Suud’da araba kullanan bir kadın daha

Suud’da araba kullanan bir kadın daha

Önceki yazımızda Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanabilmesi için Facebook’da “17 Haziran”  kampanyası başlatıldığını belirtmiştik. OKUMAK İÇİN TIKLAYIN. Bu kampanyanın önderlerinde Manal El Şerif adlı Aramco’da çalışan Suudi vatandaşı bayan bu kampanyanın toplu gösteri şeklinde olmayacağını, o sabah bayanların şoförleri yerine arabalarını kendilerini kullanarak her gün nereye gidiyorlarsa oraya gideceklerini açıkladı.

32 yaşında evli ve çocuk sahibi olan Manal bununla kalmadı, araba kullandığı bir video çekimini 19 Mayıs’ta internette yayınladı. İZLEYİN. Suudi Arabistan’ın doğu kesiminde 2009 yılında eşimle yaşadığımız Al Khobar şehrinde çekilen bu vieoda arabada yanında Vecihe el Huvayder de bulunmaktaydı. Vecihe önemli bir Suudi bayan aktivist olup hakkında bir çok yazımız var. Bakınız: https://bpakman.wordpress.com/orta-dogu/suudi-arabistan/kadin/wajeha-al-huwaider/      

https://bpakman.wordpress.com/orta-dogu/suudi-arabistan/kadin/nerde-vasin/  

https://bpakman.wordpress.com/orta-dogu/suudi-arabistan/kadin/nerde-vasin/7126-2/

Khobar’ı çok iyi bildiğim için görüntülerden Manal’ın gerçekten araba kullandığını kesinlikle söyleyebilirim. Manal ertesi gün de araba kullandı, yanında erkek kardeşi, yengesi ve yeğenleri vardı. Manal trafik polisine yakalandı, polis Mutavva yani dini polisi çağırdı ve Manal göz altına alındı.   Suudi din adamları bu olayı Amerikanın işi olarak gördüler. Onlara göre ABD S. Arabistan’ın petrol kuyularını işgal planları yapıyor, ne ilgisi varsa ve de ne ihtiyacı varsa. Yine onlara göre bunu Şia başlattı, Yahudiler, batı, liberaller ve laik kesim destekliyor. Vay be. Şia ile Batı işbirliği! Bazı din adamlarına göre ise Manal’ı destekleyenler şeytan ve kafirler. Manal bir kaç gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı ve Kral’a açık bir teşekkür mektubu gönderdi. Manal başkaca bir açıklama yapmadı.

Yararlanılan kaynaklar:

http://saudiwoman.wordpress.com/2011/05/21/manal-al-sherif/

http://saudiwoman.wordpress.com/2011/05/26/second-update-on-manal-al-sherif/

http://saudiwriter.blogspot.com/2011/05/manal-al-sharifs-statement-to-media.html

http://www.guardian.co.uk/world/2011/may/26/youtube-saudi-woman-driver-jail

About bpakman

İnşaat Yüksek Mühendisi, evli.
Bu yazı Orta Doğu içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.