Cennetin Krallığı

Cennetin Krallığı – Film

Kingdom of Heaven – Cennetin Krallığı Filmi

Kudüs 12. yüzyılda hıristiyanların elinde. Film hıristiyanların müslümanlarla yaptıkları barış anlaşmasına rağmen nasıl savunmasız müslüman kervanlarını, köylerini bastıklarını, müslümanları kılıçtan geçirdiklerini gösteriyor. Müslümanların Kudüse gönderdikleri elçinin bile kafasını kesip Şam’a Selahaddin Eyyubi’ye geri gönderiyorlar. Tapınak Şövalyeleri çığlıklar atıyorlar:

“Kutsal haçı taşıyan İsa’nin ordusu yenilemez! Savaş olmalı! Tanrı böyle istiyor!”

Diğer yanda Müslümanlar  her şeye rağmen barış yanlısı, mümkün olduğu kadar savaştan kaçınmaya çalışıyorlar. Filmde bir komutanının pasif kalmakla ve savaşmamakla suçlaması üzerine Selahattin Eyyubi yaptıkları yanlışsa gerektiğinde İslam adına krallığı bırakacağını beyan ediyor. Cüzzamlı Kudüs Kralına hekimlerini gönderiyor. Ama sonunda bıçak kemiğe dayandığında ve de kız kardeşi tecavüz edilerek öldürülen Selahattin Eyyubi ordusunu toplamak zorunda kalıyor.

Bir tarafta Tapınak Şövalyeleri Guy de Lusignon ile Reynald arasında geçen bir konuşma:

– Reynald, bana bir savaş yarat!

– Bu benim işim!

– Ben neysem oyum. Birinin bu işleri yapması lazım!

Diğer tarafta hıristiyan komutan Lord Bailan’i Kerak’ta esir aldığı halde serbest bırakan Selahattin ile hocası arasında bir diyalog:

– Belki de yaşamasına izin vermemeliydin.

– Belki de başka bir hocam olmuş olmalıydı.

Film aradaki dağlar kadar mentalite farkını böyle vurguluyor.

Selahattin Kudüs’ü kuşattığında hıristiyanlar kendilerine “İslamiyete geç, sonra da nedamet getir”! diyeceğini tahmin ediyorlar. Selahattin’in ise hıristiyan mentalitesine tamamet zıt olarak hıristiyan komutan Lord Bailan’a:

“Her bir canın sağ-salim hıristiyan topraklarına geçmesine izin vereceğim. Her bir can! Kadınlar,  çocuklar, yaşlılar ve bütün şövalye ve askerleriniz ve Kraliçeniz! Tanrı adına yemin ederim ki, hiç kimse zarar görmeyecek.”

Askerlerini ” bu duvar yıkıldığında canınızın bağışlanacağını beklemeyin, silahlarınızı atarsanız aileleriniz ölür” diyerek savaştırmaya çalışan Bailan hala anlamıyor belki de inanamıyor, kısasa kısas, intikam olacağından emin:

– Hristiyanlar bu şehri aldıklarında, bu duvarların içindeki her müslümanı katlettiler.

Bunu itiraf eden kendisi, hıristiyanlarca efsanevi Kudüs savunucusu Bailan. Ve aldığı yanıt:

– Ben onlar gibi değilim. Ben Selahaddin’im. Selahaddin!

Gerçekten Selahaddin Hıristiyanlar gibi yapmıyor, Kudüs’ü ele geçirdikten sonra kimseye dokunmuyor, her isteyen Kudüs’ü terkedip sağ salim gemilere biniyor. Hatta filmde Selahaddin Holy Sculpture kilisesine girdiğinde yere devrilmiş bir haçı kaldırıp yerine koyuyor.

Bütün bunlar İspanya, Almanya, İngiltere, Amerika yapımı filmde geçiyor. Yönetmen Ridley Scott. Oyuncular Orlando Bloom, Liam Neeson, Jeremy Irons, Martin Hancock, Michael Sheen, Nathalie Cox, David Thewlis, Philip Glenister, Bronson Webb. Kısacası dürüst bir hıristiyan filmi! İnanılmaz ama yukarıda anlattıklarım benim yorumlarım değil filmin kendi anlatımı. Bunun ötesinde yorum yapmaya filmi seyrettikten sonra zaten gerek kalmıyor.

Bu arada bazı yorumlara göre filmin finansörleri Yahudiler, Selahattin Eyyubi döneminden önce Kudüs’e giren Hıristiyanların şehirdeki tüm Müslümanların yanında tüm Yahudileri de kesmeleri üzerine böyle bir film çektirmişler, intikamlarını bu şekilde almışlar. Bu gerçekten çok mantıklı. Batı dünyasından böyle bir film başka türlü çıkmış olamaz.

Bülent Pakman. Temmuz 2009. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntı yapılamaz.

22072010407

Bülent Pakman kimdir?

 

About bpakman

İnşaat Yüksek Mühendisi, evli.
Bu yazı İnanç içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.