Recep Tayyip Erdoğan’a kimler oy veriyor?

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi açısından Recep Tayyip Erdoğan’a oy veren insan profilinin değerlendirilmesi

1. Krizden korkan esnaf takımı. İstikrarsızlıktan kaynaklanan 2002 krizinin geri gelmesinden korkanlar. O krizden etkilenmiş biri olarak onlara hak veriyorum. Evin reisinin eve, çoluk çocuğa ekmek götürememe endişesi bambaşka birşey. Yaşamayan bilemez. Bu insanlara 12 yıllık AKP döneminin ağzına kadar iç ve dış borçlanarak, cari açık rekorları kırarak, devletin bütün mal varlığını satarak ayakta durabildiğini gelin de anlatın.

2. AKP sayesinde Belediyelerde, devlette, dinci özel sektörde kendilerine, kızına, oğluna, damadına vb. iş verilen muazzam bir kesim, bunu kaybetmek ister mi? Bunun yurt çapında böyle bir örgütlenme ile yapıldığını bu zamana kadar hiç görmemiştim. Onlara da ikna edici alternatif çözümler sunmadan ne diyebiliriz?

3. İş bulamamış, çalışamayacak olup da yeşil kart, sistematik kömür, patates, makarna, pirinç vb. yardımı alanlar. AKP’den önce, güya, sosyal güvenlik hakkı olduğu halde bir kere bile devletin sağlık imkanlarından yararlanamamış, bir kutu ilaç almak için günün en azından yarısını harcamak zorunda kalmış biri olarak onlara da hak vermemek mümkün mü? Aylarca özel bir hastanede yoğun bakımda kalan annem için beş kuruş ödemek zorunda olmadığımızı öğrenince hayretler içerisinde kaldığımı da eklemek zorundayım. Öte yandan bu sağlık politikasının iflas etmekte olduğunu insanlara anlatabiliyor muyuz?

4. Duble yollar, şehiriçi altgeçitleri, hızlı tren, metro gibi bazı yatırımlara, son bir örnek olarak orman katliamıyla yapılan ancak Ankara Eskişehir yolundaki trafik sorununu çözen ODTÜ yolunun durumuna bakanlar, IMF’ye borcumuzu ödedik gibi yalanların altındaki gerçekleri bilmeyip “bunlar iyi işler yaptı” diyenler. Mesela taksi, otobüs, kamyon şoförleri, bu yollarda seyahat edenler.

5. Yıllar boyu sosyal statüleri, dinsel inançları, ibadetleri yüzünden kendilerini aşağılanmış görenler. Bunu özellikle İnönü döneminde ya bizzat yaşamışlar ya da ebeveynleri, hacı-hoca tarikatçı takımı onlara sonradan empoze etmiş. Bunlar karşı statüde olanları “Beyaz Türkler” olarak görüyor, onları hiç sevmiyorlar hatta bir kısmı nefret ediyor. İnönü dönemi sosyal, siyasi sayısız hatalarla, beceriksizliklerle, Atatürk çizgisinden sapmalarla dolu. CHP’nin o zamandan beri belini doğrultamamasının en önemli sebebi.

6. Keskin çizgileri olmamakla birlikte “Başka oy verecek kim var ki?” diyenler. Yukarıdaki sıraladığım sebeplerin sonucu olan bu soruya cevap veremediğim için bunlara da şimdiye kadar haksız diyemiyordum. Ancak Kemal Kılıçdaroğlu – Devlet Bahçeli ekürisinin özellikle bu amaçla Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday göstermesiyle Cumhurbaşkanlığı seçiminde bu sorunun cevabı verilmiş oldu. Gerçekten de bazı mütedeyyin kesimin son seçimde bu soruyu artık sormadığını gözlerimle gördüm. Ancak bu, bir kısım Beyaz Türklerin karşı tepkisini doğurdu ve CB oylamasına katılımın azalmasına neden oldu.

7. Tarikatçılar. Allah ile aldatan cehennemlik, Kuran’ın Maun suresinde lanetlenmiş yaratıklar. Dini sektör olarak kullananlar. Dinden zengin olanlar. Laik devlet kurucusu olmasından dolayı Atatürk düşmanları. Onlara saygı duymamak boynumuzun borcu.

8. AKP sempatizanı ya da en azından yardakçıları oldukları ve istenildiğinde istenen yerlere parasal aktarmaları yaptıkları için Belediyeler ve Devletten iş almakta olan irili ufaklı şahıslar, şirketler, tüccarlar, samayiciler, müteahhitler vb. Onlara da ancak saygısızlık duyulabilir. İş verme-alma yöntemleri ahlak-kural dışı olduğu ve onlar dışında kalanlara o kapılar kapatıldığı için.

SONUÇ
AKP takımının ekonomik, siyasi beceriksizlikleri, hırsızlıkları RTE’ye oy veren kesimi yukarıdaki 1, 2, 3. maddelerdekileri ekonomik nedenlerden, 7 ve 8. maddelerdekileri dinsel ve çıkar nedenlerinden, genelde etkilememiştir.

Geriye kalan 4, 5, 6. maddelerdekileri kazanmak isterseniz bu sefer durumu analiz etmekten aciz olan ya da onun bunun dolduruşuna gelen bazı, güya, Atatürkçüleri kaybediyorsunuz. Son seçimde olduğu gibi.

Bülent Pakman. 11 Ağustos 2014. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntılanamaz.

Twitter Widgets Facebook Widgets22072010407

Bülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman/

 

Reklamlar

About bpakman

İnşaat Yüksek Mühendisi, evli.
Bu yazı Türkiye içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s