Suudi prenseslerden özgürlük çağrısı

Suudi Arabistan kralı Abdullah Bin Abdülaziz el Saud’un kızları Prenses Sahar ve Prenses Jawaher son 13 yıldır babalarının Cidde’deki sarayında zorla alıkonulduklarını iddia etti. İngiliz Sunday Times gazetesi 42 yaşındaki Sahar ve 38 yaşındaki Jawahir’in elektronik posta ve telefon yoluyla kendileriyle iletişime geçerek yardım istediğini açıkladı.

Gazete prenseslerin yolladıkları elektronik postada, “Yaşadığımız villada birbirimizin hayat enerjisinin tükenmesini izliyoruz. 39 yaşındaki kız kardeşimiz Hala bir başka villada esir tutuluyor. Yavaş yavaş aklını kaybediyor. 41 yaşındaki kız kardeşimiz Maha da bir başka villa da tek başına esir” diye yazdığını belirtti.

Sunday Times Sahar ve Jahawer’in, “tüm hayatlarının erkek kardeşleri tarafından kontrol edildiğini” söylediğini ve bazı prenslerin onlardan “gençliklerinde partilere gittikleri ve babalarına ülkedeki fakirlik ile ilgili sorular sordukları için nefret ettiğini” de söylediklerini  açıkladı.

Prenseslerin Kral Abdullah’tan boşandıktan sonra Londra’ya yerleşen annesi Alanoud el Fayez’in kızlarının esaretten kurtarılması için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ajansı’na başvuruda bulunduğu da açıklandı.
El Fayez’in Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne (OHCHR) yazdığı mektupta “Kızım Hala’nın durumu giderek kötüleşiyor. O anoreksi hastası ve birçok psikolojik problemi var. Sarayda tıbbi bir merkez olmasına rağmen ona yardım alma imkânı tanınmıyor. İki yıl aradan sonra bana telefon etmeyi başardığında kendini öldürmek istediğini söyledi” dedi.

Psikoloji mezunu olan Hala, 1990’lı yılların sonunda çalıştığı akıl hastanesine hiçbir problemleri olmamasına rağmen “politik nedenlerle” kapatılan kişiler olduğunu iddia ederek Suudi Arabistan yönetiminin tepkisini çekmişti.
OHCHR el Fayez’in mektubunu Birleşmiş Milletler’in kadına karşı şiddet konularına bakan özel raportörü Rashida Manjoo’ya ilettiklerini açıkladı.

Birce BORA / LONDRA. Hürriyet gazetesi. 9 Mart 2014 http://www.hurriyet.com.tr/dunya/25971408.asp

Bülent Pakman. Mart 2014. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntılanamaz.

Suudi Arabistan ile ilgili yazılarımız:

Twitter Widgets Facebook Widgets

Viyana Parlamento BinasıBülent Pakman kimdir    https://bpakman.wordpress.com/pakman/

 

Reklamlar

About bpakman

İnşaat Yüksek Mühendisi, evli.
Bu yazı Orta Doğu içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s