Samed Vurgun

Samed Vurgun (Azerbaycan Türkçesiyle: Səməd Vurğun)Azerbaycan’ın önde gelen halk şairlerindendir.

21 Mart 1906 da Azerbaycan’ın Kazak Rayonunda (İdari bölge) Yukarı Salihli kentinde doğdu. Asıl adı Samet Yusufoğlu Vekilov’dur. İlköğrenimini doğduğu kentte tamamladı.Tanınmış şairler, eğitimciler, askerler, hekimler çıkarmış 300 yıllık Vekilağalılar soyundan gelen Samed Vurgun 6 yaşlarındayken 28 yaşındaki annesinin ölmesi üzerine kocası da şair olan anneannesi Ayşe hanım’ın yanında büyüdü. Erken yaşta kaybettiği annesi için yazdığı duygulu bir şiiri  bundan sonraki sayfamızda okuyabilirsiniz.

1918’de dönemin bilinen eğitimcilerinden Feridun Bey tarafından Kazak’ta kurulan iyi bir okulda eğitimini sürdürdü. Bu dönemde Puşkin, Lermontov gibi Rus edebiyatının önde gelen yazarları öğrenme fırsatı buldu. Aynı zamanda Tevfik Fikret, Namık Kemal’i inceledi.

Yaklaşık 1922’de ilk şiirleri yayınlanmaya başladı. Ancak adını ilk duyurduğu şiiri “Civanlara Hitap1 1925 yılında geniş çevrelere ulaştı. Sonraki yıllarda bölgedeki birçok gazete ve dergide yazıları, şiirleri yeraldı. Bu dönemde “Vurgun” adını kullanmaya başladı.

1929 yılında Moskova Üniversitesi Edebiyat Fakültesine girdi. Özelikle 1930-40 yılları arasında edebiyat çevrelerinde tanınan biri haline geldi. Bu dönemde yazdığı, lirik ve politik şiirlerin yeraldığı “Şairin Andı” ilk kitabı yayınlandı.

1937’den sonra kendi kitapları yanında Rus edebiyatından Arap edebiyatına dek geniş bir alanda çeviriler yapmaya yöneldi. Bunlar arasında Puşkin’in “Yevgeni Onyegin”, Gorki’nin “Kız ve Ölüm” eserleri de bulunmaktaydı.  Bu dönemde yazdığı Molla Penah Vakıf’ın yaşamını konu alan “Vakıf” adlı eseri 1941 yılında Stalin adına verilen ödülü aldı. Yine aynı dönemlerde Nizami Gencevi’nin “Leyla ile Mecnun” adlı eserini Azericeye çevirdi.

Ölümünden kısa bir süre önce “Azerbaycan’ın Halk Şairi” unvanı verildi.

27 Mayıs 1956 da Bakü’de öldü ve Bakü’de ünlülerin yattığı Fahri Mezarlıkta toprağa verildi.

Samed Vurgun’un düşünceleri, şiirleri, oyunları ve araştırmalarını içeren yaklaşık 50 kitabının yanında yüzlerce makalesi ve onlarca çeviri kitabı yayınlandı.

Bakü’nün en önemli caddelerinden biri, Azerbaycan’da birçok cadde, park, okul vb. onun adını taşımakta, heykel ve büstleri bulunmakta, Bakü’de yaşadığı bina korunmaktadır. Bakü’de ve Yukarı Salihli’de Samed Vurgun müzeleri bulunmaktadır.

Kaynaklar:

http://www.ozanlar.eu/vurgun.html

http://www.azeriart.net/taninmislar/vurgun.htm

http://www.facebook.com/pages/Smd-Vurgun-Samed-Vurgun/32521218634

http://samedvurgun.com/en/index.php

Bülent Pakman.Ekim 2010. İzin alınmadan, aktif link verilmeden yayımlamaz, alıntı yapılamaz.

AZERBAYCAN GÜNLÜKLERİ:

Türk vatandaşlarına Bakü’ye gelmeden önce yardım için şahsi görüşler yanında bazı bölümleri kaynakları verilmiş yorumlu-yorumsuz alıntılarladerlenmiştir.   Tenkidi (eleştirel) ya da başka hiç bir amacı yoktur. Ülkenin yaşamakta olduğu hızlı gelişim sonucu çok şeyin zamanla değişerek güncelliğini yitirmekte olduğu da göz önüne alınarak burada yazılan herşeyin doğru ve aktüel olduğu düşünülmemelidir. Kelimelerin çoklu anlamlarında ve ifadelerde tam bilgi sahibi olunmadan değerlendirmeler yapılması yanlış anlamalara sebep olabilir.

 

Bakü Ofis 2011Bülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman/

About bpakman

İnşaat Yüksek Mühendisi, evli.
Bu yazı Dünya içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.