Suudi kadınlar araba kullanma yasağına meydan okudu

Suudi Arabistan’da az sayıda kadın, direksiyon başına geçerek kadınlara araba kullanma yasağını protesto etti. Suudi yetkililerden büyük baskı yiyen kadınların çok azı kontak çalıştırabildi. Reuters,  başkent Riyad’ın birçok noktasında çok sayıda kontrol noktası kurulduğunu aktardı. Araba kullanan kadın olup olmadığını denetleyen trafik polislerinin sayısı arttırıldı. Tüm bu baskılar sonucu eylemi iptal eden aktivistler, “süresiz eylem” çağrısı yaptı.

Bazı kadınlar, İçişleri Bakanlığı’nın internet üzerinden örgütlenen araba kullanma eylemine katılanların cezalandırılacağı yolundaki uyarısına rağmen videolarını internete yükledi.  Bu kadınlardan hiçbiri gözaltına alınmadı. 2013 Ekim ayında  en az 16 kadın yasağı delince ceza yedi.

Suudi yetkililer, eylemi önlemek için neredeyse her yolu denedi. Bazı kadınlar da ev telefonlarını arayıp kendilerini “İçişleri Bakanlığı görevlisi” olarak tanıtan erkekler tarafından “Eyleme katılırsanız zarar görebilirsiniz. En iyisi evde oturun” diye baskı gördüklerini anlattı. İçişleri Bakanlığı, günler önceden eylemin kesinlikle engelleneceğini belirterek “gerekirse şiddete bile başvurulabileceği” uyarısı yaptı. İçişleri sözcüsü Mansur el Turki, “Suudi kadınların araba kullanması yasak ve bu yasağı ihlal edenler ve onları sosyal medyada destekleyenler, kanunlara göre muamele görecek” dedi. Ülke çapında  camilerde verilen cuma vaazlarında, eyleme destek vermeme çağrısı yapıldı.

Eyleme katılan başka bir kadın ise hiçbir tepkiyle karşılaşmadığını belirtti.

Arabayla bakkala gittim, bir şey olmadı

Mai el Savyan adlı Riyadlı bir kadın, “Evin yanındaki bakkala araba kullanarak gittim. Benim gibi araba kullanan üç kadın biliyorum” dedi.

Azize el Yusuf adlı öğretim görevlisi ise telefonda yapılan uyarıdan sonra eyleme katılmaktan vazgeçtiğini söyledi.

Ülkede 1990’dan bu yana düzenlenen üçüncü kez araba kullanma yasağına karşı eylem yapılıyor.

Şimdiye kadar 17 bin kişinin imzaladığı bir dilekçede ya kadınlara araba kullanma izni verilmesi ya da yasağın neden sürdürülmesi gerektiğinin izah edilmesi istendi.

1990’daki eylemden sonra pekçok kadın protestocu tutuklanmıştı.

Ülke için tehdit

Hafta başında 100 kadar muhafazakar din adamı,kampanyayı kadınların bir komplosu olarak nitelemiş ve bunun ülke için bir tedhit oluşturduğunu savunmuştu.

Ancak gözlemciler yine de Suudi Hükümeti’nin 1990 ve 2011’de yapılan eylemlerdekine kıyasla tavrını yumuşattığını belirtiyor.

Medine’de konuşan başmüftü Şeyh Abdülaziz  “Kadınlara araba kullanma izni verme sorunu, toplumun en büyük endişelerinden biri olmamalı. Yasak şerden korumak içindir” dedi. Başmüftünün sözleri, aktivistlerin görüştükleri İçişleri Bakanı Prens Muhammed Bin Nayif’in kendilerine, yetkililerin yasağı yeniden ele almayı düşündükleri açıklamasından sonra geldi. Azize El Yusuf isimli aktivist, “Bu hakkın bize verilmesi için kralın onay vermesini umuyoruz” dedi.  AFP’ye konuşan kampanyanın organizatörlerinden Necla el Hariri, “Kadınlara ellerine fırsat geçtiğinde araba kullanma çağrısı yapıyoruz” dedi.

Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu Direktörü Said Boumedouha, “Suudi yetkililer telefon ve internet üzerinden tehditlerle, keyfi seyahat yasağı ve gözaltılarla, devlet kontrolündeki medya aracılığıyla aktivistleri ve ailelerini trafiğe çıkmamaya zorluyor” dedi.

Kaynaklar:

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/25234734.asp

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2013/10/131026_suudi_kadin_eylem.shtml

http://www.hurriyet.com.tr/planet/24990321.asp

Bülent Pakman, 26 Ekim 2013. Güncelleme Kasım 2013. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntı yapılamaz.

Facebook WidgetsTwitter Widgets

Bakü Ofis 2011Bülent Pakman kimdir    https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

About bpakman

İnşaat Yüksek Mühendisi, evli.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s