The Kingdom Film

The Kingdom 2007 yılında çevrilmiş bir film olup yönetmeni Peter Berg, oyuncular Jamie Foxx, Chris Cooper, Jennifer Garner, Jason Bateman, Ashraf Barhom, Kyle Chandler, Jeremy Piven ve Ali Suliman.

The Kingdom afiş

Film senaryosu diğer sayfalarda anlatılan 12 Mayıs 2003 Riyad compound baskını ile 26 Haziran 1996 daki  Khobar apartman bombalanmasını tek bir mekanda birleştirerek konu etmektedir.   Filmde bombalanmalardan sonra Amerika’dan gelen FBI ajanları zor şartlarda olayı açığa çıkartmak için çalışmaktadırlar.

Her zaman olduğu gibi Arap ve Müslümanları küçük düşürücü öğeler filmde bolca kullanılmıştır. Örneğin gayrı-müslim bir kadının bir müslüman erkek cesedine dokunamayacağı, Suudi prenslerin bombalanmadan çok şahin avıyla ilgilenmesi, olay mekanında insanların toplanması, böylece delillerin ortdan kalkması ve bunun Arap polislerce önemli olduğunun bilinmemesi, Arap polis ve askerler arasında yetki çekememezliği vb. gibi.

Ancak bunlara rağmen gerçek bir olaya dayandırılması açısından film önem taşımaktadır. Ben ve eşim bu filmi seyrettikten bir kaç ay sonra baskın ve bombalanmalara yoğun şekilde maruz kalan Al Khobar’a gelip önceki bombalamaların yaşandığı semtte bir compounda yerleştik. Compoundların görünürde kale gibi korunduklarını ancak yine de buralara baskın yapılmasının fazla zor olmayacağını gözlemledik. Her ne kadar bu süre zarfında çok şükür baskın, bombalanma falan olmadıysa da burada başı açık batılı kadınların, kadın kadına ve/veya kocalarıyla gittikleri lokanta, cafe gibi yerlerin vitrin ve camlarının yerle bir edilerek tahrip edildiği, başı açık gezen batılı gayrı-müslimlerin taciz edildiği, arabalarının hasara uğratıldığı haberleri internetten yabancılara ve bizlere bildirilmekteydi ve uyarılmaktaydık. Bazı batılılar hala Bahreyn’de oturmakta, erkekler gündüz Al Khobar’a gelip çalışmakta ve akşam Bahreyn’e geri dönmektedirler. Khobar’da oturan batılı eskisi kadar kalmamıştır. Olanlar da çok daha iyi korunan Aramco compoundlarında kalmaktadırlar.

MVKD1MVKD3MVKD4https://bpakman.files.wordpress.com/2009/11/mv5bmjeznjy4otizn15bml5banbnxkftztywmzg1oty2-_v1-_cr00450450_ss80_.jpgEl Kaide’nin yüklü para karşılığı şimdilik eylem yapmadığı da söylenmektedir. Bu da bir ölçüde rahatlık ve gevşeme getirmiştir.

Bülent Pakman. Kasım 2009. İzin alınmadan, aktif link verilmeden yayımlamaz, alıntı yapılamaz.

Twitter Widgets Facebook Widgets

IMG_1345Bülent Pakman kimdir?  https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

About bpakman

İnşaat Yüksek Mühendisi, evli.
Bu yazı Orta Doğu içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s