniyeti açısından tehlike arz edeceği için” kesim veya derin budama programına alınır. Bu ağaçlar 2-3 yılda bir, ODTÜ Ağaçlandırma ve Çevre Düzenleme Müdürlüğü’nce tespit edilmekte Bakanlık personeli tarafından resmi olarak damgalandıktan sonra kesilmektedir. Bakım çalışmalarında kesilen tüm ağaçlar köy okullarında yakacak olarak kullanılmak üzere Ankara Milli Eğitim Müdürlüğüne devredilmektedir.
Bu mevsim yapılmak zorunda olan bakım çalışması da ilgili makamların bilgisi dâhilinde gerçekleştirilmiştir. Ankara Orman İşletme Müdürlüğüne resmi yazı gönderilmiş, orman ağacı olmadığı için izne gerek olmamasına rağmen, “…Eymir gölü göl kıyısındaki sazlıklar ile yol güzergâhı arasında kalan 189 numaralı bölmedeki kuru ve tehlike arz eden kavak, söğüt vb ağaçların kesimi veya derin budanması…” ibaresi de eklenmiştir. Bakım çalışmaları tamamlandığında, yapılan işlemleri belgeleyen rapor Ankara Orman İşletme Müdürlüğüne resmi yazı ekinde gönderilmiştir.
Sadece son yıl içinde, Ankara’ya 150.000 ağaç kazandıran ODTÜ’nün, bazı basın kuruluşlarının verdiği haberlerde yer alan iddiaların aksine, Eymir Gölü’nde restoran veya başka bir tesis yapma düşüncesi veya projesi yoktur.

ODTÜ’nün tekzip metninden derleyen Bülent Pakman. 26 Kasım 2014. İzinsiz alıntılanabilir.

Twitter Widgets
Facebook Widgets

Photo 08.07.2012 16 18 21Bülent Pakman kimdir: https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

About bpakman

İnşaat Yüksek Mühendisi, evli.
Bu yazı Yurdum içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s