“İslam” kelimesini duyunca tüyleri diken diken olanlara

İslam İşbirliği Teşkilatı (eski adıyla İslam Konferansı)

İİT İslam İşbirliği Teşkilatı Ağustos 1969 da İsrail işgali altında bulunan Kudüs’teki, Al-Aksa Mescidi’nin yakılmasının İslam dünyasında uyandırdığı tepki üzerine, Rabat’ta ilk kez düzenlenen İslam Zirve Konferansında alınan bir kararla kurulmuş, Kudüs’ün kurtarılmasına kadar, faaliyet göstermesine karar verilmiştir.

Kuruluş amacı:
İslam Dünyasının hak ve çıkarlarını korumak, Üye Devletler arasında işbirliği ve dayanışmayı güçlendirmek.

Organları ve uzmanlaşmış kurumlarının hangisinde “SİYASAL” ADI GEÇİYOR?

Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi. Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Daimi Komitesi. Enformasyon ve Kültürel İşler Daimi Komitesi. Daimi Mali Komite. Kudüs Komitesi. Ekonomik, Kültürel ve Sosyal Sorunlar İslami Komitesi. İslam Kalkınma Bankası, İslami Eğitim, Bilim ve Kültürel Organizasyonu. İslami Devletler Yayın Organizasyonu

Üye Ülkeler (57)
Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Birleşik Arap Emirlikleri, Brunei, Burkina-Faso, Cezayir, Cibuti, Çad, Endonezya, Fas, Fildişi Sahili, Filistin, Gabon, Gambiya, Gine, Gine Bissau, Guyana, Irak, İran, Kamerun, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Kornorlar, Kuveyt, Libya, Lübnan, Maldivler, Malezya, Mali, Mısır, Moritanya, Mozambik, Nijer, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Senegal, Sierra Leone, Somali, Sudan, Surinam, Suudi Arabistan, Tacikistan, Togo, Tunus, Türkiye, Türkmenistan, Uganda, Umman, Ürdün, Yemen, Suriye (üyeliği askıda)

Gözlemci ülkeler (5): Kıbrıs Türk Devleti , Bosna-Hersek, Orta Afrika Cumhuriyeti, Rusya, Tayland.

Örgüt şariatçı amaç taşısa, İslamcı/dinci faaliyetlerde bulunsa bu ülkelerden hangileri üyeliğini devam ettirirdi? Mesela tam anlamıyla laik ülkeler Azerbaycan, Kazakistan …

Örgütün uzun bir dönem Genel Sekreterliğini yapan Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu İİT’nın ne gibi işler yaptığını bir örnekle anlatmış. Nakleden Güneri Cıvaoğlu. Milliyet Gazetesi. 17.05.2018 http://www.milliyet.com.tr/Default.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=545352&AuthorID=64

İİT Ekim 2006’da Irak’taki Şii ve Sünni liderleri toplamış. Uzun süren görüşmelerden sonra taraflar 10 maddelik bir beyanname imzalamışlar. Ve Sünni-Şii çatışmaları -birkaç mevzii olay dışında- bitmiş görünüyor. Yanı başımızdaki Irak’ın toprak bütünlüğünü koruması bizim için ve bölgesel barış için önemli. Güneyde Şiiler, orta Irak’ta Sünniler devletler halinde ayrışsalardı, kuzeyde de Kürtler kopacaklardı. Parçalanmış bir Irak tüm bölge için sorun olurdu.

İKÖ, güçlü bir kuruluş. Tıpkı Vatikan gibi, önem verdiği ülke başkentlerinde büyükelçilikleri var. Örneğin Brüksel’de… Bağdat’ta da büyükelçilik kurulmuş, bir büyükelçi atanacak….

Bülent Pakman. Temmuz 2014. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntılanamaz.

Twitter Widgets Facebook Widgets

IMG_1345Bülent Pakman kimdir?  https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

About bpakman

İnşaat Yüksek Mühendisi, evli.
Bu yazı Dünya, Orta Doğu içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s